რუსულ-ქართული ომის შესახებ ევროკავშირის ინიციატივით მომზადებული ანგარიში ბრალდებებს გაყოფს
ბრიუსელი - ევროკავშირის იმ ოფიციალური პირის თქმით, ვინც იცნობს დოკუმენტს, ანგარიში, რომელსაც დიდი ხანია ელოდნენ და რომელიც 2008 წლის აგვისტოს რუსულ-ქართული ხუთღიანი ომის გამომწვევ მიზეზებს იკვლევდა, ბრალდებას ორ მხარეს შორის გაყოფს.
ანგარიშს, რომელზეც შვეიცარელი დიპლომატის, ჰეიდი ტალიავიანის ხელმძღვანელობით საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფი მუშაობდა, 30 სექტემბერს ბრიუსელში ევროკავშირის ელჩებს წარუდგნენ და შემდეგ საჯაროდ გაავრცელებენ.
არსებობს მოლოდინი, რომ “ტალიავინის ანგარიშის” გამოქვეყნება ერთგვარი იმედგაცრუების მიზეზი გახდება.
ევროკავშირის ელჩებს მოკრძალებულ ლანჩზე ანგარიშის შინაარსს მოკლედ მოახსენებენ. 500 გვერდიანი დოკუმენტის გადაცემის აღსანიშნავად არავითარი ფორმალური ცერემონია არ გაიმართება. ანგარიშის შინაარსის გამო ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები დისკუსიას არ ჩაატარებენ და მის დასკვნებთან დაკავშირებით ევროკავშირი ოფიციალურ პოზიციას არ გამოხატავს.
თუ ევროკავშირს რაიმე სურს, ეს საკითხის დახურვაა, ვარაუდობენ ოფიციალური პირები. ბლოკი დარწმუნებულია, რომ არავისთვის იქნება მომგებიანი ურთიერთბრალდებების გაჭიანურება. მას სურს, რომ ჟენევის მოლაპარაკებებზე, რომელშიც საქართველო, რუსეთი, აფხაზეთი დასამხრეთ ოსეთი მონაწილეობენ, წარმატებას მიაღწიოს, დაძაბულობა ჩააცხროს და ლტოლვილებს შინ დაბრუნების საშუალება მისცეს.
ევროკავშირის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სამხრეთ კავკასიაში პიტერ სემნებიმ რადიო “თავისუფლებას” უთხრა, რომ მისი აზრით, ანგრიში, რომელიც ჯერ არ უნახავს, არაფერს “ძირეულად” ახალს არ შეიცავს.
“მე შემიძლია ის ვთქვა, რომ ჩემი რწმენით, ახლა, ომიდან ერთი წლის შემდეგ და მას მერე, რაც საკითხთან დაკავშირებით საკმაო რაოდენობის კვლევა და ანგარიში გამოქვეყნდა, ძირითადი მოვლენები საკმაოდ კარგადაა ცნობილი” - ამბობს სემნები - “მე ველი, რომ ეს კვლევა, ალბათ, ახალ ფაქტებს გამოამზეურებს, მაგრამ გამიკვირდებოდა, თუ მათ შორის რაღაც ისეთს აღმოვაჩენდი, რაც ძირეულად შეცვლიდა მოვლენათა განვითარების ჩვენეულ ხედვას”.
კერძო საუბრებში, ევროკავშირის ოფიციალურმა პირებმა რადიო “თავისუფლებას” უთხრეს, რომ ანგარიში არ იქნება ცალმხრივი და არ დაადანაშაულებს მხოლოდ საქართველოს, როგორც ამას ადრე გამოჟონილი ინფორმაციის მიხედვით ვარაუდობდნენ. რეალურად ანგარიში საქართველოსა და რუსეთს თითქმის ერთნაირად დაადანაშაულებს.
როგორც მოსალოდნელია, ანგარიში საორიენტაციოდ მოვლენათა დასავლურ ხედვას გაყვება. ამ ხედვის თანახმად, საქართველომ დიდი ხნის და სასტიკ რუსულ პროვოკაციებზე ზედმეტად მწვავედ ირეაგირა. მართალია საქართველოს ჯარმა შესაძლოა პირველმა ისროლა, მაგრამ სწორედ რუსეთი ერეოდა აფხაზეთისა დასამხრეთ ოსეთის ტერიტორიების საქმეებში. ამან გამოიწვია ის ჯაჭვური რეაქცია, რომელიც ომით დასრულდა. საქართველოს ოფიციალური პირები, როგორც ჩანს, შეურიგდნენ იმ ფაქტს, რომ მათ გარკვეულ ბრალეულობას დააკისრებენ. თუმცა ერთმა მაღალი რანგის ოფიციალურმა პირმა რადიო “თავისუფლებას” უთხრა, რომ თბილისის რწმენით, “კანონი მათ მხარეზეა”. ოფიციალურმა პირმა ის იგულისხმა, რომ რუსეთის ჩარევას საქართველოს საქმეებში დიდი ხნის იტორია აქვს და აღნიშნა, რომ “ომი 2008 წლის 7 აგვისტოს არ დაწყებულა”.
