38 ექსპროპრირებული ოჯახის ამბავი
ადლიის დასახლებაში მცხოვრებ 38 ოჯახს უძრავი ქონება ექპროპრიაციის გზით ჩამოართვეს.  ამ ტერიტორიაზე სახელმწიფო აეროპორტთან მისასვლელი დამატებითი გზის გაყვანას გეგმავს. მოსახლეობა ქონების დათმობას არ აპირებს, რადგან ბათუმის მერიამ მათ კომპენსაციის სახით 1კვ/მეტრ მიწის ფართში მხოლოდ 67 ლარი შესთავაზა, რაც მოსალეობისთვის მტკიცებით, ძალიან მცირე თანხაა. ბათუმის მერია კი მათთვის შეთავაზებულ თანხის ოდენობას სარფიანს უწოდებს.
უკმაყოფილო ადლიის მოსახლეობა
ადლიის მოსახლეობასა და ბათუმის მერიას შორის ურთიერთობა 4 თებერვალს არ დაწყებულა. თუმცა, ამ დღეს, ბათუმის მერიის ადმინისტრაციის უფროსმა, გელა მახარაძემ მოსახლეობა მერიაში დაიბარა, რათა მათი ქონებრივი აუდიტის დასკვნა გადაეცა. დასკვნის გასაცნობად და თანხმობის გასაცხადებლად, მოქალაქეებს მხოლოდ 3 დღეს მისცა და მორიგი შეხვედრისთვის, 7 თებერვალს - არასამუშაო დღეს დაიბარა.
თუმცა, მანამდე ბათუმის მერიამ ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მიმართა მოთხოვნით, რომ ბათუმში, შერიფ ხიმშიაშვილის ქუჩაზე გამავალი საავტომობილო გზის აეროპორტის გზატკეცილთან მისაერთებლად, ქალაქ ბათუმის მერიას მინიჭებოდა მოქალაქეების საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთებზე და შენობა-ნაგებობებზე ექსპროპრიაციის უფლება.
2010 წლის 2 თებერვალს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე გოჩა ფუტკარაძემ, ზეპირი მოსმენის გარეშე, ბათუმის მერიის სასარგელო გადაწყვეტლება გამოიტანა. ადლიის მცხოვრებლები აღნიშნული სასამართლო პროცესის გამართვის თაობაზე ინფორმირებულნი არ იყვნენ. ამიტომ არც ერთი მათგანი არ დასწრებია მათი ქონების ბათუმის მერიაზე ექპროპრიაციის უფლების მინიჭების გადაწყვეტილების გამოტანას. მათ არც გადაწყვეტილების გასაჩივრებით მიღებული ცვლილების სჯერათ.
„რა აზრი გასაჩივრებას?! ვისთან გავასაჩივროთ, სამართალს სააპელაციო სასამართლოში ვიპოვით კი?! როგორ შეძლებს დღეს სასამართლო ხელისუფლების საწინააღმდეგო გადაწყვეტილების გამოტანას“, - აცხადებს ადლიაში მცხოვრები იაშა ვარდმანიძე.
აუდიტის დასკვნით მოსახლეობა უკმაყოფილოა, რადგან 1 კვ/მეტრი მიწის ფართში, ბათუმის მერია მათ მხოლოდ 67 ლარს სთავაზობს. ბათუმის მერია საკუთარი ბიუჯეტიდან 38 ოჯახის საკუთრებაში არსებული 39 საკადასტრო მიწის ერთეულზე, მთლიანობაში 5 996 751 ლარს იხდის.
მერი ბერიძე, ადლიის მკვიდრი: „შვიდსულიანი ოჯახი მყავს, როგორ დავტოვო ყველაფერი და კაპიკებით როგორ წავიდე? ამ ყველაფრისთვის ხომ წლების განმავლობაში ვმუშაობდი და ვაგროვებდი. ახლა კი არსებულზე შედარებით ძალიან მცირედს გვიხდიან. აქედან ვერ გამაგდებენ, ბენზინს გადავისხამ და თავს დავიწვავ“.
