„დაგაინვალიდებ, რომ ვეღარაფერი დაწერო“
„ყელს გამოგჭრი შე დამპალო. გეძებ უკვე და სადაც გნახავ, ისე გაგანადგურებ, არც დავფიქრდები. იძულებული გამხადე. თავს რატომ არ მანებებ, ვერ გაიგე შენ, რომ მე არ უნდა შემეხო?“, - ამ სიტყვებით შპს „ჯანმრთელობა“ სიღნაღის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორმა გოგი ნიკვაშვილმა მოგვმართა. მთავარი ექიმის გაღიზიანება, ჩვენს მიერ, მის შესახებ სხვადასხვა დროს გამოქვეყნებულ სტატიებს უკავშირდება.ნიკვაშვილი ფიზიკური ანგარიშსწორებით ემუქრება იმ ექიმებსაც, რომლებმაც მის წინააღმდეგ, საოჯახო მედიცინის ცენტრის გაქურდვის ფაქტზე პროკურატურას ჩვენებები მისცეს. ნიკვაშვილი აცხადებს, რომ მას ვერავინ ვერაფერს დაუშავებს. მთავარი ექიმი სიღნაღის პოლიციის უფროსის ალექსანდრე ონანაშვილის ნათესავია. ნიკვაშვილის მიმართ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეებს კი სწორედ სიღნაღის პოლიციის გამომძიებლები იძიებენ.
2009 წლის 5 თებერვალს სიღნაღის საავადმყოფოში 17 წლის გოდერძი ჯანყარაშვილი გარდაიცვალა. გარდაცვლილის დედის ეკა ფოლადაშვილის განცხადებით, მათი დაჟინებული მოთხოვნა, რომ გოდერძისთვის ოპერაცია სხვა ქირურგს ჩაეტარებინა, ნიკვაშვილმა არ დააკმაყოფილა.
„გოდერძი წნორის საავადმყოფოში სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მანქანით მიიყვანეს. ექიმ ნიკვაშვილს ოპერაცია 2 საათის დაგვიანებით რომ არ დაეწყო და შეცდომები არ დაეშვა, ჩემი შვილი გადარჩებოდა. ნიკვაშვილს ქირურგიულ ჩარევამდე ვთხოვეთ, რომ ოპერაცია სხვა ექიმს გაეკეთებინა, მაგრამ ჩვენი თხოვნა არ დააკმაყოფილა. როცა ბავშვი გაჭრეს და ოპერაცია დაასრულეს, აღმოჩნდა, რომ ნიკვაშვილმა ზუსტი დიაგნოზი ვერ დასვა. გოდერძი ხელმეორედ გაჭრეს, რამაც მისი სიცოცხლე იმსხვერპლა კიდეც“, - აღნიშნავს ეკა ფოლადაშვილი.
გარდაცვლილის დედის საჩივრის საფუძველზე კახეთის საოლქო პროკურატურაში გამოძიება დაიწყო, თუმცა უშედეგოდ. საქმის მოკვლევის და ნიკვაშვილისთვის სამედიცინო სქმიანობის უფლების ჩამორთმევის მოთხოვნით ეკა ფოლადაშვილმა შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტოსაც მიმართა, თუმცა სააგენტოს ეს საქმე საერთოდ არ გამოუკვლევია.
სიღნაღის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორს წნორში მცხოვრები სიხაშვილების ოჯახიც უჩივის. ეკა სიხაშვილის განმარტებით, გიორგი ნიკვაშვილმა გულგრილობა გამოიჩინა, საავადმყოფოში მიყვანილ პაციენტს სამედიცინო დახმარება დროულად არ აღმოუჩინა, რის შედეგადაც მისი მეუღლე სანდრო სიხაშვილი გარდაიცვალა.
ოფიციალური მონაცემებით, სანდრო სიხაშვილი სიღნაღის რაიონულ საავადმყოფოში 2009 წლის 8 თებერვალს მაღალი წნევის გამო მოათავსეს. „ნიკვაშვილმა და მისმა თანამშრომლებმა სანდროს არანაირი დახმარება არ აღმოუჩინეს. მოგვიანებით, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამძიმდა. ნიკვაშვილს არაერთხელ ვთხოვეთ, რომ პაციენტი თბილისში გადაგვეყვანა, მაგრამ „კატასტროფის ცენტრი“ მანამ არ გამოიძახა, სანამ კაცი მომაკვდავი არ გახდა. სანდრო თბილისში, ღუდუშაურის სახელობის კლინიკაში მიყვანისთანავე დაიღუპა“, - ამბობს ეკა სიხაშვილი.
ჩვენს მიერ ამ ფაქტების გაშუქებამ სიღნაღის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორის გაღიზიანება გამოიწვია. გოდერძი ჯანყარაშვილის გარდაცვალების თაობაზე სტატიის მომზადების დროს საავადმყოფოში მისულებს ნიკვაშვილი სამედიცინო დანით გამოგვიდგა. ამ ფაქტზე რეაგირებისათვის სამართალდამცავი უწყებებისათვის არ მიგვიმართავს. მომხდარიდან რამდენიმე დღეში ნიკვაშვილი ტელეფონით დაგვიკავშირდა, სიტყვიერი შეურაცხყოფა მოგვაყენა და ფიზიკური ანგარიშსწორებით დაგვემუქრა.
