ოპოზიციამ აშშ-სგან დაპირებები მიიღო
ვენეციის კომისიის თავმჯდომარის, ჯანი ბუკიკიოსა და მისი გუნდის ვიზიტის შემდეგ საქართველოს მაღალი რანგის სტუმრები ამერიკის შეერთებული შტატებიდან ეწვივნენ. 5 თებერვალს აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე ჯეიმს სტეინბერგმა და ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ფილიპ გორდონმა რამდენიმესაათიანი ვიზიტის ფარგლებში საკმაოდ დიდი დრო დაუთმეს ოპოზიციასთან შეხვედრას. ოპოზიცია შეხვედრით კმაყოფილია და მიაჩნია, რომ ასეთი ყურადღება შემთხვევითი არ არის.
„ქართველი ხალხი ელოდება იმ კულუარული მუშაობისა და ზეწოლის შედეგებს, რომელსაც ნამდვილად აქვს ადგილი აშშ-ს მხრიდან, რომ ადამიანებმა რეალურად იგრძნონ დემოკრატიული გარემოს გაუმჯობესების რაიმე ნიშნები“, - განაცხადა „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს“ ლიდერმა, ნინო ბურჯანაძემ ჯეიმს სტეინბერგთან და ფილიპ გორდონთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
„დღევანდელ შეხვედრაზე მნიშვნელოვანი იყო განცხადება, რომ აშშ-ის ადმინისტრაციისთვის მთავარია, არა მხოლოდ ამერიკის მეგობრის იმიჯის შექმნა, არამედ  დემოკრატიული ნაბიჯები, რაც ხელისუფლებამ უნდა გადადგას“, - დასძინა ბურჯანაძემ.
„დაიცავი საქართველოს“ ლიდერი ლევან გაჩეჩილაძე წუხს, რომ ამერიკულ მხარესთან ხშირი შეხვედრებისა და დიდი მეგობრობის მიუხედავად, მუშაობის შედეგი ჯერ არც ქვეყნის უშიშროების, არც შიდა დემოკრატიისა და არც ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არ დამდგარა.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე ჯეიმს სტეინბერგთან და ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ფილიპ გორდონთან ოპოზიციის წარმომადგენლების შეხვედრა საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოადგილის რეზიდენციაში გაიმართა. შეხვედრაზე იმყოფებოდნენ „ალიანსი საქართველოსთვის“ ერთ-ერთი ლიდერი, დავით გამყრელიძე, „დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოს“ ლიდერი ნინო ბურჯანაძე, „დაიცავი საქართველოს“ ერთ-ერთი ლიდერი ლევან გაჩეჩილაძე და „ქრისტიან-დემოკრატების“ ლიდერი გიორგი  თარგამაძე.
საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერის, გიორგი თარგამაძის თქმით, ამერიკელ სტუმრებთან შეხვედრაზე კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რაოდენ დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს აშშ საქართველოში დემოკრატიის განვითარებას: „როგორც დღევანდელ შეხვედრაზე მოვისმინეთ, მიუხედავად იმისა, რომ აშშ-ის მთავრობა თავად ამ ქვეყნის შიგნით ხარჯებს მნიშვნელოვნად ამცირებს, ის გაზრდის დახმარებას საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების გასაძლიერებლად. იმედი გვაქვს, რომ მომავალი არჩევნები, რომელიც ჩატარდება საქართველოში, გახდება ახალი ბაზისი საზოგადოების კონსოლიდაციისთვის“.
ამასთან, საპარლამენტო უმცირესობის  ლიდერმა აშშ-ს მაღალჩინოსნებს სთხოვა, „უფრო მჭიდრო იყოს მათი სამსახურების კორდინაცია საქართველოს ხელისუფლებასთან, რათა ჩვენი ქვეყნის მთავრობა იყოს უფრო მეტად თავშეკავებული და ყურადღებიანი ჩრდილოელი მეზობლის პროვოკაციებზე: „ამ შეხვედრაზე ამერიკულ მხარეს ვთხოვე, საქართველოს ხელისუფლებასთან შესაბამისი სამსახურების კოორდინაცია უფრო მჭიდრო და სისტემატიური გახდეს და არა მხოლოდ ინფორმაციის გაცვლის, არამედ ვითარების რეალური მართვის სახე მიიღოს. ამ გზით რუსეთის მხრიდან ახალ პროვოკაციებზე საქართველოს ხელისუფლება უფრო თავშეკავებული და ყურადღებიანი იქნება“.
