საქართველო: წამყვანი ქართველი ჟურნალისტის სიცოცხლე საფრთხეშია
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“, „ობსერვატორია უფლებადამცველთა დაცვისათვის“ (წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაციის – OMCT, და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის - FIDH ერთობლივი პროექტი), „ფონდი ადამიანის უფლებათა სახლი“, „ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი“, „ფრონტლაინი“ და „მე-19 მუხლი“ გმობენ გამომძიებელი ჟურნალისტის, ვახტანგ კომახიძის წინააღმდეგ, საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ განხორციელებულ დევნასა და ზეწოლას, ასევე მის წინააღმდეგ მიმართულ ცილისმწამებლურ კამპანიას.
2010 წლის 10 თებერვალს, საქართველოში ცნობილი გამომძიებელი ჟურნალისტისა და „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ წევრის, ვახტანგ კომახიძის მისამართით, ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან განხორციელდა მუქარა, რომელიც დაკავშირებული იყო მის პროფესიულ საქმიანობასთან. არსებული ინფორმაციით, მუქარები გამოწვეული იყო ხელისუფლების უკმაყოფილებით კომახიძის მიერ 2009 წლის დეკემბერში სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში განხორციელებული ვიზიტის გამო და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებული დოკუმენტური ფილმის გამო, რომელზეც ჟურნალისტი მუშაობდა.
2009 წლის დეკემბერში, სამოქალაქო საზოგადოების სხვა წარმომადგენლებთან ერთად, ვახტანგ კომახიძე შეხვდა სამხრეთ ოსეთის არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ომისაგან დაზარალებულ ოჯახებს და დე ფაქტო რესპუბლიკის ლიდერს, ედუარდ კოკითის. ვიზიტის შემდეგ ჟურნალისტმა საჯაროდ განაცხადა, რომ ის მუშაობდა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებულ დოკუმენტურ ფილმზე, რომლისთვისაც მან მასალა სამხრეთ ოსეთშიც მოიპოვა. კომახიძის განცხადებით, ფილმი ნათელს მოჰფენდა საზოგადოებისათვის ჯერ უცნობ მრავალ დეტალს. მაგალითისათვის, იმას, რომ ომის დაწყებამდე 2 დღით ადრე, 6 აგვისტოს, საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებასთან საქართველოს პრეზიდენტის აპარატის თანამშრომლის, ალანა გაგლოევას, ბებიის ევაკუაციის საკითხს ათანხმებდა. აღსანიშნავია, რომ ამავე დროს, ქართული მოსახლეობა ხელისუფლებამ რუსეთის არმიის წინაშე სრულიად დაუცველი დატოვა.
2009 წლის 17 დეკემბერს, როდესაც ვახტანგ კომახიძე სამხრეთ ოსეთიდან თბილისში დაბრუნდა, მაღალი თანამდებობის პოლიტიკურმა პირებმა მისი ვიზიტი სასტიკად გააკრიტიკეს. კრიტიკული გამონათქვამები გადმოიცემოდა სხვადასხვა მედია საშუალებებით. მაგალითად, ბატონმა შოთა მალაშხიამ, მმართველი პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა განაცხადა: „ეს არის არა მხოლოდ ქართველების დაავადება, ასეთი ადამიანები [გულისხმობს პაატა ზაქარეიშვილს], ყოველთვის არსებობდნენ სხვადასხვა საოკუპაციო რეჟიმებში და მათ საქმიანობას უკვე გაეცა სათანადო პასუხი მოქალაქეების მხრიდან დეოკუპაციის შემდეგ. იგივე მოხდება ამ ადამიანებთან მიმართებაშიც [გულისხმობს მათ, ვინც ცხინვალში იმყოფებოდა 16 დეკემბერს], ზოგიერთისთვის ეს იქნება პასუხი არჩევნებში [გულისხმობს შედეგებს] და სხვებისთვის, მორალური თვალსაზრისით“. მედია ასევე მოიხსენიებდა აღნიშნულ პირებს როგორც „მოღალატეებს“.
