საქართველო: პატრიარქზე შექმნილი პაროდიების გამო საქართველოში სიტყვის თავისუფლებაზე დებატები დუღს
საქართველოს მთავრობა იმ ვიდეოკლიპებთან დაკავშირებით, რომლებიც Facebook-ზე გამოქვეყნდა და რომელიც შეურაცხმყოფელი იყო საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქისთვის, გამოძიებას ატარებს. კლიპებმა საქართველოში საფუძველი დაუდო დებატებს, გამოხატვის თავისუფლების საზღვრების შესახებ.
ვიდეო, რომელიც YouTube-ზე „მამა ბუასილმა“ გამოაქვეყნა, პრო-სამთავრობო ანალიტიკური ორგანიზაციის, „თავისუფლების ინსტიტუტი“-ს თავმჯდომარის თეა თუთბერიძის Facebook-ის გვერდზე დაიდო. თეა თუთბერიძემ განაცხადა, რომ მან ვიდეო იმ დისკუსიის ფარგლებში გამოაქვეყნა, რომელიც მასწავლებლების ჯგუფთან ილია მეორის გამოსვლის შემდეგ დაიწყო. ამ შეხვედრაზე ილია მეორემ მასწავლებლებს უთხრა, რომ რუსეთთან 2008 წლის ომი შეცდომა იყო, რომლის თავიდან აცილებაც შეიძლებოდა. კლიპში, რომელმაც ყველაზე მეტად მიიპყრო ყურადღება, პატრიარქის გამოსახულებაზე დადებული ხმა მკრეხელური გამოთქმებით მსმენელებს მოუწოდებდა ერთად წასულიყვნენ და სააკაშვილი (გამოთქმა წაშლილია).
„კლიპის წარმოებასა და გავრცელებაზე ოფიციალური გამოძიება 1 ნოემბერს დაიწყო“, – განაცხადა ხათუნა იოსავამ, გენერალური პროკურორის ოფისის სპიკერმა. „გამოძიების დაწყება იმან განაპირობა, რომ კლიპების საკითხი საზოგადოებისთვის საინტერესო იყო“, – ამბობს იოსავა. ილია მეორე, ალბათ, საქართველოში ყველაზე გავლენიანი საჯარო ფიგურა და ქვეყნის ნაციონალური იდენტობის ძლევამოსილი სიმბოლოა.
ორი პიროვნება, რომელთა იდენტობაც იუსტიციის სამინისტროს ვებ-საიტზეა გაცხადებული, სკოლის მასწავლებელი და სტუდენტი, დაკითხვაზე 1 ნოემბერს მიიყვანეს. საიტზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, ასევე ამოღებულია კომპიუტერული აღჭურვილობაც. თუთბერიძემ EurasiaNet-ს განუცხადა, რომ კლიპებთან დაკავშირებით ისიც დაკითხეს.
გენერალური პროკურორის სპიკერმა იოსავამ განაცხადა, რომ ოფიციალურად კრიმინალური გამოძიება ჯერ არ დაწყებულა და დასძინა, რომ ჯერ არავინ დაუპატიმრებიათ, მაგრამ  დამატებით ისიც აღნიშნა, რომ გამოძიება „აჩვენებს“ იარსებებს თუ არა ვინმეს დაპატიმრების საფუძველი.
ილია მეორის სპიკერმა EurasiaNet-ს განუცხადა, რომ გამოძიება ეკლესიის სურვილით არ დაწყებულა. „ჩვენ მათთვის საქმის გახსნა არ გვითხოვია“ – განაცხადა მამა დავით შარაშენიძემ და დასძინა, რომ არც კი იცოდა გამოძიების დაწყების შესახებ.
ვიდოკლიპების შესახებ უფრო ადრე გაკეთებულ განცხადებაში ილია მეორემ მორწმუნეებს მოუწოდა, რომ ამ „სისულელეებისთვის“ არ მიექციათ ყურადღება.  ის ასევე ამტკიცებდა, რომ კლიპების მიზანი იყო ეკლესიისადმი რწმენის შელახვით, „ძირი გამოეთხარა საქართველოს სახელმწიფოებრიობის საფუძვლებისთვის“.
თუთბერიძე გამოძიებას „სრულ აბსურდს“ და უსაფუძვლოს უწოდებს.
