მოსკოვი აფხაზეთზე კონტროლს ამკაცრებს
17 თებერვალს რუსეთმა აფხაზეთთან სამხედრო და ეკონომიკური ხელშეკრულებების პაკეტი გააფორმა, რაც საქართველოს აჯანყებულ რეგიონზე მოსკოვის კონტროლს გაამკაცრებს.
საქართველომ განაცხადა, რომ – „ოკუპანტმა ძალამ და მარიონეტულმა რეჟიმმა ხელშეკრულებებს ხელი უკანონოდ მოაწერეს“.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ ხელი მოაწერა შეთანხმებას აფხაზეთში სამხედრო ბაზის მშენებლობის შესახებ, რითაც 2008 წლის აგვისტოში საქართველოსთან ხუთდღიანი ომის შემდეგ რეგიონში რუსეთის ჯარების ყოფნას ოფიციალური საფუძველი ექნება.
ამ ომის შემდეგ, კრემლმა აფხაზეთი და საქართველოს მეორე აჯანყებული რეგიონი, სამხრეთ ოსეთი დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად აღიარა, რითაც საერთაშორისო თანამეგობრობის კრიტიკა დაიმსახურა.
აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი ომის შემდეგ საერთაშორისო იზოლაციაში მოექცნენ და როგორც ეკონომიკურად, ისე უსაფრთხოების თვალსაზრისით, მხოლოდ რუსეთზე არიან დამოკიდებულები.
17 თებერვალს ხელშეკრულებებზე ხელის მოწერის ცერემონიალზე, რუსეთის პრეზიდენტმა დიმიტრი მედვედევმა განაცხადა, რომ ხელშეკრულება „აფხაზეთისთვის იმ ფუნდამენტის შექმნაა, რაზეც იგი თავის დამოუკიდებლობას განავითარებს“. აფხაზეთის ლიდერმა სერგეი ბაღაფშმა კი განაცხადა, რომ რუსეთი აფხაზეთის „უახლოესი პარტნიორია“.
ეკონომიკური ხელშეკრულებების პაკეტი, რომელიც რუსეთმა აფხაზეთთან გააფორმა, ასევე გზას უხსნის რუსულ კომპანიებს, კონტროლი დაამყარონ ამ რეგიონში შავი ზღვის სანაპიროზე არსებულ სტრატეგიულ სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურაზე.
რუსეთის სახელმწიფო რკინიგზა აფხაზეთის რკინიგზის არენდით აღებას გეგმავს, რითაც უზრუნველყოფს საკვანძო კავშირს ქვის სამტეხლოებს, ტურისტულ კურორტებსა და რუსეთის სამხრეთ ნაწილს შორის. სხვა რუსული კომპანიები აფხაზეთის დედაქალაქ სოხუმის შემოგარენში პორტის და აეროპორტის კონტროლზე მოლაპარაკებებს აწარმოებენ.
კრემლმა განაცხადა, რომ რუსეთი გუდაუთაში საბჭოთა პერიოდის სამხედრო ბაზის მოდერნიზებას მოახდენს და იქ 1700 სამხედროს განათავსებს. რუსეთმა შავ ზღვაში უსაფრთხოებისა და კომუნიკაციების გაუმჯობესებისთვის აფხაზეთთან საზღვაო თანამშრომლობაზეც გააფორმა შეთანხმება.
რუსეთის ფლოტმა აფხაზეთის სანაპიროს კონტროლი 2009 წელს მას შემდეგ გააძლიერა, რაც საქართველომ აფხაზეთში სოხუმის პორტისკენ მიმავალი თურქული სატვირთო გემი დააკავა.
საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანმა ეკა ტყეშელაშვილმა განაცხადა, რომ შეთანხმება „სახიფათო სიგნალია, რომელიც მიუთითებს, რომ რუსეთი ძალიან სერიოზულად გეგმავს მისი სამხედრო ძალის გაზრდას საქართველოში და შავი ზღვის რეგიონში“.
როგორც მოსალოდნელია, მომავალ თვეში რუსეთი სამხედრო ბაზის მშენებლობაზე შეთანხმებას საქართველოს მეორე აჯანყებულ რეგიონთან - სამხრეთ ოსეთთანაც გააფორმებს.
პრეზიდენტ მედვედევის თქმით, მოსკოვი საბოლოო ჯამში თბილისთან ურთიერთობებს აღადგენს. თუმცა, ეს არ მოხდება მანამ, სანამ საქართველოს ხელისუფლებაში პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილია.
სერგეი ბაღაფშმა განაცხადა, რომ ბატონი სააკაშვილის „ხელები თავიდან ბოლომდე სისხლშია დასვრილი“ და იგი ჩადენილი სამხედრო დანაშაულებისთვის უნდა დაისაჯოს.

Moscow Tightens Grip on Abkhazia
On February 17, Russia signed a package of military and economic deals with Abkhazia on Wednesday that will tighten Moscow’s grip on Georgia’s breakaway region.
Georgia stated “occupant power and marionette regime illegally signed the agreements.’
Ministry of Defense of Russia signed agreement on construction of military base in Abkhazia which will enable Russian army to deploy in the region legally after their 5-day armed conflict with Georgia in August of 2008.
After the war, the Kremlin recognized independence of two secessionist regions of Georgia – Abkhazia and South Ossetia and it resulted into international critic.
After the war, Abkhazia and South Ossetia were in economic isolation on international level as well as in the view of security; they depend only on Russia now.
On February 17, at the ceremony of signing the agreements Russian president Dimitri Medvedev stated the agreement “is creation a fundament for Abkhazia to develop its independence on.” Abkhazian leader Sergei Baghapsh stated Russia is the “closest partner” for Abkhazia.
Economical agreement with Abkhazia enables Russian companies to control strategic transport infrastructures on the Black Seaside in this region.
Russian state intends to lease Abkhazian railway system to ensure connection between stone-mines, tourist resorts and south part of Russia. Other Russian companies start negotiations on port and airport in Sokhumi.
Kremlin stated Russia will modernize soviet military base in Gudauta and 1 700 soldiers will be deployed there. Russia signed agreements on the improvement of security in the Black Sea and communication with Abkhazia.
Russian Fleet reinforced control of Abkhazian coast in 2009 after Georgia arrested Turkish cargo-ship sailing to Sokhumi port.
Secretary of Security Council of Georgia Eka Tkeshelashvili stated that agreement “is a dangerous signal which demonstrates that Russia seriously intends to increase military force in Georgia and Black Sea Region.”
As it was expected, next month, Russia will sign agreement on the construction of military base with second secessionist region of Georgia – South Ossetia.
According to President Medvedev, Moscow will finally restore its relations with Tbilisi. However, it will not happen during the presidency of Mikheil Saakashvili in Georgia.
Sergei Baghapsh stated Saakashvili “has his hands dirty with blood” and he should be punished for military crimes he has committed.