ვალერი კოპალეიშვილი: „ ზამთრის პერიოდში ყველა დევნილს გარანტირებული სითბო ექნება“
ზამთრის დადგომა საქართველოში ძალიან ბევრ ადამიანს უქმნის დამატებით პრობლემებს. საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი ნაწილისთვის ზამთრის მოახლოება მოხმარებული ენერგიის რაოდენობის და გათბობის ხარჯების გაზრდას, ზოგადად, ახალი საყოფაცხოვრებო პრობლემების წარმოქმნას უკავშირდება. ამ მხრივ განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობა დევნილებს და სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფებს ექმნებათ. სახარბიელო მდგომარეობაში არც პენსიონერები არიან, რომელთა პენსია საარსებო მინიმუმზე ბევრად ნაკლებია. განსაკუთრებული პრობლემები ექმნებათ ასევე მცირეკომლიანი სოფლების მაცხოვრებლებს. მოკლედ ზამთრის დადგომას საქართველოს მოსახლეობის საკმაოდ დიდი ნაწილისთვის მოაქვს პრობლემები. ჩვენ დავინტერესდით აქვს თუ არა სახელმწიფოს, რაიმე განსაკუთრებული პროგრამები შემუშავებული საქართველოს მოქალაქეებისთვის.
სიღარიბის ზღვარზე ან მის მიღმა მყოფი ადამიანები
სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებით დღეის მდგომარეობით სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში 537,523 ოჯახია რეგისტრირებული. 2006 წლიდან სააგენტომ მიზნობრივი სოციალური დახმარების გაცემა დაიწყო. დახმარება ერთსულიან ოჯახზე 30 ლარს შეადგენს,  ხოლო ყოველ დამატებულ წევრზე 24 ლარი ემატება.  სოციალური პროგრამების დეპარტამენტის უფროსის გივი ჩივიაშვილის განცხადებით, ამ დახმარებაში ხვდებიან ის ოჯახები, რომლებიც სააგენტოს თხოვნით მიმართავენ.
გივი ჩივიაშვილი: „პირველი ეტაპია ოჯახების მომართვა, რის შემდეგაც ისინი სპეციალურ ფორმის განაცხადს ავსებენ.  განაცხადი ბაზაში განთავსდება, ამის შემდეგ სოციალური აგენტების საშუალებით ხდება ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის ადგილზე შესწავლა. ივსება ოჯახის დეკლარაცია, რომელიც სტატისტიკური მეთოდით დადაგენილ სხვადასხვა კრიტერიუმებს მოიცავს. მასში შედის ოჯახის შემოსავალი, ოჯახის წევრთა ფიზიკური მდგომარეობა, საცხოვრებლის მდგომარეობა, ოჯახის ხარჯები, საკუთრებაში არსებული გარკვეული ქონება. ეს ყველაფერი  კი ერთობლივად სარეიტინგო ქულის დადგენაში მონაწილეობს“.
სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი პირები ძირითადად ორი ტიპის დახმარებით სარგებლობენ. ეს არის ფულადი დახმარება და სამედიცინო დაზღვევა. დღეს დადგენილი ზღვარით ფულადი დახმარება და სამედიცინო დაზღვევა ეძლევათ იმ ოჯახებს, რომლებსაც აქვთ 57 001-ზე  ნაკლები ქულა, ხოლო მხოლოდ  სამედიცინო დახმარების ვაუჩერით ის  ოჯახები სარგებლობენ, რომლებმაც 70 000 ქულაზე ნაკლები დააგროვეს.
პარლამენტის ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრი მაგდა ანიკაშვილი ფიქრობს, რომ სოციალური მომსახურების ამ პროგრამას თავისი მეთოდოლოგიიდან გამომდინარე ცდომილების საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელი ახასიათებს:
„განსხვავება იმ ადამიანებს შორის რომელიც მოხვდა და რომელიც ვერ მოხვდა აღნიშნულ პროგრამაში უმნიშვნელოა. ხშირია შემთხვევები, როცა ადამიანი რაღაც ავეჯის, ფარდის ან ტელევიზორის ქონის გამო ვერ ხვდება პროგრამაში. ან ბაბუის დანატოვარი სახლი აქვს სოფელში. მაგრამ ეს ხომ არაფერს ნიშნავს, მთავარია, რომ მას შემოსავლის არანაირი წყარო არ გააჩნია. ამიტომ  ქრისტიან-დემოკრატების მთავარი მოთხოვნა  იყო ის, რომ აქცენტი არა ქონებაზე, არამედ შემოსავალზე გაკეთებულიყო“.
