აშშ-ის დაზვერვის პროგნოზი: „2010 წელს ევროკავშირისათვის მთავარი საფრთხე სამხრეთ კავკასიაში სისხლისღვრა იქნება“
წინა კვირაში ამერიკის შეერთებული შტატების ორმა მაღალჩინოსანმა, საქართველოსთან დაკავშირებით, სხვადასხვა დროს და სხვადასხვა თემაზე საინტერესო შეფასებები გამოთქვეს. აშშ-ის დაზვერვის დირექტორი აცხადებს, რომ საქართველო ევროპას საფრთხეს  უქმნის. ხოლო აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის, ფილიპ კროულის თქმით, ამერიკის რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის ელემენტები შავი ზღვის აკვატორიაშიც უნდა განთავსდეს.
აშშ-ს დაზვერვის დირექტორის, დენის ბლერის შეფასებით, ბოსნია და საქართველო პრობლემებს უქმნიან ევროპულ უსაფრთხოებას. მისივე აზრით, აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის, ასევე მთიანი ყარაბაღის გაყინული კონფლიქტების ძალისმიერი გზით მოგვარების მცდელობებს, შესაძლოა, კავკასიაში სისხლისღვრა მოჰყვეს.
როგორც ევროპული ინტერნეტგამოცემა euobserver.com იუწყება, ამის შესახებ აშშ-ს დაზვერვის შეფმა ვაშინგტონში, სენატის დაზვერვის სპეციალური კომიტეტისთვის მომზადებულ ანგარიშში აღნიშნა.
ამასთან, ბლერის აზრით, 2010 წელს ევროკავშირის უსაფრთოხების მთავარი გამოცდა ბოსნიაში პოლიტიკური არასტაბილურობა და სამხრეთ კავკასიაში სისხლისღვრა იქნება.
მისივე შეფასებით, ევროპული უსაფრთხოების არსტაბილურობის მთავარი მიზეზი ბალკანეთში, კერძოდ - ბოსნიაში ეთნიკური სერბებით დასახლებული ანკლავები და კოსოვოში სეპარატისტული ტენდენციები იქნება. მართალია, ბალკანეთის მოვლენებს მასშტაბური სისხლისღვრა და სახელმწიფოს ფორმალური დაშლა არ მოჰყვება, მაგრამ რეგიონის პოლიტიკურ პროცესებში მთავარი როლს ისევ ეთნიკური ფაქტორი ითამაშებს.
„რუსეთ-საქართველოს გაყინულ კონფლიქტებს აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთზე კონტროლის მოსაპოვებლად და სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტს მთიანი ყარაბაღის გამო, შეიძლება, სისხლისღვრა მოჰყვეს“, - აღნიშნავს დენის ბლერი, რომლის აზრითაც, ევრაზიის რეგიონში ცხელი წერტილების წარმოქმნის ყველაზე დიდ შესაძლებლობას კავკასიის მოუგვარებელი კონფლიქტების ქმნის. რისკებს ზრდის მოსკოვის სამხედრო ძალების  საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებში გაფართოება და აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთთან რუსეთის ეკონომიკური კავშირების განმტკიცება, რასაც შესაძლოა, ბრძოლის განახლება მოჰყვეს.
„მე მაშფოთებს, რომ რუსეთი ყოფილი საბჭოთა სივრციდან თავის მეზობლებთან ურთიერთობებს ნულოვანი თანხით დაწყებულ თამაშად განიხილავს და პრეზიდენტი მედვედევი ყოფილ საბჭოთა სივრცეს რუსეთის  პრივილეგერებული ინტერესების ზონას უწოდებს“,- აღნიშნავს ბლერი.
მიუხედავად იმისა, რომ ობამას პრეზიდენტობის პირველ წელს რუსეთთან ურთიერთობები გაუმჯობესდა, ბლერმა ხაზგასმით გამოხატა შეშფოთება ევროკავშირის დიდ მეზობლებთან დაკავშირებით.
„რუსეთი განაგრძობს საკუთარი არმიის გამოყენებას, რათა ზესახელმწიფოს სტატუსი დაიმკვიდროს და მეზობლებთან ძალის დემონსტრირება მოახდინოს. საუბარია მძიმე ბომბდამშენების პატრულებზეც, ფლოტის მისიებზე რუსული ტერიტორიული წყლების მიღმა და ერთობლივ წვრთნებზე“,- აღნიშნავს ამერიკული დაზვერვის ხელმძღვანელი.
