საკაბელო ტელევიზიებს კომუნიკაციების მარეგულირებელმა კომისიამ რუსული „ევრონიუსისა“ და სომხური არხის გათიშვა მოსთხოვა
„კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისია საკაბელო კომპანიებს რუსულენოვანი და სომხური არხების ამოღების რეკომენდაციით მიმართავს. საუბარი რუსულენოვან „ევრონიუსზე“, რამდენიმე რუსულ მუსიკალურ არხზე და ერთ-ერთი სომხურ ტელევიზიაზეა“, - წერს გაზეთი „რეზონანსი“ სტატიაში სათაურით „რუსული „ევრონიუსისა“ და სომხური არხის გათიშვას მოითხოვენ ,  კომუნიკაციების კომისია საკაბელოებს „თამაშის ახალ წესებს“ სთავაზობს“.
„კაბელური ტელექსელების კავშირის 50-მდე წევრს კომისია „მეგობრულ“ რჩევას აძლევს და ამ არხების ამოღების მოთხოვნით მიმართავს. გამომდინარე იქიდან, რომ თავად აღნიშნულ კავშირს პრობლემები აქვს არალიცენზირებული არხების ჩვენებასთან დაკავშირებით, გამოსასწორებლად ორ კვირას აძლევს. კონტექსტი ისეთია, რომ ამ პირობის შესრულების სანაცვლოდ, ირიბად, საკაბელოებს გარკვეული არხების ულიცენზიო ჩვენებაზე თვალის დახუჭვას ჰპირდებიან. კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიის მაუწყებლობის რეგულირების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი რატიშვილმა სხდომაზე განაცხადა, რომ ეს თავად კაბელური ტელექსელის წარმომადგენლებს არ უნდა აძლევდეთ ხელს, ვინაიდან კომისიას შეუძლია თვალი არ დახუჭოს  მათ მიერ უცხოურენოვანი არხების ულიცენზიოდ ჩვენებაზე და ეს საბოლოო ჯამში თავად საკაბელო არხებს დააზარალებს“, - აღნიშნავს გამოცემა.
სხდომაზე საკითხი ასევე შეეხო ქართული ნაციონალური არხების რეტლანსლირებისთვის, საკაბელო ტელექსელების კავშირის მიერ, ყოველთვიურად მათგან მოთხოვნილ გადასახადს 1000 დოლარის ოდენობით. რატიშვილი დაინტერესდა, იცოდნენ თუ არა ამის შესახებ კავშირის წევრებმა. სხდომაზე ასევე საუბარი იყო, რომ რაღაც პერიოდის განმავლობაში განსაზღვრული არხების რეტლანსლირებაზე  კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისია თვალს დახუჭავს. მაგალითად, არ გაითიშება „ენ-ტე-ვე პლუს ფეხბურთი“, „ენ-ტე-ვე - კინოჰიტი“ და „ენ-ტე-ვე - პრემიერა“. ამასთან, კომისია ურჩევს საკაბელო ოპერატორებს, ჩართონ თავიანთ ჩამონათვალში ისეთი არხები, რითაც გარკვეული პერიოდის შემდეგ რუსული ტელეარხების ჩანაცვლება მოხდება. რატიშვილმა განაცხადა, რომ თუკი საკაბელო ქსელი ოპერატორები დაარღვევენ ამ პირობას, „თამაში სხვანაირად დაიწყება“.
„შეხვედრაზე რატიშვილმა რეკომენდაციის სახით რამდენიმე არასასურველ არხზეც გააკეთა მინიშნება. მათ შორის რუსულ „ევრონიუსსა“ და სომხურ საინფორმაციო არხზე. თუმცა, ამ უკანასკნელის სახელწოდება არ დაუკონკრეტებია. „მუსიკალური არხები, რომელზეც აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი ცალკეა გამოყოფილი და სადაც ეს-ემ-ესებით მიდის მათი ქება-დიდება, არაა სასურველი, რომ გადიოდეს. ასევე, „ევრონიუსის“ რუსული და ორიგინალურ ენაზე გაშვებული ნიუსები არის განსხვავებული, რადგან რუსული ვერსია მოსკოვურ სტუდიაში მზადდება. დიდ სირთულეს არ წარმოადგენს მისი ჩანაცვლება თუნდაც ფრანგულენოვანი „ევრონიუსით“ - აღნიშნა რატიშვილმა. მისი თქმით, განსაზღვრული თამაშის წესები იქნება ყველასთვის, რაც მკაცრად უნდა იქნეს დაცული. კომუნიკაციების კომისია 2-კვირიან ვადას აძლევს საკაბელო ოპერატორებს, რათა ამ პერიოდში მათ შეძლონ ხელშეკრულებების მოწესრიგება“, - წერს სტატიის ავტორი, გიორგი ფუტკარაძე.

National Communications Commission Requested Cable TV Companies to Cease Broadcasting of Russian “Euro News “and Armenian TV-Channel
“National Communications Commission requested cable companies to cease broadcasting of the Russian and Armenian TV Channels – “Euro news”, several Russian musical TV Channels and an Armenian TV Channel”, reported newspaper “Resonance” in the article “Russian “Euro News” and Armenian TV Company Are Requested to Be Cut Off” , Communications Commission offered “new rules of game” to the cable channels.
“The commission gave friendly suggestions to 50 members of the Union of Cable TV Networks membership and requests to cease broadcasting of the abovementioned channels. According to the fact that the Union has some problems in regard with broadcasting of unlicensed channels, they have two weeks to eradicate those problems. If they keep promise, the commission shall remain blind about those unlicensed broadcasting. Giorgi Ratishvili, the head of regulating  department of the Commission stated that it cannot be profitable for cable TV Companies either to broadcast foreign channels without license and finally it will damage them”, it is mentioned in the article.
At the meeting they also discussed 1000 USD, which was requested by cable TV channels for re-broadcasting of Georgian National Channels. Ratishvili inquired, if Union members knew about this fact. They also spoke that the Commission will remain blind about re-broadcasting of several channels. For example, they will not turn off “NTV plus Football”, “NTV Kino-Hit” and “NTV Premier”. Besides that, the commission suggests operators of cable channels to list those channels which will replace Russian ones in future. Ratishvili stated if cable operators breach the agreement they will start different game then.”
“Ratishvili mentioned several undesirable channels at the meeting. Among them were Russian “Euro News” and Armenian News Channel. Though, he did not mention the exact name of the later.”Musical Channels, where Abkhazia and South Ossetia are recognized as independent states and where people are sending appreciation messages to them, are not desirable ones for our population. Also, news in Russian and original languages on “Euro News” are different, because Russian version is worked out in their Moscow office. It is not difficult to replace the Russian “Euro News” by the French one,” stated Ratishvili. According to him, specific rules will be common for everyone, which should be strictly followed. The Communications Commission gives two weeks term to cable operators to make changes in their contracts”, writes Giorgi Putkaradze, the author of the article.