ავთანდილ ფაღავა, ადლიის მკვიდრი: „არარეალური შემოთავაზება აქვთ. ხალხს აბუჩად გვიგდებენ. ეს მოსახლეობის დაჩაგვრა და შეურაცხყოფაა. 50 მეტრია ჩემს სახლსა და ზღვის სანაპიროს შორის. თქვენ რამდენად რეალურ ფასად თვლით 67 ლარს, ასეთ ტერიტორიისთვის?
მე თავს მიწით ვირჩენ: თხილსა და ნიგოზს არ ვყიდულობ, ვენახი მაქვს, ძროხა მყავს და ვთევზაობ. დამეხმარე-მეთქი, არასოდეს მივსულვარ ქალაქის მერიაში. კი ბატონო, თუ სჭირდება მთავრობას, დავტოვებთ ჩვენს საცხოვრებელ ტერიტორიას, მაგრამ რეალური ფასი მაინც გადაგვიხადონ, აბუჩად ნუ აგვიგდებენ.
როგორ არ რცხვენია მთავრობას?! ლტოლვილს ლტოლვილი უნდა დაემატოს? არც ერთ ქვეყანაში არ ხდება მსგავსი რამ, რაც აქ ხდება - სახელმწიფო კერძო პირის ოჯახში შედის და ეუბნება, დატოვე შენი ნაკვდავ-ნაშრომი, აქ ყინულის მოედანი მინდა ავაშენოო. პატივცემულმა პრეზიდენტმა 6-7 თვის წინ თქვა, რომ ჩოლოქიდან სარფამდე მიწის ფასი 450-500 დოლარი ღირსო, მაგრამ მაგდენის მომცემი არავინაა...“
ნათელა ქამადაძე, ადლიის მკვიდრი: „ვერ ვხვდები, როგორ უნდა დავთანხმდე კვადრატულ მეტრზე 67 ლარს, როცა ჩემს საკუთრებაში არსებული მიწა 300 კვადრატული მეტრია, სახლი - 65 კვ/მ. სულ 27 000 ლარი მეკუთვნის. წინააღმდეგობა რომ გამოვთქვი, გელა მახარაძემ მითხრა, ქალბატონო, თქვენ რა გაქვთ სალაპარაკო, სახლი თავზე გენგრევათ, პირიქით, მადლობელი უნდა იყოთო. გაჭირვებული თუ ვიყავი და სახლი თავზე მექცეოდა, რატომ არა ვარ სოციალურად დაუცველი ოჯახების სიაში?! ჩემს უკან ჩემი შვილები დგანან, 27 000 ლარით რა უნდა გავაკეთო? მე ამ მიწით ვირჩენ თავს, მყავს ძროხა, მომყავს ბოსტნეული, აქ მშიერი მაინც არ ვკვდები“.
წლების განმავლობაში, ადლიის სანაპიროს ზღვა იტაცებს. ამის გამო, საცხოვრებლის დატოვება რამდენიმე ოჯახს მოუხდა. ერთ-ერთი მათგანია როსტომ დოლიძის ოჯახი. ოჯახის წევრები ამჟამად ნათესავებთან არიან შეფარებული. მათ ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტმა საცხოვრებლით დაპირებული უზრუნველყოფა არ შეუსრულა. ამჟამად, კი ექპროპრიაციის ფარგლებში, დღეს არსებული ქონების მიხედვით აძლევენ კომპენსაციას. დოლიძის სახლი, ზღვის მიერ ნაპირის მიტაცების გამო, მხოლოდ კედელიღაა დარჩენილი, ხოლო მიწის ფართობი - მთლიანად მიტაცებულია.