გივი ჩივიაშვილი კი აცხადებს, რომ ეს მხოლოდ მოსახლეობაში გავრცელებული არასწორი მოსაზრებაა: „ცალკე განყენებულად არც ტელევიზორი და არც მაცივარი არაფერს წარმოადგენს. ეს უბრალოდ ნივთებია, რომლებიც ქონებრივ დეკლარაციაში აისახება. თორემ ტელევიზორი რამე ქულას წევდეს არასწორია, მას, რა თქმა უნდა, არანაირი მნიშვნელობა არ ენიჭება“.
ზამთრის პერიოდში სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის დახმარების სოციალური პროგრამა ჩვეულებრივ გაგრძელდება. თუმცა მათ დასახმარებლად რაიმე სპეციალური პროგრამა არ იგეგემება. სოციალური პროგრამების დეპარტამენტის უფროსი აცხადებს, რომ თუ დამატებით ერთჯერადი პროექტი განხორციელდება სააგენტო თავის წვლილს აუცილებლად შეიტანს.
ქრისტიან-დემოკრატებს სოციალურ პროგრამებთან დაკავშირებით განსხვავებული მიდგომა აქვთ. მაგდა ანიკაშვილის აზრით, მილიარდ 150 მილიონი ლარი, რომელიც ბიუჯეტიდან სოციალური პროგრამებისთვისაა გამოყოფილი, არამიზნობრივად ნაწილდება.
მაგდა ანიკაშვილი: „სიღარიბის დაძლევის პროგრამა რაღაც ეტაპზე მართლაც აუცილებელი იყო იმიტომ, რომ ადამიანების ძალიან დიდი რაოდენობა ერთდროულად აღმოჩნდა სიღარიბეში. მაგრამ ყოვლად გაუმართლებელია მილიონ ადამიანს ყოველთვიურად აძლიო ფული, რომელიც არაფერში არ ჰყოფნის და ის გახადო აბსოლუტურად არააქტიური. ეს რეალურად არ არის საქმის კეთება. ამის პარალელურად თუ სამუშაო ადგილები არ შეიქმნა,   ეს უბრალოდ გადაყრილი ფული იქნება“.
დევნილები
სოციალურად დაუცველი პირების გარდა, ზამთარი პრობლემად აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებული დევნილებისთვისაც რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ სამინისტრომ დევნილებს  გასულ წელს ზამთრის გადასალახავად საცხოვრებლები 2 თვეში აუშენა. ამით პრობლემა მაინც არ გადაჭრილა.
მაგდა ანიკაშვილი: „შარშანდელი გამოცდილებიდან გამომდინარე შიდა ქართლის სოფლებში - წეროვანში, ხურვალეთში, მეტეხში, მოხისში დევნილებისთვის ზამთრის გადატანა იქნება ურთულესი. იმის გამო, რომ ეს სახლები ძალიან სწრაფად აშენდა, ყველა საჭირო პირობა არ იყო დაცული. დაიხარჯა საკმაოდ დიდი თანხა, მაგრამ შედეგად რა მივიღეთ? მე თვითონ ნანახი მაქვს ბევრი სახლის კედლები დაბზარულია, ზოგან წვიმა ჩადის, არა არის მოწყობილი ნაგავსაყრელები. ასეთ პირობებში ზამთარში ყოფნა შეუძლებელი იქნება.
ამას გარდა საკმაოდ მძიმე ვითარება შეიქმნა ბავშვთა კვების თვალსაზრისით. ჰუმანიტარული ორგანიზაციების დახმარებით ხდებოდა მათი კვების უზრუნველყოფა. მაგრამ ეს პროგრამა დამთავრა და ჩვილი ბავშვები პრაქტიკულად საკვების გარეშე დარჩნენ“.