პარალელურად გრძელდება დებატები აღმოსავლეთ ევროპაში ამერიკული რაკეტსაწინააღმდეგო სისტემების განთავსების თაობაზე. თავის დროზე, პრეზიდენტ ობამას ადმინისტრაციამ უარი თქვა პოლონეთსა და ჩეხეთში ამ სისტემების განთავსებაზე, რაზეც წლების განმავლობაში ლობირებდა წინა პრეზიდენტის, ჯორჯ ბუშის გარემოცვა. თუმცა, მალევე გაირკვა, რომ ამ რეგიონში რაკეტსაწინააღმდეგო სისტემების განთავსებაზე აშშ-ს ხელი სულაც არ აუღია. გახმოვანდა ახალი სტრატეგია, რომლის თანახმადაც, რაკეტსაწინააღმდეგო სისტემები შავი ზღვის აკვატორიაში უნდა განთავსდეს. რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ აშშ-ის ახალმა პოზიციამ რუსეთის პოლიტელიტაში განსაკუთრებული მღელვარება გამოიწვია.
აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნები კვლავ გამოხატავენ მზადყოფნას, საკუთარი ტერიტორია დაუთმონ აშშ-ს რაკეტსაწინააღმდეგო სისტემებს. 4 იანვარს ვაშინგტონმა  ოფიციალური ბუქარესტის თანხმობა მიიღო რუმინეთში რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემების განთავსებაზე. რუმინეთის პრეზიდენტმა ტრაიან ბასესკუმ  განაცხადა, რომ რუმინეთის თავდაცვის უმაღლესმა საბჭომ მოიწონა აშშ-ის წინადადება რაკეტსაწინააღმდეგო სისტემის რუმინეთის ტერიტორიაზე განთავსების თაობაზე. ბასესკუმ ასევე აღნიშნა, რომ სისტემები არ არის მიმართული რუსეთის წინააღმდეგ.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის ფილიპ კროულის განცხადებით, რაკეტსაწინაარმდეგო თავდაცვის ელემენტები, რომლის დადგმა რუმინეთში იგეგმება, შავი ზღვის აკვატორიაშიც განთავსდება.
კერძოდ, სისტემა იქნება ხმელეთზე, მაგრამ იგეგმება ასევე ზღვაში ბაზირებაც.  კროულიმ ამთავითვე გააფრთხილა რუსეთი, რომ  საგადამჭრელო რაკეტები SM-3 არ იქნება მიმართული რუსეთისა და ირანის წინააღმდეგ.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ აშშ-სა და ევროპაში სულ უფრო აშფოთებთ არასტაბილური კავკასიის რეგიონი. სამხრეთ კავკასიის გაყინულ კონფლიქტებს უკანასკნელ ხანს ჩრდილოეთ კავკასიაში მეამბოხეთა მზარდი გააქტიურებაც დაემატა. რუსეთი სულ უფრო და უფრო ვერ აკონტროლებს ამბოხებულ რეგიონებს - ჩეჩნეთს, დაღესტანსა და ინგუშეთს. არსებობს საფრთხე, რომ შეიარაღებულმა დაპირისპირებამ მთელი ჩრდილოეთ კავკასია მოიცვას. ამას ემატება აშშ-ის დაზვერვის პროგნოზი სამხრეთ კავკასიაში სისხლისხღვრის შესახებ, რაც ნიშნავს, რომ ცეცხლის ალში შეიძლება, სრულიად კავკასია გაეხვას.
საქართველოს ისღა დარჩენია, არ წამოეგოს პროვოკაციებს, რასაც ჩრდილოელი მეზობელი პერიოდულად განახორციელებს.კიდევ ერთ შეიარაღებულ კონფლიქტში ჩართვა ქვეყნისათვის კატასტროფის ტოლფა სი იქნება. ასეთ ვითარებაში, სამწუხაროდ, არაპროგნიზირებადია საქართველოს ხელისუფლების ნაბიჯები, რადგან მილიტარისტული რიტორიკა კვლავ ხშირად გაისმის როგორც პრეზიდენტის, ისე სახელისუფლებო გუნდის სხვა წევრების გამოსვლებში. ხოლო კონფლიქტების მოგვარების მიმართულებით სერიოზული სამშვიდობო ინიციატივები პრაქტიკულად არ ჩანს.