ადლიას, რომელიც 2009 წლამდე ხელვაჩაურის რაიონის ერთ-ერთ სოფელს წარმოადგენდა, კახაბერთან, ანგისასთან და მენჯისწყალთან ერთად ბათუმს შეუერთდა. მიუხედავად ამისა, 30 იანვარს, საკრებულოს სხდომაზე, ტერიტორიის ღირებულებად ბათუმის საკრებულომ ერთი კვადრატული მიწის ფასი 64 ლარი დაადგინა. საკრებულოს ლეობორისტი დავით რობაქიძე აღნიშნულთან დაკავშირებით აცხადებს: „ადლიის დასახლება, ანუ ბულვარის მიმდებარე ტერიტორია, ქალაქ ბათუმის მერიამ პერიფერიულ ზონაში მიზანმიმართულად შეიყვანა. პლუს ამას, ადლიის დასახლება უკვე 1 წელია ბათუმის შემადგენლობაშია შემოსული, ამ მიწის სტატუსი დღესაც განუსაზღვრელია და რჩება სასოფლო-სამეურნეო მიწად. თვითმართველ ერთეულში, როგორიცაა ქალაქი ბათუმი, სასოფლო-სამეურნეო მიწა ფაქტობრივად არ უნდა იყოს და ამათ, ეს სასოფლო-სამეურნეო მიწად დატოვეს და ფასად 64 ლარი განსაზღვრეს“.
საინტერესო დეტალები ექსპერტიზის დასკვნიდან
ადლიის დასახლების 38 ოჯახის უძრავი ქონების და მრავალწლიანი ხეხილის ნარგავების საკომპესაციო ღირებულების შეფასების შესახებ დასკვნა შპს ”ახვლედიანი აუდიტ კონსალტინგმა” ჩაატარა. ჩვენ ვცდილობდით ბათუმის მერიის ადმინისტრაციის უფროსს, გელა მახარაძისგან დაგვედგინა, თუ რა დაუჯდა მერიას აღნიშნული აუდიტის დასკვნა. თუმცა მახარაძე ოდენობის თაობაზე ინფორმაციას არ ფლობდა და ვერც საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელმა პირმა მოგვაწოდო ეს ინფორმაცია სამდღიან ვადაში.
თევრათ ვარდმანიძე ერთ-ერთი იმ ოჯახთაგანია, ვისი ქონებაც უკვე ექპროპრიაციულია. მას საკუთრებაში ჰქონდა 1 009 კვ. მიწის ნაკვეთი და 74,99 კვ. საცხოვრებელი სახლი, ასევე ხეხილი. ვადმანიძის ოჯახისთვის ბათუმის მერია მხოლოდ 76 797 ლარის გადახდას აპირებს.
შეფასების დასკვნა კომპანიის ოთხმა წევრმა მოამზადა: ზვიად ახვლედიანი, პროექტის ხელმძღვანელი; იოსებ მეგრელიშვილი - ტქენიკური ექსპერტი; არჩილ ჩოხელი - ტექნიკური ექსპერტი; დავით ჯელია - მოწვეული ექსპერტი, მიწის ბაზრის ანალიზი.
საინტერესოა, დასკვნის ძირითადი მონაცემების 1.0-ში მითითებულია განცხადება: „მოცემული დასკვნა მოიცავს კონსულტატის პროფესიონალურ აზრს მის მიერ შეფასებულ ღირებულებების მაჩვენებელთან მიმართებაში და არ შეიძლება ჩაითვალოს გარანტიად იმისა, რომ შეფასებული ქონება ხელიდან ხელში გასხვისებული იქნება ზუსტად შეფასებული ღირებულების ოდენობით“. ბათუმის მერიამ კი, ექსპერტთა დასკვნის შეფასებული ღირებულების ოდენობა რატომღაც ზუსტად გამოიყენა.
