ია ანთაძე: „ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია მკვდრადშობილი დოკუმენტი არ იქნება“
პირველად ქართული ჟურნალისტიკის ისტორიაში საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია შეიქმნა. რაც მთავარია, ინიციატივა თავად ჟურნალისტებისგან წამოვიდა. მედიის თვითრეგულაციის ეს მექანიზმი სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტმა ევროპის საბჭოსთან თვენახევრიანი თანამშრომლობის შედეგად დააფუძნა. პროექტი ევროკავშირმა დააფინანსა.
ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია 11 პუნქტს მოიცავს. მისი ძირითადი მიზანი მედიაში  თვითრეგულაციის მექანიზმის შექმნაა, რომელიც ჟურნალისტებს ეთიკის ჩარჩოებთან დაკავშირებით არსებული პრობლემების მოგვარებაში დაეხმარება.
ქარტიაზე ხელი ამ ეტაპზე 136 ჟურნალისტმა მოაწერა. ამ ჟურნალისტების მუშაობას მონიტორინგს გაუწევს 9 ჟურნალისტისგან შემდგარი საბჭო, რომელიც ღია წესით ქარტიაზე ხელმომწერებმა აირჩიეს. საბჭო კვოტების პრინციპით დაკომპლექტდა. აქედან 3 წევრი თბილისის წარმომადგენელია, 3 - ბათუმის, ხოლო დანარჩენი 3 - სხვადასხვა რეგიონის.
საბჭოს წევრები არიან: ნინო ზურიაშვილი, ელისო ჩაფიძე,ლიკა ჩახუნაშვილი (თბილისი); ეთერ თურაძე, მაია მეცხვარიშვილი,ხათუნა გოგაშვილი, თედო ჯორბენაძე, ირაკლი აბსაძე და მერაბ მერკვილაძე. ამას გარდა ჟურნალისტებმა აირჩიეს სამწევრიანი სარევიზიო კომისია, რომელიც თავის მხრივ, საბჭოს მუშაობას გააკონტროლებს. სარევიზიო კომისიაში შედიან ჟურნალისტები: ია მამალაძე, რამაზ სამხარაძე და ია ბობოხიძე.
საბჭო თავის ანგარიშებს ყოველი თვის ბოლოს გამოაქვეყნებს და საზოგადოებას ინფორმაციას მიაწვდის, როგორ ასრულებენ ჟურნალისტები საზოგადოების წინაშე აღებულ პასუხისმგებლობას. ქარტიის პრინციპების დარღვევის შემთხვევაში, საბჭოს ვერდიქტი იქნება ერთადერთი მექანიზმი, რომელიც ჟურნალისტის დარღვევებს გააცნობს საზოგადოებას. ინიციატორთა განცხადებით, მას უფრო პრევენციული მნიშვნელობა აქვს ვიდრე სადამსჯელო.
ია ანთაძე, ჟურნალისტი, ქარტიის შექმნის ინიციატორი: „ქარტიაზე ხელმოწერით და საბჭოს არჩევით ჟურნალისტებს საშუალება მივეცით, გამოგვეცხადებინა ნდობა იმ ადამიანების მიმართ, რომლებიც ამიერიდან ჩვენს მაგივრად ესაუბრებიან საზოგადოებას. ანუ საზოგადოების თითოეულ წევრს ექნება საშუალება, ქარტიაზე ხელმომწერი ჟურნალისტის მიმართ საბჭოსთან დასვას შეკითხვა - დაარღვია თუ არა მან თავისი პუბლიკაციით ქარტიის რომელიმე მუხლი. საბჭო კი იმსჯელებს და გასცემს პასუხს“.
მთავარი მოთხოვნა, რასაც ქარტია ხელმომწრ ჟურნალისტებს უწესებს არის სიმართლის თქმა. „ჟურნალისტმა უნდა თქვას სიმართლე, გაავრცელოს მხოლოდ გადამოწმებული ფაქტები და ის ინფორმაცია, რომლის წყაროც თვითონ ჟურნალისტისთვის იქნება იდენტიფიცირებული. ძალიან ფრთხილად უნდა გააშუქოს ის საკითხები, რომლებიც ბავშვებს ეხება. ხელი არ უნდა შეუწყოს დისკრიმინაციას. არ  უნდა შეიჭრას ადამიანის პირად ცხოვრებაში. არ უნდა იყოს პლაგიატი. არ უნდა აიღოს ქრთამი. განზრახ არ უნდა დაამახინჯოს და არ უნდა მიჩქმალოს მნიშვნელოვანი ფაქტები - ეს არის ჩარჩო, რომელსაც აწესებს ქარტია“, - ამბობს ია ანთაძე.
