ნოღაიდელის პარტია ხელისუფლებას მხარდამჭერების დატერორებაში ადანაშაულებს
მოძრაობა „სამართლიანი საქართველოსთვის“ ხელისუფლებას მხარდამჭერების დატერორებაში ადანაშაულებს. პარტიის პრესსამსახურის ინფორმაციით, დაშინების შედეგად პარტიის გურჯაანის ორგანიზაცია 19-მა აქტივისტმა დატოვა, 3 მხარდამჭერი კი სამსახურიდან გაათავისუფლეს. პარტიის პრესსამსახურის ინფორმაციას შპს „გემოს“ და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციის ხელმძღვანელები კატეგორიულად უარყოფენ.
პარტიის ცნობით, აქტივისტების დაშინება, შანტაჟი და ფსიქოლოგიური ზეწოლა თითქმის ყოველდღიურად ხორციელდება. „ხელისუფლება განსაკუთრებით იმ აგიტატორებზე ნადირობს, ვისაც ტრენინგი აქვს გავლილი და პროგრამა „კარდაკარში“ მონაწილეობს“, - აცხადებს პარტიის კახეთის კოორდინატორი ლევან ხაზიური.
„14-16 თებერვალს გურჯაანში დააშინეს მოძრაობის აგიტატორები: მარინე კობიაშვილი, ნონა მელექსიშვილი, მარი ჩახოშვილი, ნუცა ყიასაშვილი, ლია კობიაშვილი, ციცო ღვინიაშვილი, რამაზ უტიაშვილი, ლილი ბასილაშვილი, ციალა კვეზერელი, მიხეილ დათუაშვილი, ელენე პეტროზაშვილი, ნათელა ბიწკინაშვილი, მამუკა კოშაძე, დავით ზვერიაშვილი, ლალი ძიბელაშვილი, ნელი თევდორაშვილი და ლალი იმერლიშვილი. ზოგიერთ მათგანს სოციალური დახმარების შეწყვეტით, ზოგს კი, როგორც „მოღალატე პარტიის წევრებს“ დაპატიმრებით დაემუქრნენ.
მოძრაობის დატრენინგებული აგიტატორები, ლალი ორთოიძე და ეთერ ზარდიაშვილი გურჯაანში, ინდმეწარმე ზაზა ჭაჭუკაშვილის კუთვნილ ხორცკომბინატში მუშაობდნენ. „ზაზა ჭაჭუაშვილთან მივიდა უბნის ინსპექტორი და მოსთხოვა, რომ თუ მისი თანამშრომლები ზურაბ ნოღაიდელის მოძრაობის რიგებს არ დატოვებდნენ, ისინი სამსახურიდან გაეთავისუფლებინა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პრობლემების შექმნით თავად ჭაჭუკაშვილს დაემუქრნენ“, - ნათქვამია პარტიის პრესსამსახურის განცხადებაში.
„კიდევ ერთმა აგიტატორმა მარინე ჯიქურიშვილმა აგიტატორის ტრენინგი 14 თებერვალს დაასრულა, მაგრამ მეორე დღეს „კარდაკარში“ მონაწილეობაზე უარი განაცხადა. ჯიქურაშვილის მეუღლეს სამსახურის დატოვებით დაემუქრნენ. ზვიად ჯობინაშვილმა, რომელიც „სახალხო ბანკის“ გურჯაანის ფილიალის დაცვის თანამშრომელია, სამსახურის დაკარგვას არჩია, მის მეუღლეს მოძრაობასთან კავშირი გაეწყვიტა.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ მელაანში მცხოვრებ კობა კურტანიძეს, რომელიც მოძრაობის აქტივისტი იყო, ამავე სოფლის გამგებელი ვალერი ირომაშვილი დაემუქრა. თუ კურტანიძე მოძრაობას არ ჩამოშორდებოდა, მასაც და მის მეუღლესაც სამსახურიდან გაათავისუფლებდნენ და პრობლემებს შეუქმნიდნენ“, - იუწყება ნოღაიდელის პარტიის პრესსამსახური.
მათივე ინფორმაციით, მოძრაობის წევრებზე ზეწოლა განხორციელდა დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტშიც. „მოძრაობის ყოფილი წევრი ნატო ყაჭაშვილი, რომელიც ვაშლოვანის ნაკრძალში გიდის თანამდებობაზე მუშაობდა, სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
ერთ-ერთმა მოქალაქემ კი, რომელსაც მოძრაობაში გაწევრიანება სურდა, ამ ნაბიჯის გადადგმაზე უარი მხოლოდ იმიტომ თქვა, რომ სოციალური დახმარების მოხსნის შეეშინდა“, - ამბობს პარტიის რეგიონალური კოორდინატორი ლევან ხაზიური.
მოძრაობა „სამართლიანი საქართველოსთვის“ პარტიული ნიშნით მოქალაქეების  დევნის ფაქტებზე სამართლებრივ რეაგირებას ითხოვს.