აუდიტის შეფასების ამავე დასკვნაში მითითებულია, რომ კონსულტანტს არ ევალებოდა და შესაბამისად, არ ჩაუტარებია შესაფასებელი შენობა-ნაგებობის ზუსტი აზომვითი სამუშაოები. მის მიერ ჩატარებული აზომვითი სამუშაოები მიახლოებითი ხასიათისაა და შეიძლება, შეიცავდეს გარკვეულ ცდომილებას, რაზეც კონსულტანტი არ იღებს პასუხისმგებლობას. თუმცა, ბათუმის მერია, ცდომილებისდა მიუხედავად, აუდიტის შეფასების დასკვნაში მითითებულ ღირებულებას იხდის.
ზონირების 3.4.3 პუნქტის ნაწილში წერია: „შესაფასებელ მიწაზე უარყოფითი ზეგავლენა აქვს იმ ფაქტსაც, რომ შესაფასებელი მიწის უდიდესი ნაწილი მდებარეობს სარეკრეაციო ზონაში. რეკრეაციული ზონა თავისთავად გულისხმობს მიწის გამოყენების სპეციალურ შეზღუდვებს. აქედან გამომდინარე, შესაფასებელი მიწა კიდევ უფრო ნაკლებად მიმზიდველია ნებისმიერი სახის ინვესტიციებისათვის“.
აქედან გამომდინარე, და კიდევ, ბაზრის ანალიზის შედეგად, აუდიტმა კვ/მეტრი მიწის ფასად, მხოლოდ 67 ლარი დაადგინა. ამ დროს იხელმძღვანელა ვებ-საიტებზე და ბეჭდვით მედიაში გამოქვეყნებული განცხადებების ოდენობით. „ადლიაში ბოლო 6 თვის განმავლობაში დაფიქსირდა მხოლოდ 5 ტრანზაქცია. ამათგან მხოლოდ ერთი ტრანსაქციის საგანს წარმოადგენდა ვაკანტური მიწის ნაკვეთი. კონსულტანტის მიერ მიმოხილულ იქნა აგრეთვე საგაზეთო და ინტერნეტ გამოცემები: გაზეთი „სიტყვა და საქმე“, „სიტყვა და საქმე ზღვისპირეთში“. ინტერნეტ გვერდები: www.sakme.ge; www.sapovnela.gewww.makler.ge  და სხვა. რის შედეგადაც, სოფელ ადლიაში მიწის გაყიდვის შესახებ არის მხოლოდ ორი განცხადება“.
ბათუმის მერიის პოზიცია
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ბათუმის მერიის პოზიციის გასარკვევად, მერიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს მიმართა. მან კი, ადლიის მოსახლეობის საკითხთან დაკავშირებით, ინტერვიუსთვის ბათუმის მერიის ადმინისტრაციის უფროსს, გელა მახარაძესთან გადაგვამისამართა.
გელა მახარაძე: თქვენ ალბათ ჩვენი შეთავაზება კარგად არ იცით. საცხოვრებელ ფართს ერთ კვადრატზე ვაძლევთ ერთ კვადრატ საცხოვრებელ ფართს პუშკინის ქუჩის #35-ში რომელიც შეგვიძლია ვთქვათ რომ დასრულებული მშენებლობაა. კომპენსაციას ღებულობენ დამხმარე შენობა-ნაგებობების სანაცვლოდ, ასევე მრავალწლიანი ნარგავებისთვის. რაც შეეხება  ჩვენ ისეთ პირობებს ვთავაზობთ, თითოულ მესაკუთრეს რომ უბრალოდ, მათ მიერ ამაზე დაუთანხმებლობა და წინააღმდეგი წასვლა ნებისმერ შემთხვევაში მათთვის წამგებიანია.
- ე.ი. 67 ლარი კვ.მეტრი მიწის ფართობზე, სარფიანი შეთავაზებაა თქვენი მხრიდან?