რატომ იყო წარუმატებელი წინა მცდელობა
აღსანიშნავია, რომ ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია, მედიის პროფესიული სტანდარტის დაცვისა და საზოგადოების წინაშე მედიის ანგარიშვალდებულების ხელშეწყობის პირველი მცდელობა არ არის. 2006 წელს მედიასაშუალებათა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენელთა ინიციატივით, მედიასაბჭო დაფუძნდა. თუმცა, მისი მუშაობა დიდად დატვირთული არ ყოფილა. მედიასაბჭომაც საკუთარ თავზე იკისრა მედიის პროფესიული სტანდარტის დაცვა და საზოგადოების წინაშე მედიის ანგარიშვალდებულების ხელშეწყობა.
მედიასაბჭოში ჟურნალისტების გარდა, არასამთავრობო ორგანიზაციების -  თავისუფლების ინსტიტუტის, კავკასიური ინსტიტუტისა და ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენლები შევიდნენ. ჟურნალისტთა ნაწილის აზრით, სწორედ ამ ფაქტორმა განსაზღვრა მედიასაბჭოს შემდგომი წარუმატებლობა. ამ გაერთიანებას საარბიტრაჟო სასამართლოს პრინციპით უნდა ემუშავა და მისი ძირითადი ფუნქცია მედიის წინააღმდეგ სარჩელების განხილვა უნდა ყოფილიყო.  ჟურნალისტების მხრიდან პროფესიული სტანდარტების დაცვაზე ზედამხედველობის ასეთმა მიდგომამ არ გაამართლა, რასაც დღეს თვითონ მედიასაბჭოს წევრებიც აღიარებენ.
ია ანთაძის განცხადებით, ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიით განსაზღვრული სტანდარტების მაკონტროლებელი საბჭო, სხვა მსგავსი საბჭოებისგან განსხვავებით, მხოლოდ ჟურნალისტებით არის დაკომპლექტებული. ეს აჩენს ნდობას ჟურნალისტებში და საბჭოს წარმატებით მუშაობასაც უზრუნველყოფს: „ჩვენს ქარტიაზე ხელის მოწერა და ჩამოთვლილი პრონციპების გაზიარება ინდივიდუალურია. ეს კი ნიშნავს, რომ ყველა ადამიანი პასუხს აგებს მხოლოდ თავისი სახელით და გვარით. გარდა ამისა, ჩვენს საბჭოში არიან მხოლოდ ჟურნალისტები და ამიტომ იგი ქარტიაზე ხელმომწერი ჟურნალისტების ძალიან მაღალი ნდობით სარგებლობს“.
ია ანთაძეს მიაჩნია, რომ ქარტია თავის ფუნქციას შეასრულებს, ვინაიდან მისი საბჭო უშიშარი და კეთილსინდისიერი ადამიანებითაა დაკომპლექტებული: „შემიძლია, ვთქვა, რომ ქარტია ნამდვილად გაამართლებს და ის არ იქნება მხოლოდ მკვდრადშობილი დოკუმენტი. საბჭოში ისეთი ადამიანები შედიან, ვინც უშიშარ და სწორ გადაწყვეტილებებს მიიღებს. აბსოლუტურად დარწმუნებული ვარ, რომ ეს პროცესი მრავლისმომცველი იქნება და სულ უფრო მეტი ჟურნალისტი მოისურვებს, შეუერთდეს ქარტიას“.
მედიასაბჭოს წევრი, ჟურნალისტი დავით პაიჭაძე არ უერთდება ჟურნალისტთა ქარტიას, რადგან მიაჩნია, რომ საზოგადოების ინდიფერენტულობის გამო, ქარტიის პრინციპები ვერ გაამართლებს: „ქარტია გულისხმობს შემდეგი მექანიზმის ამოქმედებას - თუკი ადამიანი თავს იგრძნობს უფლებაშელახულად მედიის მოქმედების გამო, მას შეუძლია იჩივლოს იმ გაერთიანებაში, ვინც უერთდება ამ ქარტიას. თუმცა, საზოგადოება ძალიან ინდიფერენტულია მედიის მიერ ღირსების ხელყოფის გამო და როგორც წესი, არ იცის, რომ ასეთი მექანიზები მოქმედებს.
მე შეერთებული ვარ ჟურნალისტთა პროფესიულ სტანდარტს, გარკვეული ვალდებულებები მაკავშირებს იმ ტექსტთან და მიმაჩნია, რომ მედიის პროფესიული სტანდარტი  უფრო მეტის მომცველია და უკეთ არის ჩამოყალიბებული, ვიდრე ეს ქარტია. ამ ქარტიის ხელმომწერებს კი ვუსურვებ, უფრო ქმედითად ერთგულნი ყოფილიყვნენ თავისი ხელმოწერებისა და ქარტიის გაცხადებული პრინციპებისა, ვიდრე ეს მოახერხეს მედიის პროფესიული სტანდარტის ხელმომწერებმა“.
