ახალგაზრდა ადვოკატ გოგონას სასამართლომ 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა
გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 22 წლის ადვოკატს მარიანა იველაშვილს 7 წლით პატიმრობა მიესაჯა. იველაშვილს გორის პროკურატურა თაღლითობაში სდებს ბრალს. მარიანა იველაშვილი საკუთარი უფლებების დასაცავად საქართველოს პრეზიდენტს, საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს და უფლებათადამცველებს მიმართავს.
22 წლის მარიანა იველაშვილი შიდა ქართლის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლებმა 2008 წლის 3 ნოემბერს დააკავეს. დაკავების მიზეზი გორში მცხოვრები ორი მოქალაქის - ოლია ვალიევას და გულისა ნონიკაშვილის ჩვენებები გახლდათ. ოლია ვალიევი აცხადებს, რომ ადვოკატმა მარიანა იველაშვილმა მას მოტყუებით გამოსძალა 309 ლარი, რომლის გადახდის შემდეგაც არ გაუწია საადვოკატო მომსახურება. ხოლო გულისა ნონიკაშვილი ირწმუნება, რომ ადვოკატმა მისი 100 ლარი მიისაკუთრა.
ოლია ვალიევამ ჯერ კიდევ 2008 წლის აპრილში იურიდიული დახმარების მიზნით მარიანა იველაშვილს მიმართა. ვალიევას სურდა, ნასამართლევი შვილისთვის ნასამართლეობა მოეხსნა. იგი თვლიდა, რომ მის შვილს - პეტრე ვალიევს სამხედრო სამსახურისთვის ხელს ნასამართლეობა შეუშლიდა. სწორედ ამიტომ, როგორც ოლია ვალიევამ სასამართლო პროცესზე განაცხადა, შვილის დაუკითხავად მიმართა ადვოკატს.
სასამართლო პროცესი 16 ივნისს ჩაინიშნა და ვალიევებს უწყება სახლში მიუვიდა. პეტრე ვალიევმა, ვიზეც ნასამართელობის მოხსნას ითხოვდა ოლია ვალიევა, საერთოდ არ იცოდა, რომ მას დედამ ადვოკატი დაუქირავა.
„სახლში უწყება როცა მოვიდა, მაშინ გავიგე, სასამართლოში რომ მიბარებდნენ. დედაჩემს გაოცებული ვკითხე, რაში იყო საქმე, რაზეც მან მიპასუხა, რომ სასამართლოში ნასამართლეობის მოსახსნელად უნდა წავსულიყავით. დილით წავედით სასამართლოში. ამ დროს დედაჩემი შედიოდა და გამოდიოდა სასამართლოს ფოიეში. პროცესზე მოსამართლემ ჰკითხა - ადვოკატი სად არისო. დედაჩემმა უთხრა - არ მოვიდაო. მე მხოლოდ სასამართლო პროცესის შემდეგ გავიგე, რომ ჩემთვის ადვოკატი აუყვანია დედაჩემს“ - განაცხადა პეტრე ვალიევმა პროცესზე.
2008 წლის 17 ივლისის ცნობით პეტრე ვალიევის საქმეში დამცავი ორდერი არ იდო. ამდენად, მარიანა იველაშვილს უკვირს, რატომ დაუსვა მოსამართლემ ოლია ვალიევას კითხვა ადვოკატის შესახებ. წესით, მოსამართლეს ეს კითხვა არ უნდა გასჩენოდა. სწორედ ამიტომ, მარიანა იველაშვილი აცხადებს, რომ შესაძლოა, პეტრე ვალიევმა ამ ნაწილში სასამართლოს არასწორი ჩვენება მისცა.
