გადამწვარ სოფელს ყურადღებას არავინ აქცევს
ხელისუფლება ამყობს, რომ აგვისტოს ომის შემდეგ ყველა დევნილს თავშესაფარი მიუჩინა, მაგრამ სად და რა პირობებში უწევთ არსებობა დევნილ და დაზარალებულ მოსახლეობას, ეს მას, როგორც ჩანს ნაკლებად აღელვებს..
ერგნეთი ყველაზე ხმაურიანი სოფელი იყო გორის რაიონში, აქ ხომ 2004 წლამდე ბაზრობა იყო, რომელიც ირაკლი ოქრუაშვილმა მოშალა... ბაზრობის მოშლის შემდეგ სოფელი ნელ-ნელა იცლებოდა ხალხისგან. აგვისტოს ომმა კი ის საბოლოოდ გაასწორა მიწასთან...
ახლა სოფელი ერგნეთის ზედა უბანში, სულ 7 ოჯახიღა ცხოვრობს. ეს უბანი შარშან აგვისტოში მთლიანად გადაწვეს. სხვა სოფლების მსგავსად აქ სახლები ამორჩევით არ დაუწვიათ, მიჰყვნენ და ერთიანად ცეცხლს მისცეს ქართველების ქონება.
2008 წლის შემდეგ სოფელ ერგნეთში საზღვარმაც 500 მეტრით გადმოიწია და ქართველების ნაწილი, ახლა თავიანთი დამწვარი სახლების სანახავადაც ვერ ახერხებს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შესვლას. სოფელში დარჩენილი 7 ოჯახიც უკვე უიმედოდაა. ოსების საზღვართან მარტო დარჩენილებს მხოლოდ ორ თვეში ერთხელ აკითხავენ და დახმარების სახით, 9 კილოგრამ ფქვილს, ერთ ლიტრ ზეთს, 600 გრამ შაქარს, 1,50 კილოგრამ ლობიოს და 150 გრამ მარილს აძლევენ. ეს დახმარება მოსახლეობას ამა წლის დეკემბრამდე მსოფლიო კვების პროგრამის ფარგლებში მიაწოდება. მერე რა იქნება არავინ იცის.
ზაზა დოიჯაშვილის მრავალშვილიანი ოჯახი სოფელში დღემდე აგრძელებს ცხოვრებას.
ოჯახში მიიჩნევენ, რომ საკუთარი კერა არ უნდა მიატოვონ, მიუხედავად იმისა, რომ ამის გამო ათასი პრობლემის დაძლევა უწევთ.
„ამის წინათ დევნილთა მინისტრი კობა სუბელიანი იყო ჩამოსული. ერგნეთის დასაწყისში დიდი სახლი რომ დგას პირველი, იქ გაჩერდა. ქვემოთა უბანი არ დამწვარა, ეს ზემოთა უბანი კი მთლიანად გადაწვეს, დოიჯაანთ უბანს ეძახიან ამ უბანს, ეტყობა საზღვართანვე რომ არის ამიტომ დაწვეს. მოვიდა ერთხელ სუბელიანი და იკითხა როგორ ხართო? ჩვენც ვიყავით ჩასულები, ვეხვეწეთ წამოდი და ნახე როგორც ვართ და სად ვცხოვრობთო. ერთი ნაბიჯი არ გადმოდგა, მე გიჟი კი არ ვარ დაცვა არ მყავს და ვერ წამოვალო. ჩვენ გიჟები ვართ აქ რომ ვცხოვრობთ? მაშინ მოვიდეს ვინმე და ის მაინც გვითხრას, გიჟები ხართ და დატოვეთ აქაურობაო. ასეთი უყურადღებობა შეიძლება? ჯერ ისედაც 500 მეტრზეა გადმოწეული საზღვარი, მართლა უპატრონოდ ხომ არ დავტოვებთ აქაურობას“ - ამბობს ზაზა დოიჯაშვილის მეუღლე მაგული ოქროპირიძე.
