“ოს-ქართველობა ჩვენს სოფელში არასდროს ყოფილა”
ადამიანის უფლებათა ცენტრი უკვე წერდა სოფელ წითელუბნის შესახებ. ეს ძალიან საინტერესო სოფელია, ერთ-ერთი მათ შორის სადაც ოსები და ქართველები ჯერ კიდევ ერთად ცხოვრობენ და ქართულ-ოსური კონფლიქტის ოცწლიანი ისტორიის მიუხედავად, მაინც ახერხებენ მშვიდობიან თანაარსებობას.
მიუხედავად იმისა, რომ ქართულ-ოსური კონფლიქტის დაწყების შემდეგ ბევრმა დატოვა სოფელი და ცხინვალში ან სულაც ვლადიკავკაზში გადავიდა საცხოვრებლად, წითელუბანში დღემდე ძირითადად ოსები ცხოვრობენ. ისინი თავად აღნიშნავენ, რომ კონფლიქტი სოფლის ოს და ქართველ მაცხოვრებლებს შორის, სოფელში საერთოდ არ იგრძნობა.
„ძალიან კარგი ურთიერთობა გვაქვს ქართველებთან, ჩვენს სოფელში ოს-ქართველობა არასოდეს ყოფილა. ერთმანეთისთვის სიყვარულის და სიკეთის მეტი არაფერი გვიკეთებია. სხვანაირად არც შეიძლება იყოს. ჩვენს უბანში ქართველების გარდა, მაჰმადიანი-მესხებიც ცხოვრობენ. კარგი, მშვენიერი ხალხია“, - ამბობსეროვნებით ოსი ქალბატონი ეთერი  რომლის გვარსაც მისივე თხოვნით არ ვასახელებთ. საქმე ისაა, რომ ის 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგაც ხშირად სტუმრობს ცხინვალს შემოვლითი გზებით. შემოვლითი გზებით დადის იმის გამო, რომ რუსების მიერ მოწყობილ საგუშაგოებზე გასვლისთვის რუსეთის პასპორტი აუცილებელია. სწორედ ამიტომირჩევენ საქართველოს მიერ კონტროლირებად სოფლებში მცხოვრები ცხინვალში მოსახვედრად უფრო ძნელ გზას.
მართალია წითელუბნელი ოსები ამბობენ, რომ ქართველებთან ურთიერთობის პრობლემა მათ არ შექმნიათ, მაგრამ ომმა მაინც შეცვალა მათი ცხოვრება. ომმა გააჩინა ისეთი საზღვრები, ადრე რომ არ ასებობდა. ამის გამო მათ ახლობლებთან და ნათესავებთან ურთიერთობის საშუალება არ ეძლევათ.
ჩვენი რესპოდენტის, ქალაბტონი ეთერის ქალიშვილი ცხინვალშია გათხოვილი და სწორედ ამიტომ უწევს ამ ქალბატონს შემოვლითი გზებით სიარული ცხინვალში, ქალიშვილთან ჩასასვლელად.
„ჩემმა გოგომ ომის შემდეგ მხოლოდ ერთხელ მოახერხა გადმოსვლა და ძლივს წავიდა უკან. გზები არ ვარგა, ვერ ახერხებს უკან დაბრუნებას, მთებით გადმოდიან ხოლმე, ოსური სოფლები უნდა გამოარონ, ორჭოსანი, წინაგარი. ქართველები არაფერს უშავებენ ხალხს. აქ არანაირი პრობლემები არ გვაქვს. პირიქით, დავნათესავდით, ზოგმა რძალი მოიყვანა, ზოგმა ნათლია გაიჩინა ოსი და ასე“, - ამბობს ქალბატონი ეთერი.
ის იმასაც მოგვიყვა, რომ გამსახურდიას მმართველობის პერიოდში ოსები სოფლიდან მასიურად წავიდნენ.
„საკუთარი სახლები მიატოვეს და წავიდნენ. ზოგს სახელმწიფომ სახლების სანაცვლოდ ფულიც გადაუხადა, ზოგმა კი ისე დატოვა სახლები. უპატრონოდაა დღემდე ის სახლები მიტოვებული. მაშინ ჩემი ერთ-ერთი შვილიც წავიდა ვლადიკავკაზში. კი ჩამოდიოდა ხოლმე, მაგრამ მეშვიდე წელია ჩემი შვილი არ მინახავს. სამი შვილი ჰყავს, ერთი შვილიშვილი თვალით არ მინახავს, ვლადიკავკაზში დაიბადა“.
