კლინტონმა საქართველოს სეპარატისტული რეგიონებთან დაკავშირებით მოთმინებისკენ მოუწოდა
ვაშინგტონი - სახელმწიფო მდივანმა ჰილარი როდამ კლინტონმა საქართველოს მოუწოდა, გამოიჩინოს სტრატეგიული მოთმინება თავისი ორი სეპარატისტული რეგიონის, სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის პრობლემებისა და რუსეთის მიერ ამ ორი რეგიონის ოკუპაციის საკითხის გადაწყვეტისას.
კლინტონი 21 სექტემბერს ნიუ-იორკში, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში დებატების წინ საქართველოს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს შეხვდა.
„ჩვენ ვმუშაობთ, რათა ვცადოთ იმის, უზრუნველყოფა, რომ რუსეთმა შეასრულოს 2008 წლის საზავო შეთანხმება და ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ დროთა განმავლობაში თქვენი ქვეყანა გაერთიანდება ისე, როგორც უნდა იყოს“, - განაცხადა კლინტონმა პრესკონფერენციაზე. შეერთებული შტატები განაგრძობს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მხარდაჭერას, აღნიშნა მან.
შეერთებულმა შტატებმა არაერთხელ მოუწოდა რუსეთს პატივი სცეს თავის ვალდებულებებს და გამოიყვანოს თავისი ჯარის უდიდესი ნაწილი აფხაზეთიდან, სამხრეთ ოსეთიდან და „დაუბრკოლებლად“ დაუშვას ჰუმანიტარული დახმარება რეგიონში.
სააკაშვილმა მაღალი შეფასება მისცა შეერთებული შტატების მიერ შეთავაზებულ მხარდაჭერას და ზეწოლას, რომელსაც ახორციელებს საერთაშორისო საზოგადოება, რათა იძულებელყონ რუსეთი უერთგულოს აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთთან დაკავშირებით ერთი წლის წინ საკუთარ თავზე აღებულ ვალდებულებებს. „ჩვენ მადლობელნი ვართ იმ მხარდაჭერისთვის, რომელიც აღმოგვიჩინეთ“ - აღნიშნა მან.
სახელმწიფო მდივნის თანაშემწემ ფილიპ გორდონმა განაცხადა, რომ თავის მოლაპარაკებებში სააკაშვილთან კლინტონმა ხაზი გაუსვა შემდეგს - აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი არ წარმოადგენენ პრობლემას, რომელსაც მოკლე ხანში გამოასწორებ. „საუკეთესო გზა იქნებოდა სტრატეგიული მოთმინება, რომლის მეშვეობითაც საქართველო დაადასტურებდა, რომ ის მიმზიდველი ადგილია, უფრო ძლიერი, დემოკრატიული“ ქვეყანა, - განაცხადა გორდონმა შეხვედრის შემდეგ.
„სახელმწიფო მდივანმა ხაზი გაუსვა დემოკრატიის მნიშვნელობას და მიესალმა პროგრესს, რომელსაც საქართველომ მიაღწია დემოკრატიის განმტკიცების პროცესში, და პრეზიდენტი სააკაშვილი ამ გზით სვლისაკენ წაახალისა“, - განაცხადა გორდონმა. „ეს ნაწილია იმ მიდგომისა, რომელიც საქართველოს გააძლიერებს, უფრო მიმზიდველ ადგილად და დასავლეთისთვის უკეთეს პარტნიორად აქცევს“, - განაცხადა გორდონმა.
სააკაშვილმა შეხვედრა იმისთვის გამოიყენა, რომ განემარტა, რამდენად დიდ პროგრესს მიაღწია მისმა მთავრობამ იმაში, რომ საქართველო უფრო ძლიერი, წარმატებული, დემოკრატიული გამხდარიყო და შეემცირებინა კორუფცია, განაცხდა გორდონმა. გორდონი სახელმწიფო მდივნის თანაშემწეა ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში.
„ეჭვი არაა მათ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწიეს. მაგრამ ცხადია, რომ მათ კიდევ მეტი უნდა გააკეთონ“, - განაცხადა მან. შეერთებულმა შტატებმა და საქართველომ ხელი მოაწერეს დეკლარაციას სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ, რათა მეტი დემოკრატიისა და უსაფრთხოებისთვის იმუშაონ. კომისიამ, რომელიც გააკონტროლებს ამ სამუშაოს, უკვე დაიწყო შეხვედრები, განაცხადა გორდონმა. შეერთებულმა შტატებმა გასულ წელს დახმარების სახით, საქართველოს ეკონომიკისა და მისი კეთილდღეობის გასაუმჯობესებლად 1 მილიარდი დოლარი გამოყო. ნატომ ნატო-საქართველოს კომისია დააფუძნა. ეს კომისია წელიწადში ორჯერ იკრიბება.
სააკაშვილმა 22 სექტემბერს CNN-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ რუსეთი აგრძელებს საქართველოს ორი რეგიონის ოკუპირებას. „ნახევარ მილიონზე მეტი ქართველი და სხვა ეთნიკური ჯგუფები, ყველა საქართველოს მოქალაქე ლტოლვილებად იქცნენ. იქ რუსული ჯარის მასობრივ კონცენტრაციას აქვს ადგილი“ - განაცხადა მან.
სააკაშვილმა განაცხადა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ხანმოკლე ომის შემდეგ ყველა ელოდა, რომ საქართველო დაეცემოდა და გაქრებოდა.