დოიჯაშვილებს მეხუთე შვილი შარშან, 7 აგვისტოს შეეძინათ, თუმცა ოჯახმა პატარა ქეთევანის დაბადებით გახარება ვერ მოასწრო, რადგან ომი დაიწყო და დედა, თავი რომ გადაერჩინა, შვილთან ერთად გამოიქცა სამშობიაროდან. ჩვილი ბავშვით ხელში ღამის პერანგის ამარა გაუყვა თბილისის გზას. ფეხით მიმავალი ქალი უცხო კაცმა დაიმგზავრა ავტომობილით და თბილისამდე ჩაიყვანა.
„ისეთი სტრესი მქონდა, ვერც კი აღვიქვი შვილის დაბადების სიხარული, სამხედრო ბაზა, რომ იბომბებოდა 8 აგვისტოს, გადმოვხტი სამშობიაროდან და გამოვიქეცი ჩემს შვილათან ერთად, ბავშვისთვის ტანსაცმელიც კი არ მქონდა. დიღმის მასივში საბავშვო ბაღში მივედი და იქ ვცხოვრობდით, ერთი ექიმი იყო მეზობლად, იქვე ცხოვრობდა, ყოველდღე მოდიოდა და გვსინჯავდა მე და ჩემს შვილს“ - ამბობს მაგული ოქროპირიძე.
ხუთ შვილიანი ოჯახი მსოფლიო კვების პროგრამის ფარგლებში მიღებული დახმარებით ირჩენს თავს, რასაც 28 ლარიანი დახმარება ემატება, რომელსაც ოჯახი ცხინვალიდან პირველი დევნილობის გამო იღებს.
„ჩვენი შემოსავალი მხოლოდ 28 ლარიანი დახმარებაა. ცხინვალში ორი სახლი გვქონდა და პირველი ომის შედეგად დავტოვეთ. ახლა ისიც დაიწვა, რისი შეძენაც აქ პირველი ომის შემდეგ შევძელით. სხვა დახმარება არაფერი არ გვაქვს გარდა იმისა, რომ დანიის საბჭომ კოტეჯი აგვიშენა. რადგან მრავალშვილიანი ოჯახი ვართ უფრო დიდი კოტეჯი დაგვიდგეს ვიდრე სხვებს, თუმცა ძალიან უხარისხოდ არის გაკეთებული, კედლები უკვე იშლება. არც მიკვირს, დეკემბერში ააშენეს და აბა, ყინვაში აშენებული სახლი, როგორ არ დაიშლება. მე და ჩემი მეუღლე ვცხოვრობთ, ოთხი გოგო მყავს და ერთი ბიჭი. დამატებითი დახმარება არც ბავშვებზე გვეკუთვნის, ძალიან მძიმე მდგომარეობაში ვცხოვრობთ. ერთხელ შემოიტანეს ბავშვების საკვები და მეორედ რომ ვთხოვეთ, ასე გვითხრეს, ხომ მოგიტანეთ, რამდენი უნდა მოგიტანოთო. ერთი წლის ბავშვს ლობიოთი და მაკარონით ხომ არ გამოვკვებავ“ - ამბობს მაგული ოქროპირიძე.
დოიჯაშვილების უბანში არც სარწყავი წყალი აქვთ და არც სასმელი, სინათლე კი ძალიან ხშირად ქრება.
„წყალი ჩვენს სოფელს ცხინვალიდან მოეწოდებოდა, სარწყვიც და სასმელიც, ახლა არც ერთი გვაქვს და არც მეორე. სამი თვეა სოფლიდან ფეხი არ გაგვიდგია. თებერვალში რომ დავბრუნდით, სახლში შემოვედით და მორჩა. არც ჩვენ გავდივართ სადმე და არც არავინ შემოდის რათა ჩვენი ბედით დაინტერესდეს. შარშან დავთესეთ და მოვიყვანეთ მოსავალი, მაგრამ მოსავლის აღება ომის გამო ვერ მოვახერხეთ. წელს ვერც დავთესეთ რამე და შესაბამისად ვერც მოვიყვანეთ. სარწყავი წყალი არა გვაქვს და აბა როგორ მოვახერხებდით.“ - გვიყვებოდა ზაზა დოიჯაშვილის მეზობლად მცხოვრები ნაილი კახნიაშვილი.