- პირადად მე და მერიას, კარგად გვაქვს გათვლილი ხელვაჩაურის ნებისმიერი ზოლის მიწაზე კვადრატული მიწის ფასი. იშვიათი გამონაკლისების გარდა, რაც მდებარეობს ცენტრალურ სარფისკენ მიმავალ გზასთან.
- რა ოდენობის მიწის ნაკვეთის ექსპროპრიაციას ახდენს მერია?
- რამდენი კვადრატული მიწაა, მე ნამდვილად არ დამითვლია.
- რა ოდენობის თანხაა კომპენსაციის სახით ოჯახებისთვის გამოყოფილი და აღნიშნული თანხა ბათუმის ბიუჯეტშია გათვალისწინებული, თუ პრეზიდენტის ფონდიდან უნდა გადმოირიცხოს?
- იმ ოდენობისა, რამდენიც დაანგარიშებით იქნება.
-  თქვენ მონაცემს არ ფლობთ?
- მე არ მაქვს ზეპირი მონაცემი. ინტერვიუმდე უნდა გეთქვათ ეს საკითხებიც თუ გაინტერესებდათ.  დაგიდგენ და რამდენიმე წუთში მე თვითონ დაგირეკევთ. ეს თანხა ჩვენს ბიუჯეტში საიდან მოხვდა, რომელი ფონდიდან, არ მაინტერესებს. თანხა გადის ბათუმის ბიუჯეტიდან.
- რატომ „ახვლედიანი აუდიტ კონსულტანგი“ შეარჩიეთ ქონების აუდიტის ჩასატარებლად?
- რატომ სხვა და არა ეს? იმიტომ რომ ესენი არიან სერტიფიცირებული დამოუკიდებელი ექსპერტები. სხვაზე არავისზე ნაკლები კომპეტენტურები არ არიან.
- მანამდე გქონდათ მათთან თანამშრომლობა. რა დაუჯდა მერიას მათი მომსახურეობა ამ საქმეში?
- ადრე მათთან თანამშრომლობა არ გვქონია. რა დაუჯდა _ ამასაც დაგიზუსტებთ.
-  დასკვნაში მითითებულია, რომ მერია არ არის ვალდებული ზუსტად იგივე თანხა გადაუხადოს, რასაც აუდიტები თვლიან საჭიროდ. თქვენ რატომ ზუსტად გაითვალისწინეთ მათი ღირებულების ოდენობა?
- რატომ უნდა შემეთავაზებინა მაგალითად 70 ლარი. ვერ შევთავაზებდით, რადგან დასაბუთება არ აქვთ. მიუხედავად იმისა, რომ გვაქვს დასკვნა, შინაგანაც ვეთანხმები, რომ შეთავაზება არის, აბსოლუტურად ობიექტური. თქვენ ვერ მაჩვენებთ, ვერც ერთი მიწის გადაყიდვას ბათუმის შემოერთებულ ტერიტორიაზე, რომ მისი მსყიდვედუნარიანობა რომ უფრო მეტია.
-რა დანიშნულება მიეცემა მოსახლეობისთვის ჩამორთმეულ ტერიტორიას?
- ეს იქნება ქალაქის გზა, რომელიც ბათუმის აეროპორტს შეუერთდება.
- აეროპორტამდე გზა ხომ ისედაც არსებობს?
- ეს გზა საჭიროა. ბათუმის მერიაში ვინც გადაწყვეტილებებს ღებულობს, ორგანულად გრძნობს, რომ რა და როგორ უნდა იყოს, რომ რაღაცა განვითარდეს. ამიტომ იხარჯება ეს თანხები რომ ადლიის დარჩენილი ტერიტორია გადაიქცეს ნორმალურ ქალაქის ტიპის დასახლებად.
- ინფორმაციას იმასთან დაკავშირებით, რომ ადლიის დანარჩენი მოსახლეობისთვის საკუთრების ჩამორთმევა უნდა გაგრძელდეს, როგორც ამ 38 ოჯახს, უარყოფთ?
