„სახელმწიფოს დანაშაული აფინანსებს“ - გავლენიანმა ორგანიზაციამ ქართული მანკიერი პრაქტიკა ამხილა
გავლენიანმა ორგანიზაციამ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ საქართველოში საპროცესო შეთანხმების სისტემაზე სპეციალური ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიში მიმოიხილავს, როგორ მუშაობს საპროცესო შეთანხმება საქართველოში და რა გავლენას ახდენს ის სამართლიანი სასამართლოს უფლების დაცვაზე.
საპროცესო შეთანხმება საქართველოს სამართლებრივ სისტემაში 2004 წელს შემოვიდა. საპროცესო შეთანხმება არის „შეთანხმება პროკურორსა და დაცვის მხარეს შორის იმაზე, რომ თუ ბრალდებული ბრალს აღიარებს, მას ჩადენილი დანაშაული შეუმცირდება ან მის მიმართ ნაკლებად მკაცრი სანქცია იქნება გამოყენებული“.
პრინციპი მარტივია: ბრალდებული ბრალის პირდაპირ აღიარებისა და სამართლიანი სასამართლოს უფლებაზე უარის თქმის სანაცვლოდ გარკვეულ კომპენსაციას იღებს, რადგან ის ყველა მხარეს ათავისუფლებს ხანგრძლივი და ხარჯიანი სასამართლო პროცესისგან.
პროკურორსა და დაცვის მხარეს შორის პირობებზე შეთანხმების მიღწევის შემდეგ (ყველა შეთანხმება ზემდგომმა სამხარეო პროკურორმა უნდა დაადასტუროს) შეთანხმება წერილობით ფორმდება და დასამტკიცებლად სასამართლოს წარედგინება. სასამართლო განიხილავს და ამტკიცებს მას ან უარს ამბობს მის დამტკიცებაზე. მოსამართლემ უნდა დაადასტუროს, რომ საპროცესო შეთანხმება ნებაყოფლობით, დაშინების, მოტყუებისა და ძალადობის გარეშე გაფორმდა და რომ ბრალდებულმა კვალიფიციური იურიდიული დახმარება მიიღო. მოსამართლემ უნდა დაადასტუროს ისიც, რომ ბრალდებული და მისი ადვოკატი საპროცესო შეთანხმების შინაარსს იცნობენ და ისიც იციან, რომ ამ შეთანხმების გაფორმებით სამართლიანი სასამართლოს უფლებაზე უარს ამბობენ. გარდა ამისა, პროკურორმა უნდა წარმოადგინოს პრიმა ფაციე, რადგან, საქართველოს კანონმდებლობით, პირის დამნაშავედ ცნობა მხოლოდ საპროცესო შეთანხმებით მიღწეული აღიარებით დაშვებული არ არის. აუცილებელია სხვა მტკიცებულებებიც არსებობდეს.
პრაქტიკა
საპროცესო შეთანხმება საქართველოში მისი შემოღების დღიდან სულ უფრო ხშირად გამოიყენება. თავდაპირველად მას მხოლოდ კორუფციული შემთხვევების დროს მიმართავდნენ, ბოლო პერიოდში კი - თითქმის ყველა სახის სისხლის სამართლის დანაშაულებისას.
სტატისტიკური მონაცემებით, 2005 წელს 7 358 დანაშაული მოხდა, საპროცესო შეთანხმება 932 საქმეზე გაფორმდა, 2006 წელს 13 602 დანაშაული აღირიცხა, საპროცესო შეთანხმება 3 791 საქმეზე გაფორმდა; 2007 წელს 17 526 დანაშაულია რეგისტრირებული, საპროცესო შეთანხმება 8 432 საქმეზე გაფორმდა; 2008 წელს 17 639 დანაშაული მოხდა, საპროცესო შეთანხმება 9 207 საქმეზე გაფორმდა; 2009 წლის იანვრიდან აგვისტოს თვის ჩათვლით 9 459 დანაშაულია აღრიცხული, 5 380 საქმეზე საპროცესო შეთანხმება გაფორმდა.