რამდენიმე დღის შემდეგ, უცნობმა პიროვნებამ შეაჩერა ვახტანგ კომახიძე ქუჩაში და უთხრა, რომ უნდოდა მისი გაფრთხილება მის პროფესიულ საქმიანობასთან დაკავშირებით. უცნობის თქმით, ჟურნალისტისა და მისი ოჯახის წევრებისათვის უკეთესი იქნებოდა, თუ ისინი არ შეაწუხებდნენ საქართველოს ხელისუფლებს. ასევე მან დაამატა, რომ კომახიძისა და მისი ოჯახისათვის ერთადერთი გამოსავალი ქვეყნის დატოვება და მუშაობის შეწყვეტა იყო.
2010 წლის 28 იანვარს, როდესაც ვახტანგ კომახიძე სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ინტერვიუს ჩასაწერად მიემგზავრებოდა, 7-8 ადამიანი აეროპორტში მის გვერდით დაჯდა, რომელთაგან ერთ-ერთი უშიშროების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი იყო. აღნიშნულმა პირებმა ჟურნალისტთან დაკავშირებით აგრესიულად საუბარი დაიწყეს. ერთ-ერთმა კი უთხრა, რომ ქვეყნის დატოვება მისთვის საუკეთესო გამოსავალი იქნებოდა.
2010 წლის 9 თებერვალს ქართულმა ტელეარხმა, Real-TV -მ   გაავრცელა სიუჟეტი კომახიძის პირად ცხოვრებასთან და პროფესიულ საქმიანობასთან დაკავშირებით, რომელიც აშკარად ისახავდა მიზნად ჟურნალისტის დისკრედიტაციას და მისი რეპუტაციის შელახვას. სიუჟეტში გავრცელდა არასწორი ინფორმაცია, თითქოს 2004 წელს ვახტანგ კომახიძე უშიშროების სამინისტროდან ფინანსური მაქინაციების გამო დაითხოვეს. რეალურად კი, მან თანამდებობა აღნიშნულ სამინისტროში მუშაობის დაწყებიდან 3 თვეში, საკუთარი ნებით დატოვა.
სიუჟეტის ავტორებმა კომახიძე ასევე პოლიგამიაში დაადანაშაულეს და სცადეს მისი ცუდ მშობლად წარმოჩინება.
შესაბამისად, „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“, „ობსერვატორია უფლებადამცველთა დაცვისათვის“ (წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაციის – OMCT, და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის - FIDH ერთობლივი პროექტი), „ფონდი ადამიანის უფლებათა სახლი“, „ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი“, „ფრონტლაინი“ და „მე-19 მუხლი“ დაბეჯითებით მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
• ნებისმიერ პირობებში უზრუნველყონ ვახტანგ კომახიძისა და მისი ოჯახის წევრების ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ხელშეუხებლობა;
• დაიწყოს დროული, ეფექტური, დეტალური, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი გამოძიება აღნიშნულ მოვლენებთან დაკავშირებით, რომლის შედეგებიც უნდა იყოს საჯარო, რათა მოხდეს ყველა პასუხისმგებელი პირის იდენტიფიცირება, კომპეტენტური, დამოუკიდებელი სასამართლოს წინაშე წარდგენა და საქართველოს კონსტიტუციითა და კანონმდებლობით გათვალისწინებული სანქციების მათთვის შეფარდება;
• შეწყვიტოს ვახტანგ კომახიძის ნებისმიერი ფორმით დევნა და უზრუნველყონ ნებისმიერ სიტუაციაში ქვეყანაში უფლებადამცველთა საქმიანობისათვის სამუშაო გარემოს შექმნა ყოველგვარი შეფერხების გარეშე;
• შეასრულოს ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის პირობები, ასევე საქართველოს მიერ რატიფიცირებული საერთაშორისო და რეგიონული ადამიანის უფლებათა ინსტრუმენტები.