- ჩვენ ექსპროპრიაციის უფლება მონიჭებული გვქონდა მთელ საკადასტრო ერთეულებზე პრეზიდენტის მიერ, მაგრამსასამართლოში მოვითხოვეთ იმდენი, რამდენიც საჭირო იყო.
-  რა ელოდებათ ესმა ბეჟანიძისა და როსტომ დოლიძეს?
- როსტომ დოლიძემ ბათუმის მერია ეტყვის უარს, რომ მას ტექ.ბიუროში რა ქონდა და რა არა, იურიდიული თვალსაზრისით უინტერესოა იმ გაგებით, რომ ის ზღავმ წაიღო თუ რამემ, ეს ექსპროპრიაციისთვის საერთოდ არ არის საინტერესო. ესპროპრიაცია ჰუმანიტარული მისია არ არის.
- ვისგან უნდა მიიღოს მაშინ ამ ოჯახმა კომპესაცია, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტისგან? რატომ არ ჩაატარა ნაპირგამაგრებითი სამუშაოები ხელისუფლებამ წარმატებულად?
- ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტს რატომ თვლით რომ ვალდებულია? როგორ არ ჩაატარა სამუშაოები. არ გამოდიან ეს ხალხი და როგორ ჩატაარონ, ნაპირი სახლის კედელთანაა.
- გზის პროექტი ვინ შეიმუშავა?
- „ზიმომ“ შეიმუშავა. კონტური დაზუსტებულია, დეტალები არ ვიცი. არც პროექტის ღირებულება არ ვიცი?
_ თუკი ეს ხალხი ექსპროპრიაციის მიუხედავად არ დატოვებენ ტერიტორიას, თქვენის მხრიდან, ძალა გამოყენებული იქნება?
- ექსპროპრიაციის კანონის თანახმად, მესაკუთრე ვალდებულია ჩამორთმეული ქონება გამოათავისუფლოს და იდავოს კომპესაციაზე. სახელმწიფო კონსტიტუციით მიდის საკუთრების ჩამორთმევაზე. მათ შეუძლიათ დავა ქონების საბაზრო ღირებულებასა და კომპესაციაზე. მე არ უნდა დამჭირდეს ძალის გამოყენება. მათ ტყუილად აქვთ მოლოდინი, რომ მათი ქონება მეტი ღირს.

History of 38 Expropriated Families
Properties of 38 families living in Adlia settlement were expropriated. The government intends to build additional road to Batumi Airport in this area. The population is not going to give in because Batumi City Hall promised only 67 GEL for one square meter of their land that is very small sum, as locals claim. Batumi City Hall states the offer is very profitable for them.
Discontent Residents of Adlia Settlement
Relation between the residents of Adlia and Batumi City Hall did not start on February 4. However, on this day head of Batumi City Hall administration Gela Makharadze requested the residents to the City Hall to hand in them the concussion of auditor. He gave only three days to the people to study the audit report and fixed next meeting on February 7, in three days.
However, before that, Batumi City Hall appealed to Batumi City Court and requested the right of expropriation of the lands and buildings of the residents of Sherip Khimshiashvili Street in Batumi to build the road to the airport.
On February 2, 2010 Judge Gocha Putkaradze at Batumi City Court passed verdict in favor of Batumi City Hall without hearing the case. Residents of Adlia settlement were not informed about the court hearing and none of them attended the trial where Batumi City Hall was granted with the right of expropriation of their property. They do not hope anything will change if they appeal against the verdict.
“Does it make any sense to appeal the verdict? Shall we find justice at the Appeal Court?! How can court pass verdict against the government nowadays,” said Iasha Vardmanidze, resident of Adlia.
Locals are discontent with the audit report because Batumi City Hall offers only 67 GEL to them for one sq. meter of land. Batumi City Hall is going to pay only 5 996 751 GEL for 39 cadastre plot owned by 38 families.
