ახალგაზრდა დედა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წინ შვილის დატოვებით იმუქრება
„თუ არ დამეხმარებიან, იძულებული ვარ ბავშვი გამგეობის შენობის წინ დავტოვო, მირჩვენია... იქნებ შიმშილით აღარ მომიკვდეს. სამი დღეა პურიც არ უჭამია“, - ამბობს მანანა გოგოუაძე, რომელიც ამბობს, რომ უმძიმეს სოციალურ პირობებში უწევს არსებობა. მიუხედავად გაუსაძლისი სიდუხჭირისა ის ვერც უმწეოთა დახმარებას იღებს. ასევე ვერ ახერხევბს მრავალშვიალიანი დედებისა და უნარშეზღუდულ პირთა დახმარების მიღებას.
გოგუაძე თავის სამი წლის უნარშეზღუდულ ვაჟთან ერთად, გამგეობაში დახმარების სათხოვნელად კვირაში სამჯერ ჩამოდის და ათეულობით კილომეტრს ფეხით ფარავს, თუმცა როგორც თვითონ ამბობს აქამდე არანაირი შედეგი მიუღია. მრავალშვილიანი დედა ჩივის, რომ არანაირი სახსარი, 3 წლის ლუკას გამოსაკვებად არ გააჩნია და სწორედ ამიტომ ფიქრობს ბავშვის გამგეობის შენობის წინ დატოვებაზე.
ცივი კედლები, ერთი საწოლი, გატეხილი კარადა, მაგიდა და ორი სკამი. ასე გამოიყურება დღეს მანანა გოგუაძის საცხოვრებელი.
არც გაზქურა, არც ელექტროღუმელი და მისაღებ ოთახში, ცემენტის იატაკზე დანთებულ შუა ცეცხლზე მომზადებული წვნიანი.
ამის გამო უმწეო ქალბატონი უფასო სასადილოში სადილობას ითხოვს, მაგრამ არც ესაა ამ ეტაპზე შესაძლებელი.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ამბობს, რომ მას შემდეგ რაც ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა აღნიშნულ სასადილოს აღარ აფინანსებს, იქ რა ხდება საქმის კურსში არაა.
გამგებლის, მოადგილის ლადო ქვილორიას განმარტებით კი  უფასო სასადილოში რეგისტრაცია მომავალი წლიდან დაიწყება.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა  მზრუნველობა მოკლებულთათვის სასადილოს“ ადმინისტრაციის განცხადებით, სადილით  ყოველდღიურად 123 ადამინია უზრუნველყოფილი. ამისათვის ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის 2009 წლის ბიუჯეტიდან  60 ათასი ლარია გამოყოფილი.
„ამ ეტაპზე არ არის იმის შესაძლებლობა, რომ ამ ქალბატონმა ისადილოს. ეს მხოლოდ იმ შემთხვევაშია მოხდება თუ უკვე შედგენილ სიას რომელიმე წევრი გამოაკლდება. პრობლემა ისიცაა, რომ გოგუაძე სოფელში, ქალაქიდან მოშორებით ცხოვრობს“, - გვითხრა ლადო ქვილორიამ.
სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს გურიის რეგიონალურ ოფისში აცხადებენ, რომ გოგუაძეს საბუთები არა აქვს წესრიგში და ამ მოტივით ვერ ხერხდება მისი სოციალური მდგომარეობის შესწავლა.
„როცა მოაგვარებს ამ პრობლემას, სოციალური აგენტი მოახერხებს ოჯახის მდგომარეობის შესწავლას“, - ამბობს ამავე სააგენტოს გურის კორდინატორი ვასო ხომერიკი.
„მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ გურიის კოორდინატორის, გია სალუქვაძისთვის გაუგებარია, როგორ უნდა განსაზღვროს და დაგეგმოს გამგეობამ რამდენ ადამიანს სჭირდება უფასო სასადილოში სადილობა.
