ვლადიმერ ვახანიამ ჩვენება გამოძიების დაწყებიდან 10 თვის შემდეგ მისცა
აკადემიკოს ვლადიმერ ვახანიას ბრალად ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლა და იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა ედება. ადვოკატების განმარტებით, იგი უკანონოდ დაკავებული პოლიტპატიმარია და შესაბამისად, სასამართლო გამოძიებაც დარღვევებით მიმდინარეობს. ვლადიმერ ვახანიას პოლიტმატიმრად აღიარებენ ოპოზიციური პარტიები და არასამთავრობო ორგანიზაციებიც. აკადემიკოსი სამართალდამცავებმა 2009 წლის 17 მარტს დააკავეს. მიმდინარე წლის 15 იანვარს მას პირველად მიეცა საშუალება, სასამართლოსთვის ჩვენება მიეცა.
„რაოდენ გასაკვირიც არ უნდა იყოს, ვახანიას ამის საშუალება დღემდე არ ჰქონია. გამოძიება პირველივე დღიდან უკანონოდ დაიწყო. პირველი ინსტანციის სასამართლოში (ვგულისხმობ ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოს) უხეშად დაირღვა სამართლიანი სასამართლოს პრინციპი. მოსამართლე დავით კეკენაძემ გამამტყუნებელი განაჩენი აბსოლუტურად უსამართლოდ გამოიტანა. მეტიც, მისი გადაწყვეტილებით, განადგურდა თითქოსდა ვახანიას სახლში ამოღებული ნივთმტკიცებები - ხელყუმბარები, რომლებიც საქმეზე იყო თანდართული. როდის, სად, როგორ  მოხდა აღნიშნული ხელყუმბარების აფეთქება ისე, რომ  ლუქიც არ შეინახეს, ამის შესახებ არავინ არაფერს ამბობს. ასეთი რამ ჩემს პრაქტიკაში, სიმართლე გითხრათ, არ მომხდარა. ავტომატი კი, რომელიც პოლიციამ თითქოსდა ხელყუმბარებთან ერთად „იპოვა“ არა ვახანიას, არამედ შსს-ს კუთვნილება იყო და, რა თქმა უნდა, ისევ სამინისტროს დაუბრუნდა“, - ამბობს ვლადიმერ ვახანიას ადვოკატი ლალი აფციაური.
მისივე თქმით, ხელისუფლებას ვახანიას პოლიტიკური ცხოვრებიდან ჩამოცილება აქვს გადაწყვეტილი და უკან არაფერზე იხევს. სიმართლე კი, რომელსაც ფაქტები ასახავს, არავის აინტერესებს.
15 იანვარს ვლადიმერ ვახანიამ პირველი ჩვენება ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატას (მარინა სირაძე, მარინა იმერლიშვილი, მურთაზ კაპანაძე) მისცა. ფაქტები, რომელსაც ჯერ ვახანიას დაკავება, ხოლო მოგვიანებით ოთხწლიანი სასჯელი მოჰყვა, მსჯავრდებულმა თანმიმდევრულად გადმოსცა.
ფაქტი #1
„2008 წლის 12 ოქტომბერს თბილისის აეროპორტში რეგისტრაციის გავლისა და საკონტროლო პუნქტის გადაკვეთის შემდეგ სპეცსამსახურის თანამშრომლები მომვარდნენ და პასპორტები ჩამომართვეს. ხელიდან გამომგლიჯეს და წაიღეს ჩემი მობილური ტელეფონიც. რამდენიმე წუთის შემდეგ ოთახში შემიყვანეს და მითხრეს, რომ რუსეთის აგენტი ვარ. მაიძულებდნენ, დამეწერა აღიარებითი ჩვენება ამის შესახებ. უარის შემთხვევაში, დამემუქრნენ, რომ წამართმევდნენ საქართველოს მოქალაქეობას (მე ორმაგი მოქალაქეობა მაქვს) და ოჯახს ამიწიოკებდნენ. დიდი შეხლა-შემოხლის შემდეგ, რამდენიმე საათში გამიშვეს და მითხრეს, როცა დაგირეკავთ, სადაც გეტყვით, იქ მოეთრიე და ყველაფერი თქვიო.