ურთიერთბრალდებები მოსალოდნელია
დღემდე მხოლოდ ნიკარაგუამ და ვენესუელამ მისდიეს რუსეთის მაგალითს და აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა აღიარეს. რუსეთის ბრალდებები სამხრეთ ოსეთში საქართველოს მიერ ჩადენილი გენოციდისა და სხვა სამხედრო დანაშაულების შესახებ, უსაფუძვლო აღმოჩნდა.
საქართველოს ახლა რუსეთთან მომქანცველ ცივ ომს ელის. ზემოთ ნახსენებმა ოფიციალურმა პირმა განაცხადა, რომ ანგარიშის გამოქვეყნების შემდეგ საქართველო და რუსეთი, ალბათ, რამდენიმე დღის განმავლობაში ურთიერთბრალდებებს გაცვლიან, თუმცა პროცესი საბოლოოდ ჩაცხრება.
ასეთია ძირითადად ევროკავშირის მოლოდინიც.
პიტერ სემნების თქმით, ბლოკი დოკუმენტის ინტერპრეტაციას სხვებს დაუთმობს.
“ეს რაღა თქმა უნდა, არ არის საბოლოო ჭეშმარიტება ომზე, არამედ ის დანახულ უნდა იქნას, როგორც წინ წამოწევა ფაქტებისა, რომლებიც კომპლექსურ მოვლენათა მთელ წყებას უკავშირდება და რომლებიც რეალურად გასული წლის აგვისტოს ომამდე დიდი ხნით ადრე დაიწყო”.
ომის დასრულებას 2008 წლის აგვისტოში ევროკავშირმა შეუწყო ხელი და ახლაც ჟენევის მოლაპარაკებებზე ის საკვანძო მედიატორის როლს ასრულებს.
მაგრამ ბლოკის ინტერესები ბევრად უფრო ფართოა. მას რუსეთთან საქმიანი ურთიერთობები სჭირდება . ევროკავშირი მოსკოვს სტრატეგიულ პარტნიორად მიიჩნევს. მისი ენერგომომარაგება ბლოკისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ისევე, როგორც მოსკოვთან მისი თანამშრომლობა სხვა სფეროებში.
საქართველო, თავის მხრივ, ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის პროგრამის საკვანძო ნაწილად რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ თბილისის პოზიცია ომის შემდეგ ევროკავშირის თვალში შეირყა, და ამ ფაქტს ქართველი ჩინოვნიკებიც აცნობიერებენ, ბლოკს კვლავინდებურად უნდა ქვეყნის დახმარება.
ევროკავშირის სამეთვალყურეო მისია, რომელიც საქართველოს, აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს შორის არსებულ სადემარკაციო ხაზებზე პატრულირებს, ერთადერთი საერთაშორისო ძალაა კონფლიქტურ ზონებში. ამ წლის დასაწყისში რუსეთმა მოახერხა სამხრეთ ოსეთიდან ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის მეთვალყურეთა და აფხაზეთიდან გაეროს მონიტორების გაძევება.
ამავე დროს საქართველოს იმედი, რომ ევროკავშირის სამეთვალყურეო მისიაში შეერთებული შტატებიც ჩაერთვებოდა, გაქრა. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების, მაგალითად საფრანგეთის პროტესტი, რომელიც იმით იყო გამოწვეული, რომ ევროკავშირსა და რუსეთს შორის ურთიერთობათა გამწვავებას უფრთხოდნენ, იდეის თაროზე შემოდების მიზეზი გახდა.
ახლად შექმნილი რეალობის შესაბამისად, ევროკავშირის მიმართ საქართველოს მოლოდინებმაც იკლო. ახლა საქართველოს ხელისუფალთათვის მათავრი ეკონომიკური დახმარების პროგრამაა.
რაც შეეხება პოლიტიკურ ფრონტს, თბილისმა იცის, რომ სტატუს კვოს შენარჩუნება საკმაოდ რთული იქნება, რადგან ევროკავშირი ახლა თავისი საკონსტიტუციო მომავლითაა შეშფოთებული და ელის, რომ საკითხი ამ რამდენიმე თვეში გადაიჭრება. შვედეთის შემდეგ ევროკავშირის პრეზიდენტობას ექვსი თვით ესპანეთი ჩაიბარებს, მას ბელგია მოყვება. არც ერთი ეს ქვეყანა არ არის ისე დაინტერესებული აღმოსავლეთ პარტნირობის პროგრამით, როგორც შვედეთი. ასე რომ თბილისს, ევროკავშირის ყურადღების არელაში დასარჩენად, რთული ბრძოლა დასჭირდება.