ნოღაიდელის პარტიის განცხადებაში გამოთქმულ ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფენ ვაშლოვანის ნაკრძალის ადმინისტრაციის დირექტორი მერაბ ფიროსმანაშვილი და შპს „გემოს“ ხელმძღვანელი ზაზა ჭაჭუკაშვილი.
ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიის ადმინისტრაციის უფროსის მერაბ ფიროსმანაშვილის განცხადებით, ნატო ყაჭაშვილს გიდად მუშაობაზე ვადიანი ხელშეკრულება ჰქონდა გაფორმებული, რომლის ვადაც ამოიწურა. „ჩვენთან სეზონური მუშაობაა. ძირითადად, ზაფხულში ვმუშაობთ. როგორც კი ტურისტების რაოდენობა გაიზრდება, ყაჭაშვილს სამუშაოდ ისევ მოვიწვევთ“, - განაცხადა ფიროსმანაშვილმა.
„ლალი ორთოიძე და ეთერ ზარდიაშვილი ისევ სამსახურში მუშაობენ. ისინი სამსახურიდან არავის დაუთხოვია. პარტიის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება“, - აღნიშნა ზაზა ჭაჭუკაშვილმა.
ნოღაიდელის პარტიასთან კავშირს საერთოდ უარყოფს ლალი ორთოიძე. მისი თქმით, პარტიის ერთ-ერთი აგიტატორი მის მეზობლად ცხოვრობს, თუმცა მისთვის არავის არაფერი შეუთავაზებია, არც პარტიაში გაუვლია ტრენინგი და არც აგიტატორი ყოფილა.

Noghaideli’s Party Blames Government in Terrorizing Their Supporters
Movement for Just Georgia blames the government in terrorizing their supporters. According to the press-center of the opposition party, as a result of intimidation, 19 activists left their Gurjaani district organization. Their three supporters were fired from work. The press center reported that administration of the Gemo Ltd and Vashlovani Reserved Territory categorically deny the information.
According to the opposition party, activists are threatened, blackmailed and intimidated almost every day. “The government is hunting particularly those agitators who were trained and participated in the program “Door to Door,” said Levan Khaziuri, Kakheti region coordinator of the opposition party.
“On February 14-16, agitators of the movement in Gurjaani district – Marine Kobiashvili, Nona Meleksishvili, Mari Chakhoshvili, Nutsa Kaisashvili, Lia Kobiashvili, Tsitso Ghviniashvili, Ramaz Utiashvili, Lili Basilashvili, Tsiala Kvezereli, Mikheil Datuashvili, Elene Petrozashvili, Natela Bitskinashvili, Mamuka Koshadze, Davit Zveriashvili, Lali Dzibelashvili, Neli Tevdorashvili and Lali Imerlishvili – were threatened with imprisonment as “members of traitor party.”
Trained agitators of the party Lali Ortoidze and Eter Zardiashvili worked in the meat-factory of individual entrepreneur Zaza Chachukashvili in Gurjaani. “District inspector met Zaza Chachukashvili and requested him to fire the members of Zurab Noghaideli’s party unless they left the party. Unless the entrepreneur obeyed his request, he threatened Chachukashvili too,” statement of the press-center.
“One more agitator Marine Jikurishvili finished her training on February 14 but next day she refused to participate in the program “Door to Door.” Husband of Jikurishvili was threatened with dismissal from the work. Zviad Jobinashvili, who is security guard of Gurjaani branch office of People’s Bank, preferred to request his wife to stop cooperation with the opposition party instead losing his job.
Activist of the movement Koba Kurtanidze from the village of Melaani in Gurjaani district was threatened by the village governor Valeri Iromashvili. Unless Kurtanidze left the opposition party, he and his wife would be fired and face some problems,” reported the press-center of Noghaideli’s party.
According to their information, party members were oppressed in Dedoplistskaro district too. “Former member of the party Nato Kachashvili, who was guide in Vashlovani Reserve, was fired.
“A citizen, who wanted to join the party, finally refused to join it because he was afraid to lose social allowance,” said regional coordinator of the opposition party Levan Khaziuri. The movement for Just Georgia requests legal responsibility for the oppression of citizens because of party membership.
Administration director of Vashlovani Reserve Merab Pirosmanashvili and head of Gemo, Ltd Zaza Chachukashvili categorically deny the accusations.
Merab Pirosmanishvili stated that labor agreement with Nato Kachashvili expired. “We work seasonally. Mainly we work in summer. As soon as tourists start to visit the Reserve, we will recruit Kachashvili again,” said Pirosmanashvili.
“Lali Ortoidze and Eter Zardiashvili still work. They were not fired. The information spread by the party is false,” said Zaza Chachukashvili.
Lali Ortoidze denies her connection with Noghaideli’s party. She said one of the agitators of the party lives next to her; but, nobody has ever offered her anything; neither has she attended a training of the party nor she has been an agitator.