„საქართველოში გასული წლის იანვარ - აგვისტოს პერიოდში გაფორმებული საპროცესო შეთანხმებების მაჩვენებელი (56,9%) აშშ-ის ასეთივე მაჩვენებელთან (90 - 95%) შედარებით მაღალი არ არის, მაგრამ ეს რიცხვი ცხადყოფს, რომ საპროცესო შეთანხმება საქართველოს სამართლებრივი სისტემის მნიშვნელოვან ნაწილად იქცა. ის საქართველოში გაცილებით ფართოდ არის გავრცელებული, ვიდრე ინკვიზიტორული სისტემის ნებისმიერ სხვა ქვეყანაში. როგორც ჩანს, ქართველი მოსამართლეები, პროკურორები და ხელისუფლების წარმომადგენლები ამ სამართლებრივ მექანიზმს დადებითად აფასებენ და, შესაბამისად, საქართველოში, როგორც აშშ-ში, „ჩვეულებრივი“ სასამართლო პროცესი უფრო „ალტერნატიული“ პროცედურის სახეს იღებს, ვიდრე ჩვეულისას“, - ნათქვამია „საერთაშორისო გამვირვალობა - საქართველოს“ ანგარიშში.
როგორ აფინანსებს დანაშაული სახელმწიფოს: საპროცესო შეთანხმება, როგორც შემოსავლის წყარო
„საპროცესო შეთანხმებების გზით სახელმწიფომ მართლაც დიდი რაოდენობის თანხა მიიღო. 2009 წლის პირველი რვა თვის განმავლობაში საპროცესო შეთანხმებებიდან ხაზინაში 32 760 994 ლარი შევიდა. საპროცესო შეთანხმებების გაფორმება წლის ბოლომდე იმავე ტემპით რომ გაგრძელებულიყო, წლის ბოლოსთვის ხაზინა კიდევ 50 მილიონ ლარს მიიღებდა. ჯამში ეს თანხა საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის დაახლოებით 1% და ცხრა სამინისტროს და პარლამენტის ბიუჯეტებზე მეტი იქნებოდა.
საპროცესო შეთანხმებას, როგორც „თავისუფლების ნაღდი ანგარიშსწორებით ყიდვის“ საშუალებას, რაც, როგორც ჩანს, ქართული მართლმსაჯულების სისტემაში საკმაოდ გავრცელებული პრაქტიკაა, ბევრი ოპონენტი ჰყავს. თუ 2004 - 2005 წლებში ამ სისტემით უფრო ხშირად კორუმპირებული თანამდებობის პირები და ოლიგარქები სარგებლობდნენ, შემდეგ მიდგომა უფრო „დემოკრატიული“ გახდა და ის ყველაზე გავრცელდა ხულიგნობაში ეჭვმიტანილით დაწყებული, მკვლელობაში ეჭვმიტანილით დამთავრებული. იურისტების თქმით, იყო ისეთი შემთხვევები, როცა პროკურორები მცირე დანაშაულებზე 100 000-მდე ლარის გადახდას ითხოვდნენ. ხშირად, მაშინაც კი, როცა მოთხოვნილი თანხა გაცილებით ნაკლებია, ბევრს მისი გადახდის შესაძლებლობა არა აქვს. ამის შედეგად ვიღებთ ვითარებას, რომელსაც საპროცესო შეთანხმების კრიტიკოსები ახასიათებენ, როგორც „მართლმსაჯულებას მდიდრებისთვის“, - აღნიშნულია ორგანიზაციის ანგარიშში.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ კითხვები საპროცესო შეთანხმების გამჭვირვალობასთან დაკავშირებითაც აქვს. „ამ კუთხით უმთავრესი პრობლემა ის არის, რომ ძნელად მოსაპოვებელია ინფორმაცია, თუ რა რაოდენობის თანხას იხდიან ბრალდებულები საპროცესო შეთანხმებების გაფორმებისას. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ საქართველოს მთავრობას ჯერ კიდევ 2006 წელს მიმართა ღია წერილით, რომელშიც ერთ-ერთი რეკომენდაცია საპროცესო შეთანხმებების სრული სიის საჯაროობას ეხებოდა, თუმცა ასეთი სია ამ ანგარიშის მომზადების პერიოდშიც კი არ ყოფილა ხელმისაწვდომი“.
გავლენიანი ორგანიზაცია ასკვნის, რომ საპროცესო შეთანხმების სისტემა საქართველოში არც ისეთი წარმატებულია, როგორც ამას ხელისუფლება წარმოადგენს, და არც ისეთი გამოუსწორებელი, როგორც ოპონენტები ახასიათებენ. „ფაქტი ერთია - საპროცესო შეთანხმება მნიშვნელოვანი ცვლილებაა, მაგრამ ის სასამართლოების დამოუკიდებლობის დაბალი ხარისხისა და სამართალწარმოების არსებული კულტურის პირობებში სამართლიანობის განმტკიცებას ხელს ვერ უწყობს. საპროცესო შეთანხმებები არ უნდა გაფორმდეს იმ პირებთან, რომლებმაც მძიმე დანაშაული ჩაიდინეს. თუ ასეთი რამ მაინც მოხდა, როგორც მინიმუმი, აუცილებელი უნდა იყოს მსხვერპლის ან მისი წარმომადგენლების თანხმობა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.

