თითქმის ჩადენილი დანაშაული, ანუ თითქმის სამართლიანი სასამართლო
ივანე თამაზაშვილის სასამართლო საქმე არ გახმაურებულა პრესითა და ტელევიზიით, მას არ გამოუწვევია თანამოქალაქეთა განსაკუთრებული ინტერესი. მის ისტორიას განსაკუთრებით არავინ აუღელვებია, რადგან პოლიციის სამმართველოს საკანში გატარებული რამდენიმე საათი, ხელკეტები, ცემა, სასამართლოს მიერ სამართალდამრღვევად სახელდახელოდ და კანონის დარღვევით გამოცხადება, შემდეგ კი ოთხასლარიანი ჯარიმა ჩვენი ყოველდღიურობის განუყოფელ ნაწილად იქცა, რომელშიც პოლიტიკურ ვნებათა ქაოსს სამართლებრივი ქაოსი ენაცვლება და პირიქით.
ჩვეულებრივი  ისტორია
ივანე  თამაზაშვილი სამართალდამცველებმა 2009 წლის 15 ივნისს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის მთავარი სამმართველოს შენობასთან გამართული საპროტესტო აქციის დარბევის, გნებავთ “დაშლისას” დააკავეს. თამაზაშვილი საქმიანი შეხვედრიდან შინ ბრუნდებოდა. კორნელი ჩალაძის ქუჩაზე ნაცნობი ქალბატონები შეხვდნენ. ერთ-ერთი მათგანი, ადვოკატი ცისმარ ონიანი პოლიციის სამმართველოში მიდიოდა თავისი დაცვის ქვეშ მყოფ პატიმართან შესახვედრად თამაზაშვილმა მათი გაცილება გადაწყვიტა. ქალბატონები პოლიციის სამმართველოს შესასვლელამდე მიაცილა. ცისმარ ონიანი საშვს ელოდებოდა. თამაზაშვილი მის თანმხლებ ქალბატონს ესაუბრებოდა. სამმართველოსთან საპროტესტო აქცია მიმდინარეობდა. თამაზაშვილი აქციის მონაწილეებსაც გამოელაპარაკა, მათ შორის მისი მეგობრებიც იყვნენ. ამ დროს დაინახა, როგორ დაიძრა პოლიციის სამმართველოს მხრიდან არაადამიანური ყვირილით და ყიჟინით შავფორმიან, ნიღბიან, ხელკეტებით შეიარაღებულ პოლიციელთა რაზმი. პოლიციელებმა  აქციის მონაწილეები, ჟურნალისტები და გამვლელები სამი მხრიდან ალყაში მოაქციეს და ხელკეტები აამოქმედეს. თამაზაშვილი ხედავდა, როგორ სცემდნენ პოლიციელები აქციის მონაწილეებს, ქალებს, ჟურნალისტებს, ურტყამდნენ წაქცეულებს. პოლიციელის მიერ ნაცემი გოგონა წამოაყენა და უნდოდა ჟურნალისტებსაც მიშველებოდა, როცა მას სკამის ფეხით შეიარაღებული  პოლიციელი მივარდა და უღრიალა, შენ ხომ მელორ ვაჩნაძის მეგობარი ხარო. თამაზაშვილმა პოლიციელს ჰკითხა, რატომ იყო ეს უკანასკნელი სკამის ფეხით შეიარაღებული. პოლიციელმა მას სკამის ფეხი ზურგში ჩაარტყა. სკამის ფეხით შეიარაღებულს სამი სხვა პოლიციელიც “მიეშველა”. თამაზაშვილი უმოწყალოდ სცემეს და პოლიციის სამმართველოში შეათრიეს. მან გონება დაკარგა. ცნობიერება  პოლიციის სამმართველოს ფოიეში დაუბრუნდა, სხვა დაკავებულებთან ერთად იატაკზე დაგდებულს, ოცდაათამდე იქნებოდნენ. ხელბორკილდადებული  დაკავებულები ისევ სცემეს ხელკეტებით. თამაზაშვილმა ისევ დაკარგა გონება. ცნობიერება მეორედ უკვე საკანში დაუბრუნდა, სადაც რვა საათი დაჰყო. მორიგი გონზე მოსვლისას ისევე, როგორც სხვა დაკავებულებს, ხელწერილის დაწერა უბრძანეს, ტექსტიც უკარნახეს. დაკავებულებს უნდა დაეწერათ, რომ ისინი არ დაემორჩილნენ პოლიციის მოთხოვნას. სამართალდამცველების მიერ ნაკარნახევ ხელწერილში არ იყო დაზუსტებული, კონკრეტულად პოლიციის რა მოთხოვნას  არ დაემორჩილნენ დაკავებულები. საკნიდან ნაცემი სასამართლო დარბაზში წაიყვანეს. მისი  ჯანმრთელობის მდგომარეობით არავინ დაინტერესებულა არც სასამართლომდე, არც სასამართლოს სხდომაზე. არც დაკავებისას, არც საკანში ყოფნისას თამაზაშვილისთვის არ განუმარტავთ მისი უფლებები და დაკავების საფუძველი.
