სოდ-ი გაზეთ „ბათუმელების“ საგამოძიებო ჯგუფის ხელმძღვანელს აშანტაჟებს
გაზეთ „ბათუმელების“ თანამშრომლებზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან ზეწოლა გრძელდება. ამჯერად, პოლიციელები შეეცადნენ, სექსუალურ ორიენტაციასთან დაკავშირებით საქართველოში არსებული სტიგმის გამოყენებით, იმიჯი შეელახათ გაზეთის საგამოძიებო ჯგუფის ხელძღვანელ თედო ჯორბენაძისთვის.
26 ნოემბერს „ბათუმელებმა“ სპეციალური პრესკონფერენცია  მოიწვია. ზეწოლის ფაქტი კი წინა დღით - 25 ნოემბერს, საღამოს 8 საათზე მოხდა. როგორც, თედო ჯორბენაძე აცხადებს, ის ჯერ რედაქციის მიმდებარე ტერიტორიაზე გააჩერეს. წარუდგნენ, როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები და სთხოვეს, მანქანით გაყოლოდა ყოფილ უშიშროების სამინისტროს შენობაში, რადგან საქმე მის პირად ცხოვრებას ეხებოდა. მან პოლიციელებს უთხრა, რომ შეხვედრა ჰქონდა და მოგვიანებით თვითონვე მივიდოდა განყოფილებაში. თედო ჯორბენაძე რედაქციაში მივიდა და სარედაქციო ჯგუფი საქმის კურსში ჩააყენა. ამ დროს მას ტელეფონით დაუკავშირდნენ და კვლავ სთხოვეს ყოფილი უშიშროების შენობაში გამოცხადება. თედო ჯორბენაძეს დანიშნულ ადგილას გაზეთის ხელმძღვანელები - მზია ამაღლობელი და ეთერ თურაძე გაჰყვნენ, მაგრამ მათ ჰოლში შესვლა აუკრძალეს. თედო ჯორბენაძე კი ერთ-ერთ ოთახში შეიყვანეს და ფოტოები აჩვენეს, რომელზეც საცვლების ამარა მამაკაცები იყვნენ აღბეჭდილი. მას უთხრეს, რომ მათგან ერთ-ერთი თვითონ იყო. თუმცა, ჟურნალისტმა ფოტოებზე ვერც საკუთარი თავი და ვერც სხვა პიროვნება ვერ ამოიცნო.
როგორც ჯორბენაძე აცხადებს, რომ მას პოლიციასთან თანამშრომლობა შესთავაზეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში დაემუქრნენ, ფოტოებს მის ავადმყოფ მამას გაუგზავნიდნენ და ინტერნეტშიც ატვირთავდნენ.
თედო ჯორბენაძე, საგამოძიებო ჯგუფის კოორდინატორი: „მე შევეცდები,  საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, გამოვითხოვო ის კადრები და ინფორმაცია, რაც არსებობს ჩემს შესახებ შინაგან საქმეთა სამინისტროში. მე ვთვლი, რომ გუშინდელი ფაქტით ჩემს შესახებ ადგილი ჰქონდა სიტყვის თავისუფლების ხელყოფას და ჩემს პროფესიულ საქმიანობაში ჩარევას. ამათან დაკავშირებით პროკურატურას მივმართავთ“.
„ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ, გაზეთ „ბათუმელების“ თანამშრომლების წინააღმდეგ ზეწოლა რამდენჯერმე განხორციელდა. თუმცა, არც ერთ მათგანზე გამოძიება არ დაწყებულა.
2008 წლის ივლისში, გაზეთის ელექტრონულ მისამართზე მივიდა წერილი, რომლის ანონიმური ავტორი, ლანძღვა-გინებასთან ერთად, გაზეთის ერთ-ერთ ჟურნალისტზე აცხადებდა - „მალე მკვდარს ნახავთ პირში გაზეთგაჩრილს“.
გაზეთის მთავარი რედაქტორის, ეთერ თურაძეს თქმით, მანამდე მის ავტომანქანას ღამის საათებში მანქანით უცნობი პირები აედევნენ.
მემედ აბაშიძის გამზირზე მანქანა გაზეთის ერთ-ერთ ჟურნალისტსაც აედევნა. მემედ აბაშიძის გამზირზე მოძრაობა ცალმხრივია, მანქანა კი საპირისპირო მიმართულებით მოძრაობდა. ავტომანქანის სახელმწიფო ნომრები რედაქციამ აჭარის პროკურატურას მიაწოდა.