ჩვენი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საერთაშორისო საზოგადოებას:
• მოუწოდონ საქართველოს ხელისუფლებას, დროულად და ეფექტურად გამოიძიოს მომხდარი ინციდენტი და დასაჯოს დამნაშავეები;
• მოუწოდონ საქართველოს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს ვახტანგ კომახიძისა და მისი ოჯახის წევრების ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ხელშეუხებლობა;
• მოსთხოვონ საქართველოს ხელისუფლებას, შექმნას კრიტიკულად მოაზროვნე ადამიანებისათვის უსაფრთხო და ხელშემწყობი გარემო;
• ყურადღება მიაქციოს არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების, ჟურნალისტებისა და მათი ოჯახის წევრების დევნისა და შევიწროვების გახშირებულ ფაქტებს.
ჩვენი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს სახალხო დამცველს:
• მოითხოვოს საქართველოს ხელისუფლებისაგან ინციდენტის დროული და მიუკერძოებელი გამოძიება;
• შეახსენოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს ადამიანის უფლებათა სფეროში მათი საერთაშორისო ვალდებულებების შესახებ.
რედაქტორებისათვის: ვახტანგ კომახიძე ხელმძღვანელობს საგამოძიებო ჟურნალისტურ სტუდიას „სტუდია რეპორტიორი“, რომელმაც გადაიღო რამდენიმე დოკუმენტური ფილმი ადამიანის უფლებათა დარღვევის მძიმე შემთხვევების შესახებ, რომლებიც საქართველოს ხელისუფლების მიერ იყო ჩადენილი ან დაშვებული, მათ შორის არჩევნების ფალსიფიკაციის, კორუფციის, პოლიტიკური პატიმრებისა და სხვა საკითხების შესახებ. მათ შორის ერთ-ერთი წარმოადგენს 5 წლის წინ, პრემიერ-მინისტრ ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების გარემოებების გამოძიებას, რომელიც საფუძვლიანი ეჭვის ქვეშ აყენებს ოფიციალური გამოძიების წინასწარ დასკვნებს (ოფიციალურად, გამოძიება კვლავ მიმდინარეობს), რომ თითქოს, ზურაბ ჟვანია კარბონის მონოქსიდისაგან მოწამვლის გამო გარდაიცვალა. ბატონი კომახიძე ასევე არის ეროვნულ დონეზე რამდენიმე მედია-ჯილდოს მფლობელი.
2008 წლიდან „სტუდია რეპორტიორი“ არის „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ წევრი.
2004 წლის მარტში ვახტანგ კომახიძე სასტიკად იქნა ნაცემი პოლიციის თანამშრომლების მიერ აჭარაში, როდესაც ის ავტონომიური რესპუბლიკის ლიდერის, ასლან აბაშიძის ნათესავების არალეგალურ საქმიანობასთან დაკავშირებული ფილმის გადაღებისას თბილისში ბრუნდებოდა. ასლან აბაშიძე აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკას 1991-2004 წლებში ხელმძღვანელობდა. მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული პერიოდის შემდეგ, ვახტანგ კომახიძემ ამოიცნო ერთ-ერთი თავდამსხმელი და მოახსენა ამის შესახებ სათანადო ორგანოებს, ინციდენტი გამოუძიებელი დარჩა.
- საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციების საერთო განცხადება 2009 წლის დეკემბერში უფლებადამცველთა წინააღმდეგ განხორციელებულ ცილისმწამებლურ კამპანიასთან დაკავშირებით შემდეგ ბმულზე: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4561&lang=en
- მედია ექსპერტების კომენტარები ვახტანგ კომახიძეზე გასულ Real-TV-ს სიუჟეტთან დაკავშირებით შემდეგ ბმულზე: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4664&lang=en
გთოხვთ დაგვიკავშირდეთ:
• უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი: ანა ნაცვლიშვილი +99 5 32 384 648
• OMCT: დელფინ რეკულუ: +41 22 809 49 39
• FIDH: გაელ რილჰოთი / არინ აპპი: +33 1 43 55 25 18
• ფონდი ადამიანის უფლებათა სახლი: ანე ტუსვიკ ბონდე +47 997 43 907
• ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი: ბერიტ ლინდემანი +47 22 47 92 02
• მე-19 მუხლი: ბარბორა ბკოვსკა +44 20 7324 2500
• ფრონტლაინი: მარია ჩიჩტჩენკოვა: +79258342124
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“, რომელიც წარმოადგენს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ (საქართველო) და „ფონდი ადამიანის უფლებათა სახლის“ (ნორვეგია) ახალ საერთო ინიციატივას, 2009 წლის გაზაფხულზე დაფუძნდა. ქსელი აერთიანებს ადამიანის უფლებათა სფეროში მოღვაწე 30 ორგანიზაციას აზერბაიჯანში, საქართველოსა და სომხეთში. ქსელი მიზნად ისახავს სამხრეთ კავკასიაში უფლებადამცველთა საქმიანობისათვის უსაფრთხო და ხელშემწყობი გარემოს შექმნას, რათა მათი მოქმედებები უფრო ეფექტური იყოს როგორც რეგიონულ, ისე საერთაშორისო დონეზე. ქსელი ფუნქციონირებს ევროკავშირისა და ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
„ობსერვატორია“, FIDH-სა და OMCT-ს ერთობლივი პროექტი. ითვალისწინებს უფლებამადცველთა დაცვას და მიზნად ისახავს მათთვის კონკრეტული დახმარების გაწევას საჭიროების შემთხვევაში. ობსერვატორია არის 1998 წლის საფრანგეთის რესპუბლიკის ადამიანის უფლებათა ჯილდოს მფლობელი.
„ფონდი ადამიანის უფლებათა სახლი“ (HRHF) წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა სახლის ქსელის სამდივნოს და მუშაობს უფლებადამცველი ორგანიზაციების დაცვასა და გაძლიერებაზე, მათ გაერთიანებაზე ადამიანის უფლებათა სახლის საერთაშორისო ქსელში.
„მე-19 მუხლი“ არის დამოუკიდებელი უფლებადამცველი ორგანიზაცია, რომელიც მუშაობს მთელ მსოფლიოში გამოხატვის თავისუფლების დაცვისა და განვითარებისათვის. მისი სახელწოდება მომდინარეობს ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის მეცხრამეტე მუხლიდან, რომელიც უზრუნველყოფს სიტყვის თავისუფლებას.
„ფრონტლაინი“ არის უფლებადამცველთა დაცვისათვის მოწოდებული საერთაშორისო ფონდი. ფრონტლაინი დაფუძნდა კონკრეტული მიზნით, დაიცვას საფრთხეში მყოფი უფლებადამცველები, ადამიანები, რომლებიც მუშაობენ არაძალადობრივად, ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციით გარანტირებული ნებისმიერი, ან ყველა უფლებისათვის (UDHR).
--------------------------
*ტელეარხი Real-TV  დაფუძნდა 2009 წელს. აღნიშნული მედიასაშუალება ხშირად იყო ჩართული საქართველოში უფლებადამცველთა და ზოგადად, ალტერნატიურად მოაზროვნე ადამიანების წინააღმდეგ მიმართულ ცილისმწამებლურ კამპანიაში. საზოგადოებისათვის ეს არხი ასევე ცნობილია მჭიდრო კავშირით საქართველოს ხელისუფლებასთან.

The South Caucasus Network of Human Rights Defenders, the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders (a joint programme of the World Organisation Against Torture - OMCT and the International Federation for Human Rights - FIDH), Human Rights House Foundation,  Norwegian Helsinki Committee, Front Line and ARTICLE 19 condemn the pressure and intimidation exerted by Georgian authorities against leading investigative journalist Vakhtang Komakhidze, and denounce a continuous defamation campaign against Mr. Komakhidze.
On February 10, 2010, Mr. Vakhtang Komakhidze, a well-known investigative journalist in Georgia and a member of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders , reported to have received death threats from the authorities against him and his family members due to his professional activities. As reported, the threat comes as the Government’s reaction to Mr. Komakhidze’s visit to de facto South Ossetia in December 2009 and the documentary movie concerning the Russia-Georgia war of August 2008, on which Mr. Komakhidze has been working recently.