„შეხედეთ სად ვართ ჩვენ“, - განაცხადა მან - „ჩვენი ეკონომიკა კარგ ფორმაშია და ის მეტს აკეთებს ვიდრე რომელიმე რეგიონული ეკონომიკა. ჩვენი პოლიტიკური სისტემა კარგად მუშაობს... ქვეყანა მართლა წინ მიიწევს. ჩვენ მთავარი საინვესტიციო ადგილი ვართ რეგიონში, მთავარი, პირველი, მსოფლიო ბანკის მონაცემების თანახმად“.
„ასე რომ ბევრი თვალსაზრისით, საქართველო იმარჯვებს მშვიდობაში“, - განაცხადა მან.
2008 წლის აგვისტოში რუსეთს და საქართველოს სეპარატისტული პროვინციების გამო, რომელთა დამოუკიდებლობაც შემდგომში რუსეთმა, ნიკარაგუამ და ვენესუელამ აღიარეს, ხუთდღიანი ომი ჰქონდათ. 23 ივლისს საქართველოში წარმოთქმულ სიტყვაში ვიცე-პრეზიდენტმა განაცხადა „ჩვენ არ ვცნობთ სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის დამოუკიდებლობას“.
რუსეთი ორივე რეგიონში მნიშვნელოვან სამხედრო ძალას ინარჩუნებს მიუხედავად 2008 წლის აგვისტოსა და სექტემბერში დადებული საზავო შეთანხმებისა, რომელიც ჯარის გამოყვანას ითხოვდა. რუსეთმა ასევე გააპროტესტა საქართველოში ევროპელ მეთვალყურეთა მუშაობა. შეერთებული შტატები მხარს უჭერს შეუიარაღებელი, საერთაშორისო სამეთვალყურეო მისიების გაფართოებას მთელს საქართველოსა და სადავო რეგიონებში მშვიდობისა და სტაბილურობის გავრცელებისთვის.

Washington - Secretary of State Hillary Rodham Clinton urged Georgia to exhibit strategic patience in resolving issues over its two breakaway regions - South Ossetia and Abkhazia - and Russian occupation of those regions.
Clinton met with Georgian President Mikheil Saakashvili September 21 in New York before general debate begins at the United Nations.
“We are working to try to ensure that Russia abides by the 2008 cease-fire, and hopefully to eventually reintegrate your country as it should be”, Clinton said at a brief press conference. The United States continues to support Georgia’s territorial integrity and sovereignty, she said.
The United States has repeatedly called on Russia to honor its commitment to withdraw the majority of its forces from Abkhazia and South Ossetia and permit “unhindered humanitarian access” to the regions.
Saakashvili praised the support offered by the United States and the pressure that has been brought by the international community to force Russia to comply with commitments made a year ago over Abkhazia and South Ossetia. “We’ve been very grateful for all the support you’ve given us”, he said.
Assistant Secretary of State Philip Gordon said Clinton stressed in her talks with Saakashvili that there is no short-term fix to the problems posed by Abkhazia and South Ossetia. “The best way forward would be one of strategic patience whereby Georgia shows itself to be an attractive place, a stronger, democratic” nation, Gordon said at a briefing after their meeting.
“The secretary underscored the importance of democracy and welcomed the progress Georgia has made in strengthening its democracy, and encouraged President Saakashvili to continue in that direction”, Gordon said. “It’s part of the same overall approach to make Georgia a stronger, more attractive place and better partner of the West.”
Saakashvili took the meeting as an opportunity to explain how much progress his government has made in becoming stronger, prosperous and democratic, and reducing corruption, Gordon said. Gordon is the assistant secretary of state for European and Eurasian affairs.
“There is no question that they’ve made important progress. But it’s also quite clear that they have further to go”, he said.
The United States and Georgia signed a declaration on a strategic partnership to work toward greater democracy and security. A commission to oversee that work has already begun meeting, Gordon said. The United States also allocated $1 billion in assistance over the past year that is designed to aid the Georgian economy and enhance its prosperity. NATO created the NATO-Georgia Commission that meets twice a year.
Saakashvili said September 22 in an interview on CNN that Russia continues to occupy two regions of Georgia. “More than half a million Georgians and other ethnic groups, they’re all Georgian citizens, are refugees from those areas. There’s a mass Russian military buildup”, he said.
Saakashvili said that after the brief August war in 2008 everybody expected Georgia to fall and disappear.
“Look at where we are now”, he said. “Our economy is still in good shape, and it’s doing better than most of the regional economies. Our political system is going well. … [The] country’s really moving. We are one of the top investment destinations for the region, one of the top, the first one, according to the World Bank.”
“So in many ways, Georgia is winning [the] peace”, he said.
In August 2008, Russia and Georgia fought a five-day war over the two breakaway provinces that since have been recognized only by Russia, Nicaragua and Venezuela as independent states. In a July 23 speech in Tbilisi, Vice President Biden said, “We will not recognize Abkhazia and South Ossetia as independent states.”
Russia maintains a sizeable military presence in both breakaway regions despite a cease-fire agreement negotiated in August 2008 and September 2008 that calls for the forces’ removal. The Russians have also objected to European peace monitors in Georgia. The United States supports expansion of unarmed, international monitors throughout Georgia and the disputed regions to promote peace and stability.
Despite Russia’s characterization of Abkhazia and South Ossetia as independent states, it does not relieve Russia of its commitments. The Organization for Security and Co-operation in Europe, United Nations and European Union have coordinated meetings to resolve these issues and to convince Russian officials to honor their commitments made under the August 12, 2008, and September 8, 2008, agreements.