„მითხარი, ვინ გაწერინებს ჩემზე კრიტიკულ სტატიებს. არცერთს არ გაგახარებთ. არაფერს შეგარჩენთ, ყველაფერზე პასუხს გაგებინებთ. თქვენ მე კარგად არ მიცნობთ. არაფერზე უკან არ დავიხევ. დაგაინვალიდებ, მარჯვენას მოგაჭრი, რომ ვეღარაფერი დაწერო და ვერც ტელევიზიებს მიაწოდო ინფორმაცია“, - ყვიროდა ნიკვაშვილი. მისი მხრიდან ამ მუქარებს წინ უძღოდა ტელეკომპანიების „იმედის“ და „რუსთავი 2“-ის ეთერით გასული ვრცელი სიუჟეტები ჯანყარაშვილისა და სიხაშვილის გარდაცვალების ფაქტებზე.
რამდენიმე დღის წინ, სიღნაღის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორს ექიმებიც დაუპირისპირდნენ. ექიმების ელენე ხელაშვილის, ელიზა ბატიაშვილის, ლია ხანჯალიაშვილის და სხვათა თქმით, „ევროკავშირის მიერ გამოყოფილი დაფინანსებით, 2007 წელს, სიღნაღის რაიონის ქალაქ წნორში საოჯახო მედიცინის ცენტრის შენობა გარემონტდა. ცენტრი ახალი სამედიცინო აპარატურითა და მასალებით აღიჭურვა. წნორის საოჯახო მედიცინის ცენტრი, რომლის მომსახურებაც ქალაქ წნორში მცხოვრებ 6 ათასზე მეტ ადამიანზე იყო გათვლილი, ორი წლის განმავლობაში არ ფუნქციონირებდა. ექიმები ამბობენ, რომ შპს „ჯანმრთელობას“ დირექტორი გოგი ნიკვაშვილი, რომლის დაქვემდებარებაშიც საოჯახო მედიცინის ცენტრი შედის, მათ რეაბილიტირებულ შენობაში შესვლის და მუშაობის უფლებას არ აძლევდა. „ნიკვაშვილმა არაერთხელ გვითხრა, რომ შენობაში შესვლა თუ გვინდოდა, კარი გაგვეტეხა და ისე შევსულიყავით. საოჯახო მედიცინის ცენტრის შენობაში, რამდენიმე დღის წინ, სპეციალური კომისიის თანდასწრებით შევედით. აღმოჩნდა, რომ ძვირადღირებული სამედიცინო აპარატურა და სხვა სამედიცინო მასალები გატანილია. როდესაც ნიკვაშვილს განმარტება ვთხოვეთ, იგი დაგვემუქრა, რომ თუ ჩუმად არ ვიქნებით და დავას არ შევწყვეტთ, უსამსახუროდ დაგვტოვებს, პოლიციასთან პრობლემებს შეგვიქმნის, გვცემს და ა. შ.“, - აღნიშნეს ექიმებმა.
შპს „ჯანმრთელობას“ დირექტორი გოგი ნიკვაშვილი წნორის საოჯახო მედიცინის ცენტრის გაქურდვას და ექიმებზე მუქარის ფაქტებს უარყოფს. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ მას შემდეგ რაც მას ექიმები დაუპირისპირდნენ, ნიკვაშვილმა კარდიოგრაფიის აპარატი და გლუკომეტრი, შპს „ჯანმრთელობას“ ლაბორანტის მეშვეობით, საოჯახო მედიცინის ცენტრს დაუბრუნა. სხვა ტექნიკა და მასალები კი ამ დრომდე არ ჩანს.
საინფორმაციო საგენტოებით ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-მა ვრცელი სიუჟეტი ამ ფაქტზეც მოამზადა და ეთერში გაუშვა. მეორე დღეს, ტელეფონზე უცნობი მამაკაცი დაგვიკავშირდა და სიცოცხლის მოსპობით დაგვემუქრა. „ყელს გამოგჭრი შე დამპალო. გეძებ უკვე და სადაც გნახავ, არცკი დავფიქრდები ისე გაგანადგურებ. იძულებული გამხადე. თავს რატომ არ მანებებ, ვერ გაიგე შენ, რომ მე არ უნდა შემეხო?“, - ყვიროდა მამაკაცი. მისი ვინაობა ტელეფონის ნომრის მეშვეობით დავადგინეთ. მუქარის ავტორი გოგი ნიკვაშვილი იყო. მუქარის ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა და გამოსაძიებლად სიღნაღის პოლიციას გადაეცა. პოლიციის უფროსი ალექსანდრე ონანაშვილი გოგი ნიკვაშვილის ნათესავია, კერძოდ, მისი ბავშვის ნათლიაა. ამასთან ერთად, გოგი ნიკვაშვილი „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტიური წევრია. საარჩევნოდ ის სიღნაღის საარჩევნო ოლქში ერთ-ერთ საარჩევნო უბანს ხელმძღვანელობს ხოლმე.