ანიკაშვილი ფიქრობს, რომ ზამთრის პერიოდში პრობლემას ჯანდაცვის საკითხიც შექმნის: „სამედიცინო პუნქტი არ არის ყველა ჩასახლებაში. იყო ესეთი გადაწყვეტილება, რომ დევნილები ახლომდებარე სოფლის ამბულატორიას მიამაგრეს, მაგრამ მაგალითად სოფელი მოხისი ძალიან შორსაა დასახლებული ცენტრიდან და ამბულატორიაში მისვლა უბრალოდ შეუძლებელი იქნება“.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსის ვალერი კოპალეიშვილის განცხადებით, ზამთრის პერიოდში ყველა დევნილი უზრუნველყოფილი იქნება. „დღესდღეობით ყველა დევნილი დაბინავებულია. ისინი იღებენ დევნილთა შემწეობის თანხებს და სამედიცინო დაზღვევას. დევნილთა შემწეობა კომპაქტურ ჩასახლებებში ერთ სულზე 22 ლარს, ხოლო კერძო ჩასახლებებში 28 ლარს შეადგენს. ის დევნილები, რომლების სიღარიბის დაძლევის პროგრამაში არიან ჩართული სამედიცინო დაზღვევის ვაუჩერს იღებენ. ყველა დევნილს ეძლევა საკვები და ისინი საკვებს ზამთრის პერიოდშიც მიიღებენ. მათ კომუნალურ ხარჯებს სახელმწიფო უნაზღაურებდა, ეს პროგრამა გაგრძელდება, მაგრამ დაწესდება გარკვეული კვოტები, მაგალითად 100 კილოვატი ერთ სულზე. სადაც შეშის ღუმელი აქვთ იქ შეშა დაურიგდებათ. ყველას ექნება გარანტირებული სითბო“.
ვალერი კოპალეიშვილი არც პრობლემების არსებობას გამორიცხავს. „რა თქმა უნდა, არის პრობლემები. ზოგიერთ სახლს შესაძლებელია დეფექტი ჰქონოდა და ეს არცაა გასაკვირი ვინაიდან ეს სახლები მოკლე დროში აშენდა, ძირითადად სახლები კარგ მდგომარეობაშია. თუმცა არსებობს გარკველი სახელშეკრულებო გარანტიები. თუ მშენებელმა რაღაც ტექნოლოგიურად დაარღვია - ვალდებულია გამოასწოროს. მე ვიცი რომელ ჩასახლებებშია ეს პრობლემები. ჩვენ ვაგროვებთ ამ ინფორმაციას და შემდეგ რემონტების დამკვეთს ვაწვდით. ასევე არ დამთავრებულა შემოღობვები. დევნილებს არ აქვთ სათავსოები, არსებობს დასაქმების პრობლემაც, მაგრამ თანდათანობით ყველაფერს მოვაგვარებთ“.
კოპალეიშვილის განცხადებით სახელმწიფო არც „ძველ“ დევნილებს ივიწყებს. 2009 წლის იანვრიდან სამინისტრომ მათი დახმარების თვისობრივად ახალი სისტემის შეთავაზების საკითხზე მუშაობა დაიწყო.
ვალერი კოპალეიშვილის განცხადებით ამ გეგმის თანახმად მოხდება „დევნილთა კომპაქტური ჩასახლებების კეთილმოწყობა, რეაბილიტაცია და დევნილთათვის საკუთრებაში გადაცემა“.

Valeri Kopaleishvili: “In Winter Every IDP Will Live in Warm”
Many people face extra problems in winter in Georgia. Upcoming winter is associated with increased electricity bills and general domestic problems for most people in our country. The situation is especially difficult for IDPs and impoverished people. Neither retired people are happy with winter; their pension is lower than living wage. Residents of small villages also face serious problems in winter. In short, for the most part of Georgian population approaching winter is reason for many problems. We inquired whether the state has worked out any special programs for the population for winter.
Impoverished People or People beyond Poverty Level
According to the data of the Agency for Social Subsidies 537 523 families are registered in the data base of socially disabled families. Since 2006, the Agency started to aid impoverished people with allowances. For one-member family the allowance is 30 GEL and 24 GEL is added for each member. Head of Social Programs Department Givi Chiviashvili stated the families which apply to the agency can involve the state program.