2009 წლის 23 იანვარს კი „ბათუმელების“ ჟურნალისტი ნათია როყვა სოდ-მა დააკავა.  ჟურნალისტი სპეცოპერაციას შეესწრო და რამდენიმე ფოტო გადაიღო. სოდ–ის თანამშრომლები მას ფოტოების წაშლა მოსთხოვეს. როყვა არ დაემორჩილა, რის გამოც ის მიიყვანეს სოდის ხელმძღვანელთან, რომელიც სპეცოპერაციის ადგილზე იმყოფებოდა. შემდეგ მანქანაში ჩასვეს და უთხრეს, რომ დაკავებული იყო. „ბათუმელებმა“ აჭარის პროკურატურას მიმართა და გამოძიების ჩატარება მოითხოვა. რედაქციას ჰქონდა აუდიოჩანაწერი, რომლის ჩაწერაც  ჟურნალისტმა მოახერხა. ჩანაწერი 17-წუთიანია და მისი მოსმენისას კარგად ისმის, როგორ ემუქრებიან სამართალდამცავები ჟურნალისტს დაკავებით. სახელმწიფო ბრალდებამ აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება არ დაიწყო. პასუხად, რაც რედაქციამ მიიღო, წერია: „დადგენილია, რომ „გაზეთ ბათუმელების“ ჟურნალსიტის ნათია როყვას მიმართ მისი ნების საწინააღმდეგოდ რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ქმედების განხორციელებას ადგილი არ ჰქონია. შესაბამისად, არ არსებობს წინასწარი გამოძიების დაწყების სამართლებრივი საფუძველი“.
გაზეთი „ბათუმელები“ თედო ჯორბენაძის დაჟანტაჟებასთან დაკავშირებითაც აპირებს, მიმართოს აჭარის პროკურატურას. ალბათ, ამ საქმესაც თაროზე შემოდებენ. ჟურნალისტს აქვს ტელეფონის ნომერი, რომლითაც მას დაუკავშირდნენ. ჩვენ ამ ნომერზე დარეკვას ვცდილობდით, მაგრამ ის მუდმივად გათიშულია.
„ბათუმელების“ რედაქციამ 25 ნოემბერს მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა. (ტექსტი იხილეთ.:  http://www.humanrights.ge/index.php?a=urgent&id=113&lang=ge

SOD Blackmails the Head of Investigative Group of Newspaper “Batumelebi”
Ministry of Internal Affairs (MIA) continues to oppress the personnel of the newspaper Batumelebi. Now, the police tried to humiliate the name of Tedo Jorbenadze, the head of investigation group, in regard with the sexual orientation based on the stigma in Georgia.
Batumelebi held special press-conference on November 26.The mentioned fact occurred on previous day on November 25, at 8 pm. According to Tedo Jorbenadze, they stopped him near the editorial board. They introduced themselves as employees of MIA and requested to go with them to the building of former ministry of security by car, because the questions were about his personel issues. Tedo Jorbenadze offered them that he had the meeting and he would come later at the police station. Tedo Jorbenadze went in the editorial board and informed the administration of the newspaper. At that moment, they called him on the mobile phone and requested to come to the building of former ministry of security. The administration of the newspaper- Mzia Amaghlobeli and Eter Turadze followed him, but they were not allowed to go into the hall. They took Tedo Jorbenadze in one of the room and showed him the photos, where men were in underwears. They said him that one of the man was him. Though, the journalist did not find himself on the photo.
According to Jorbenadze, they offered him to collaborate with police, otherwise they would send these photos to his sick father with uploading them in the internet.
Tedo Jorbenadze, the coordinator of investigation group:”I will try to request the facts and information, in accordance of the Georgian legislation, which exists about me in the ministry of internal affairs. I think that with the fact which occurred yesterday they tried to violate freedom of speech and interfere in my professional activities. I will apply to the office of chief prosecutor”.
After the Rose Revolution the personnel of the newspaper Batumelebi was oppressed several times. However, the investigation of their cases has not started yet.
The anonymous author sent an e-mail to the newspaper in June, 2008, where besides the abuse, he wrote about one of the journalist –“You will see him dead with newspaper in the mouth very soon”.
According to Eter Turadze, the chief editor of the newspaper, before this fact, strangers followed her car at late night.
The car followed one of the journalists in Memed Abashidze Avenue, where the traffic is one-sided, but the car moved opposite the traffic. The editorial board gave the state numbers of the car to the office of chief prosecutor of Adjara Autonomous Republic.
The SOD arrested Natia Rokva, the journalist of the newspaper Batumelebi on January 23, 2009. The journalist was at the special operation and took several photos. The employees of SOD requested her to delete photos. They took Rokva to the head of the SOD, who was there too, because the journalist did not delete photos. Then they got her into the car and told her that she was arrested. The newspaper Batumelebi applied to the office of chief prosecutor and requested to investigate the case. The editorial board had the audio record, which recorded the journalist. The record is 17 minutes and it shows how the law enforcement officers threatened journalist by arrest. The state department did not begin investigation on this issue. The reply to the editorial office was:” It is established that the law enforcement officers did not do anything illegal against Natia Rokva. In accordance of the facts, there is not legal ground to start investigation.”
The newspaper Batumelebi is going to apply to the office of chief prosecutor of Adjara Autonomous Republic about the fact of his blackmail. Perhaps, they will put the case on the shelf. The journalist has phone number, on which they connected him. We tried to call on this number, but it is turned off.
The editorial board of Batumelebi spread a statement about the incident, which occurred on November 25 (see text on http://www.humanrights.ge/index.php?a=urgent&id=113&lang=ge