ამის შემდეგ არსად არავის დავუბარებივარ, თუმცა, ჩემს ტელეფონზე მუქარის ზარები არ შეწყვეტილა. ვის არ მივმართე - საქართველოს პრეზიდენტს, შს მინისტრს, გენერალურ პროკურატურას, რომ დაებრუნებინათ ჩემი დოკუმენტები, თუმცა -  ამაოდ. ჩემს ტელეფონზე ანონიმური ზარები არ შეწყვეტილა. მირეკავდნენ და მემუქრებოდნენ, თუ არ შევწყვეტდი სხვადასხვა უწყების სახელზე წერილების გაგზავნას, კარგი დღე არ დამადგებოდა“.
ფაქტი #2
„აეროპორტის შემთხვევიდან რამდენიმე დღეში თბილისში, ჩემი საცხოვრებელი სახლის ეზოში მანქანა დამიმტვრიეს. ჩამოგლიჯეს და წაიღეს მანქანის სანომრე ნიშანი. მანამდე ეზოში შუქი გაითიშა და რომ გავედი, იქ რაიმეს დანახვა უბრალოდ, შეუძლებელი იყო. ძალიან ბნელოდა. პოლიცია გამოვიძახეთ და როცა მოვიდნენ, კარების გაღებისთანავე იკითხეს, ვახანია რომელიაო. ზუსტად მახსოვს, პოლიციასთან დარეკვის დროს, ჩემი გვარი ნახსენები საერთოდ არ ყოფილა. ანუ, ამით კიდევ ერთხელ  ყველაფერი ნათელი გახდა.
ამ და აეროპორტის ფაქტებზე თბილისის პროკურატურას 2009 წლის იანვარში ჩვენება მივეცი. მითხრეს, რომ დაიწყებოდა გამოძიება და დამიბარებდნენ... 22 წერილი მაქვს გაგზავნილი სხვადასხვა ინსტანციაში, მაგრამ დღემდე არანაირი გამოხმაურება არ ყოფილა. თუ არ ჩავთვლით იმ ფაქტს, რომ ერთ მშვენიერ დღეს მე თვითონ დამაკავეს და ბოლოს ციხეში გამომამწყვდიეს“.
ფაქტი #3
„მე არასდროს დამიმალავს და არც დღეს ვაპირებ დავმალო, რომ ბოლო დროს საქართველოში შექმნილი ვითარება ჩემთვის მიუღებელია. მე მგონი, ყველა ადამიანს აქვს უფლება, საკუთარი აზრი ჰქონდეს და ამის ხმამაღლა თქმა მისი დევნისა და დაჭერის საბაბი არ უნდა იყოს.
დამეთანხმებით, ალბათ, ძნელია, წლების შემდეგ ბრუნდებოდე შენს სამშობლოში და გეკითხებოდნენ: რა გინდა აქ და საერთოდ, რატომ გაქვს ორმაგი მოქალაქეობაო. გინდა თუ არა, რუსეთის აგენტი ხარო - მეუბნებიან და იმის საშუალებასაც არ მაძლევენ, ვთქვა, რომ ეს ასე არ არის. ჩემს ქვეყანაში მშვიდად ცხოვრების საშუალება არ მომცეს. პასპორტები ჩამომართვეს, ყველა უფლება შემილახეს და მაშინდელი სახალხო დამცველის მოადგილეს ამის შესახებ რომ შევჩივლე, დამშვიდდი, უნდა მოითმინო, შენნაირ მდგომარეობაში დღეს ნახევარი საქართველოაო - მითხრა.