ჩვეულებრივი სასამართლო
სასამართლო სხდომა გვიან საღამოს გაიმართა. თამაზაშვილის ადვოკატები საქმეს სასამართლო სხდომის დაწყებამდე 10 წუთით ადრე გაეცნენ. მათ სასამართლომ ამისთვის ზუსტად 10 წუთი გამოუყო.
სხდომა ხანმოკლე იყო. შედგა ოქმი. თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ, მირანდა ერემიძემ, გამოიტანა დადგენილება, რომლითაც ივანე თამაზაშვილი ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად ცნო საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით და სასჯელის ნორმად 400 ლარის ოდენობით ჯარიმა განუსაზღვრა.
დადგენილების თანახმად, სასამართლომ განიხილა სამართალდარღვევის ოქმი და მასალები, მოისმინა მხარეთა ახსნა-განმარტებები და მიიჩნია, რომ სამართალდარღვევის ფაქტი დადასტურებულია საქმეში არსებული მასალებითა და მტკიცებულებებით.
სასამართლომ ნამდვილად განიხილა სამართალდარღვევის ოქმი, მხარეთა ახსნა-გამარტებებიც მოისმინა, მაგრამ მასალებსა და მტკიცებულებებს ვერ განიხილავდა, რადგან ივანე თამაზაშვილის ბრალეულობის დამადასტურებელი საბუთები საქმეში უბრალოდ არ იყო და, შესაბამისად, არც სასამართლოზე ყოფილა წარმოდგენილი. თავად ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის შემდგენი კი, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის მთავარი სამმართველოს გლდანი-ნაძალადევის სამმართველოს მე-3 განყოფილების ინსპექტორ-გამომძიებელი, ავთანდილ ფოლადაშვილი, დაკავებულმა და სამართალდამრღვევად ცნობილმა თამაზაშვილმა პირველად სასამართლოს სხდომაზე იხილა. არც დაკავებისას, არც პოლიციის სამმართველოში ყოფნისას მას არ უნახავს მისი დანაშაულის აღმნუსხველი, ოქმის შემდგენი, ინსპექტორ-გამომძიებელი ფოლადაშვილი. ადვოკატი ცისმარ ონიანი, ამ საქმის ერთადერთი მოწმეც, ადასტურებს, რომ ავთანდილ ფოლადაშვილი პოლიციის სამმართველოს წინ თამაზაშვილის დაკავებისას არ უნახავს. ანუ სამართალდარღვევის ოქმის შემდგენს სამართალდარღვევის ფაქტი არ უნახავს და არც გამოძიება ჩაუტარებია, რაზეც ნათლად მეტყველებს ის ფაქტი, რომ თამაზაშვილს ინსპექტორ-გამომძიებელი არ უნახავს; ამ უკანასკნელს არ დაუკითხავს დაკავებული.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 236-ე მუხლში ჩამოთვლილია ის მტკიცებულებები, რომელთა არსებობაც აუცილებელია სამართალდარღვევის ფაქტის დადგენისას: მოწმის ჩვენება, სამართალდარღვევის ფაქტის ამსახველი ფოტო ან ვიდეომასალა, ფაქტობრივი გარემოებების ამსახველი სხვა მასალები. თამაზაშვილის საქმეში კი არ არის წარმოდგენილი არც ერთი ასეთი მტკიცებულება, არ არსებობს მოწმე, რომელიც დაადასტურებდა, რომ ივანე თამაზაშვილს გადაკეტილი ჰქონდა გზის სავალი ნაწილი და რომ იგი “ბოროტად” არ დაემორჩილა პოლიციელთა მოთხოვნას. თუმცა კი პოლიციის მთავარი სამმართველოს შესასვლელთან დამონტაჟებული კამერის ფირზე აუცილებლად იქნებოდა დაფიქსირებული სამმართველოს შენობის წინ განვითარებული მოვლენები და, რა თქმა უნდა, ივანე თამაზაშვილსა და პოლიციელებს შორის გამართული ინტერაქციაც. ეს ფირი მყისიერად მოჰფენდა ნათელს თამაზაშვილის საქმეს, მაგრამ, დაცვის მხრის მოთხოვნის მიუხედავად, სასამართლოზე არ იქნა წარმოდგენილი.