Meri Beridze, resident of Adlia: We are 7 members in our family; how can I leave everything and go somewhere with that small money? I have worked for years to collect all my property. Now, they are offering less than real price. They will not be able to evict me from here; I will pour petrol over me and will burn myself.”
Avtandil Paghava, resident of Adlia: “”They have made unreal offer. They laugh at people. It is oppression and insulting of population. There is 50 meters between my house and seashore. Do you think 67 GEL is real price for this territory?
I earn my living from this land. I do not have to buy nuts; I have vine-year, cow and go fishing. I have never applied to the City Hall for help. If the government needs my place, we will leave the area but they should pay real price and not make fun of us.
Is not our government ashamed? Are they going to add more IDPs to old ones? Similar situation is not in any of other states – state enters the house of a private person and requests him to leave the property because they want to build ice-rank here. Our honorable president said 6-7 months ago that one square meter of land from Choloki to Sarpi costs 450-500 USD but nobody is paying that price to us…”
Natela Kamadadze, resident of Adlia: “I cannot understand why I should accept 67 GEL for one square meter when total space of my land is 300 square meters and house is 65 square meters. In total they will pay 27 000 GEL. When I refused, Gela Makharadze told me I should not have complained because my house is pulling down and I should be grateful for the offer. If I am impoverished and my house is pulling down, why did not they include me in poverty reduction state program? My children are behind me and what shall we do with 27 000 GEL? I am earning my living from this land; I have a cow, garden and hope that I will not die of starvation here.”
For many years, the sea is swallowing the land of Adlia seashore. Because of that, several families had to leave their houses. One of them is Rostom Dolidze’s family. They currently shelter at their relatives. Khelvachauri district administration did not keep their promise to provide the family with alternative accommodation. Nowadays, within the expropriation program, the family is compensated according to their property. Because of the cut seashore, only one wall remained from Dolidze’s house; as for the land, it completely disappeared.
Adlia was a village in Khelvachauri district before 2009 and now it was attached to Batumi together with the villages of Kakhaberi, Angisi and Menjistskali. Despite that, on January 30, at the meeting of the municipality board, the price of one square meter in the area was estimated 64 GEL. Davit Robakidze, member of the municipality board from Labor Party, stated: “Adlia settlement or the territory alongside Boulevard was included in the zone of peripheries on purpose by Batumi City Hall. In addition to that, Adlia settlement has been attached to Batumi for more than one year already and the status of the land has not been clarified yet; it is still agricultural land. In the self-governing entity, like Batumi, there should not be an agricultural land though local officials did not change the old status of the land and estimated 64 GEL as a price of one square meter of the land.”
Interesting Details from Expertise Conclusion
Akhvlediani Audit Consulting Ltd carried out the evaluation of the estates and fruit-gardens of the 38 families in Adlia settlement and prepared conclusion. We tried to find out with Gela Makharadze how much the city hall paid for the audit report. However, Makharadze did not have this information; neither a person responsible for public information at the City Hall could provide us with the information within three days as it is requested by the law.
Tevrat Vardimanidze is one of those families whose property has already been expropriated. He owned 1 009 sq. meters of land and house with total space of 74, 99 sq. meters; he also had fruit garden. Batumi City Hall is going to pay 76 797 GEL to the Vadmanidze’s family for the property.
Four members of the company prepared the report. Zviad Akhvlediani - project manager, Ioseb Megrelishvili – technical expert; Archil Chokheli – technical expert; Davit Jelia – invited expert; analyze of land market.
The statement in the 1.0 about main data of the report is interesting: “The report demonstrates the professional opinion of the consultant in regard with the indexes of the property evaluated by him. It cannot be considered a guarantee that evaluated property shall be assigned from one to another owner for the estimated price.” However, Batumi City Hall used the estimated price as a final price for the property.