„სარწყავ წყალს როცა უნდა მაშინ კეტავენ ოსები. ეს აქამდეც გვიქმნიდნენ ხოლმე პრობლემას, მაგრამ ეს ერთი წელია საერთოდ აღარ გვაწვდიან. როცა საკუთარი საკანალიზაციო არხების გაწმენდა მოუნდებათ მაშინ უშვებენ არხს და დაგროვილ ფეკალურ მასებს რეცხავენ, ჩვენ კი ასეთი წყლის მოსვლა უნდა გაგვიხარდეს“ - გვითხრა არხის პირას მდგარმა ზაზა დოიჯაშვილმა.
„ახლა მოდის წყალი, რადგან კანალიზაციის სისტემას რეცხავენ. სროლები ძალიან ხშირია, მიზანმიმართულად არ ისვრიან მაგრამ დალევენ თუ არა სროლას იწყებენ“ - გვითხრა ზაზა დოიჯაშვილმა.
„რამდენიმე დღის წინ ისეთი აფეთქება იყო, ლამის გულები გაგვისკდა, ხელები და ფეხები მთლად გამეყინა შიშისგან. ქალები მარტო ვიყავით სახლში, მეუღლეები არ იყვნენ და თავს ძალას ვატანდით, რომ არ დაგვეძინა. ვიფიქრეთ, რომ ისევ ომი დაიწყო“, - ამბობს ნაილი კახნიაშვილი.
„ჩემი უფლებები მეტი როგორღა უნდა დაირღვეს, ხუთი შვილის დედა ვარ და ზედ
არავინ მიყურებს. მრავალშვილიანებს ხომ მაინც ჭირდებათ დახმარება. ყველაფერი განადგურებულია. რაც რამ მქონდა სახლში წაღებული. ერთი ძველის-ძველი პიანინო მქონდა ძალიან მძიმეა და ალბათ ვერ წაიღეს ეგღა დამხვდა სახლში დაზიანებული. ერთ რამეს ვითხოვთ მხოლოდ, აქ დარჩენილებს ყურადღება მოგვაქციონ. სულ 7 ოჯახი ვართ ბევრი ხომ არა“ - შემოგვჩივლა მაგული ოქროპირიძემ.
სოფელ ერგნეთის ზემოთ უბანში ის შვიდი ოჯახი, რომელიც ომის შემდეგ უკან დაბრუნდა დანიის ლტოლვილტა საბჭოს მიერ აშენებულ ერთ-ოთახიან კოტეჯებში ცხოვრობს. ეს შენობები ომის შემდეგ აშენდა და ამიტომ მხოლოდ მათ არ ატყვიათ ომის კვალი. გორის რაიონის არც ერთ სოფელში ისე არ იგრძნობა ომის კვალი, როგორც ერგნეთის ამ უბანში. კიდევ ერთი ნაგებობა, რომელსაც ვერ შეატყობ თუ ის ომის მომსწრეა, ერგნეთის ღვთისმშობლის ეკლესიაა, ეკლესია სადაც მამა დავითი წირავდა ხოლმე და ომამდე მოქმედი იყო, არც ერთი ნატყვიარი არ ეტყობა. ახლა იქ წირვა-ლოცვა არ აღევლინება. მამა დავითი ამჟამად სიონის საკათედრო ტაძარში აღავლენს მსახურებას. ერგნეთში მცხოვრებ 7 ოჯახს მისი დაბრუნების იმედი აქვს და სჯერათ, რომ ეკლესიაში წირვა-ლოცვა მალე ისევ აღდგება.

Ergneti – After a Year
The government of Georgia is proud that it has given shelter to all IDPs but apparently it does not really care where and in what conditions the IDPs are actually living…
Ergneti was the most notorious village in the Gori district. There was a market in the village before 2004 where Ossetians and Georgians worked together. The market was shut down by Irakli Okruashvili, the former Minister of Defense… The people started leaving village slowly after the market was shut down and the August war destroyed the village completely…
Only 7 families live in the upper district of the village Ergneti now. This district was completely burned down in August, last year. Unlike other villages all houses of Georgians were burned down in this village.
Ergneti is situated at the border between Georgia and separatist region of South Ossetia and was completely controlled by Georgians before the August war. In 2008 the border was pulled down with 500 meters and a part of the village where Georgian lived was placed under the South Ossetian border. Georgians cannot go to that part of the village even to see their burned houses let alone return there. The 7 families that live in the upper district of the village Ergneti are desperate. Being left alone at the Ossetian border they are visited once in two months to supply with 9 kilos of flour, one liter oil, 600 grams of sugar, 1, 50 kilos of beans and 150 grams of salt. The 7 families are due to receive this type of humanitarian aid till December of this year from of World Food Program. No one knows what happens then.