მოსამართლის განაჩენი კი ერთადერთ გარემოებას დაეფუძნა - ინსპექტორ-გამომძიებლის, ავთანდილ ფოლადაშვილის განცხადებას იმის შესახებ, რომ ივანე თამაზაშვილმა “თითქმის ჩაიდინა სამართალდარღვევა”. ივანე თამაზაშვილის ადვოკატმა, კახა კოჟორიძემ, სასამართლო პროცესზევე მიმართა სხდომის მდივანს თხოვნით, სასამართლო სხდომის ოქმში ზუსტად დაფიქსირებულიყო ივანე თამაზაშვილის წინააღმდეგ წაყენებული ერთადერთი ბრალდების ასეთი ფორმულირება, რაზეც მკაცრი პასუხი მიიღო მოსამართლისგან: ოქმი შედგება კანონის მოთხოვნათა დაცვით. ავთანდილ ფოლადაშვილის სიტყვები მასში დაფიქსირდება და ამასთან დაკავშირებით ზედმეტი მითითებები საჭირო არ არის. თუმცა ოქმის გამოთხოვის შემდეგ აღმოჩნდა, რომ ბრალდების ის ფორმულირება, რომელმაც სასამართლო სხდომაზე არა ერთი მოწმის თანდასწრებით გაიჟღერა, ოქმში არ იყო შეტანილი. თამაზაშვილის ადვოკატმა ოქმის შესწორება მოითხოვა. ოქმი შესწორდა, მაგრამ მასში მაინც  არ  დაფიქსირდა პირველადი ბრალდების ზუსტი ფორმულირება - “თითქმის ჩაიდინა სამართალდარღვევა”. მის ნაცვლად ოქმში ჩაიწერა ძირითადი ბრალდების ახალი, არანაკლებ აბსურდული ფორმულირება: “ივანე თამაზაშვილს თითქმის გადაკეტილი ჰქონდა გზა”. ზოგადად, ივანე თამაზაშვილის საქმეზე გამართული ოქმში დაფიქსირებული სასამართლო სხდომა თვალსაჩინო ნიმუშია იმისა, თუ როგორ უარყოფს სასამართლო თავის ფუნქციას და დანიშნულებას.
სასამართლო პროცესზე ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის შემდგენი მოახსენებს სასამართლოს, რომ მოქალაქე ივანე თამაზაშვილი 2009 წლის 15 ივნისს კორნელი ჩალაძის ქუჩის მიმდებარე ტერიტორიაზე არ დაემორჩილა პოლიციის კანონიერ მოთხოვნას გაეთავისუფლებინა გზის სავალი ნაწილი. მოსამართლე ითხოვს პოლიციის ბრძანების დაკონკრეტებას და სვამს კითხვას, ჰქონდა თუ არა ივანე თამაზაშვილს გზა გადაკეტილი. ინსპექტორ-გამომძიებელი პასუხობს, რომ პოლიციის მოთხოვნას შეადგენდა გზის სავალი ნაწილის გათავისუფლება, რომელიც ივანე თამაზაშვილს სხვა პირებთან ერთად თითქმის გადაკეტილი ჰქონდა (ოქმში ეს ფრაზა შეტანილია ივანე თამაზაშვილის ადვოკატის პროტესტის შედეგად ოქმის ჩასწორების შემდეგ). მოსამართლე არ ეკითხება ავთანდილ ფოლადაშვილს, ოქმის შემდგენს, ანუ მას არ აინტერესებს, რას ნიშნავს “თითქმის გადაკეტილი გზა”, სად იმყოფებოდა სამართალდამრღვევად მიჩნეული ივანე თამაზაშვილი მისდამი მოთხოვნის წაყენებისა და ბრძანებისადმი დაუმორჩილებლობის მომენტში, იდგა თუ არა იგი გზის სავალ ნაწილზე (იქნებ იჯდა ან იწვა-მ.გ.), ან ჰქონდა თუ არა გზა გადაკეტილი რამე ტექნიკური ან მექანიკური საშუალებით. მოსამართლე არ მოითხოვს ივანე თამაზაშვილის მიერ “გზის თითქმის გადაკეტვის” დამადასტურებელ თუნდაც ერთ მტკიცებულებას, თუნდაც ყველაზე მარტივს-მოწმის ჩვენებას.
