სახალხო დამცველის წარმომადგენლები პატიმრის წამებაზე მხოლოდ იმ შემთხვევაში რეაგირებენ, თუკი მათ ამას პატიმარი ეტყვის
გლდანის # 8 საპყრობილეში პატიმარ დანიელ დენისევიჩის ცემის ფაქტზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ინფორმაცია 27 იანვარს გაავრცელა http://humanrights.ge/index.php?a=news&id=7447&lang=ge. ინფორმაციაში ვწერდით, რომ ადვოკატმა ეკა ქობესაშვილმა პატიმარი 25 იანვარს მოინახულა და  ცემის ფაქტზე რეაგირებისთვის სახალხო დამცველის აპარატს მიმართა.
დანიელ დენისევიჩმა ადვოკატთან საუბრისას ციხის ზედამხედველების მხრიდან ცემის ფაქტი დაადასტურა. „პატიმარს შუბლზე და თვალის არეში ჩალურჯებები ჰქონდა. მის ცემას კონკრეტული მიზეზი არ ჰქონია. უბრალოდ, სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს და როცა ამის მიზეზი იკითხა, ფიზიკურად გაუსწორდნენ. მას არ უნდოდა ამ ფაქტის გახმაურება, მაგრამ როცა განვუმარტე, რომ ამაზე რეაგირება იყო საჭირო, დამთანხმდა“, - აცხადებს პატიმრის ადვოკატი.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ადვოკატს ომბუდსენის ოფისიდან უპასუხეს, სახალხო დამცველის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა - ბენდიანიშვილმა და გიგინეიშვილმა დანიელ დენისევიჩი 2010 წლის 28 იანვარს მოინახულეს. თუმცა, პატიმრის დალურჯებული თვალების გამომწვევ მიზეზზე მათ სრულიად განსხვავებული ვერსია აქვთ: „მსჯავრდებულმა უარყო თქვენს მიერ წერილში აღნიშნული ფაქტი და აღნიშნა, რომ მან დაზიანება მიიღო საკანში საწოლიდან გადმოვარდნისას. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, გაცნობებთ, რომ მოკლებული ვართ რეაგირების შესაძლებლობას“.
ომბუდსმენის აპარატიდან მოწერილ წერილს ხელს პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი ნათია იმნაძე აწერს.
humanrights.ge-სთვის დაუჯერებელია ის ფაქტი, რომ პატიმარმა დაზიანება საწოლიდან გადმოვარდნის შედეგად მიიღო. მართალია, დანიელ დენისევიჩი ამ ჩვენებას სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მიერ შევსებულ ოქმზე ხელმოწერით ადასტურებს, მაგრამ პატიმრის დაშინების მცდელობები სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში უცხო არ არის და სწორი რეაგირებისათვის, უკეთესი იქნებოდა, სახალხო დამცველის წარმომადგენლები დასკვნებს ვიზუალური დათვალიერებითაც თუ გააკეთებდნენ. ამ პრობლემასთან დაკავშირებით ჩვენ გვინდოდა, გავსაუბრებოდით ომბუდსმენის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის ხელმძღვანელს, თუმცა საბოლოოდ შეკითხვებზე პასუხი პრესცენტრის თანამშრომელისგან მივიღეთ.
- სახალხო დამცველის წარმომადგენელს არ ევალება, ეს საქმე არსებითად შეისწავლოს თუნდაც ადვოკატს გაესაუბროს?
- სხვა რეაგირება როგორ უნდა მოვახდინოთ, როცა პატიმარი გვეუბნება - გადმოვვარდი საწოლიდან, რის შედეგადაც მივიღე დაზიანებები და  არ ვსაჭიროებ თქვენს დახმარებასო. როგორ უნდა მოვიქცეთ ამ შემთხვევაში?