„ამ ვიდეოებში არაფერია კრიმინალური“, – ამბობს ის – „ეს ყველაფერი სიტყვის თავისუფლების გამოხატულებაა… რასაც საქართველოს კანონი იცავს“. დაახლოებით 200 პიროვნება  მის მხარდასაჭერად დარეგისტრირდა მისი Facebook-ის გვერდზე, აცხადებს თუთბერიძე.
პირველი ნოემბრის დებატები, რომლებიც თუთბერიძისა და პატრიარქის მხარდამჭერებს შორის უნდა გამართულიყო, გაურკვეველი მიზეზებით გაუქმდა.
საზოგადოებრივი აზრი ამ უთანხმოებასთან დაკავშირებით მკვეთრად გაიყო, რადგან თემა ქართულ საზოგადოებაზე რუსულ გავლენასაც შეეხო. ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიის კრიტიკოსებს დიდი ხანია ეჭვი შეაქვთ დემოკრატიული ღირებულებებისადმი მის ერთგულებაში. ისინი ასევე ცუდი თვალით უყურებენ ქართული ეკლესიის ძლიერ სულიერ კავშირებს რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან.
ქართულ-რუსული ეკლესიების კავშირების შესახებ კითხვების გაჩენას, ილია მეორის მიერ ოქტომბერში გაკეთებულმა კომენტარმაც შეუწყო ხელი. მაშინ მან განაცხადა, რომ შეიძლებოდა რუსეთთან 2008 წლის ომის თავიდან აცილება. ზოგიერთი ექსპერტის აზრით,  პატრიარქის სიტყვები პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილისათვის დარტყმა იყო. ეკლესიის წარმომადგენლები მთელი ძალით უარყოფენ, რომ ქართულ-რუსული ეკლესიების მჭიდრო კავშირებმა გავლენა მოახდინა პატრიარქის პოზიციაზე.
საქართველოს ბევრ გაღატაკებულ  რეგიონში, საქართველოს პატრიარქისადმი მხარდაჭერა ძლიერია. იქ ილია მეორე, რომელიც 1977 წლიდანაა პატრიარქი, ქართული სუვერენიტეტის დამცველად განიხილება და მიჩნეულია, რომ  მისი ღირსება თავდასხმებისგან დაცული უნდა იყოს – თუნდაც ვიდეოკლიპების ავტორების პატიმრობითაც კი.
თბილისში ამ საკითხთან დაკავშირებით აზრი უფრო გაყოფილია. ჟურნალ „ლიბერალ“-ში გამოქვეყნებულ კომენტარში ნათქვამია, რომ კლიპების გამო ატეხილმა „რელიგიურ-პატრიოტულმა ისტერიამ აპოგეას“ მიაღწია. განსხვავებული აზრისადმი შემწყნარებლობის  მოწოდებით, ავტორი თავის თავს სომეხს, აფრიკელს, ჩინელს, თურქ-მესხს, ჰომოსექსუალს და ლესბოსელს უწოდებს, ანუ იმ ჯგუფების სახელებს, რომელთაც ქართულ საზოგადოებაში ხშირად აყენებენ სიტყვიერ  შეურაცხყოფას”. სტატიის ავტორი ბასილ კობახიძეა, ყოფილი მართლმადიდებელი მღვდელი.
გია ნოდია, პოლიტოლოგი და სააკაშვილის მთავრობის განათლების ყოფილი მინისტრი მათ შორისაა, ვინც ვიდეოკლიპების საქმის გამოძიებამ შეაშფოთა. ის ამტკიცებს, რომ გამოძიება სერიოზულ დარტყმას აყენებს საქართველოში ”სიტყვის თავისუფლებას“.
„ეს პირველი ნაბიჯია, რომელიც მთავრობამ ინტერნეტის თავისუფლების  წინააღმდეგ გადადგა და იმ პრეცედენტის შექმნას ცდილობს, რომ შეიძლება გამოძიების საფუძვლად კონკრეტული ადამიანის ღირსება განიხილებოდეს“ – განაცხადა ნოდიამ – „ეს ორივე შემთხვევაში ძალიან ცუდი პრეცედენტია“.