“I Will Make You Disabled and You Will not Be Able to Write Anything in Future”
“I will kill you. I am looking for you and wherever I see you, I will kill you without considering anything. You compelled me to do it. Why are not you leaving me alone? Have not you heard that you should not bother me?” Gogi Nikvashvili, director of Sighnaghi district hospital “Janrmteloba Ltd” threatened the journalist. The chief doctor of the hospital was irritated by the articles we have published about him. Nikvashvilithreatens the doctors who blamed him in robbery of the family medical center in their testimonies to the prosecutor’s office. Nikvashvili claims nobody will do any harm to him because he is relative of Aleksandre Onanashvili, head of Sighnaghi district police department. Investigators of that department are investigating the case.
On February 5, 2009 17-year-old Goderdzi Jankarashvili died in Sighnaghi hospital. The mother of the dead boy Eka Poladashvili stated that Nikvashvili did not satisfy their request on changing the surgeon for their son.
“Goderdzi was brought to the Tsnori hospital by ambulance. If Doctor Nikvashvili had not started the operation two hours later and had not made mistakes during the operation, my son might have survived. Before operation we asked Nikvashvili to invite another surgeon but he did not satisfy our request. After the operation we found out that Nikvashvili had not made correct diagnosis. Goderdzi was operated for the second time and it ended with his death,” said Eka Poladashvili.
Based on the suit of the mother, investigation was started in Kakheti regional prosecutor’s office though without any results. Eka Poladashvili appealed to the Agency for the Regulation of the Medical Activities within the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare and requested to deprive the license from Nikvashvili. However, the Agency has not studied the case yet.
Sikhashvilis from Tsnori also sue the director of the Sighnaghi district hospital. Eka Sikhashvili said Giorgi Nikvashvili did not pay attention to the patient that was brought to the hospital on time and consequently her husband Sandro Sikhashvili died.
According to the official data, Sandro Sikhashvili was placed in Sighnaghi district hospital on February 8, 2009 for high blood pressure. “Nikvashvili and his personnel did not do anything for the patient. Later, his health conditions got worse. We asked Nikvashvili to send the patient to Tbilisi but he did not call the “Disaster Center” until the conditions were extremely worsened. Sandro died in Tbilisi Ghudushauri Hospital as soon as he was delivered,” said Eka Sikhashvili.
The director of the Sighnaghi district hospital got irritated after we published articles about the abovementioned facts. When we visited the hospital to find out the reason of Goderdzi Jankarashvili’s death Nikvashvili chased us with medical knife. We did not appeal to the law enforcement bodies after this incident. Several days later Nikvashvili called me on the phone, insulted me and threatened with physical assault.
“Tell me who orders you to write critical article about me. I will punish both of you. You will be punished for everything. You do not know me properly. I can do anything. I will cut your right hand and make you disabled in order to prevent you from writing anything and reporting TV stations about similar facts,” Nikvashvili was shouting over the phone. Before this incident TV Companies “Imedi” and “Rustavi 2” had prepared TV-items about the deaths of Jankarashvili and Sikhashvili.
Several days ago, doctors also opposed the director of the Sighnaghi district hospital. Doctors Elene Khelashvili, Eliza Batiashvili, Lia Khanjaliashvili and others stated that “the building of the family medical center was reconstructed in the town of Tsnori in Sighnaghi district in 2007 with the financial support of the EU. The center was equipped with modern apparatus and other materials. However, the family medical center did not work for two years though it was to serve more than 6 000 residents of Tsnori. Gogi Nikvashvili, chief doctor of Sighnaghi district hospital, did not allow doctors to work in the center as it was verified by the explanation letters of the doctors. According to them, Nikvashvili told them several times to break into the building if they wanted to work there. Several days ago, the doctors managed to enter the medical center with the support of special commission. They discovered that expensive medical equipment and other medical materials were stolen. When we demanded Nikvashvili to explain us the situation he threatened with firing us if we do not stop complaining,” said the doctors.
Gogi Nikvashvili denies to have robbed the family medical center and to have threatened the doctors. However, it must be pointed out that after the Human Rights Center got interested in the fact, Nikvashvili returned cardiograph apparatus and glucose-meter to the medical center with the support of the lab assistant of the Sighnaghi district hospital. Other equipment and medical materials were not discovered yet.
After the news agencies spread the information about the violations in the medical center TV Company Rustavi 2 prepared and showed a TV-item on the fact. Next day, a stranger called me on the phone and threatened me with death. “I will kill you. I am looking for you and wherever I see you I will kill without considering anything. You have compelled me to do it. Why are not you leaving me alone? Cannot you understand that you should not bother me?” the man was shouting in the phone. I found out his identity by his mobile phone number. He was Gogi Nikvashvili. The criminal persecution has started on the fact of threatening and it was sent to Sighnaghi district police department. Aleksandre Onanashvili, the head of the department, is relative of Nikvashvili; he is godfather of the child. Besides that the doctor is active member of the National Movement, the ruling party. During elections he is chairperson of the election commission in any of the polling stations in Sighnaghi district.