უფლებადამცველები უფლებადამცველების დასაცავად!
26 თებერვალს, სახალხო დამცველის ოფისში საქართველოს უფლებადამცველმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა პრესკონფერენცია გამართეს და მათ წინააღმდეგ აგორებული კამპანია გააპროტესტეს. პრესკონფერენციას დაესწრო „ნორვეგიის ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდის“ რეგიონალური მენეჯერი ანე ბონდეც, რომლის შეფასებებმა ქართული მედიის დიდი ინტერესი გამოიწვია. ანე ბონდე ასევე არის „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ წარმომადგენელი.
ნიშანდობლივია, რომ მასმედიაში ქართველი უფლებადამცველების წინააღმდეგ კამპანიამ გასული წლის 10 დეკემბრიდან - ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღიდან გაძლიერდა. შეგახსენებთ, რომ ამ საინფორმაციო კამპანიის პირველი სამიზნეები არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ სტუდია „რეპორტიორის“ ხელმძღვანელი ვახტანგ კომახიძე, „ინვალიდ მეომართა და დაღუპულ მებრძოლთა მეუღლეთა კავშირის“ თავმჯდომარე მანანა მებუკე და კონფლიქტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი გახდნენ.
პრესკონფერენციაზე ცილისწამების სხვა ფაქტებთან ერთად, რომელიც უფლებადამცველების წინააღმდეგ იყო მიმართული, აქცენტი გაკეთდა იმ ზეწოლაზეც, რომელიც უკანასკნელად „მრავალეროვანი საქართველოს“ დამფუძნებელ არნოლდ სტეფანიანზე განხორციელდა. იგი  მედიაში რუსეთის აგენტად შერაცხეს. სტეპანიანის თქმით, მას ერთი წლის წინ დაემუქრნენ, თუ არ შეწყვეტდა აქტიურობას და საქმიანობას აგენტად გამოაცხადებდნენ. თუმცა, ჯერ გადაწყვეტილი არ ჰქონდათ, რომელი ქვეყნის აგენტობას დასწამებდნენ.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით შეშფოთება უცხოელმა უფლებადამცველმა, ანე ბონდემაც გამოთქვა და აღნიშნა, რომ მათი ინფორმაციით, ზეწოლა ხორციელდება სხვა უფლებადამცველებზეც, რომლებიც კონფლიქტებსა და უმცირესობათა საკითხებზე მუშაობენ. ბონდემ ვახტანგ კომახიძეზე განხორციელებული ზეწოლის შესახებაც ისაუბრა და საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა, წერტილი დაუსვას მსგავს ფაქტებს, უზრუნველყოს ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების უსაფრთხო და თავისუფალი მუშაობის პირობები.
ანე ბონდე: „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიურ ქსელთან ერთად ჩვენ გავაგრძელებთ ამ საკითხების წამოწევას და ამის თაობაზე საქმის კურსში ჩავაყენებთ ევროსაბჭოს, გაეროს, ევროპის გაერთიანებას და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რათა უზრუნველყონ მსგავსი ტიპის კამპანიის დასასრული“.
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ხელმძღვანელის, თამარ ხიდაშელი შიშობს, რომ უფლებადამცველების წინააღმდეგ მიმართული საინფორმაციო კამპანია დიდი სტრატეგიის ნაწილია და ისინი ამ საინფორმაციო კამპანიის მსხვერპლნი არიან.
პრესკონფერენციაზე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გაავრცელეს განცხადება, რომელშიც ცილისწამების კონკრეტული ფაქტებია მოყვანილი. ასევე ამ განცხადებით ქართველმა უფლებადამცველებმა საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდეს, არ დაუშვან არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და უფლებადამცველთათვის გაერთიანების, შეკრების, სიტყვის, გადაადგილების, სამართლიანი სასამართლოსა და სხვა ფუნდამენტური უფლებების შელახვა.  მედია-საშუალებებს კი პროფესიულ მოვალეობას ახსენებენ და პროფესიული ეთიკის სტანდარტების დაცვისკენ მოუწოდებენ, რათა თავიანთი საქმიანობით არ შელახონ ადამიანის უფლებები და თავისუფლებები, ასევე სახალხო დამცველს კი რეაგირებას სთხოვენ.

Human Rights Defenders in Defense of Human Rights Defenders!
On February 26, human rights organizations in Georgia gave a pres-conference in the Public Defender’s Office and protested the launched smear campaign against them. Regional Manager of the Norwegian Human Rights House Anne Bonde also attended the press-conference; her assessments of the situation were particularly interesting for Georgian media. Anne Bonde also represents South Caucasus Network of Human Rights Defenders.
It is noteworthy that campaign against Georgian human rights defenders in Georgian media outlets intensified from December 10, 2009 – the International Day of Human Rights. The first targets of the campaign were non-governmental organizations Human Rights Priority, Georgian Young Lawyers Association, head of Studio Reporter Vakhtang Komakhidze, the head of the “Union of Disabled Veterans and Wives of Fallen Soldiers” Manana Mebuke and conflict scientist Paata Zakareishvili.
At the press-conference, together with other facts of slander against human rights defenders, participants focused on the oppression on the founder of Multinational Georgia Arnold Stepanian. He was declared to be a spy of Russian Federation by Georgian media. Stepanian said a year ago he was threatened with accusing him in espionage if he had not stopped his activities. However, harassers had not decided then which country spy he was in Georgia.
Foreign human rights defender Anne Bonde was concerned about the oppression on Stepanian; she said according to her information other human rights organizations are also oppressed who work on conflict and minority issues. Bonde spoke about the oppression on Vakhtang Komakhidze and called upon the government of Georgia to stop similar facts; to ensure free and secure working environment for journalists and human rights defenders.
Anne Bonde: “Together with the South Caucasus Network of Human Rights Defenders we will continue to raise these questions and inform Council of Europe, UN, EU and other international organizations in order to ensure the end of similar smear campaign.”
Head of GYLA Tamar Khidasheli is afraid that information campaign against human rights defenders is a part of large strategy and they are victims of this campaign.
At the press-conference NGOs made a statement where they listed the facts of slander. In the statement Georgian human rights defenders called upon the government of Georgia not to breach right to gathering, assembly, freedom of expression, transportation, fair trial and other fundamental rights of the non-governmental officials and human rights defenders. They reminded media outlets their professional obligations and called upon them to act in compliance with ethic standards in order not to breach the human rights and basic freedoms; they also requested the public defender to react on the situation.