In the same report it is stated that consultant was not entitled and consequently did not measure the buildings. His assessments are approximate and cannot be exact for what the consultant is not responsible. However, the Batumi City Hall offers the sum which is mentioned in the audit report despite the approximate evaluation.
Part 3.4.3 of the zoning: “The fact that most part of the land is located in recreation zone makes negative influence on the evaluated land. Recreation zone means special restrictions for the usage of the land. Thus, the evaluated land is less attractive for investor.”
Consequently, based on the market analyze, audit estimated only 67 GEL as a price for one square meter of the land. During evaluation, they relied on the number of advertisements in printed media. “Only 5 transactions happened in Adlia within 6 months. Only one of them was vacant land. Consultant also discussed printed and online editions: newspaper “Sitkva da Sakme”, “Sitkva da Sakme on the Seaside”. Online editions: www.sakme.ge www.sapovnela.ge www.makler.ge etc. in them only two advertisements about land were published.”
The Position of Batumi City Hall
Human Rights Centre appealed to the Public Relation Center at the City Hall to find out the position of the Batumi City Hall. They sent us to Gela Makharadze, the head of the administration of Batumi City Hall about the issue of Adlia Settlement.
Gela Makharadze: You seem not know our offers. We give them living place of the same space in the residential building in Pushkin Street #35, whose construction has already finished. They will be compensated instead other buildings and plots they had. Declining our offers by them is very unprofitable.
- So do you think 67 GEL for one square meter is a good offer for people?
- City Hall and I know exactly how much the land costs on the territory of Khelachauri District. Except several cases, it is located in the central way to Sarpi.
- How many plots are planned to be expropriated by the City Hall?
- I have not counted the square meters.
- How much money is allocated for the compensation of the families and is the fund allocated to local budget or should they be transferred from president’s fund?
- They will measure the land and then estimate the total sum.
- Don’t you have exact information?
- I do not have. You should have warned me in advance what you were curious about. I will find out and call you back in several minutes. I do not care where the funds are allocated from. I can tell that we spend money Batumi budget.
- Why did you choose Akhvlediani Audit Consulting for the audit of the property?
- Because they are independent certificated experts. They are not less competent than others
- Did you collaborate with them before? How much did you pay for their service now?
- We did not collaborate with them before. I will inform you about the price of their service.
- It is mentioned in the conclusion that City Hall is not obliged to pay the amount of money, which is indicated in the report. Why did you rely only on that report?
- Why should I have offered 70 GEL to them? We could not offer, because we did not have justification for it. Despite that, we have conclusion, I agree that the offer is absolutely objective. You cannot show me any resale of the land in the territory attached to Batumi, which are more saleable.
- What is the purpose of the expropriated lands?
- It will be city road linking the city with Batumi airport.
- There is a way to the airport, is not it?
- The way is necessary. People, who make decisions in Batumi City Hall, feel how things should develop. We spend funds to turn Adlia settlement into a normal city settlement.
- Do you deny the information that you should continue confiscation of properties of other families too?
- The president granted us expropriation right on all cadastre units, but we demanded only those units in the court we need.
- What will happen with Esma Bezhanidze and Rostom Dolidze?
- Batumi City Hall will refuse Dolidze, because it is not interesting for the expropriation what he had or had not in technical bureau. Expropriation is not humanitarian mission.
-  Who shall compensate the family - Khelachauri municipality board? Why did not the government repair the coast successfully?
- Why do you consider that, Khelachauri Municipality is obliged to repair the coast? Of course, they repaired but these people do not leave their houses when their houses have their walls on the coast.
- Who worked on the project of the way?
- “Zimo” worked on it. The project is approved; I do not know details; nor do I know the cost of the project.
- If the people do not leave their territory, will you use the force?
- According to the law of expropriation, the owner is obliged to leave the confiscated property and argue about compensation. The government confiscates in accordance to the constitution. They can argue about the compensation and market price of the property. I should not need to use force. Their hopes are groundless that their property costs more.