ცხინვალში გათხოვილი ქალიშვილის შვილი და ვლადიკავკაზში დაბადებული შვილიშვილი, ქალბატონ ეთერის მხოლოდ იმის გამო არ ჰყავს ნანახი, რომ კონფლიქტის შედეგად მიმოსვლა შეფერხებულია და ადამიანები ნათესავების ნახვას ვერ ახერხებენ. ის ამბობს, რომ სწორედ ესაა ყველაზე დიდი უხერხულობა, რომელიც გაუთავებელი დაპირისპირების შედეგად შეექმნა.
რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ბრძოლის ევროპული კომისიის წევრები, რომლებიც საქართველოში უკვე სამი წელია მუშაობენ, ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ საქართველოში მათ არ დაუფიქსირებიათ წმინდა ეროვნული ნიშნით წარმოქმნილი ეთნიკური შუღლის მაგალითები. კომისიის წევრების თქმით, ოსების და ქართველების დაპირისპირება უფრო კრიმინალურ ხასიათს ატარებს.
„რადგან სულ რამდენიმე ხნის წინ საქართველომ ომი გამოიარა, საკვირველი არ იქნებოდა ამ ქვეყანაში ეთნიკური შუღლის გაჩენა. თუმცა ასეთი სახის კონფლიქტები ჩვენ ვერ დავინახეთ. მითუმეტეს ამ რეგიონში, სადაც საკუთარ თავზე გამოსცადეს ომის საშინელება“, - განაცხადა რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ბრძოლის ევროპული კომისიის  წევრმა ევა რასმუსენმა.

We Never Differentiated between Ossetians and Georgians in Our Village
The Human Rights Center has already published an article about the village of Tsitelubani in Gori district. It is very interesting village – one of those villages where ethnic Ossetians and Georgians live together and despite 20-year-old conflict they manage to live in peace.
Although many Ossetians abandoned village after the conflict in the 1990s and moved to Tskhinvali or Vladikavkaz, Tsitelubani is still mostly inhabited by ethnic Ossetians. They admit that the conflict has not influenced the relationship between Ossetian and Georgian villagers.
“We have very good relationship with Georgian people; we have never differentiated between Ossetians and Georgians. We have always been kind to each other. It cannot be in another way. Besides Georgians, Muslim Meskhs also live in our neighborhood. They are perfect people,” said an Ossetian woman who asked us not to mention her surname in the article. She visits Tskhinvali after the war in August 2008 very often. She travels there through roundabouts because she does not have Russian passport which is to be produced to Russian soldiers at their checkpoints. Consequently, ethnic Ossetians prefer to take long ways to get to Tskhinvali.
Although Ossetians from Tsitelubani claim they have good relationship with Georgian neighbors, the war has changed their lives. It originated gaps between them which had never existed before. They cannot contact their relatives and friends in Tskhinvali.
Daughter of our respondent lives in Tskhinvali with her husband’s family and now she has to visit her daughter through roundabouts.
“My daughter managed to come here only once after the war and hardly returned back to her family. The roads are damaged and people cannot travel along them; people have to go through Ossetian villages Orchosani, Tsinagari; Georgians do not do any harm to our people. Here we have no problems; just the opposite; we have relatives among Georgian families,” said Mrs. Eteri.
She added that ethnic Ossetians abandoned the village during Gamsakhurdia’s presidency.
“They left their own houses and ran away. Some of them were compensated by the state, but others left homes. Their houses are still empty. One of my sons moved to Vladikavkas. He used to arrive here but I have not seen him for 7 years already. I have three children and I have not seen one of my grandchildren yet.”
Mrs. Eteri has not seen her grandchild because the traveling across the administrative boarder has been restricted and people cannot visit relatives. She said it is the most inconvenient part of this conflict.
Representatives of the Commission of the Council of Europe against Racism and Intolerance, who have been working in Georgia for three years, underline that they have not observed conflicts between Georgian and Ossetian people on ethnic grounds in Georgia yet. Commission representatives state the controversy between Ossetians and Georgians is more criminal than ethnic.
“Since there was war in Georgia short time ago, it is not strange to have conflicts on ethnic grounds in Georgia. However, we could not observe any of them yet. It is true particularly for the region where the war happened last year,” said member of the European Commission Eva Rasmussen.