In December 2009, together with two other representatives of the civil society, Mr. Komakhidze met with South Ossetian NGOs, families affected by the war and Mr. Kokoity, de facto leader of South Ossetia. After the visit, Mr. Komakhidze announced publicly that he was working on a documentary about the Russia-Georgia war of 2008, for which he also gathered materials during his visit to South Ossetia. Mr. Komakhidze highlighted that the documentary would disclose many issues yet unknown to the wide public. For instance, two days before the war, on August 6, the State Minister of Georgia agreed with the de-facto authorities of South Ossetia about the evacuation of the grandmother of Ms. Alana Gagloeva, an employee of the President’s press-service. However, at that time, the Government was leaving the Georgian population completely unprotected, in the hands of the Russian army.
On December 17, 2009, on the same day when Mr. Komakhidze came back to Tbilisi from South Ossetia, high ranking politicians harshly criticised him and his colleagues for this visit. Their criticism was broadcasted in the news programmes by various media outlets. For instance, Mr. Shota Malashkia, one of the ruling party’s leaders, said: “this is a disease not only for Georgia; such persons always existed during the various occupation regimes and their actions there have already been responded by the population after the de-occupation. The same will happen in case of these people [referring to those who visited Tskhinvali on December 16] as well - for some of them it will be a response through [results] in elections and for others from the moral point of view.” Media also referred to them as “betrayers”. Several days later, a stranger stopped Mr. Komakhidze and said that he wanted to warn him against his activities, that it would be better for him and his family not to bother Georgian authorities. He added that the only way out for him and his family would be to leave the country and stop filming.
On January 28, 2010, as Mr. Komakhidze was about to leave Georgia in order to film and interview representatives de facto government of South Ossetia outside the country, six to seven persons sat down next to him at the airport. One of them was the chief of security department. The men started having an aggressive conversation on Mr. Komakhidze, and one of them told him that it would be good for him that he was leaving the country.
On February 9, 2010, Georgian TV channel Real-TV  broadcasted a report about Mr. Komakhidze’s private life and professional activities with a clear aim to discredit Mr. Komakhidze and undermine his reputation. The TV report spread incorrect information, saying that in 2004 Mr. Vakhtang Komakhidze worked at the Ministry of Security and had to leave the Ministry because of financial machinations after one year. True fact is that Mr. Komakhidze left the Ministry three months after his appointment cased on his personal wish. The report also accused Mr. Komakhidze of pologamy and tried to portray him as a bad parent.
Accordingly, the South Caucasus Network of Human Rights Defenders, the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders (OMCT-FIDH), Human Rights House Foundation, Norwegian Helsinki Committee, Front Line and ARTICLE 19 urge the Georgian authorities to:
• Guarantee in all circumstances the physical and psychological integrity of Mr. Vakhtang Komakhidze and his relatives;
• Order a prompt, effective, thorough, independent and impartial investigation into the above-mentioned events, the result of which must be made public, in order to identify all those responsible, bring them before a competent, independent and impartial tribunal and apply to them the penal sanctions as provided by the Constitution and laws of Georgia;
• Put an end to any kind of harassment against Mr. Vakhtang Komakhidze and ensure in all circumstances that journalists and human rights defenders in the country be able to carry out their activities without hindrances;
• Comply with the Universal Declaration of Human Rights and international and regional human rights instruments ratified by Georgia.
Our organisations call upon the international community to:
• Urge Georgian authorities to promptly and effectively investigate the incident and bring the perpetrators to justice;
• Urge Georgian authorities to ensure physical and physiological integrity of the family members of Vakhtang Komakhidze;
• Call upon the Georgian authorities to create an environment safe and conducive for critical voices and alternatively minded people in the country;
•  Pay close attention to increasing number of persecution and pressure on journalists, NGO representatives and their family members.
