ყვარელს ცოცხლად დამარხვის საფრთხე ემუქრება
ყვარელში, დურუჯის ხეობაში ეკოლოგიური კატასტროფაა მოსალოდნელი. სპეციალისტების თქმით, მდგომარეობა საგანგაშოა. ისინი კატასტროფას წლების განმავლობაში წინასწარმეტყველებენ, მაგრამ მათ პროგნოზს ყურს არავინ უგდებს.
„1990 წლის შემდეგ მდინარე დურუჯის კალაპოტი არ გაწმენდილა. მანამდე აქ ყოველდღიურად 6-7 ექსკავატორი მუშაობდა, ჩამონატანს წმენდდნენ და ზემოთ, სანაპირო დამბაზე ყრიდნენ. ბოლო 20 წლის განმავლობაში ჩამონატანი დაგროვდა და დამცავი გაბიონები მთლიანად დამარხა. ამ დროისთვის მდინარე დურუჯი ყვარლის დასახლებულ ტერიტორიაზე მაღლაა. პატარა წყალდიდობის შემთხვევაშიც კი მოსალოდნელია, მდინარემ დაზიანებული ნაპირი გაარღვიოს და ყვარელი წალეკოს, მოსახლეობა ცოცხლად დამარხოს“, - აცხადებს ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი ანზორ საკანდელიძე.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგიური საშიშროების და გეოლოგიური გარემოს მართვის დეპარტამენტის უფროსის, ემილ წერეთელის თქმით, მდგომარეობა ძალიან მძიმეა და სასწრაფოდ არის შესასწავლი.
„კონკრეტული წერტილებია დასადგენი, სად უნდა ჩატარდეს სამუშაოები დაუყოვნებლივ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მდინარემ შესაძლოა, ყვარელი მთლიანად წალეკოს“, - ამბობს ემილ წერეთელი.
დურუჯმა ყვარელი პირველად 1832 წელს დაანგრია. მომდევნო ტრაგედია 1904 წელს დატრიალდა - ღვარცოფმა და მდინარის მიერ ჩამოტანილმა ქვა-ღორღმა მთელი ქალაქი წალეკა და სახლებიდან აკვნიანი ბავშვები გაიტაცა. 1906 წელს, დურუჯიზე  ილია ჭავჭავაძის თაოსნობით დამცავი დამბები აშენდა, რაც ქალაქს 1949 წლამდე იცავდა. 1949 წელს მოვარდნილმა დურუჯმა მთელი საჭოთა კავშირი შეძრა. ღვარცოფი თავს დაატყდა ე.წ. „კაზარმას“, რომელშიც ბერლინის აღებაში მონაწილე სამხედრო საავიაციო ნაწილი იყო განლაგებული. სულ რამდენიმე წუთის განმავლობაში სტიქიამ 56 ადამიანის, მათ შორის 54 პილოტის სიცოცხლე იმსხვერპლა. დაიღუპა დიდძალი პირუტყვი, გაჩანაგდა მიმდებარე ვენახები და ბაღ - ბოსტნები.
როგორც  გავარკვიეთ, მდინარე დურუჯისგან გამოწვეული პრობლემებით  მოსალოდნელი  კატასტროფის  შემთხვევაში, ყვარელში ხალხის ევაკუაციის გეგმა არ არსებობს.
„ჩამონატანით  სავსე მდინარის კალაპოტი საფრთხეს ნამდვილად ქმნის, თუმცა მდგომარეობა არც იმდენად საგანგაშოა, რომ ხალხის ევაკუაციის გეგმა არსებობდეს“, - ამბობს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამოქალაქო უსაფრთხოების სამმართველოს უფროსის მოადგილე არჩილ ნიჟარაძე.
წლების წინ  მდინარე დურუჯის ზედა წერტილზე გახსნილი იყო საქართველოს საგანგებო სიტუაციების დეპარტამენტის კახეთის სამხარეო შტაბის საგუშაგო, საიდანაც, ხიფათის შემთხვევაში, ხალხის დროული ინფორმირება უნდა მომხდარიყო.