„ალიანსი საქართველოსთვის“ ერთ-ერთი ლიდერის, დავით გამყრელიძის ინფორმაციით, აშშ-ის ადმისტრაციისგან ოპოზიციამ სერიოზული დაპირებები მიიღო, რომ აშშ პრინციპულად მიუდგება საქართველოსთან ურთიერთობაში დემოკრატიის ინსტიტუციონალური განვითარების პრიორიტეტს.
„ამაზე ის ფაქტიც მეტყველებს, რომ მაღალი რანგის ამერიკულმა დელეგაციამ საქართველოში ძალზე ხანმოკლე ვიზიტის ფარგლებში ოპოზიციასთან შესახვედრად დრო გამონახა და მეტიც, ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრამდე სწორედ ოპოზიციას შეხვდა. ეს არის ხაზგასმა იმისა, რომ მათთვის პრიორიტეტი ქვეყანა, ხალხი, ქართველები და არა რომელიმე პოლიტიკური ლიდერი და ქვეყნის პრეზიდენტია“, - განაცხადა გამყრელიძემ.
ოპოზიციასთან შეხვედრის შემდეგ დელეგაცია საქართველოს პრეზიდენტს, მიხეილ სააკაშვილს შეხვდა. აეროპორტში გამართულ ბრიფინგზე კი ჯეიმს სტეინბერგმა საქართველოში ვიზიტს წარმატებული უწოდა. მისი თქმით, თბილისში საკმაოდ საინტერესო შეხვედრები ჰქონდა პრეზიდენტთან და მის გუნდთან, ასევე ოპოზიციის ლიდერებთან: „დღეს გამართულ შეხვედრებზე განვიხილეთ ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები. ასევე განვიხილეთ საქართველოში არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური ვითარება. საქართველოს, როგორც პარტნიორს, ძალიან ვაფასებთ. ამასთან, შევასრულეთ ჩვენი დაპირება, რომელიც ბაიდენმა გააჟღერა საქართველოსთვის ერთი მილიარდი დოლარის გამოყოფის შესახებ. უკანასკნელი ტრანში - ერთი მილიონი დოლარი საქართველოსთვის უკვე გამოყოფილია“.
შეკითხვაზე,  მიიღებს თუ არა აშშ საქართველოს პრეზიდენტის შეთავაზებას, ავღანეთში ტვირთების ტრანზიტისთვის საქართველოს  გამოყენების შესახებ, სტეინბერგმა უპასუხა, რომ ეს წინადადება აშშ-ის ადმინისტრაციის წევრებმა პენტაგონთან ერთად უნდა განიხილონ და საკითხიც ამის შემდეგ გადაწყდება.
მისივე ინფორმაციით, დღევანდელი შეხვედრების დროს საუბარი შეეხო რეგიონული უსაფრთხოების, ეკონომიკური და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების საკითხებს. „ვისაუბრეთ საერთო უსაფრთხოების საკითხებზე. უსაფრთხოება კავკასიაში მნიშვნელოვანია. შევეხეთ უსაფრთხო გარემოს შექმნის საკითხს რეგიონში. საჭიროა, იყოს მეტი გამჭვირვალობა და შემცირდეს დაძაბულობა“, -აღნიშნა სტეინბერგმა.
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის მოადგილე თბილისიდან აზერბაიჯანში გაემგზავრა, სადაც პრეზიდენტ ილჰამ ალიევს შეხვდება.
ვიზიტის დასრულების შემდეგ ოპოზიციის შეფასებებს საპარლამენტო უმრავლესობა გამოეხმაურა. „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებს განსაკუთრებით არ მოეწონათ ნინო ბურჯანაძის გამონათქვამი - „კულუარული ზეწოლა“. როგორც საპარლამენტო ურმავლესობის წევრმა, დავით დარჩიაშვილმა განაცხადა, „კულუარული ზეწოლა“ რუსეთისთვის დამახიასიათებელი სტილია და  არა  აშშ-სთვის ან სხვა დემოკრატიული სახელმწიფოებისთვის.