პოლიტიკური პარტიის შექმნა გადავწყვიტე და ამისთვის ხალხის - ჩემი ზუგდიდელების (და არა მხოლოდ მათი) სათანადო მხარდაჭერაც მოვიპოვე. თუმცა, მხოლოდ ეს საკმარისი არ აღმოჩნდა. ნოტარიუსი, რომელთანაც რეგისტრაციისა და სხვა პროცედურების შესახებ გვქონდა მოლაპარაკება, აღმოჩნდა, რომ ბოლო მომენტისთვის ქვეყნიდან გაფრინდა.
ნება არ დაგვრთეს, ზუგდიდში პარტიის ყრილობა ჩაგვეტარებინა. ქალაქის თითქმის ყველა შენობა ჩვენთვის ხელმიუწვდომელი აღმოჩნდა. ამის მიუხედავად, მაინც შევიკრიბეთ და ხალხს საკუთარი აზრი გავანდეთ.
საღამოს, ყრილობის დამთავრების შემდეგ, ჩემი სახლიდან გასულ მანქანას (რომლითაც თბილისიდან ჩამოვედი) ავტომობილი აედევნა. როგორც მერე ჩემმა ახლობლებმა მითხრეს, ისინი ხობში გააჩერეს და იკითხეს, იჯდა თუ არა იქ ვლადიმერ ვახანია. იმავე წუთს, მანქანიდან დამირეკა ჩემმა მეგობარმა და მითხრა: ზუსტად ვიცი, დღეს თუ არა, ხვალ აუცილებლად დაგაკავებენო. მანქანა რომ გააჩერეს და შენი გვარი იკითხეს, მერე სათითაოდ გადმოგვიყვანეს და გაგვჩხრიკესო.
ეს იყო ბოლო შემთხვევა, რამაც მაფიქრებინა, რომ მართლა რაღაცას მიწყობდნენ.“
ფაქტი #4
„შევნიშნე, რომ 12 და 13 მარტს ჩემს სახლს ზუგდიდში ერთი და იგივე ადამიანები დღეში რამდენჯერმე  გარს უვლიდნენ. მეზობლებიც მეუბნებოდნენ ამის შესახებ. 15 მარტს კი, შემოცვივდნენ ნიღბიანები და ხელბორკილები დამადეს. მერე იატაკზე დამაგდეს და იქიდან ვხედავდი, როგორ ცემდნენ სახეში ჩემს ახლობლებს, რომლებიც იმ დროს ჩემთან იმყოფებოდნენ. ბიჭები სულ წითლები იყვნენ და ყვიროდნენ, შველას ითხოვდნენ. ნიღბიანები კი - შე აგენტო, გიჩვენებთ სეირსო... რატომ არ გაიქეცი აფხაზეთშიო -  ყვიროდნენ ჩემი მისამართით. ცუდად გავხდი და ვითხოვე, წამლის დალევის საშუალება მოეცათ. ყველაფერი მილეწ-მოლეწეს და მერე გადაღება დაიწყეს. კამერის წინ გვეკითხებოდნენ სახელს და გვარს. ეს, ალბათ, უკვე პიარისთვის ჭირდებოდათ. მათ ხომ „აგენტი ვახანია იპოვეს“ საკუთარ სახლში „შეიარაღებული“...
რაც ჩემს სახლში იმ დღეს ხდებოდა, ჩხრეკა კი არა, ყაჩაღობა იყო. კარადებიდან და სხვა სათავსოებიდან ყველაფერი გამოყარეს, ჩანთებში ჩაყარეს და წაიღეს. ჩამოგლიჯეს ვიდეოთვალი, რომელიც ოთახებში იყო დამონტაჟებული. ამასობაში ნიღბიანები შემოცვივდნენ და მითხრეს, შენს სახლში ხელყუმბარები და ავტომატი ვიპოვეთ და რად გინდოდაო. მერე სხვენზე დაიწყეს ჩხრეკა და ბოლოს, ეზოში რომ გამომიყვანეს, დავინახე, რომ ჩემი სახლის ეზო ნიღბიანებით იყო სავსე. მეგონა, ომი დაიწყო, ისეთი ხმაური და აყალ-მაყალი ისმოდა. ჩემს სახლში მყოფ ყველა პირს მობილურები და პირადობის დამადასტურებელი საბუთები წაართვეს. ბოლო მომენტამდე ვხედავდი, როგორ აწამებდნენ ჯამბულ ჩიქოვანს და მინდია მაქაცარიას, რომლებიც ბოლოს იქედან საერთოდ გაქრნენ.