ჟურნალისტებს, რომელთაც სურვილი აქვთ ქარტიის პრინციპებს შეუერთდნენ საბჭოს სახელზე განცხადება უნდა დაწერონ. თუმცა მთავარი, რა თქმა უნდა, მაინც ქარტიის პრინციპების დაცვა იქნება.
ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტია
1. ჟურნალისტმა პატივი უნდა სცეს სიმართლესა და საზოგადოების უფლებას, მიიღოს ზუსტი ინფორმაცია.
2. დაუშვებნელია ჟურნალისტის იძულება პროფესიული საქმიანობისას მოექცეს ან აზრი გამოხატოს საკუთარი სინდისის წინააღმდეგ.
3. ჟურნალისტმა უნდა გადასცეს ინფორმაცია მხოლოდ იმ ფაქტებზე დაყრდნობით, რომელთა წყაროც დადასტურებულია. ჟურნალისტმა არ უნდა მიჩქმალოს მნიშველოვანი ფაქტები, არ უნდა გააყალბოს დოკუმენტები და ინფორმაცა.
4. ინფორმაციის, ფოტოების ან დოკუმენტების მოპოვებისას ჟურნალისტმა მხოლოდ კეთილსინდისიერი და სამართლიანი მეთოდები უნდა გამოიყენოს.
5. მედია ვალდებულია, შეასწოროს გამოქვეყნებული არსებითად არაზუსტი ინფრომაცია, რომელსაც შეცდომაში შეჰყავს საზოგადოება.
6. ჟურნალისტის მორალური პასუხისმგებლობაა, არ გაამჟღავნოს კონფიდენციალურად მოპოვებული ინფორმაციის წყარო.
7. ჟურნალისტს უნდა ესმოდეს მედიის მიერ დისკრიმინაციის წახალისების საფრთხე, ამიტომ, ყველაფერი უნდა იღონს ნებისმიერი პირის დისკრიმინაციის თავიდან ასაცილებლად რასის, სქესის, სექსუალური ორიენტაციის, ენის, რელიგიის, პოლიტიკური და სხვა შეხედულებების, ეროვნული ან სოციალური წარმოშობის საფუძველზე ან რაიმე სხვა ნიშნით.
8. ჟურნალისტი ვალდებულია, დაიცვას ბავშვის უფლებები, პროფესიული საქმიანობისას, უპირატესობა მიანიჭოს ბავშვის ინეტერესებს, არ მოამზადოს და არ გამოაქვეყნოს ბავშვების შესახებ ისეთი სტატიები ან რეპორტაჟები, რომლებიც საზიანო იქნება მათთვის. ჟურნალისტმა არ უნდა ჩამოართვას ინტერვიუ და არ გადაუღოს ფოტო 16 წელზე ნაკლები ასაკის მოზარდს მშობლის ან მეურვის თანხმობის გარეშე იმ საკითხებზე, რომელიც მისი ან სხვა რომელიმე მოზარდის კეთილდღეობას ეხება.
9. სარედაქციო მასალები მკვეთრად უნდა გაიმიჯნოს მარკეტინგული, სარეკალმო და სპონსორის მიერ დაფინანსებული მასალებისგან.
10. ჟურნალისტმა პატივი უნდა სცეს ადამინის პირად ცხოვრებას და არ შეიჭრას პირად ცხოვრებაში, თუ არ არსებობს განსაკუთრებული საზოგადებრივი ინტერესი.
11. ჟურნალისტმა უმძიმეს პროფესიულ დანაშაულად უნდა მიიჩნიოს შემდეგი ქმედებები: ფაქტის განზრახ დამახიჯება; ნებიემიერი სახის ქრთამის, საჩუქრის ან სხვა სარგებლის მიღება პროფესიულ საქმიანობაზე გავლენის მოხდენის სანაცვლოდ; პლაგიატი.

Ia Antadze: “Charter of Journalistic Ethics Will Not Be Still-born Document”
First in the history of Georgian journalism the charter on journalistic ethics of Georgia was adopted. The most important point is that the initiators of the charter were journalists. Self-regulation mechanism of media was established by the Institute of Civil Development as a result of the one and half month cooperation with the Council of Europe. The project was funded by the European Union.
There are 11 paragraphs in the charter. The main goal of the document is creation of self-regulation mechanism in media which will assist journalists to resolve problems of professional ethic.
By this time, 136 journalists have signed the charter. Council of 9 journalists will monitor the activities of the undersigned journalists. The council members were elected by journalists on open ballot. The council was staffed based on quota principle; three members are from Tbilisi, three from Batumi and other three are from various regions of Georgia.