სამართალდამრღვევად მიჩნეული თამაზაშვილი კი, თავის მხრივ, სასამართლო პროცესზე აცხადებს, რომ მას გზა არ გადაუკეტავს, რადგან გზის სავალ ნაწილზე არ მდგარა. იგი იდგა პოლიციის სამმართველოს შენობის შესასვლელთან, ანუ გამვლელთა და პოლიციის სამმართველოში შემსვლელ-გამომსვლელთათვის განკუთვნილ ადგილზე. იქვე მოხდა მისი დაკავება. იგი ასევე აცხადებს, რომ პოლიციელთა მოთხოვნისათვის წინააღმდეგობა არ გაუწევია, რადგან პოლიციელებს მისგან არაფერი მოუთხოვიათ.
იმავეს ადასტურებს მომხდარის შესახებ პროცესზე გამოცხადებული ერთადერთი მოწმე, ადვოკატი ცისმარ ონიანი: თამაზაშვილს პოლიციელებისათვის წინააღმდეგობა არ გაუწევია; მისთვის არავის არაფერი უბრძანებია, მისგან არავის არაფერი მოუთხოვია. თამაზაშვილს სამართალდარღვევა არ ჩაუდენია, შეხლა-შემოხლაში მოყოლილი ქალების დაცვას ცდილობდა და ითხოვდა, პოლიციელებს ჟურნალისტები არ ეცემათ. ცისმარ ონიანი შეძლებისდაგვარად უხსნიდა პოლიციელებს, რომ თამაზაშვილი მას ახლდა, სთხოვდა, არ დაერტყათ მისთვის. პოლიციელებმა თამაზაშვილი ისე სასტიკად სცემეს, რომ ცისმარ ონიანს აღარ ეგონა, თუ მას ცოცხალს ნახავდა. იგი პოლიციელებმა ფეხზე ვეღარ წამოაყენეს, ისე შეათრიეს პოლიციის სამმართველოს შენობაში.
მოსამართლე მირანდა ერემიძეს სასამართლო პროცესზე არ დაუსვამს არც ერთი შეკითხვა არც მის მიერ შემდეგში ბრალდებულად ცნობილი ივანე თამაზაშვილისათვის, არც ერთადერთი მოწმისთვის. სასამართლო გადაწყვეტილების მიღებისას კი არ გაუთვალისწინებია არც თამაზაშვილის და არც მისი მოწმის ჩვენებები, არც თამაზაშვილის დაცვის მიერ წარმოდგენილი ვიდეომასალა, რომელშიც ასახულია, თუ როგორ უსწორდებიან პოლიციელები აქციის მონაწილეებს ყოველგვარი მოთხოვნის, ბრძანების ან მითითების გარეშე.
ივანე თამაზაშვილი აფხაზეთის ომის მონაწილეა. მას სკოლაც არ ჰქონდა დამთავრებული, თექვსმეტი წლისაც არ იყო, როცა აფხაზეთში საომრად წავიდა. მშობლებმა არასრულწლოვანი შვილი ორჯერ მოძებნეს, ორჯერ მოაბრუნეს ფრონტის ხაზიდან. ორჯერვე ისევ გაეპარათ. ბოლოს მიხვდნენ საკუთარი მცდელობის უნაყოფობას და შვილისთვის წინააღმდეგობა აღარ გაუწევიათ. ივანე თამაზაშვილი თბილისში სოხუმის დაცემის შემდეგ დაბრუნდა. სკოლაც შემდეგ დაამთავრა და უმაღლესი სასწავლებელიც. პროფესიით ქიმიკოსია.
