აფხაზეთში წინასაარჩევნო სამზადისში რუსი სამხედროებიც მონაწილეობენ?
რუსმა სამხედროებმა გალის რაიონში 27 ოქტომბერს დამატებითი სამხედრო ძალა შეიყვანეს. ამის შესახებ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე, გიორგი ბარამიამ 28 ოქტომბერს საგანგებო ბრიფინგზე განაცხადა.
„გალის რაიონის სოფელ ჭუბურხუნჯსა და საბერიოში დაახლოებით 500 სამხედრო და მძიმე ტექნიკა შეიყვანეს. მძიმე ტექნიკა მთელი ღამის განმავლობაში გადაადგილდებოდა „ენგურჰესის“ მიმართულებით და ამ პერიმეტრზე ყველა გადასასვლელი ბილიკი მკაცრად კონტროლდება“, - აღნიშნა ბარამიამ.
მისივე ინფორმაციით, რამდენიმე დღის წინ დაახლეობით 350 რუსი სამხედრო და მძიმე ტექნიკა შეიყვანეს გალის რაიონის სოფელ მეორე ოტობაიაშიც.
„რუსული სამხედრო კონტინგენტის ასეთი გაძლიერება ძალიან საგანგაშოა და არც პროვოკაციებია გამორცხული. ამ ვითარებით თავად აფხაზებიც შეშფოთებულნი არიან. ჩვენ მოვუწოდებთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, ქმედითი რეაგირება მოახდინონ კონფლიქტის ზონასა და მთლიანად აფხაზეთში შექმნილ უკიდურესად დაძაბულ ვითარებაზე. ამ ფონზე არც სამხედრო ესკალაციაა გამორიცხული“, - განაცხადა ბარამიამ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ვითარების გასარკვევად ენგურის ხიდზე, აფხაზეთიდან გადმოსულ ადამიანებს გაესაუბრა. გალის რაიონის სოფლების ჭუბურხინჯის, საბერიოს და დიხაზურგას მკვიდრნი ყვებიან, რომ რუსეთის სამხედრო ნაწილების გადაადგილება მათ არ დაუფიქსირებიათ. მათივე თქმით რუსული სამხედრო დანაყოფები 2009 წლის ივნისის შემდეგ ზემოთ ჩამოთვლილ სოფლებში არ ყოფილან.
რესპოდენტები ყვებიან, რომ ენგურს გაღმა განთავსებულ უკანონო საგუშაგოზე არა რუსი არამედ აფხაზი მესაზღვრეები დგანან. გალელი ქალბატონების თქმით ბლოკ–პოსტზე მდგომი აფხაზი მესაზღვრეები მათ პრობლემებს არ უქმნიან. „ერთი ესაა, რომ ხიდზე გადმოსასვლელად 100 ან 200 რუსულს გვახდევინებენ. სხვა განსაკუთრებული პრობლემები ჩვენ იქ არ გვექმნება. როცა ფული არ გვაქვს, ვთხოვთ და გვატარებენ. არც „აფხაზური პასპორტის“ აღებას გვაიძულებს ვინმე. წითელი, საბჭოთა კავშირის პასპორტით ვსარგებლობთ. გვითხრეს, რომ ამ დოკუმენტით სარგებლობა 2012 წლამდე  შეგვიძლია“, - ამბობენ ოკუპირებულ სოფლებში მცხოვრები ადამიანები.
გალში რუსეთის საოკუპაციო ჯარების დამეტებითი ტექნიკისა და ცოცხალი ძალის შეყვანას საქართველოს პარლამენტის ვიცე–სპიკერი პაატა დავითაიაც გამოეხმაურა. „საზღვრის გამაგრება ხდება და ვფიქრობ ეს ე. წ. საპრეზიდენტო არჩევნებს უკავშირდება. გალის რაიონის ტერიტორია უმეტესად ქართველებითაა დასახლებული, რომელთა ხმებიც აუცილებლია იმისთვის, რომ გამარჯვება ბაღაფშმა მოიპოვოს. დამატებით შეიარაღებას რუსი სამხედროები ქართულ მოსხლეობაზე ზეწოლისთვის გამოიყენებენ“, - აცხადებს პაატა დავითაია.

Do Russian Soldiers Also Participate in Pre-election Campaign of Abkhazia?
Controversial news are spread about introduction of additional Russian military forces in Gali district.
Russian armed forces introduced additional forces in Gali district on October 27. Giorgi Baramia the head of the legitimate government of Abkhazia stated at the special briefing on October 28.
“About 500 soldiers and heavy military vehicles were deployed in the villages of Chuburkhinji and Saberio in Gali district. Military vehicles are moving towards “Enguri Power Station” all night long and all roads are controlled in the area” said Baramia. According to his information, few days ago about 350 Russian soldiers and vehicles entered the village of Meore Otobaia in Gali district. Such reinforcement of the Russian military forces is very dangerous and provocations might happen. We appeal to international organizations to react properly on the urgent situation in the conflict area and in entire Abkhazia. Military escalation is also expected” said Baramia.
The Human Rights Centre interviewed people on the bridge Enguri coming from Abkhazia. Residents of the villages of Chuburkhinji, Saberio and Dikhazurga in Gali district say that they did not notice any movement of Russian soldiers in the area. According to them, Russian military units have not appeared in the abovementioned villages since June of 2009.
Respondents tell that Abkhazian soldiers are deployed at the checkpoint at the Enguri Bridge and not Russians. Women from Gali district said Abkhazian policemen do not create any problems for them at the checkpoint. “They just request 100 or 200 Russian rubles from us to cross the bridge. We do not encounter any other problems. When we do not have money, we just ask them and they let us go. Nobody demands us to take Abkhazian passports either. We still use red Soviet Passports. They said we can use them before 2012,” said people from the occupied villages.
Paata Davitaia, vice-speaker of the parliament of Georgia also commented on the introduction of additional vehicles and soldiers into Gali district. “They reinforce the border and I think it is connected with the so-called presidential elections. Gali district is mostly inhabited by ethnic Georgians whose votes are very important for Bagapsh. Russian soldiers will use additional force for the oppression of ethnic Georgians,” said Paata Davitaia.