The large family of Zaza Doijashvili continues to live in the village up to now. They family considers that they should not leave their home even though they have to tackle numerous problems there.
“Koba Subeliani, the Minister of Refugees and Accommodation arrived some time ago here. He came to the village and stayed in the lower district at the village entrance where the big house stands. The lower district was not burned during the war, only the upper one which we call Doinjaant Ubani (Doinjaant District). I think the upper district was burned because it is very close to the border. Subeliani asked how we were. We went to him and asked to come up to the upper district. We wanted to show how we lived. He refused. He said, I am not crazy, I cannot come, and I do not have guards with me. What about the people who live here, are we crazy? If we are, someone should come and tell us that we are crazy and we have to leave this place. This negligence is unacceptable. The border was drawn down with 500 meters. We cannot desert this place in these circumstances,” says Maguli Okropiridze, the wife of Zaza Doijashvili.
Doijashvili’s fifth child –Ketevan was born on August 7, 2008. The family could not enjoy the happiness brought by the birth of the baby because she was born when the war started. The mother had to take her from the hospital and flee to save their lives. The mother with the infant went to Tbilisi on foot. Fortunately, a stranger picked her on the road and brought her to Tbilisi.
“I was so stressed that I could not even realize that I should be happy because my baby was born. I jumped out of the maternity home and excaped with the baby when the military base was being bombed on August 8. I did not even have the clothes for the baby. I went to the kindergarten in Digmis Masivi, Tbilisi. We started living there. There was one doctor living nearby. He used to come and examine me and my baby,” says Maguli Okropiridze.
The family that has five children sustains itself with the food given by the WFP and 28 GEL of social assistance which they receive as the IDPs from the first war in South Ossetia.
“We have the income of only 28 GEL.  We used to have two houses in Tskhinvali. We left Tskhinvali during the first war. Then we bought a house in this village. It was burned during the war in August, last year. The Danish Refugee Council built a cottage for us. They built bigger cottage since we are many in the family but it is very poorly constructed. The walls are already dissolving. It is not surprising; the cottage was constructed in December. My husband and I have four daughters and a son. We do not receive any social assistance for our children. We are in very difficult conditions. They brought the food for children only once and but when we asked for the second time they refused. I cannot feed a one-year-old child with beans and pasta,” said Maguli Okropiridze
The inhabitants of upper district of village Ergneti do not have access to water. Electricity is often cut off.
“The water used to be supplied from Tskhinvali to our village, both drinking and irrigation. We have neither now. We have not left the village for three months now. We came back in February. No one is interested in our fate. We could not take harvest last year because of the war. We could not sow anything this year. Consequently, we do not have any harvest. It is impossible to sow since we do not have water,” says Naili Kakhniashvili, Zaza Doijashvili’s neighbor.
“The Ossetians cut off the irrigation water whenever they want. We used to have this problem before but this year they do supply water very rarely. They give water when they want to clean their sewage channels. Consequently, we get only dirty water.  You cannot possibly be happy to have such water,” said Zaza Doijashvili to us.
“Now we have water because they clean their sewage system. There are often shootings. They do not aim at someone but they shoot when they are drunk,” said Zaza Doijashvili.
“There was big explosion several days ago. I got very scared. Our husbands were not at home. We, women stayed awake the whole night. We thought the war started again,” says Naili Kakhniashvili.
“My rights are violated – I have five children but no one pays attention to us. Big families need support. Everything is destroyed. They took away everything from our house. There was only an old piano left probably because it is very heavy and could not lift it. We ask that someone pays attention to us. We are only 7 families here, not more,” complained Maguli Okropiridze.
These 7 families live in one- room cottages which were constructed by the Danish Refugee Council.  The consequences of war can be best seen in this district of the village. Only the cottages and the Ergneti St. Mary Church do not have any trances of war. Father Davit used to serve in this church. Now the church is empty. Father Davit serves in Sioni Cathedral in Tbilisi. The 7 families in the Ergneti village hope that he will return and the service will be held in the church again.