,,საინტერესოა, ოლია ვალიევას პოზიცია იმ დროს, როცა ამბობს, სასამართლო პროცესზე ადვოკატი არ მოვიდაო. მას თავისუფლად შეეძლო მოეთხოვა პროცესის გადადება, რაც არ გააკეთა. იმის ნაცვლად, რომ შემდეგ მოსამართლის გადაწყვეტილება გაეპროტესტებინა, მე მიჩივლა პოლიციაში დაუყოვნებლივ. მიმაჩნია, რომ ეს ქალბატონები პროვოკაციის მიზნით მოვიდნენ ჩემთან. ოლია ვალიევას შვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ დედამ მას ისე აუყვანა ადვოკატი და საერთოდ ისე შეიტანა მის გარეშე საჩივარი, მას წარმოდგენა არ ჰქონდა. რატომ უმალავდა ამ ყველაფერს ოლია ვალიევა თავის შვილს? რა ინტერესი ჰქონდა ისეთი, რომ არ უნდოდა მის შვილს ყოველივე ამის შესახებ შეეტყო? პროცესებზეც არ უნდოდა მისი შვილი გამოჩენილიყო. ხან ამბობდა - საზღვარგარეთ არის ჩემი შვილი, ხან ამბობდა - ქუთაისშია წასული და კოორდინატები არ ვიციო. საბოლოოდ, როგორც იყო, მიაგნეს მის შვილს და მოიყვანეს პროცესზე, სადაც თქვა, რომ  დედამ მის დაუკითხავად აუყვანა თურმე ადვოკატი“, - ამბობს მარიანა იველაშვილი.
დაკავებულმა ადვოკატმა განაცხადა, რომ მას ოლია ვალიევისგან არანაირი თანხა აუღია. მათ  საკუთარი სურვილით დავეხმარეო.
მარიანა იველაშვილს კიდევ ერთი მომჩივანი გამოუჩნდა. გორში მცხოვრები გულისა ნონიკაშვილი ასევე აცხადებს, რომ მარიანა იველაშვილმა მისი 100 ლარი მიისაკუთრა.
,,სახლთან დაკავშირებით ჩემს შვილებთან დავა მქონდა. სარჩელი შევიტანე სასამართლოში. იქ მითხრეს, სარჩელი იურიდიულ ენაზე უნდა იყოს დაწერილიო. გარდა ამისა, განცხადებას ბაჟის ქვითარიც უნდა ერთოსო, დამარიგეს. არ ვიცოდი, სად იყო საბაჟო, თორემ მე თვითონ შევიტანდი თანხას. გზად მარი იველაშვილის ადვოკატურაში შევიარე, რომელმაც დამიდასტურა, რომ ბაჟის გარეშე სარჩელს არ განიხილავდნენ. გამოვბრუნდი, საპენსიო კრედიტი ავიღე - 100 ლარი და მივუტანე მარის. თან ვუთხარი, ოღონდ საქმე გამიკეთე და პატივისცემა ჩემზე იყოს-მეთქი. გავიდა რამდენიმე დღე და სასამართლოდან მომივიდა ცნობა, რომ ჩემს სარჩელს არ განიხილავდნენ, რადგან ბაჟი არ იყო გადახდილი. მივაკითხე მარის და მოვთხოვე, თუ საქმეს არ გამიკეთებ, გიჩივლებ-მეთქი, მან კი მიპასუხა, ეს თანხა მომსახურებისთვის გამოგართვი და სადაც გინდა, იქ მიჩივლეო“, - ამბობს გულისა ნონიკაშვილი.
გულისა ნონიკაშვილის ჩვენებით, მას ადვოკატის დაქრავებისთვის ფული არ ჰქონდა, ხოლო 100 ლარი ბაჟის გადასახდელად შეაგროვა: „მე რომ მცოდნოდა, მარიანა იველაშვილი მომსახურებაში ფულს გამომართმევდა, მაშინ წავიდოდი სტალინის ქუჩაზე ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში და იქ დავაწერინებდი სარჩელს უფასოდ“.
მარიანა იველაშვილი მიმართავს საქართველოს პრეზიდენტს და ყველა შესაბამის ორგანოს, რათა გაითვალისწინონ მისი - უდანაშაულო ადამიანის მდგომარეობა.