ჩვეულებრივი სამართალდარღვევა
ივანე თამაზაშვილი სასამართლომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენაში დაადანაშაულა, ანუ “სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს სამართალდამცავ ორგანოთა მუშაკების კანონიერი განკარგულებისადმი ან მოთხოვნისადმი ბოროტად დაუმორჩილებლობაში”. ამ მუხლის თანახმად, იმისათვის, რომ ესა თუ ის პირი სამართალდამრღვევად იყოს ცნობილი, საჭიროა ორი ფაქტობრივი გარემოების ერთდროულად დადასტურება: სამართალდამცველების კანონიერი განკარგულების არსებობა და ამ განკარგულებისადმი “ბოროტად” დაუმორჩილებლობა. სასამართლოს სწორედ ამ ორი ფაქტორის არსებობა უნდა დაედგინა. სამართალდამცველთა მოთხოვნის კანონიერების დადგენა იმთავითვე გამორიცხული იყო, რადგან საქართველოს კანონი “შეკრებებისა და მანიფესტაციის შესახებ” უფლებას აძლევს მოქალაქეებს, შეიკრიბონ ქუჩაში, საჯაროდ, თუნდაც პოლიციის სამმართველოს შენობის წინ. სამართალდამცველებს კი არ აქვთ უფლება, ხელი შეუშალონ მოქალაქეთა მშვიდობიან შეკრებას და გასცენ თავყრილობის “დაშლის” განკარგულება. რაც შეეხება “ბოროტად დაუმორჩილებლობას”, მოსამართლე მირანდა ერემიძის მიერ გამოტანილ სასამართლოს დადგენილებაში გაკვრითაც კი არ არის ნათქვამი, რომ ივანე თამაზაშვილი ბოროტად არ დაემორჩილა პოლიციის მოთხოვნას. არადა,  სასკ-ის 173-ე მუხლით მხოლოდ “ბოროტი დაუმორჩილებლობა” ითვლება დასჯად ქმედებად და არა, ზოგადად, დაუმორჩილებლობა. სრულიად გაუგებარია, როგორ ცნო სასამართლომ სამართალდამრღვევად ივანე თამაზაშვილი სასკ-ის 173-ე მუხლით, ან როგორ უნდა დამორჩილებოდა იგი პოლიციელთა ბრძანებას, როცა ამ უკანასკნელთ მისთვის არაფერი უბრძანებიათ.
ჩვენ ვცადეთ მოსამართლე  მირანდა ერემიძესთან დაკავშირება. გვინდოდა მისთვის ეს კითხვები დაგვესვა. მოსამართლისთვის ისიც გვინდოდა გვეკითხა, რატომ არაფრად ჩააგდო მან სამართალდამცველთა მიერ საქართველოს კონსტიტუციის მე-18 მუხლისა და ადამიანთა უფლებების ევროპული კონვენციის მე-5 მუხლის დარღვევა, რომელთა თანახმადაც, დაკავებულს დაუყოვნებლივ უნდა განმარტებოდა მისი უფლებები, დაკავების საფუძველი და მისთვის წაყენებული ბრალდება? რატომ გააჩერეს ივანე თამაზაშვილი საკანში 8 საათი, როცა, სასკ-ის 247-ე მუხლის I  ნაწილის თანახმად, ადმინისტრაციული სამართალდამრღვევის დაკავება არ შეიძლება 3 საათზე მეტ ხანს გაგრძელდეს? ვინ და როდის უნდა აგოს პასუხი ამ სამართალდარღვევებზე და, საერთოდ, საჭირო და სავალდებულოა თუ არა, რომ სამართალდამცველებს მათ მიერ ჩადენილ სამართალდარღვევაზე პასუხი მოეთხოვოთ? ცხადია, მოსამართლე მირანდა ერემიძემ ჩვენთან შეხვედრა არ ისურვა.
საქართველოს კანონმდებლობა მოსამართლეს სრულ თავისუფლებას ანიჭებს, თავად განსაჯოს, რამდენი და რა სახის მტკიცებულებაა საჭირო და საკმარისი იმისთვის, რომ ესა თუ ის მოქალაქე სამართალდამრღვევად ცნოს, ანუ კანონი ნდობას უცხადებს მოსამართლეს, მის წესიერებასა და კომპეტენციას. თამაზაშვილის საქმე ერთ-ერთია იმ მრავალთაგან, რომელთა გაცნობის შედეგად ეჭვქვეშ დგება ასეთი ნდობის მიზანშეწონილობა.
პროექტი ხორციელდება “ადამიანის უფლებათა ცენტრისა” და ჟურნალ “სიტყვის” მიერ “ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის” მხარდაჭერით

The trial of Ivane Tamazashvili was not reported by the media and did not create public interest. His story did not astonish anybody because several hours in the cell at the police station, truncheons, beating, declaring his action to be a criminal offense, fine of 400 GEL have become the everyday routine of our life.