როგორც გაირკვა, ისინი სამართალდამცავებმა იმავე დღეს „ცრუ ჩვენების“ მიცემისთვის დააკავეს და დღემდე პატიმრობაში არიან“.
სასამართლოსთვის ჩვენების მიცემის დროს ვლადიმერ ვახანიას საუბარი უჭირდა. თუმცა, ადვოკატთა განმარტებით, იგი წინა სასამართლო პროცესებისგან განსხვავებით, შედარებით ნორმალურ მდგომარეობაში იყო.
„ერთ-ერთი პროცესის დროს ვახანია ცუდად გახდა და წყალი მოითხოვა, რაზეც უარი უთხრეს. ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე დავით კეკენაძემ კი, გამამტყუნებელი განაჩენი თითქმის უგონო მდგომარეობაში მყოფს გამოუტანა. იმ დღეს ვლადიმერ ვახანია აშკარად გარკვეული მედიკამენტების ზემოქმედების ქვეშ იყო, რასაც მისი გამომეტყველება და სახის ფერი ადასტურებდა. როცა პროცესზე შემოიყვანეს, ნიღბიანებით იყო გარშემორტყმული, რათა ახლობლებს მისი სახე არ დაენახათ“, - ამბობს ადვოკატი ლალი აფციაური.
ჩვენების მიცემის დროს ვლადიმერ ვახანიამ მისი მხრიდან  „ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელის შეშლის ფაქტზეც“ ისაუბრა. მომხდარის დეტალური აღწერის მიუხედავად, ბრალდების მხარეს (პროკურატურის წარმომადგენლები) არც ერთი შეკითხვა არ გასჩენია.

Vladimer Vakhania Made Testimony to the Investigation 10 Months Later
Academician Vladimer Vakhania is accused in interference of professional activities of a journalist and illegal purchase-possession of weapon. Attorneys clarify he is arbitrarily detained political prisoner and consequently, court investigation is illegal. Opposition parties and non-governmental organizations also declare him to be political prisoner. Law enforcement officers detained the Academician on March 17, 2009. On January 15, 2010 he had first chance to make testimony to the court.
“Although it is strange, Vakhania has not had chance to give testimony until now. The investigation was illegal from the very first day. First instance court (I mean Zugdidi district court) blatantly breached the principle of fair trial. Judge Davit Kekenadze found Vakhania guilty groundlessly. Furthermore, according to his order, evidence withdrawn from Vakhania’s house – hand-mines – were destroyed. Nobody has information when and how those hand-mines were exploded without saving even the lock. The automatic-gun, which was presumably discovered by the police together with hand-mines, belonged to the MIA and of course they were sent to the Ministry,” said Vakhania’s attorney Lali Aptsiauri.
Aptsiauri said the government intends to remove Vakhania from political activities and will not surrender before they reach their goal. Nobody cares about the truth which is proved by facts.
On January 15 Vakhania made his first testimony at the Chamber of Criminal Law of the Kutaisi Appeal Court (Judges Marina Siradze, Marina Imerlishvili, Murtaz Kapanadze). The facts, which were initially followed by detention to Vakhania and later by his 4-year-imprisonment, were reported by the accused.
Fact N 1
“On October 12, 2008, having checked in and passed passport control at Tbilisi Airport, special unit officers rushed to me and seized my passport. They grabbed my mobile phone too. Several minutes later, they led me into a room and told me I was spy of Russia. They compelled me to write confession letter about espionage. When I refused they threatened with depriving me citizenship of Georgia from me (I have double citizenship) and with raiding my family. After long argument, they released me several hours later and warned me they would call me and I had to come where they would order to come. There I had to tell everything.”