,,მას შემდეგ რაც ოლია ვალიევას გავუწიე უფასო იურიდიული დახმარება,  რამდენიმე დღის შემდეგ ოფისის კართან დამხვდა იგივე ქალბატონი, რომელმაც კიდევ ერთი დაზარალებული ქალბატონი მომიყვანა დასახმარებლად. ეს გახლდათ გულისა ნონიკაშვილი. ნონიკაშვილმა მითხრა, რომ მის შვილებს სახლიდან გამოუგდიათ და უნდოდა მათთვის ეჩივლა. გულისა ნონიკაშვილს ავუხსენი, რომ სასამართლოში ბაჟი იყო გადასახდელი, რაზეც მიპასუხა, რომ შენ სარჩელი დაწერე, დანარჩენს მე მოვუვლიო. ამის შემდეგ წავიდნენ ეს ქალბატონები და თვალით არ მინახავს“, - ამბობს მარი იველაშვილი.
რაც შეეხება გულისა ნონიკაშვილის ჩვენებას, ამის შესახებ მარიანა იველაშვილი განმარტავს: ,,მე ვერაფრით გამოვართმევდი გულისა ნონიკაშვილს ბაჟის გადასახდელ თანხას, რადგან ბანკში ბაჟის გადახდა ხდება კონკრეტული პიროვნების მიერ პირადობის ან პასპორტის მეშვეობით. ასე რომ, დაუშვებელი იყო, მე მომეტყუებინა ნონიკაშვილი, თითქოს მის მაგივრად შევიტანდი ბაჟის თანხას. ესეც მორიგი სიცრუეა“.
გორის შს სამმართველოს გამომძიებელმა დურგლიშვილმა საინტერესო წერილი გაუგზავნა გორის საგადასახადო ინსპექციას. ,,გთხოვთ, გვაცნობოთ, გავლილი აქვს თუ არა რეგისტრაცია მარიანა იველაშვილს, როგორც ადვოკატს“, - ეკითხება წინასწარი გამოძიების დროს გამომძიებელი დურგლიშვილი საგადასახადო ინსპექციას 2008 წლის 15 ივლისს. საგადასახადო ინსპექციიდან გამომძიებელს მისდის პასუხი, რომ ,,საგადასახადო ინსპექციაში მარიანა იველაშვილი არ არის დარეგისტრირებული როგორც ადვოკატი“.
,,საინტერესოა, ვინ არის დარეგისტრირებული საგადასახადო ინსპექციაში როგორც მძღ ოლი, მაღაზიის გამყიდველი ან კიდევ მზარეული. მე საგადასახადო ინსპექციაში დარეგისტირებული ვარ, როგორც გადამხდელი, დაფიქსირებულია ჩემი პირადი ნომერი, მაქვს ბეჭედი და ყველა შესაბამისი საბუთი“, - ამბობს მარი იველაშვილი.
საქმე ამაჟამად თბილისის სააპელაციო სასამართლოშია. რაიონულმა სასამართლომ მარიანა იველაშვილს 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. მარი იველაშვილის ძმა საქართველოდან გადახვეწილია, რადგან მასაც აფრთხილებდნენ მოსალოდნელ დაკავებასთან და დევნასთან დაკავშირებით. იველაშვილები საქართველოს პრეზიდენტს და ყველა შესაბამის უწყებას დახმარებას სთხოვენ, თუნდაც ეს იყოს სამართლის პოვნის კუთხით, ან და თუნდაც - შეწყალების კუთხით.

Gori district court sentenced 22-year-old lawyer Mariana Ivelashvili to 7-year-imprisonment. Gori Prosecutor’s Office blames her in swindle. Mariana Ivelashvili petitions to the president of Georgia, representatives of international organization and human rights defenders to defend her rights.
22-year-old Mariana Ivelashvili was detained on November 3, 2008. The reason of the detention was testimonies of Olia Valieva and Gulisa Nonikashvili, residents of Gori. Olia Valieva stated lawyer Mariana Ivelashvili had extorted 309 GEL from her and did not provided legal assistance to her. Gulisa Nonikashvili claims the lawyer misappropriated her 100 GEL.
Olia Valieva applied to Mariana Ivelashvili for legal aid in April of 2008. She wanted to annul past conviction record of her son because she thought it hindered him – Petre Valiev - to start military service. Consequently, as Olia Valieva said at the trial, she applied to the lawyer without agreeing the issue with her son.
The trial was scheduled for June 16 and the Valievs received summon at home. Petre Valiev had no idea that his mother had hired an attorney.
