ახალგორელმა დევნილებმა სამინისტროსთან კიდევ ერთი აქცია გამართეს
9 თებერვალს ახალგორელმა დევნილებმა უკვე მესამედ გამართეს საპროტესტო აქცია ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსთან. როგორც ისინი აცხადებენ, წელიწადნახევარია, კუთვნილ კომპენსაციას ამაოდ ითხოვენ. მათი თქმით, უკომპენსაციო და უკოტეჯო დევნილთა რიცხვი 1 700-ს აღწევს.
აგვისტოს ომის შემდეგ, რაც ახალგორის რაიონი ოკუპირებულია, საქართველოს ხელისუფლებამ ამ უბედურებასთან ერთად 7000-მდე დევნილი მიიღო. მიუხედავად იმისა, რომ არც ოკუპანტებს და არც სეპარატისტებს ადგილობრივი მოსახლეობის შევიწროება არ უცდიათ (უფრო მეტიც - უსაფრთხო ცხოვრებას შეჰპირდნენ), ახალგორელების დიდი ნაწილისთვის  ძნელი ასატანი იყო ოკუპანტების ჯავშანტექნიკის გრუხუნი და სამხედროების თარეში. მითუმეტეს, ოკუპაციის თავდაპირველი დღეებისას ახალგორში უმართავი და უკონტროლო სიტუაცია იყო.
საქართველოს ხელისუფლებამ ახალგორელ დევნილებს სულ რაღაც ორ თვეში კოტეჯები აუშენა სოფლებში - წეროვანში, წილკანსა და ფრეზეთში. ხოლო იმ დევნილებს, რომლებმაც კოტეჯი არ ისურვეს, უთხრეს, რომ სანაცვლოდ კომპენსაციას მიიღებდნენ. დევნილთა ჩასახლებებში არსებული პირობები ბევრი დევნილისთვის ძნელი ასატანი გამოდგა. ამიტომ ზოგიერთმა ისევ ოკუპირებულ ხეობას მიაშურა, ზოგი კი ნათესავებს შეეკედლა იმედით, რომ სახელმწიფოს მიერ გათვალისწინებულ კომპენსაციას (ფულად დახმარებას) აიღებდა. ამ შეღავათებს ახალგორელებს ლტოლვოლთა და განსახლების სამინისტროც და ახალგორის ლეგიტიმური მთავრობის ადმინისტრაცია-საკრებულოც ჰპირდებოდა. ამ მოტივით, როგორც თავად ახალგორელები აცხადებენ, ზოგიერთ დევნილს გამგეობიდან ურჩიეს, კოტეჯი დაეტოვებინათ და სანაცვლოდ კომპენსაციის ამღებთა სიაში ჩაწერილიყვნენ. სიები გამგეობამ კი შეადგინა, მაგრამ თვითონ ფული აღარ აღმოჩნდა, რომ 1 700 უკომპენსაციო და უკოტეჯო ახალგორელი დაეკმაყოფილებინათ.
ახალგორის ლეგიტიმური გამგეობაც და სუბელიანის უწყებაც ახალგორელებს არწმუნებდა - სიაში ხართ და კომპენსაციის თანხაც მალე იქნებაო. ამასობაში, წელიწადნახევარიც გავიდა. ოკუპირებულ ქსნის ხეობაში სიტუაცია მეტ-ნაკლებად დალაგდა და ხეობიდან წამოსულმა და ნათესავებთან შეკედლებულმა ადგილობრივებმა ისევ საკუთარ სახლებს მიაშურეს.
აღსანიშნავია, რომ ახალგორის დე ფაქტო ხელისუფლება ახალგორელ დევნილებს დევნილებად არ მიიჩნევს და მათ „ე.წ. დევნილებად“ მოიხსენიებს. დე ფაქტო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ცალსახად აცხადებენ, რომ ეს ხალხი ახალგორიდან არავის გაუდევნია, არავის სახლი არ დამწვარა, არავის სახლში არ შევარდნილან. პირიქით, მათ უსაფრთხო ცხოვრებას ჰპირდებიან - მოვიდნენ და იცხოვრონო.