After that, nobody had called me; however, I permanently received threat calls on my mobile phone. I petitioned to the president of Georgia, minister of internal affairs, prosecutor general of Georgia and requested them to return my documents though in vain. Strange people called me permanently and they threatened with punishment unless I stopped petitioning to various governmental agencies.”
Fact N 2
“Several days after the incident in the airport, my car was crashed in the yard of my residential building in Tbilisi. They grabbed number-plate of my car. Before that, street light went away in the yard and when I went out I could not see anything. It was very dark. We called police and when they arrived, as soon as we opened the door they asked “Who of you is Vakhania?” I correctly remember that when I called the police, I did not mention my name. Thus, everything became clear to me.”
I gave testimonies about the incidents in the airport and at my house to the Tbilisi prosecutor’s office in January of 2009. They said investigation will be launched and later I would also be invited… I have sent 22 letters to various instances but I have not received any reply yet. Finally, one fine day, they arrested me and sent me to prison.”
Fact N 3
“I have never denied and I am not going to deny it now that current situation in Georgia is unacceptable for me. I think, every person has right to have his/her opinion and it cannot be ground for persecution and detention.
You will agree that it is difficult to return to the homeland several years later and be asked: Why are you here and why do you hold double citizenship? They claim I am spy of Russia and do not allow me to say that it is wrong. They have not allowed me to live in my country peacefully. They seized my passports; I have all my rights breached; I have applied to former deputy public defender for help. He tried to calm me down and said I had to endure this situation because half of Georgia is in similar situation.
I decided to establish political party and gained support of my people – residents of Zugdidi in my initiative. However, it did not turn out enough. The Notary, I negotiated with about registration of the party and other procedure, left the country at the last moment.
They did not allow me to establish a party in Zugdidi. Almost every building in the town turned out closed for me. Despite that, we gathered and informed people about our opinion.
In the evening, after the meeting finished, car crashed the car which left my house in Zugdidi (it went to Tbilisi). Later my relatives told me they were stopped in Khobi and asked whether Vladimer Vakhania was sitting in the car. Immediately, my friend called me from the car and said. “I definitely know they will detain you today or tomorrow. They stopped our car and asked your name. Then they asked us to get out of the car in turn and searched everybody.”
It was final incident which really concerned me and I realized something wrong was going to happen with me.”
Fact N 4
“I noticed that on March 12 and 13 one and the same people drove around my house in Zugdidi several times a day. Neighbors also told me about it. On March 15, masked people rushed into my house and ironed me. Then they pushed me down to the floor and saw them beat my relatives in the face who were in my house. Boys were red and cried for help. Masked people called me – spy, we will teach you a good lesson, why did not you run to Abkhazia. I felt bad and asked them to allow me to take medicine. They broke everything and then started to record me. They asked my name in front of the camera. They needed it for PR because they had detained Spy Vakhania in his house armed…”
On that day, my house was not searched; it was ordinary robbery. They threw everything from wardrobes and drawers into bags and took away with them. They destroyed the video-eyes installed in the rooms. Meantime, masked people ran into the house and said hand-mines and automatic gun were discovered in my house and asked me why I needed them. Then they started to search the attic and finally when they led me out in the yard I saw my yard full of masked people. I thought war had started because of the noise. They seized mobile phones and IDs from everybody who was in my house. I saw how Jambul Chikovani and Mindia Makatsaria were tortured who later disappeared from my house.
As it was found out, law enforcement officers detained them for false testimony and are still in prison.”
Vladimer Vakhania hardly spoke when he was making testimony to the court. However, according to his attorneys, in comparison to previous trials he felt better.
“During one of the previous trials, Vakhania felt bad and asked for water; though he was refused. Davit Kekenadze, judge at Zugdidi District Court, found him guilty when Vakhania was unconscious. On the same day, Vakhania was under influence of some medicines which was proved by his look and color. When he was led into the court room, he was surrounded by masked people in order to prevent his relatives to see his face,” said attorney Lali Aptsiauri.
During testimony Vakhania spoke about interference into professional activities of the journalist. Despite detailed description of the fact, the prosecutor did not ask anything.