“When we received summon at home, I learned that I was called to the court. I asked my mother what was the matter and she said I had to go the court to annul my past conviction. In the morning when I came to the court, I saw my mother was moving to and fro in the hall. The judge asked her where the attorney was and my mother replied she had not come. I learned only after the trial that my mother had hired an attorney for me,” said Petre Valiev at the trial.
According to the notification of July 17, 2008 there was defense warrant in Petre Valiev’s case. So, Mariana Ivelashvili is surprised why the judge asked Olia Valieva about the attorney. As a rule, the judge should not have asked similar question. Thus, Mariana Ivelashvili states Petre Valiev made wrong testimony to the court.
“Position of Olia Valieva is very interesting when she said that attorney had not appeared to the trial. She could easily request to postpone the trial but she did not. Instead protesting the decision of the judge, she appealed to the police against me. I think, these women applied to me to provoke. Olia Valieva’s son said at the trial said his mother had hired an attorney and appealed to the court without informing him. Why did Olia Valieva keep this fact in secret from the son? What was her purpose of hiding this information from the son? She did not want her son to appear at the court; sometimes she claimed he was abroad, or he was in Kutaisi and did not know contact details. Finally, the court found her son and called to the trial where he said the mother hired the attorney without his permission,” said Mariana Ivelashvili.
The detained lawyer said she has not taken any money from Olia Valieva. I assisted her for free.
One more person sues Mariana Ivelashvili. Gulisa Nonikashvili from Gori claims Mariana Ivelashvili misappropriated her 100 GEL.
“I had some argument with my children about the house. I appealed to the court. They told me the suit was to be written by a lawyer and I had to provide a receipt of tax-payment. I did not know where I had to pay. I visited Mari Ivelashvili’s office and she confirmed that nobody would discuss my suit without payment. I took 100 GEL as a pension credit from the bank
and brought to Mari’s office. I asked her to assist me and promised to pay her for it. Several days later I received a notification from the court; they refused to discuss my suit because I had not paid the fee. I visited Mari again and told her I would sue her unless she provided me with legal aid; she replied she took 100 GEL for her service and I could sue her wherever I wanted,” said Gulisa Nonikashvili.
According to Gulisa Nonikashvili’s testimony, she did not have money to hire an attorney but collected sum to pay the fee: “If I knew Mariana Ivelashvili would take money for legal aid, I would have applied to the office of Young Lawyers Association in Stalini Street and they would have written the suit for free.”
Mariana Ivelashvili appeals to the president of Georgia and all corresponding institutions to consider her situation as an innocent person.
“After I provided legal aid to Olia Valieva, she met me with another woman at the entrance of my office several days later. The second woman was Gulisa Nonikashvili who said her children had exiled her from the house and wanted to sue them. I explained to Gulisa Nonikashvili that she had to pay 100 GEL to the court and she replied to me I had to write the suit and she would take care of that payment herself. After that the women left my office and disappeared,” said Mari Ivelashvili.
As for the testimony of Gulisa Nonikashvili, Mariana Ivelashvili clarified: “I could not take the payment for the court from Gulisa Nonikashvili because applicant shall pay the money to the bank based on his/her ID or passport. So, I could not deceive Nonikashvili. It is wrong accusation.”
Investigator of Gori department of the MIA Durglishvili sent an interesting letter to Gori district Tax Inspection. “Please, inform us whether Mariana Ivelshvili has been registered at your inspection as a lawyer,” Durglishvili sent this question to the Tax Inspection on July 15, 2008. The investigator received the following reply. “Mariana Ivelashvili is not registered as a lawyer at the Tax Inspection.”
“It is strange who is registered at the Tax Inspection as a driver, shop-assistant, or a cook. I am registered at the Tax Inspection as a tax-payer and my personal number is registered there; I have a seal and all corresponding documents,” said Mariana Ivelashvili.
Currently, the Tbilisi Appeal Court is discussing the case. District court sentenced Mariana Ivelashvili to 7-year-imprisonment. Mari Ivelashvili’s brother has fled from Georgia because he was warned about detention and persecution. The Ivelashvilis urge the president of Georgia and all corresponding institutions for help.