- კი, მაგრამ ხომ ეტყობა ამ ადამიანს, რომ ორივე თვალი აქვს ჩალურჯებული და მისი ჩვენება ეწინააღმდეგება იმ რეალობას, რაც ბენდიანაშვილმა და გიგინეიშვილმა საკუთარი თვალით ნახეს. ასეთ შემთხვევაში, რეაგირება არ უნდა მოახდინოს ომბუდსმენის წარმომადგენელმა?
- რა პირობებში და ვინ როგორ ჩამოვარდება საწოლიდან და რა შეიძლება დაიზიანოს, არავინ ვიცით. ადამიანი ამბობს, პრეტენზიები არა მაქვს და თქვენი დახმარება არ მესაჭიროებაო. ეს ხომ გარკვევით წერია ოქმში?
ნამდვილად წერია, მაგრამ ჩვენ გვაინტერესებს, მის სიტყვებში ეჭვი რატომ არ შეპარვიათ თქვენს წარმომადგენლებს. ხომ შეიძლებოდა, მათ ექსპერტიზა მოეთხოვათ და ექსპერტიზით დადგენილიყო, საწოლიდან გადმოვარდა თუ ცემეს? იქნებ, იმიტომ შეცვალა ჩვენება, რომ ადმინისტრაციის ზეწოლის მსხვერპლი იყო?
- ჩვენ გამოვიტანეთ ის ინფორმაცია, რაც პატიმარმა გვითხრა. თუკი რაიმე პრეტენზია ჰქონდა, მას ეს უნდა ეთქვა ჩვენთვის. სხვაგვარად, ჩვენ რის საფუძველზე  უნდა მოვითხოვოთ ექსპერტიზა ან გამოძიება?
ყოფილ სახალხო დამცველს, სოზარ სუბარს დაუჯერებლად ეჩვენება ის ფაქტი, რომ პატიმარმა ორივე თვალის სერიოზული დაზიანება საწოლიდან გადმოვარდნის შედეგად მიიღო. სუბარის თქმით, პატიმრის ზეწოლის ფაქტები მისი ომბუდსმენობის პერიოდში საკმაოდ ხშირი იყო, თუმცა პატიმრები სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებთან ადმინისტრაციისგან ცემის ფაქტს ხშირად ადასტურებდნენ: „ასეთ შემთხვევაში, ძნელია, დაიჯერო, რომ პატიმარი საწოლიდან იყო გადმოვარდნილი, მაგრამ როგორც წესი, ციხის ადმინისტრაციას აქვს რესურსი, პატიმრებზე ზეწოლა მოახდინოს. ჩვენ კი გვეუბნებოდნენ პატიმრები, რომ ნაცემი ან ნაწამები იყო, მაგრამ როდესაც ამ ფაქტზე გამოძიება იწყებოდა, გამომძიებელი მათგან ჩვენების სრულიად განსხვავებულ ვერსიას ირებდა - კარს მივეჯახე, წავიქეცი, საწოლიდან გადმოვარდი და ა.შ.
ზოგადად, თუ პატიმარი თავიდანვე არ ამბობს, რა შეემთხვა მას, სახალხო დამცველის წარმომადგენელი უმეტესწილად, ვერ მოახერხებს, სწორი რეაგირება მისცეს მსგავს შემთხვევებს. შესაძლებელია, ახალი ომბუდსმენის აპარატი პატიმრების ინტერესებს კარგად იცავს, მაგრამ ფაქტია, რომ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის ახალ მინისტრს საპატიმროების მდგომარეობის შესწავლა მოუწევს“.
შესაძლოა, სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს მსგავსი შემთხვევების სწორად მოკვლევასა და რეაგირებაში ხელს უშლის საკანონმდებლობო ბაზა. ამ შემთხვევაში, საჭიროა, შეიცვალოს კანონმდებლობა, რათა პატიმრები უფრო მეტად იყვნენ დაცულნი და მათი ჩვენებები ასე არ განსხვავდებოდეს იმ ფაქტებისაგან, რაც მათ ასეთ დროს „სახეზე აწერიათ“ ხოლმე.