Givi Chiviashvili: “On the first stage the families apply to us; then they fill in special application forms. The applications are stored in the data base of the social agency; afterwards social agents examine the families on the place. The declarations on families are filled in which are created based on various criteria estimated by statistic methods. Declarations include information about the income of the family, physical conditions of the family members, condition of the accommodation, expenses of the family, property of the family. All this information influence estimation of the rating points.”
People beyond poverty level enjoy two sorts of aid. It is money allowance and medical insurance. Today, money allowances and medical insurance policy are granted to the families with the points less than 57 001; the families with the points less than 70 000 get only medical insurance.
Member of the Parliamentary Committee of Healthcare and Social Issues Magda Anikashvili thinks some shortcomings are observed in the state program because of its methodology.
“Difference between those people who involved and could not involve the program is very little. There are frequent cases when a person cannot involve the program because s/he has a TV-set, curtain or some other item of furniture. Maybe a person lives in the house inherited from the grandfather in the village but it does not mean anything. The point is that the person does not have income. Thus, the Christian – Democrat Party requested to evaluate the families based on their incomes and not based on their property.”
Givi Chiviashvili said incorrect information is spread about evaluation system. “Neither TV-set nor fridge mean anything separately. They are items which are mentioned in the declaration. It is wrong claiming that TV-set increases points. It does mean anything.”
The social program will continue for impoverished people in winter too but there is not any special program for them for winter. Head of Social Department said if additional single project is implemented, the Social Agency will contribute to it either.
Christian-Democrats have different opinion about social programs. Magda Anikashvili thinks the 150 million GEL allocated for social programs are distributed unreasonably.
Magda Anikashvili: “The poverty reduction program was really necessary because big part of people turned out to be impoverished. But it is not right to give allowances to one million people every month which is not enough for them. It is not a good job. In parallel to it, we should create working places and it will not be wasted money.”
Internally Displaced People
Besides socially disabled people, winter has become problem for IDPs from the August War. Although last year the ministry built cottages for them in 2 months, it did not resolve their problems.
Magda Anikashvili: “Like last year the winter will be difficult for IDPs residing in the villages of Tserovani, Khurvaleti, Metekhi, Mokhisi in Shida Kartli region. As the cottages were built in a hurry, every condition of the construction was not preserved. Huge sums were spent but what is the result? I have personally seen the cracked walls of the cottages; rain is leaking in the houses; the settlements do not have rubbish damps. In such situation the winter will be difficult for them.
“Besides that, we have problems in the nutrition of children. With the support of humanitarian organizations they received food but this program finished and infants remained without food.”
Anikashvili thinks the IDPs will have health problems with upcoming winter too. “There is not medical office in every settlement. The IDPs were attached to the out-patients of the nearest villages but Mokhisi is very far from the settlement and IDPs cannot go to the out-patient.”
Valeri Kopaleishvili, head of administrative department of the Ministry of Refugees and Accommodation, said every IDP will live in warm cottage in winter. “Nowadays every IDP lives in cottage. They get IDP allowances and have medical insurance. Each IDP living in the collective centers gets 22 GEL; IDPs in private settlements get 28 GEL. The IDPs who are involved in poverty reduction program enjoy medical insurance. Every IDP gets food and it will continue in winter too. The state was covering their communal bills; this program will continue but some quotas will be estimated like 100 kilowatts free for each person. If IDPs have stoves they will get fire-wood. Everybody will live in warm.”
Valeri Kopaleishvili does not exclude that there are problems too. “Of course we have problems. Several houses had faults on it and it is not strange because they were built in short time. Nevertheless, most houses are in good conditions. There are contract guarantees. If the building breached something technically he is obliged to improve the faults. I know which settlements have problems. We collect information and inform the building companies about it. We have not finished fencing of settlements. IDPs do not have sheds; they have employment problems too but we will resolve all problems eventually.”
According to Kopaleishvili, the state does not forget old IDPs either. Since January of 2009, the ministry started working on new system of assistance for them.
Valeri Kopaleishvili said according to the plan, “collective centers of IDPs will be repaired, reconstructed and registered on IDPs.”