The Georgian government is conducting an investigation into a series of video clips posted on Facebook that insult the head of the Georgian Orthodox Church, Patriarch Ilia II. The clips are fueling a debate about the boundaries of freedom of expression in Georgia.
The video, published on YouTube by a "Mama Buasili" (which translates into English as Father Hemorrhoids), was posted on the Facebook page of Tea Tutberidze, the chairperson of the pro-government think-tank, the Liberty Institute. Tutberidze says that she posted the video as part of a discussion after Ilia II told a group of teachers that the 2008 war with Russia was a mistake that could have been avoided. The clip that has attracted the most attention features a dubbed-over voice of the patriarch using profanities to urge listeners to "get together and [expletive deleted] Saakashvili!"
An official investigation into the creation and distribution of the clips began on November 1, said Khatuna Iosava, a spokesperson for the General Prosecutor’s Office. The clips’ status as a "topic of interest" for society prompted the investigation, Iosava said. Ilia II is arguably Georgia’s most influential public figure and a powerful symbol of the country’s national identity.
Two individuals -- identified on the Ministry of Justice website as a school teacher and a student -- were brought in for questioning on November 1. Computer equipment and videos were also seized, according to a report posted on the site. Tutberidze told EurasiaNet that she was also questioned in connection with the clips.
General Prosecutor spokesperson Iosava stressed that officials so far have not opened a criminal investigation, adding that no one has been arrested. She added, however, that the investigation "would show" if any arrests will be warranted.
A spokesperson for Ilia II told EurasiaNet that the investigation did not come at the behest of the church. "We are not asking them to open a case," Father Davit Sharashenidze said, adding that he had not even been aware that an investigation had been launched.
In an earlier statement about the videos, Ilia II had called on believers not to pay attention to "this silliness." He also asserted that the clips were intended to destroy trust in the Church in a bid to undermine "the Georgian state’s foundation."
Tutberidze called the investigation "completely absurd" and groundless.
"There is nothing criminal about the videos," she said. "They are all an expression of freedom of speech... which is protected by the Georgian law." Some 200 individuals have registered with Tutberidze’s Facebook page to show their support, she claimed.
A planned November 1 debate on Georgian Public Television between supporters of Tutberidze and the patriarch was cancelled for reasons that remain unclear.
Public sentiment appears sharply divided over the controversy, which also touches on questions of Russian influence over Georgian society. Critics of the Georgian Orthodox Church have long suspected the institution’s commitment to democratic values. They also look askance at the Georgian church’s strong spiritual ties to the Russian Orthodox Church.
Helping to foster questions about Georgian-Russian church ties were comments made in October by Ilia II, who stated that the 2008 war with Russia could have been avoided. Some experts saw the patriarch’s words as a swipe at President Mikheil Saakashvili. Church representatives vociferously deny that strong Georgian-Russian church relations exerts influence on the Georgian patriarch’s positions.
In many hard-scrabble regions of Georgia, support for the patriarch tends to run strong. There, Ilia II, who has served as patriarch since 1977, is often viewed as the defender of Georgia’s sovereignty, who must be protected against attacks on his dignity -- even to the extent of jail terms for the video clip authors.
In Tbilisi, opinions tend to be more divided over the issue. A commentary published in the biweekly Liberali (Liberal) argued that the "religious-patriotic hysteria" over the clips has reached its "apogee." In a call for tolerance of divergent views, the writer identified himself alternatively as Armenian, African, Chinese, Meskhetian Turk, homosexual and lesbian -- groups that often are verbally abused in Georgian society. The author of the article has been identified as Basil Kobakhidze, a defrocked orthodox priest.
[Editor’s note: Liberali receives funding from the Open Society Georgia Foundation, which is part of the Soros Foundations Network. EurasiaNet operates under the auspices of the Open Society Institute, another part of the Soros network.]
Gia Nodia, a political scientist and a former minister of education under the Saakashvili administration, is among those who are alarmed by the investigation into the video clips. He asserted that the investigation is delivering a "serious blow" against freedom of speech in Georgia.
"[This is the] first time when the government has made some kind of motion basically against freedom of the Internet, and [has tried to establish] the precedent that the dignity of a certain person is considered... grounds for investigation," Nodia said. "It is a very bad precedent in both ways."