Ordinary Story
On June 15, 2009 law enforcement officers arrested Ivane Tamazashvili during the dispersal of the protest rally in front of the building of the Tbilisi Police Main Department. Tamazashvili was on his way back from a business meeting. In Korneli Chaladze Street he met some women with whom he was acquainted t. One of them, Tsismar Oniani, was a lawyer who was going to the police department to meet her detained client. Tamazashvili decided to see them to the police station. Tsismari Oniani was waiting for a permit. Tamazashvili was talking with another woman. The rally was going on in front of the department. Tamazashvili talked with the rally participants too because some of them were his friends. At that moment he saw masked policemen in black uniforms with truncheons running towards participants in the rally. The policemen laid siege to the demonstrators, journalists and passers-by and started to beat them. Tamazashvili saw how policemen beat demonstrators, women, journalists and people who fell down. He helped a girl to stand up and wanted to help journalists too but the policemen armed with a chair leg rushed to him and shouted at him: “Aren’t you a friend of Melor Vachnadze?” (A young activist of the opposition parties). Tamazashvili asked the policeman why he was holding the leg of the chair and in reply the policeman hit him on the back. Three more policemen helped their colleague, beat Tamazashvili ruthlessly and dragged him into the police department. Tamazashvili fainted and when he recovered he saw 30 more demonstrators alongside him. The detainees were beaten again. Tamazashvili fainted again and recovered in a cell where he spent 8 hours. He and the other detainees were ordered to write a letter of explanation. Someone dictated what they were to write. The detainees wrote that they had not obeyed the order of the policemen. However, the letters of explanation did not say what the order was. Afterwards, Tamazashvili, who had been beaten, was taken to the court room. Nobody inquired about the condition of his health conditions either before or after the trial. Tamazashvili was not informed of his rights or the reason for his detention either during his detention of in his cell.
Ordinary Trial
The trial started late in the evening. The attorneys for Tamazashvili read the case 10 minutes before the trial started. The court gave them only ten minutes to study the case.
The trial was short; the protocol was drawn up. The Judge ofthe Administrative Collegium of the Tbilisi City Court Miranda Eremidze found Ivane Tamazashvili guilty of the crime referenced in Article 173 of the Administrative Code of Georgia and fined him 400 GEL.
According to the judgment, the court discussed the protocol and case materials about the offense and concluded that charge was established by the case materials and existing evidence.
The court really did discuss the protocol and did hear the explanations of the parties, but could not discuss case materials and evidence since there was nothing against Ivane Tamazashvili in the case materials. Consequently, evidence against the detainee could not have been provided at the trial. The author of the administrative protocol, Avtandil Poladashvili, inspector-investigator of the Division III of the Gldani-Nadzaladevi district police department, was seen by for the first time Tamazashvili at the trial. The detainee saw Poladashvili who wrote the administrative protocol neither during detention nor at the police station. The lawyer Tsismar Oniani, the only witness to the fact, confirmed that she had not seen Poladashvili in front of the police station during Tamazashvili’s detention. That means, the protocol was written by a person who had not witnessed the crime and had not interrogated the detainee either.
There is list of evidence in Article 236 of the Administrative Code of Georgia which are necessary to find a person guilty. They are: witness testimony, photo or video-recording of the crime, other materials that describe the crime. None of the listed evidence is mentioned in the case materials. There is no witness who can confirm that Ivane Tamazashvili had blocked the driving lane of the street and he had not disobeyed the policemen. However, the video-camera installed at the entrance to the police station could have recorded the detention and the incident between Tamazashvili and the policemen. This recording could expose the guilt of Tamazashvili but despite the request of the defense the recording was not introduced in the court.
The judgment relied only on one circumstance – the protocol of inspector-investigator Avtandil Poladashvili which stated that Ivane Tamzashvili had almost “committed the crime.” The attorney for Ivane Tamazashvili, Kakha Kojoridze, requested the secretary of the trial to record the accusation against Ivane Tamazashvili correctly and exactly; however the judge strictly replied to him: “The trial protocol will be drawn up according to the law. The statement of Poladashvili will be recorded in it and additional indications and suggestions are not necessary.” However, after the protocol was requested the defense found out that the accusation was not recorded in it. Tamazashvili’s attorney requested to correct the protocol. Although it was corrected the exact accusation – almost committed the crime – again was not recorded. Instead they wrote a less absurd accusation: “Ivane Tamazashvili had nearly blocked the driving lane.” Generally, the protocol of the trial is an important example of how the court neglects its functions and goals.