Prognosis of US Intelligence: “In 2010 Bloodshed in South Caucasus Will Be Main Threat for the EU”
Last week, two high-ranking officials in the USA made interesting statements about Georgia at various times and on various topics. Director of the US Intelligence stated that Georgia is a threat for Europe. Assistant to the US State Secretary Philip Croul stated that anti-rocket defense elements shall be located in the Black Sea area.
Director of the US Intelligence Dennis Blair stated that Bosnia and Georgia threat European security. He thinks attempts to resolve conflicts in Abkhazia, South Ossetia and Nagorno-Karabakh might result into bloodshed in the Caucasus.
European online outlet www.euobserver.com  reported that head of the US Intelligence stated about it in his report to Special Intelligence Committee of the Senate in Washington.
In addition to that, according to Blair, main reason for the instability in Europe is Serbian enclaves and separatist tendencies in Kosovo, Balkan and more precisely in Bosnia. Although, events in Balkan cannot result into large-scale bloodshed and formal collapse of the state, ethnic factor will play main role in political processes in the region.
“Russian-Georgian frozen conflicts about Abkhazia and South Ossetia, as well as Armenia-Azerbaijan conflict about Nagorno-Karabakh might end in bloodshed,” said Denis Blair. He thinks, unsettled Caucasian conflicts might breed new hot spots in Eurasian region. Increase of Russian military forces in separatist regions of Georgia and reinforcement of Russian economical links with Abkhazia and South Ossetia increase the risk. All these might cause renovation of the armed conflict.
“I am concerned about the fact that Russia views its relationship with its neighbors from post-soviet space as a game started on zero sums and President Medvedev calls former soviet republics to be zone of privileged interests of Russia,” said Blair.
Although, in the first years of Obama’s presidency US-Russian relations improved, Blair underlined his concern about the neighborhood of the EU.
“Russia continues to use its own army to obtain status of supreme state and demonstrates its force before neighbors. They speak about patrols of hard artillery, fleet missions beyond Russian territorial waters and about common military trainings,” said head of American Intelligence.
In parallel to it, debates about deployment of American anti-rocket systems in Eastern Europe still continue. Earlier, administration of the president Obama refused to place systems in Poland and Czech Republic which was lobbed by the supporters of the previous president George Bush. However, soon it was cleared up that US has never refused to place anti-rocket systems in this region. New strategy was announced which states that anti-rocket systems shall be placed in the Black Sea Area. After Russian-Georgian War, new position of the USA caused serious concern of the political elite of Russia.
States of Eastern Europe are ready to give their territories to the US anti-rocket systems. On January 4, Washington received official notification from Bucharest on the placement of their systems in Romania. President of Romania Traian Basescu stated that Supreme Defense Council of Romania appreciated the proposal of the USA to place anti-rocket systems in their territory. Basescu added that systems will not take aim at Russia.
According to Philip Croul, anti-rocket defense elements, which are planned to be placed in Romania, will be located in the Black Sea area.
More precisely, the system will be located on the land and later they will be located in the sea too. Croul warned Russia that preventive rockets SM-3 will not take aim at Russia but at Iran only.
Experts state that instable Caucasian region worries US and Europe more and more. In addition to the frozen conflicts of the South Caucasus rebel nations became more active in the north Caucasus too. Russia loses its control over rebel regions – Chechnya, Dagestan and Ingushistan . There is threat that armed conflicts might be spread in the entire north Caucasus. In addition to that, US Intelligence predicts bloodshed in the south Caucasus that means entire Caucasus might be involved in armed conflict.
Bearing the above in mind, Georgia has only one way out – not to be provoked by the northern neighbor. One more armed conflict shall be a total collapse for the country. Unfortunately, in similar situation, the action of the government of Georgia cannot be predicted because we still hear militarist rhetoric from the president and other governmental officials. In parallel to it, we cannot see any serious initiatives of peaceful resolution of the conflicts.