ამას თავად ახალგორელებიც ადასტურებენ. „არავინ არაფერს გვიშავებს, მაგრამ მაინც რთულია იქ ცხოვრება, თუნდაც მარტო იმიტომ, რომ ჩასვლისას სამი ბლოკ-საგუშაგოს გადალახვა გვიწევს და, ელემენტალურად, ნათესავი, ან და-ძმა ვერ ჩამოსულა შენს სანახავად. აქ რომ გვქონდეს სახლი, აქ ვიცხოვრებდით“, – ამბობენ ახალგორელები.
დაპირებული კომპენსაცია რომ ვერ მიიღეს, ახალგორელმა დევნილებმა განცხადებებით ახალგორის გამგეობას და ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მიმართეს, მაგრამ - უშედეგოდ. უკვე ყველასთვის ნათელი იყო, რომ საკომპენსაციო ფული ხელმეორედ ან საერთოდ არ გამოიყო, ან ვიღაცამ არამიზნობრივად გაფლანგა. სწორედ ეს ეჭვი აქცთ ახალგორელებსაც. ისინი პირდაპირ აცხადებენ: სახელმწიფომ ფული გამოყო, მაგრამ გამგეობამ შეჭამაო.
გამგეობამ თავის მხრივ განაცხადა, რომ მასზე რაც იყო დამოკიდებული, ყველაფერი გააკეთა და ჯერ სამინისტროზე იყო მისული.
მერაბ ბალაშვილი, ახალგორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი: „ახალგორის გამგეობა არაფერ შუაშია. ეს არის ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს საქმე. სამინისტრო უკვე წელიწადნახევარია, ამ ხალხს ატყუებს, თითქოს მათთვის გათვალისწინებული თანხა ჩარიცხულია. მე თვითონ ველაპარაკე კობა სუბელიანს და პირდაპირ მითხრა, რომ ახალგორის დევნილებისთვის არანაირი კომპენსია თუ დახმარება აღარ იქნებაო. რატომ?  ამ კითხვაზე უკვე პასუხი აღარ გამცა. გამგეობაზე საერთოდ არ არის დამოკიდებული ხალხისთვის ფულის ჩამორიგება ან კოტეჯის მიცემა. გამგეობის საქმე იყო სიების გადაცემა, რაც დიდი ხანია, გააკეთა კიდეც. დანარჩენი უნდა გაეკეთებინა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს. სამინისტრო რატომ ატყუებს ამ ხალხს, ვერ გამიგია. ეს ხალხი დღეს არის გარეთ. წელიწადნახევარია, ითმენს ამდენ ტყუილს: დღეს იქნება, ხვალ იქნება... რატომ? რა დააშავეს ასეთი?!“
ახალგორელი დევნილების პრობლემით პარლამენტარი, ანტიკრიზისული საბჭოს წევრი, ჯონდი ბაღათურია დაინტერესდა და 26 თებერვალს გამართული მიტინგისას დევნილებს მხარდაჭერა აღუთქვა.
„ამათი საქმე დადებითად გადაწყდება, რადგან ეს ხალხი ითხოვს კანონით გათვალისწინებულ კომპენსაციებს, რაც მათ აუცილებლად უნდა აეღოთ. სხვათა შორის, ეს თანხა გამოყო ამერიკის შეეერთებულმა შტატებმა, საფრანგეთისა და გერმანიის მთავრობამ. რა იქნა ეს ფული? ამაზე მარჩიელობა რომ არ დავიწყოთ, იმიტომ არსებობს პარლამენტი და იმიტომ შეიქმნა ანტიკრიზისუოლი საბჭო, რომ ამ თანხების კანონიერი ხარჯი აკონტროლოს. ანუ კანონით ვართ ამაზე პასუხიმგებლები“, – განაცხადა ბაღათურიამ.
ეს პირობა დევნილებმა ბაღათურიას 8 თებერვალს გაახსენეს. „ბაღათურიამ გვითხრა, რომ აუცილებლად მოიწვევდა ანტიკრიზისულ საბჭოს და ამ საკითხს განიხილავდა. როდის მოიწვევს და რა იქნება, არ ვიცით“, – ამბობს  ერთ-ერთი დევნილი.
