ოზურგეთის აგრარულ ბაზარს შადრევნიანი სკვერი ჩაანაცვლებს
ოზურგეთის აგრარული ბაზრის ტერიტორიაზე ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ინერტული მასალების დაყრა 8 იანვარს, დილის 5 საათზე დაიწყო. ეს ის დროა, როცა ბაზარში არავინ არის და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის თანამშრომლებს სრული თავისუფლება ჰქონდათ,  დავალება პირნათლად შეეესრულებინათ. უკვე დილით მისულ მოვაჭრეებს ბაზრის ტერიტორია ინერტული მასალებით სავსე დახვდათ.
ასეთი გაგრძელება აქვს ოზურგეთის აგრარული ბაზრის გაუქმების ისტორიას, რასაც მოვაჭრეები მთელი 2009 წლის განმავლობაში ეწინააღმდეგებოდნენ. საპროტესტო ტალღამ კულმინაციას 10 დეკემბერს, ადამიანის უფლებების დაცვის დღეს მიაღწია, როცა ოზურგეთის აგრარული ბაზრის 200-მდე მოვაჭრემ პროტესტის უკიდურეს ფორმას მიმართა და ოზურგეთის რკინიგზის სადგურზე მატარებლის მაგისტრალი გადაკეტა. აქციის გამო ოზურგეთი-თბილისის მიმართულებით მიმავალ ჩქაროსნულ მატარებელს გასვლა სამი საათით დააგვიანდა. პოლიციამ აქციის რამდენიმე მონაწილეც დააკავა (ეს ინციდენტი „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ვრცლად გააშუქა:  http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4457&lang=ge )
პროტესტის ძლიერი ტალღის მიუხედავად, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტმა ბოლოს მაინც თავისი გაიტანა.
„ფაშისტები არ აკეთებდნენ ასეთ რამეს! საიდან მივიდე ჩემს ობიექტამდე? გრიბოედოვის ქუჩაზე იმხელა ორმოებია, ნავი გვჭირდება სახლში მისვლამდე. არ ჯობდა, ის ამოევსოთ?! როგორც ჩანს, ჩვენთვის მოიცალეს და დილიდანვე მანქანებიდან ნაგავს და ტალახს ცლიან“, - აღშფოთებას ვერ მალავს კერძო საკუთრების მფლობელი მერაბ ანთაძე.
„აქ, მოვაჭრეების გარდა, კერძო მესაკუთრეები არიან. რა ქნან მათ, ანტისანიტარიაში ივაჭრონ? ქუჩაშიც აღარ აყენებენ ხალხს. ეს კი რა დაყარეს, ვერ გავიგეთ! არც მიწაა და არც ხრეში - ნაგავია“, - ამბობს მოვაჭრე ბორის კილაძე.
„ასეთ რამეს ქრისტიანი შობის ღამეს როგორ გააკეთებდა?!“ - უკვირს ნონა კვერღელიძეს.
„ამ მთავრობის ხელში ხარ - უნდათ დაგანგრევენ, უნდათ აგაშენებენ. თუ არადა, გაგიშვებენ ციხეში“, - ამბობს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე შვილიშვილების ბებია, მზია ხინთიბიძე.
მოვაჭრეები აპროტესტებენ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ქმედებას და მიიჩნევენ, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება მათ ულუკმაპუროდ დატოვებას უპირებს, ნაცლად იმისა, რომ ქალაქში სამუშაო ადგილები შექმნას.
„ამდენი მაგიდის გადაგდება! ამდენი რამის დანგრევა! ყველაფერს აქვს საზღვარი. რა ვუყო შვილიშვილებს, რა მივუტანო სახლში?! ესენი სულ დანგრევაზე ფიქრობენ, ნაცვლად იმისა, რომ დაგვასაქმონ“, - ჩივის ზაურ შაქარიშვილი.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის, ავთანდილ მექვაბიშვილის განცხადებით,  ამჟამად ძველი აგრარული ბაზრის ტერიტორიის დასუფთავება და გალამაზება მიმდინარეობს. მისივე თქმით, აღნიშნულ ტერიტორიაზე სავარაუდოდ სკვერი გაკეთდება.
როგორც ირკვევა, ორასამდე მოვაჭრის სამსახურის გარეშე დატოვების მიზეზი მხოლოდ და მხოლოდ სკვერი ყოფილა, სადაც „ნაციონალური“ ტრადიციისამებრ, საპატიო ადგილს, ალბათ, შადრევანიც დაიკავებს. ამან ადგილობრივებში კიდევ უფრო გაამყარა ეჭვი, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება ცდილობს, ზედმეტად გამოიდოს თავი პირველი ლედის წინაშე, რომელსაც თითქოს ოზურგეთში ერთ-ერთი ვიზიტისას თავისი აზრი გამოუთქვამს - აქ  ბაზარი არ უნდა იყოსო.
მიუხედავად იმისა, რომ ოზურგეთის გაუქმებულ ბაზარში ინერტული მასალების გროვები დგას, მოვაჭრეები ვაჭრობას მაინც აგრძელებენ და მყიდველებიც ჯერჯერობით ისევ ჰყავთ.

Agricultural Market in Ozurgeti Will Be Replaced by A Square with Fountain
Local authority started to throw gravel on the territory of agricultural market in Ozurgeti at 5:00 am on January 8. It was time when market was empty and local officials were free to do their job. When traders arrived at the market in the morning, they found the area full of gravel.
Traders protested the decision of the district administration to close the market in 2009. Their protest reached culmination on December 10, the international day of human rights when about 200 traders of the agricultural market blocked the railway road in Ozurgeti railway station. Ozurgeti-Tbilisi train was delayed for three hours because of the protest. The police detained several participants of the rally (the Human Rights Center published an article about this incident: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4460&lang=en)
Despite serious protest, Ozurgeti district administration did what they wanted.
“Fascists did not act like that. How shall I get to my entity? There are so huge holes on Griboedov Street that I will need a boat to sail to my house. They should have filled those holes first. Apparently, they have found time only for us and they are throwing rubbish and dirt on the place,” Merab Antadze, owner of the private entity on the market territory, cannot help his astonishment.
“Besides traders there are private owners here. What should they do in this pollution? They do not allow people to trade even in the street. I cannot understand what they have brought here. It is neither sand nor gravel – it is rubbish,” said trader Boris Kiladze.
“How could a Christian person do such thing on Christmas Eve?” Nona Kvergelidze is surprised.
“The government decides our fate – they will destroy our life or make it perfect; or they can also send us to prison,” said Mzia Khintibidze, grandmother of disabled children.
Traders protest activities of the Ozurgeti district administration and think that local officials left them without income instead creating new working places for them.
“So many counters are thrown away! Everything is destroyed! It must be finished. What shall I do with my grandchildren? How shall I feed them? This government is eager to destroy everything instead employing us,” complained Zaur Shakarishvili.
Ozurgeti district governor Avtandil Mekvabishvili said they are cleaning the area of the agricultural market and will make it more beautiful. According to him a square will be made in the area.
Apparently, the reason to leave about 200 traders without employment was square and fountain in it. It increased the doubt of local people that the local authority tries to show off before the first lady who had said during her visit in Ozurgeti that market should not be situated there.
Although mounds of gravel are in the area of former market, traders still continue to trade and they still have customers.