მისივე თქმით, ამერიკის ადმინისტრაცია, ევროკავშირი და საერთაშორისო ორგანიზაციები დემოკრატიის განმტკიცების მიზნით ახალ დემოკრატიებთან მუდმივი დიალოგის რეჟიმში არიან და შენიშვნებსაც ყოველთვის ღიად გამოხატავენ.

Opposition Received Promises from the USA
After the visit of the chairman of the Venice Commission Gianni Buquicchio and commission members Georgia received honorable guests from the USA. On February 5, Deputy US State Secretary James Steinberg and assistant to the US State Secretary for Europe and Eurasian Affairs Philip Gordon spent much time on their meeting with the opposition parties though their visit lasted only several hours. Opposition representatives are pleasant with the meeting results and think that similar attention from the US high-ranking officials is not accidental.
“Georgian population is waiting for the results of the secret activities and oppressions which really come from the USA; people should really see the signs of improved democratic environment,” said leader of the Democratic Movement for the United Georgia Nino Burjanadze after the meeting with James Steinberg and Philip Gordon.
“They stated that administration of the US is interested not only in the reputation of a friend of the USA but they want our government to take democratic steps; this was most important statement at this meeting,” said Burjanadze.
Leader of the public movement “Defend Georgia” Levan Gachechiladze is sorry that despite frequent meetings with American side and deep friendship with them, we have seen positive results neither in the field of security, nor in democracy nor in human rights.
Meeting of opposition members with James Steinberg and Philip Gordon was organized in the residence of the US Ambassador in Georgia. A leader of the Alliance for Georgia Davit Gamkrelidze, leader of the Democratic Movement for the United Georgia Nino Burjanadze, a leader of the public movement “Defend Georgia” Levan Gachechiladze and leader of Christian-Democratic Party Giorgi Targamadze met them.
Leader of Parliamentary minority Giorgi Targamadze stated that meeting with American guests confirmed that US pays particular attention to the development of democracy in Georgia. “We heard at the meeting today that although the US government significantly reduces their budget, they will increase their aid to Georgia to reinforce democratic institutes here. We hope upcoming elections will become a basis for the consolidation of people in Georgia.”
Besides that, leader of parliamentary minority requested the US officials “to make coordination of their governmental agencies with the government of Georgia more active in order to make our government more reserved and careful about the provocations of our northern neighbor. “At the meeting I requested the American side to make coordination of corresponding agencies with the government of Georgia more active and systematic; it shall not be only exchange of information but it should become real source for the management of the situation. In this way, the government of Georgia shall be more reserved and careful about the provocations of Russia.”
Davit Gamkrelidze stated that opposition received serious promises from the US administration that USA will be very principle about priority of the development of democratic institutions in Georgia.
“The fact that high-ranking delegation from the USA managed to meet opposition members during a very short visit and furthermore, they met us before their meeting with the government is very important. They underscored that our country, our people and not separate political leader or president are priorities for them,” said Gamkrelidze.
After the meeting, the US delegation met president of Georgia Mikheil Saakashvili. During the briefing in the airport James Steinberg assessed the visit in Georgia as very successful one. He said they had very interesting meetings in Georgia with the president and his circle, as well as opposition leaders. “We discussed issues of double relations at the meetings today. We also discussed current political and economical situation of Georgia. We honor Georgia as our partner state very much. Besides that, we kept our promise about the aid of one billion USD which was first announced by Joe Biden. Last– one million USD - has already been transferred to Georgia.”
Journalists asked him whether the USA will accept the proposal of the president of Georgia on using Georgia as a transit country for goods in Afghanistan. Steinberg replied that members of the US administration should discuss this issue together with Pentagon.
According to him, during the meetings in Tbilisi he mentioned issues of regional security, development of economical and civil society. “We spoke about security issues. Security in the Caucasus is essential. We discussed creation of secure environment in the region. More transparency and less tension are necessary,” said Steinberg.
Deputy US State Secretary left Georgia for Azerbaijan where he met President Ilham Aliev.
After the visit, parliamentary majority responded to the assessments of the opposition leaders. Members of the National Movement particularly disliked statement of Nino Burjanadze “secret oppression.” Member of the parliamentary majority Davit Darchiashvili said “secret oppression” is characteristic style of Russia and not of the USA or other democratic states.
He added that US Administration, EU and international actors are in close relation with new democrats in order to promote democracy in the country; they make notifications publicly; they speak about progress openly as well.