The members of the council are: Nino Zuriashvili, Eliso Chapidze, Lika Chakhunashvili (Tbilisi); Eter Turadze, Maia Metskhvarishvili, Khatuna Gogashvili, Tedo Jorbenadze, Irakli Abesadze and Merab Merkviladze. Besides that, journalists elected three-member revision commission which will monitor the activities of the Council. The members of the revision commission will be Ia Mamaladze, Ramaz Samkharadze and Ia Bobokhidze.
The council will publish its reports at the end of each month and provide the society with the information how journalists implement their responsibilities before the society. If the Charter principles are breached, the verdict of the council will be the only mechanism - they will inform the society about violations of the journalists. Initiators state the charter will rather be preventive measure.
Journalist Ia Antadze, initiator of the charter: “Signing the Charter and electing the Council we enable journalists to express our trust to the people who will speak with the society in our name. That means, each member of the society will have chance to ask question to the council about the journalist who has signed the charter – they can inquire whether the journalist breached any article of the Charter by publishing an article. The Council will discuss the issue and answer the question.”
The main requirement of the Charter to the journalists is to report only the truth. “Journalist should report truth; spread only reliable information and the information whose source will be identified for the journalist. They should be very careful about the issues dealing with children. They should not support discrimination. Journalist should not breach the right for private life. S/he must not be plagiarist. Journalist must not be bribed; must not damage and hide important facts - this is the frame estimate by the Charter,” said Ia Antadze.
Why Was Previous Attempt Unsuccessful
It must be noted that Charter of Journalistic Ethics is not first attempt to support the protection of professional standard of media and accountability of media towards the society. In 2006, representatives of the media sources and civil sector initiated to establish a media council. However, the council did not work much. The Media Council was also responsible to protect professional standard of media and promotion of the accountability of media before the society.
Besides journalists, representatives of non-governmental organizations – Liberty Institute, Caucasian Institute and Young Lawyers Association – were members of the Media Council. Part of journalists thinks this factor caused failure of the council. This entity had to work as an Arbitral Court and to discuss suits against media. Similar attitude towards professional standards of journalists failed and members of Media Council also admit it now.
According to Ia Antadze, unlike other similar councils the Council monitoring the standards estimated by the Charter is staffed with journalists only. It breeds trust among journalists and promotes successful activities of the Council. “Signing of our Charter and sharing the listed principles is individual decision. It means every person is responsible for his/her own behavior. Besides that, only journalists are members of our council and journalists who sign the Charter trust the council as well.”
Ia Antadze thinks the Charter will be successful and will do its job because the Council is staffed with brave and honest people. “I can say that the Charter will be really successful and it will not be still-born document. The members of the Council are people who take brave and correct decisions. I am completely sure that this process will be thorough and more and more journalists will be eager to join the Charter.”
Member of the Media Council journalist Davit Paichadze did not join the Charter because he thinks the principles of the Charter will not work because if indifference of the society. “The Charter aims to promote the following mechanisms – if a person feels his/her rights were breached because of activities of media representative, s/he can appeal to the Council. However, the society is very indifferent about dignity and as a rule similar mechanisms do not work. I have joined professional standard of journalists, I have certain responsibilities with this text and I think professional standard of media is more important and better defined than the Charter. I wish the journalists, who signed the Charter, to be more true to their signatures and principles envisaged in the Charter than the journalists who signed the Professional Standard of Media.”
Journalists, who want to join the Charter, should send corresponding application to the Council. However, the most important point is to protect the principles of the Charter.
Charter of Journalistic Ethics
1. Journalist shall respect the true information and promote the right of society to get correct information;
2. Journalist shall not be compelled to treat his/her professional activities or express his/her opinion against his/her own personal dignity;
3. Journalist shall report information based only on those facts whose sources are identified. Journalist shall not hide important facts; shall not fabricate documents and information.
4. While getting information, photos or documents journalist shall use only fair and honest methods;
5.  Media shall correct published incorrect information which misleads the society;
6. It is moral responsibility of a journalist not to make the confidential source of information public;
7. Journalist shall be aware of the threat to encourage discrimination in media; so s/he should take all measures to avoid any kind of discrimination on racial, gender, sexual orientation, language, religious, political or other grounds; as well as based on ethnic or social grounds;
8. Journalist shall protect the rights of the child during his/her professional activities; to give priority to the child’s interests; not to prepare and publish article about the child which can degrade the child. Journalist shall not interview or take a photo of a child under 16 about the issues dealing with him or other child without permission of parent or guardian;
9. Editorial materials shall be separate from marketing and advertising materials and materials funded by sponsors.
10. Journalist shall respect private life of a person and shall not interfere in the personal life of a person if it is not public necessity.
11. Journalist shall consider the following activities to be the gravest crimes: premeditated damage of the fact; getting any bribe, present or other benefit that can influence his/her professional activities; plagiarism.