დევნილებმა საფრანგეთის (როგორც დევნილებისთვის თანხის გამომყოფი ქვეყნის) საელჩოსაც მიმართეს და თავიანთი გასაჭირი აცნობეს.
„როგორც საფრანგეთის საელჩოში გვითხრეს, მათ ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსგან ჰქონდათ ინფორმაცია, რომ ამ საქმესთან დაკავშირებით შექმნა საჭირო კომისია. ჩვენ ვუთხარით, რომ ეს კომისია ხალხის მოსატყუებლად შეიქმნა, რეალურად კი კომპენსაციების დარიგებას აღარ აპირებენ. საფრანგეთის საელჩოს დახმარება და საქმეში გარკვევა ვთხოვეთ. ჩვენ ამას არ დაველოდებით და ისევ ვაპირებთ მიტინგის გამართვას. შესაძლოა, ამაზე საფრანგეთის საელჩომაც გამოგზავნოს ვინმე დამკვირვებლად. ხელისუფლების ყურადღება რომ მივიპყროთ, ვაპირებთ მცხეთაში, წეროვნისკენ მაგისტრალის გადაკეტვას“, – გვითხრა დევნილთა რიგებიდან ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორმა, თამარ მეარყიშვილმა.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში აცხადებენ, რომ სახელმწიფო ახალგორელ დევნილებზე პასუხიმგებლობას არ გაურბის.
„მიმდინარეობს თითოეული ოჯახის გადამოწმება. უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ხელოვნურად გაყოფილ ოჯახებთან არ გვქონდეს საქმე და რომ ნამდვილად ეკუთვნის განმცხადებელს დახმარება. ვისაც თავშესაფარი არა აქვს, ასეთ შემთხვევაში, გაიცემა საცხოვრებელი ფართი. რაც შეეხება კონპენსაციას, ფულადი თანხა გაიცემოდა იმ შემთხვევაში, თუ დევნილს კოტეჯის პირობები არ აკმაყოფილებდა და დევნილი აპირებდა თავისი დანაზოგისთვისთვის იმ თანხის დამატებას, რასაც სახელმწიფო გაიღებდა კომპენსაციად. მოწმდებოდა, დევნილს ნამდვილად ჰქონდა თუ არა დანაზოგი და სად აპირებდა ბინის ყიდვას. თუ სახლს ნამდვილად იყიდდა, სამინისტრო კომპენსაციას ასეთ შემთხვევაში გასცემდა“, – განმარტა სუბელიანის უწყებიდან პრესსამსახურის უფროსმა ეკა გულუამ.
ახალგორელი დევნილები სამინისტროს ამ განცხადებამ უფრო გააღიაზიანა. მათი თქმით, დევნილის დანაზოგი და საერთოდ, რაიმე ცნობის მოპოვება დევნილის შესახებ არ მოწმდებოდა. მათთვის გაუგებარია ერთიც: თუკი სამინისტრო აღარ აპირებდა კომპენსაციების გაცემას, რატომ აიმედებდა დევნილებს, იქნებაო. ყოველივე აქედან გამომდინარე, ახალგორელები ამბობენ, რომ მათი საპროტესტო გამოსვლები უკვე პერმანენტულ ხასიათს მიიღებს.

IDPs from Akhalgori Held One More Demonstration In Front of the Ministry
On February 9, IDPs from Akhalgori district have held the third demonstration in front of the Ministry of Refugees and Accommodation. According to them, they have been requesting compensation for one and half year in vain. They said about 1 700 IDPs have received neither compensation nor cottages.
After the war in August since Akhalgori district was occupied, government of Georgia received about 7 000 IDPs from the district. Although neither occupants nor separatists restricted local population (furthermore, they promised them to create safe environment for them), most part of Akhalgori district residents could not stand noise of military vehicles and soldiers. Moreover, during first days of occupation, the situation was uncontrolled in Akhalgori.
Government of Georgia built cottages for IDPs from Akhalgori in the villages of Tserovani, Tsilkani and Prezeti within 2 months. Those IDPs, who did not want cottages, were promised to be compensated. Many IDPs could not stand conditions in the settlements. So, some of them returned to occupied district; others sheltered their relatives hoping to receive the promised compensation from the authority. Ministry of Refugees and Accommodation and Akhalgori district administration-municipality board also promised them compensations. Thus, several IDPs were suggested by district administration to leave cottages and instead they could be inserted on the list of those IDPs who are waiting for compensation. Although the district administration drew up the lists, they did not find the funds to satisfy 1 700 uncompensated and cottage-less IDPs from Akhalgori.