“State Is Funded from Committed Crimes” – Influential Organization Exposed Georgian Faulty Practice
Influential organization Transparency International – Georgia published a special report on the system of plea-bargain working in Georgia. The report describes the work of the plea bargain system in Georgia and how it influences the protection of the right to fair trial.
System of plea-bargain was introduced in judiciary system of Georgia in 2004. It is an agreement between the prosecutor and the defense side based on which the accused pleads guilty and consequently s/he shall be discharged or less grave punishment shall be used for him/her.”
The principle is simple: the accused is compensated at the expense of pleading guilty and neglecting his right to fair trial since he liberates everybody from long and tiresome trial proceedings.
Having signed agreements between the prosecutor and defense side the document is registered in written form and submitted to the court for approving. The court discusses and either declines or approves it. Judge shall estimate that accused agreed on plea-bargain voluntarily without oppression through qualified legal aid. Judge shall confirm that accused and his attorney are fully aware of the plea-bargain conditions and by signing this document they refuse to enjoy right to fair trial. Besides that, prosecutor shall provide Prima Facie because in accordance to the Georgian law a person cannot be found guilty based only on plea bargain. Other evidence shall also exist.
Practice
Plea bargain has been used in Georgia since it was introduced more and more often. Initially, they were applied only in the cases of corruptive crimes; lately, it is used in almost every criminal case.
According to the statists, in 2005 7 358 crimes were committed and plea-bargain was signed on 932 of them. In 2006, 3 791 plea-bargain were signed out of total 13 602 committed crimes. In 2007, 17 526 crimes were registered and 8 432 of them finished with plea-bargain. In 2008, 17 639 crimes happened and 9 207 plea-bargains were signed; in 2009, 9 459 crimes were committed before August and plea-bargain was achieved on 5 380 of them.
“The index of the signed plea-bargain last year from January to August in Georgia (56, 9 %) is not high in comparison with the US index of the same period of time (90-95 %); however, these figures demonstrate that plea-bargain has become a serious part of Georgian judiciary system. It is more spread in Georgia than in other states with inquisitive system. Apparently, Georgian judges, prosecutors and governmental officials evaluate this mechanism positively and consequently, in Georgia like in the USA ordinary trial has become alternative procedure,” stated the report of the Transparency International – Georgia.
How Committed Crimes Fund the State? Plea Bargain – Source of Income
“Through plea-bargains the state budget has really received quite a lot of money. In the first 8 months of 2009, 32 760 994 GEL was paid to the state budget from plea-bargains. If plea-bargains were signed at the same speed till the end of the year, additional 50 million GEL shall be transferred to the budget. In total, this sum is about 1 % of the total 2010 budget and could have been more than budgets of nine ministries and parliament of Georgia.
Plea-bargain as a “source to purchase freedom by money” has many opponents though it is very widely spread practice in Georgian judiciary system. If in 2004-2005 corrupted governmental officials and oligarchs used this method mostly, later it has become more democratic and was spread among criminals suspected in hooliganism and murder.  Lawyers state there were cases when prosecutors requested 100 000 GEL for minor offence. Very often, even when the requested sum is small, many accused cannot afford to pay it. After that, opponents assessed this practice as “justice for rich people,” stated the report.
Transparency International – Georgia has some questions in regard with the conditions of plea-bargain. “In this field the main problem is unavailable information about the amount of sum which is paid for plea-bargain. Transparency International – Georgia sent open letter to the government of Georgia in 2006 and requested transparency of the complete list of signed plea bargains. However, this list was not available in the report period either.”
Influential organization concluded that system of plea-bargain is not as successful as it is exposed by the government; though it is not that much incurable as opponents claim. “The fact is that plea-bargain is important changes in the system but it cannot promote the fairness of the judiciary system because of low culture of judiciary activities and low quality of impartiality of courts. Plea bargain shall not sign with the people who have committed grave crimes. But if it happens, at least the victim or his/her representative shall also agree it,” stated the report.