Representatives of Public Defender React on Torture of a Prisoner If the Prisoner Reports to Them About It
The Human Rights Center spread information about the physical assault of Daniel Denisevich, inmate of the Gldani Prison N 8 on January 27, 2010. http://www.humanrights.ge/index.php?a=news&id=7448&lang=en We wrote that lawyer Eka Kobesashvili visited the prisoner on January 25 and appealed to the Public Defender’s Office to react on the physical assault of her client.
Daniel Denisevich confirmed in his conversation with the lawyer that prison observers had beaten him. “He had bruises on the forehead and eyes. The observers had no concrete reason to beat him. Simply, he was insulted and when he inquired why they were insulting him, the observers started to beat him. The prisoner did not want to spread information about the incident but when I explained to him we had to react on this accident, he agreed,” said the attorney of the prisoner.
The lawyer for the Human Rights Center was replied from the Public Defender’s Office that representatives of the Department for Prevention and Monitoring within the PDO – Bendianishvili and Gigineishvili visited Daniel Denisevich on January 28, 2010. However, the prisoner explained his bruises on the forehead and eyes quite differently. “The convicted denied the information you have written in your appeal to our office. He said he had fallen of the bed in the cell and got injured. Consequently, we would like to inform you that we cannot react on the fact.”
The letter from the Department for the Prevention and Monitoring at the PDO is signed by Natia Imnadze, the head of the department.
Humanrights.ge cannot believe that prisoner was injured as a result of falling off the bed. Although Daniel Denisevich confirmed the fact by his signature on the protocol drawn up by the representatives of the Public Defender, it is well-known fact that prisoners are often threatened in detention settings not to speak up about oppression; thus, representatives of the PDO should have made conclusions based on visual examination. We wanted to interview the head of the Department for Prevention and Monitoring but finally the spokesperson of the PDO replied to our questions.
- Is not representative of the Public Defender entitled to study the case thoroughly if s/he is reported about violation only by the attorney?
-  How can we react on the fact when the prisoner claims he had fallen off the bed and received those injuries after that. He said he did not need our assistance. What shall we do?
- The person has bruises on his eyes and his testimony opposes the reality which was observed by Bendianashvili and Gigineishvili. In this case, shall the representative of the Public Defender react on the violation?
- Nobody knows who and how a person will fell off the bed and what s/he can injure as a result of it. The person states he has no complaints and does need our assistance. We have written it in the protocol clearly.
Yes you have written it but we wonder why your representatives did not doubt about his statement. They could request medical expertise of the prisoner which could estimate whether he had fallen of the bed or was beaten. Maybe he had changed his testimony because he was intimidated by the prison administration?
- We have recorded the information the convicted had told us. If he had any complaints, he should have told us otherwise. How can we request expertise or investigation based on this information?
Former public defender Sozar Subari cannot believe that the prisoner was injured after having fallen off the bed. Subari said prisoners were often assaulted when he was in office; however, the prisoners often confirmed these facts with the representatives of the PDO. “In this case, it is difficult to believe whether the convicted fell off the bed or as a rule, he is oppressed by the prison administration which has enough resources for it. Prisoners used to tell our representatives about any physical assaults or torture facts; based on our appeals investigators used to launch investigations and the investigator used to get quite different testimony from the prisoners – they used to tell them that they had crashed into the door, or had fallen down, or fallen off the bed, etc.”
In general, if the prisoner denies telling what had happened with him, representative of the PDO will not manage to react on these facts. Office of the new public defender protects the prisoners well, but it is fact that new minister of the penitentiary and probation shall have to study the situation in detention settings.”
Maybe, representatives of the PDO are not entitled to carry out investigation in similar cases in accordance to the law. In this case, the legislation shall be changed in order to make prisoners feel more protected and not to give different testimonies to different institutions. In similar cases, the truth is always written on their faces.