შესაბამისად, საქართველოს ოფიციალურ პირებს მხოლოდ ის შეუძლიათ, რომ ევროკავშირისგან მხარდაჭერის შესახებ სიგნალებს დაელოდონ.

EU-Backed Report To Split Blame For Russian-Georgia War
BRUSSELS -- A long-awaited report on the causes of the five-day war between Russia and Georgia in August 2008 will split the blame between the two sides, according to EU officials familiar with the document.
The EU's Special Representative for the South Caucasus, Peter Semneby, told RFE/RL that he believed the document -- which he said he had not seen yet -- contains nothing "fundamentally" new.
Officials in Brussels are acutely aware of the risks of alienating either Moscow, a key energy supplier whose cooperation is desired in a host of areas, or Tbilisi, whose political standing took a beating over the 2008 conflict despite broad Western support for its aims of keeping Georgian territory intact.
The report, compiled by a group of international experts led by Swiss diplomat Heidi Tagliavini, will presented to EU ambassadors in Brussels on September 30 and then released to the public.
But the unveiling of the “Tagliavini report” is expected to be something of an anticlimax.
EU ambassadors will be briefed on its contents over a low-key lunch. There will be no formal ceremony to mark the handing over of the more than 500-page document. There will also be no formal discussion of the report's contents among EU member states, nor will an official EU position be adopted relative to its conclusions.
What the EU wants is closure, officials suggest. The bloc believes no one has anything to gain from protracted finger-pointing and wants to get on with the Geneva talks between Georgia, Russia, Abkhazia, and South Ossetia on defusing tensions and allowing refugees return to their homes.
"What I can say is that I believe that now, more than a year after the war and after quite a few studies and reports have been published on the topic, I think that most of the events are fairly well known,” Semneby said. “I expect that this study, which is quite a thorough one, is probably going to reveal a few new facts, but I would be surprised if it would reveal anything that would fundamentally change our picture of the course of events."
Privately, EU officials have told RFE/RL the report will not be a "one-way street," blaming Georgia alone, as some early leaks have suggested. Instead, it will apportion blame relatively equally on Georgia and Russia.
The report is expected to roughly follow the established Western take on the events, according to which Georgia overreacted to severe and long-standing Russian provocations. While the Georgian military may have fired the first shots, it was Russia's meddling in the irredentist territories of Abkhazia and South Ossetia which had set in motion the chain of events leading up to the war.
Georgian officials appear to be resigned to being given some of the blame. But one senior official told RFE/RL that Tbilisi believes it has "the law on its side." The official also alluded to Russia's long history of involvement in Georgian affairs, noting that "the war did not start on August 7, 2008."
Recriminations Expected
To date, only Nicaragua and Venezuela have joined Russia in recognizing the independence of Abkhazia and South Ossetia. Russia's early charges of a Georgian-conducted genocide in South Ossetia and other war crimes have not been substantiated.
Georgia now expects a long cold war of attrition with Russia. The official quoted above said the report's release is likely to be followed by a few days of mutual recriminations between Georgia and Russia, which will then eventually subside.
This is broadly in line with EU expectations.
Semneby said the bloc will leave interpreting the report to others.
"It's not, obviously, the ultimate truth about the war, but rather should be seen as a contribution to highlighting the facts around what is a very complex series of events that started actually...long before the war in August of last year," Semneby said.
The EU, which helped to end the war in August 2008, is now a key mediator in the Geneva talks.
The bloc's interests, however, are broader. It needs a working relationship with Russia. Moscow is seen as a strategic partner in the EU. Its energy deliveries are vital for the bloc, as is cooperation with Moscow in many other fields.
Georgia, on the other hand, remains a key part of the EU's Eastern Partnership outreach program. Although Tbilisi's standing in EU eyes has slipped since the war -- a fact acknowledged by Georgian officials, too -- the bloc remains committed to helping the country.
The EU's monitoring mission (EUMM) along the demarcation lines between Georgia proper and Abkhazia and South Ossetia now represents the only involvement of the international community in the conflict zone. Earlier this year, Russia was instrumental in securing the ejection of observers from the Organization for Security and Cooperation in Europe from South Ossetia, and that of a UN mission from Abkhazia.
Meanwhile Georgian hopes of getting the United States to join the EUMM have been dashed. Objections from EU member states such as France, fearing complications in the EU-Russia relationship, have caused the idea to be shelved.
Adjusting to new realities, Georgia has toned down its expectations of the EU accordingly. Economic assistance is now foremost on the minds of Georgian officials.
On the political front, Tbilisi knows that hanging on to the status quo will be difficult enough, with the EU increasingly preoccupied with its own constitutional future, expected to be settled in the remaining months of the year. Then, Spain will take over the rotating half-yearly EU presidency from Sweden, to be followed by Belgium. Neither country is as interested in the eastern neighborhood as Sweden, so Tbilisi will face an uphill struggle to retain a presence on EU radar.