Legitimate administration of Akhalgori district and Ministry of Refugees tried to convince residents of Akhalgori that they were on the list and funds for the compensation shall be allocated soon. Meanwhile, one and half year has passed. The situation has been more or less settled in the Ksani Gorge and locals who sheltered their relatives returned to their houses.
It is noteworthy that de-facto authority of Akhalgori district does not recognize those people to be IDPs and call them “so-called IDPs”. Officials of de-facto administration state that nobody has evicted them from the district; their houses are not burnt and nobody has looted their houses. Just the opposite, they are promised to live in peace.
Akhalgori residents also confirm this information. “Nobody intimidates us; however, life is difficult there because for example, when we arrive in the district we have to go through three checkpoints. Even our relatives, our siblings cannot visit us here. If we had house here, we could live here,” said residents of Akhalgori.
Since they could not get the promised compensation, IDPs from Akhalgori petitioned to the Akhalgori district administration and Ministry of Refugees and Accommodation; though in vain. It was clear for everybody that compensation sums were not allocated at all or somebody has misappropriated it. Akhalgori district residents have this doubt. They claim: the state has allocated the sum but administration has wasted it.
District administration stated they have done everything what was within their competence and now the ministry had to attend to this issue.
Merab Balashvili, member of the Akhalgori municipality board: “Akhalgori district administration has nothing to do with it. It is within the competence of the ministry of refugees. The ministry has been lying the IDPs for more than one year and half as if they have allocated the sums. I personally spoke Koba Subeliani, the minister, and he said IDPs from Akhalgori district will not receive any compensation at all. I asked why but he did not reply. District administration is not charged to distribute compensations among IDPs. We were entitled to hand in the lists of IDPs and we have done it for a long time already. The ministry had to do the rest but I cannot understand why they are lying people. These people are homeless now; they have been living in lie for more than 18 months. Have they done anything wrong?!’
MP and member of anti-crisis council Jondi Baghaturia got interested in the problems of IDPs and on February 26 he promised them assistance.
“Their problem will be resolved positively because they request their compensation in accordance to the law. By the way, the USA, France and Germany have allocated this sum. Where was that sum spent? We have parliament and anti-crisis council which was set up to monitor lawful expenditure of those sums; I mean it is our obligation,” said Baghaturia.
On February 8, IDPs reminded Baghaturia his promise. “Baghaturia promised to invite anti-crisis council to discuss our problem. We do not know when it will happen,” said one of the IDPs.
IDPs appealed to the French embassy (France allocated sums for IDPs) and informed them about their troubles.
“According to the French embassy, they were reported from the ministry of Refugees and Accommodations that they have set up a commission about the issue. We told them the commission was set up to deceive people; in fact they are not going to distribute compensations. We requested the embassy their assistance to clear up the situation. However, we will not wait for their response and will hold protest rally again. The embassy might send their observer on our demonstration. We are going to lock the central motor-way in Mtskheta to attract the attention of the government”, stated IDP Tamar Mearkishvili, the head of Akhalgori district youth house.
The ministry of Refugees and Accommodations state the government is not going to get rid of the responsibility.
“We are evaluating families, we must find out whether the families are divided artificially or not and whether applicants really needed the allowance. Those who do not have shelter, we can give the house. As for compensation, we gave allowances if the IDP was not sheltered into a cottage and IDP was going to add money on the savings, which the government gives to IDP as compensation. The government checked if the IDP really had savings and where they were going to buy a house. The government will really give compensations, if IDP buys a house”, clarified Eka Gulua, the head of press service from the department of Subeliani.
The statement of the ministry irritated the IDPs from Akhalgori. The government did not check the savings of the IDPs and it did not have any notification about them. They cannot understand one thing: Why the ministry promised compensations to IDPs, if they were not going to give compensations. The IDPs from Akhalgori state their protest rally will be permanent.