Our organisations call upon the Public Defender of Georgia to:
• Ask Georgian authorities to investigate the incident promptly and impartially;
• Remind the authorities about their international human rights obligations.
Note to Editors: Mr. Komakhidze runs an investigative reporting production studio, Studio Reporter, which has produced a number of documentaries exposing grave human rights violations committed or condoned by the Government of Georgia, falsified elections, corruption, political prisoners etc. Among other films, Mr. Komakhidze is an author of a documentary investigating circumstances of Prime Minister Zurab Zhvania’s death five years ago, casting serious doubts over official preliminary conclusions (officially the investigation is still ongoing) that the late Prime Minister died of carbon monoxide poisoning caused by a faulty gas heater. Mr. Komakhidze is a winner of several media awards at the national level.
Since 2008, “Studio Reporter” is a member of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders.
In March 2004, Mr. Vakhtang Komakhidze was severely beaten up by police officers in Adjara Autonomous Republic, on his way back to Tbilisi, as he was working on a film about illegal activities carried out by Mr. Aslan Abashidze’s relatives. Mr. Abashidze was the leader of Adjara Autonomous Republic from 1991 to 2004. Despite the fact that some time after the incident Mr. Komakhidze himself identified one of the attackers and reported him to the authorities, the incident has not yet been investigated as up to date.
For further information see:
- A joint statement by Georgian NGOs condemning the smear campaign against human rights defenders which took place in December 2009 in Georgia at  http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4561&lang=en
- Comments of media experts on the Real-TV media report about Mr. Komakhidze at http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4664&lang=en
Contacts:
• South Caucasus Network of Human Rights Defenders: Ana Natsvlishvili: + 995 32 384 648
• OMCT: Delphine Reculeau: + 41 22 809 49 39
• FIDH: Gael Grilhot / Karine Appy: + 33 1 43 55 25 18
• Human Rights House Foundation: Ane Tusvik Bonde, +47 997 43 907
• Norwegian Helsinki Committee: Berit Lindeman, +47 22 47 92 02
• ARTICLE 19, Barbora Bukovska, +44 20 7324 2500
• Front Line:  Maria Chichtchenkova, +79258342124
The South Caucasus Network of Human Rights Defenders is a joint initiative of the Human Rights Center (Georgia) and Human Rights House Foundation (Norway) which came into existence in the spring 2009. The Network unites 30 human rights NGOs in Armenia, Azerbaijan and Georgia and seeks to facilitate creation of a safer and enabling environment for human rights defenders in the South Caucasus and to strengthen their voices in the region and internationally. The Network is funded by the EU and the Norwegian MoFA.
The Human Rights House Foundation (HRHF) is the secretariat for the Human Rights House Network. It works to protect, strengthen and support human rights organizations and unite them in an international network of Human Rights Houses.
The Norwegian Helsinki Committee is a non-governmental (NGO), non-profit organisation which monitors compliance with the human rights provisions of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE) within all OSCE signatory states and supports initiatives to strengthen democracy and civil society.
ARTICLE 19 is an independent human rights organization that works around the world to protect and promote the right to freedom of expression. It takes its name from Article 19 of the Universal Declaration of Human Rights, which guarantees free speech.
Front Line is the International Foundation for the Protection of Human Rights Defenders. Front Line was founded with the specific aim of protecting human rights defenders at risk, people who work, non-violently, for any or all of the rights enshrined in the Universal Declaration of Human Rights (UDHR).
1.The South Caucasus Network of Human Rights Defenders, a new initiative of the Human Rights Center (Georgia) and Human Rights House Foundation (Norway) came into existence in the spring 2009. The Network unites 30 human rights NGOs in Armenia, Azerbaijan and Georgia. The Network seeks to facilitate creation of a safer and enabling environment for human rights defenders in the South Caucasus and to strengthen their voices in the region and internationally.
2. TV Channel Real-TV was established in 2009. It has a record of being involved in defamatory reporting against critical voices, human rights defenders and alternatively-minded people in Georgia. It is also known among the public for its close ties with the Georgian Government.