მისთვის მიუღებელია ის ლოგიკა, რომ სიის ერთ-ერთი წევრის გარდაცვალების ლოდინში მეორე შიმშილით უნდა გარდაიცვალოს. „კეთილი ინებონ გამონახონ სახსრები და რამდენ ადამიანსაც ესაჭიროება აქ მომზადებული სადილი იმდენი დააკმაყოფილონ“, - გვითხრა სალუქვაძემ.
„უფასო სასადილოსთან მიმართებაში გამგეობას აუცილებლად უნდა ჰქონდეს სამართლებრივი დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს უფასო სასადილოთი მოსარგებლეთა კატეგორიას“, - ამბობს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ოზურგეთის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი თამაზ ტრაპაიძე.
„კანონის თანახმად, გამგეობა ვალდებულია ნებისმიერი განცხადება, მათ შორის  უფასო სასადილოთ სარგებლობის თაობაზე მიიღოს ნებისმიერ დროს და არ დაელოდოს წლის დასაწყისს. თუ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ აიღო პატრონტაჟი  სოციალური ფენის ამ კატეგორიაზე იგი უნდა გავრცელდეს ამ ფენის ყველა წარმომადგენელზე და დიფერენციაცია საცხოვრებელი ადგილის ნიშნით დისკრიმინაციულია. რა მნიშვნელობა აქვს სად ცხოვრობს ადამიანი სოფელში ქალაქში თუ დაბაში“, - აღნიშნავს ტრაპაიძე.

Young Mother Threatens to Leave Her Child In Front Of the Ozurgeti District Administration
“Unless they assist me, I will have to leave the child in front of the building of the district administration; it will be better for me… I do not want him to die of hunger. He has not eaten for three days,” said Manana Goguadze who lives in extreme poverty. Despite it she does not get allowance for socially disable people. She cannot get the allowance for the mother with many children and physically disable people either.
Goguadze visits the district administration together with her three-year-old disabled son three times a week and walks several tens of kilometers to get there; however, she cannot change anything. The mother of many children complains she does not have any source to feed three-year-old Luka and is going to leave him in front of the district administration.
Cold walls, one bed, broken wardrobe, a table and two chairs are her properties.
She has neither gas-cooker nor electric oven and cooks food on the fire on the cement floor in the middle of sitting room.
The impoverished woman requests to allow her to have dinner in the canteen for impoverished people, but neither this right is granted to her.
Chairperson of the Ozurgeti municipality board said the National Movement does not fund the canteen any longer and he does not have information what is going on there.
Deputy district governor Lado Kviloria clarified the new registration of beneficiaries will start next year.
According to the administration of the Free Canteen of the United National Movement (the ruling party), every day 123 people have dinner at the free canteen f. 60 000 GEL is allocated for the purpose from Ozurgeti district budget in 2009.
“At the moment we cannot assist the woman to have dinner in the free canteen. She will be able to visit our canteen if any of the beneficiaries die. Another problem is that Goguadze lives in the village far from the city,” said Lado Kviloria.
Representatives of the Guria regional office of the Agency for Social Subsidies said Goguadze’s documents are not in order and consequently they cannot study her social conditions.
“When she resolves this problem, the social agent will be able to examine her family,” said coordinator of the regional office of the Social Agency Vaso Khomeriki.
Gia Salukvadze, coordinator of Guria region office of the Political Movement for Fair Georgia, cannot understand how the district administration can estimate how many people need service of the free canteen.
He cannot agree the statement of the local official who said the new beneficiary can have dinner at the canteen after any of current beneficiaries die. “Let them find additional funds and feed everybody who needs it,” said Salukvadze.
“The district administration shall have legal document in regard with the free canteen which will clarify the category of the beneficiaries,” said Tamaz Trapaidze, head of Ozurgeti district office of the Young Lawyers Association.
“In accordance to the law, the district administration is obliged to accept every application about the free canteen and should not wait for the next year. If the local authority assumed responsibility of taking care of impoverished people, they shall assist everybody regardless their place of residence. It does not make any difference where an impoverished person lives – in the city or in the village,” said Trapaidze.