The author of the administrative protocol reported to the court that Ivane Tamazashvili resisted the policemen in Korneli Chaladze Street on June 15 2009 and did not free the driving lane as demanded by the law enforcement officers. The judge asked to clarify the demand of the policemen and inquired whether Tamazashvili had blocked the driving lane. The inspector-investigator replied that the policemen had demanded the detainee to free the driving lane that was nearly blocked by Tamazashvili together with other people (this phrase was written in the protocol after the attorney requested it). The judge did not ask Poladashvili what “the nearly blocked driving lane” meant, when policemen demanded Tamazahvili to obey their orders--whether he was in the driving lane and whether he had blocked the road with any technical or mechanic materials. The judge did not request Poladashvili to provide any evidence to prove that Tamazashvili had blocked the road.
At the trial Tamazashvili stated that he had not blocked the road because he was not standing in the driving lane. He was standing at the entrance to the police station that was a place where citizens have the right to move. He was arrested in that place. Tamazashvili stated that he had not resisted the policemen because they had not ordered anything.
The only witness to the incident, lawyer Tsismar Oniani, confirmed the testimony of Tamazashvili. “Tamazashvili did not resist the police; nobody had ordered him to do anything. Tamazashvili did not commit the crime; he tried to help the women during the incident and requested the policemen not to beat journalists.” Tsismar Oniani tried to explain to the policemen that Tamazashvili was with her and asked them not to beat him. Policemen beat Tamazashvili so ruthlessly that Oniani did not expect to see him alive. Tamazashvili could not stand up and the policemen dragged him into the police station.
Judge Miranda Eremidze did not ask any questions to Ivane Tamazashvili or to the only witness during the trial. When passing the judgment she did not consider the testimonies of Tamazashvili and his witness, and the video-recording provided by the defense. The video-recording demonstrated how the policemen beat rally participants without warning them about anything.
Ivane Tamazashvili is a veteran of the war in Abkhazia. He joined the Georgian army in Abkhazia at the age of 16 before had finished school. His parents looked for their underage son two times and made him return home both times. Anyway he went to the front. Finally, they understood that it was impossible to convince their son to stay at home and did not resist him. Ivane Tamazashvili returned to Tbilisi after Sukhumi was occupied. Then he finished school and an institute too. He is chemist by profession.
Ordinary Crime
Under Article 173 of the Administrative Code of Georgia Ivane Tamazashvili was found guilty of resisting or neglecting an order of the law enforcement officers. According to the article, in order to charge a person with the crime, two factual circumstances must be confirmed: existence of a legal order of law enforcement officers and disobedience to the order. The court had to find the existence of these two circumstances. The legality of the policemen’s order could not have been found because the Law of Georgia on Assembly and Demonstrating entitles citizens to come together in the street even in front of the police station. Law enforcement officers have no right to prevent demonstrators from enjoying their right. Furthermore they cannot order to disperse the rally. As for “neglect of the order”, the judgment passed by Miranda Eremidze did not mention that fact that Tamazashvili had neglected or ignored the order of the policemen. According to Article 173 of the Administrative Code of Georgia only “neglect of the order” is an offense and not general disobedience to the policemen. It is completely obscure how the court found Tamazashvili guilty under Article 173 of the Administrative Code and how Tamazashvili could disobey the order of the policemen while they had not ordered anything.
We tried to get in touch with Judge Miranda Eremidze to ask some questions of her. We wanted to ask her why she neglected the violation of Article 18 of the Constitution of Georgia and Article 5 of the European Human Rights Convention by the law enforcement officers. According to those articles the detainee was to be informed of his rights, the basis of his detention and the charge against him. Why was Ivane Tamazashvili placed in detention for 8 hours while Article 247 Paragraph I of the Administrative Code of Georgia states that a person cannot be detained more than 3 hours? Who and how can an offender be punished for violation of the law and whether the policemen should be punished for violation of the law? It is obvious that Miranda Eremidze did not want to meet us.
The law of Georgia entitles the judge to decide which and how many proofs are necessary to pass judgment on the accused. Thus, the law trusts in the honesty and competence of the judge. Tamazashvili’s case is one of those which cast doubt on the reliability of such trust.