გარემოსდამცველების  ინფორმაციით, უკვე 20 წელია, რაც მდინარე დურუჯის  კალაპოტი არ იწმინდება. „მდინარეს  ყოველწლიურად 500 ათასი კუბური მეტრი ნატანი ჩამოაქვს, რის  გამოც კალაპოტი სულ უფრო მაღლა იწევს. თელავის გზაზე  არის 20 წლის წინ აგებული  ხიდი, რომლის თავდაპირველი სიმაღლე 10 მეტრი იყო. ამჟამად მდინარის ტალღები ლამის ხიდს ურტყამს. მდინარის ირგვლივ ზვინულის მოცულობა დაახლოებით 12 მილიონ კუბურ მეტრს, ფაქტობრივად, პატარა მთას შეადგენს. ეს მთა ყვარელს წალეკვისგან იცავს, მაგრამ ძლიერი წყალმოვარდნის პერიოდში, შესაძლებელია ყვარლისკენ დაიძრას და ქალაქს გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს“, - აღნიშნა კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის პროექტის კოორდინატორმა, რეზო გეთიაშვილმა.
გეოლოგები და საშენი მასალების სპეციალისტები, საქართველოს მთავრობას, ყვარელში, დურუჯის რისკის შესამცირებლად სპეციალურ პროექტს სთავაზობენ.
ოთარ სამხარაული, გეოლოგი: „მდინარის მიერ ჩამოტანილი სელური ნაკადი კერამზიტის წარმოებისთვის საუკეთესო ნედლეულს წარმოადგენს. კერამზიტი მსუბუქი მასალაა, რომლისგანაც მაღალი ხარისხის სამშენებლო ბლოკს ამზადებენ. ამასთან, ცემენტის ტექნოლოგიურ ციკლში საჭირო კომპონენტებზე აქაური სელური ნაკადის დამატებით მიიღება უმაღლესი ხარისხის 500 - მარკიანი ე.წ. „პორტალცემენტი“. უფასო ნედლეულის პირობებში ამ პროექტის კომერციულობა არანაირ ეჭვს არ იწვევს. მოგება იმხელა იქნება, რომ ქარხანა ხარჯს სულ რაღაც 2 წელიწადში აანაზღაურებს“.
ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორის ანზორ საკანდელიძის თქმით, მეცნიერებს ამ საკითხის სამეცნიერო - პრაქტიკული შესწავლა დასრულებული აქვთ და მზად არიან სერიული წარმოებისათვის: „ამისათვის აუცილებელია ერთი საცდელ - საწარმოო ღუმელის აშენება და სახერხი მოწყობილობების შეძენა, რაც დაახლოებით 50 000 დოლარი ჯდება. აი, ამ თანხის მოპოვება ვერანაირად ვერ შევძელით, რის გამოც მიუტევებლად ჭიანურდება მართლაც უნიკალური პროექტის პრაქტიკული რეალიზაცია, რაც კომპლექსურად მოაგვარებდა საქართველოში ბევრ საჭირბოროტო და გადაუდებელ პრობლემას“.

Kvareli Is Threatened with Burying
Ecological disaster is expected in Duruji Ravine in Kvareli. Specialists say the situation is alarming. They have been predicting the disaster for many years but nobody pays attention to them.
“Since 1990, the bed of the River Duruji has not been cleaned. Before that, 6-7 excavators were working in the area every day; they were cleaning the brought ruins and threw them on the bank dam. The sand and stones have gathered for the last 20 years and protecting dams were completely buried. At the moment, the River Duruj is flowing higher than residential area of Kvareli. Even if the river floods a bit, it can break through the damaged borders and overflow Kvareli and bury the population alive,” said doctor of technical science, Professor Anzor Sakandelidze.
Head of the department for geological disasters and management of geological environment within the environmental national agency Emil Tsereteli said the situation is very urgent and we should study it immediately.
“We must estimate concrete spots where the working activities shall be carried out. Otherwise, the river might flood the entire Kvareli,” said Emil Tsereteli.
Duruji first destroyed Kvareli in 1832. The next tragedy happened in 1904 – torrent, stones and road-metal brought by the river destroyed the entire town; it carried the children in their cradles away from houses. In 1906, with the imitative of Ilia Chavchavadze protecting dams were constructed on the river Duruji which protected the town before 1949. In 1949 the river-flood shook the entire Soviet Union; the torrent attacked military base, where part of military aviation, which participated in the capture of Berlin, was deployed. Within several minutes 56 people died among them 54 were pilots. A lot of cattle died, the gardens and vine-yards were destroyed.
As we have found out, if the disaster happens due to the problems existing in regard with Duruji River, there is no evacuation plan of population from Kvareli.
“The river-bed full of sand and stones creates real threat; however, the situation is not so alarming to create the plan for evacuation,” said deputy head of civil security department within the department for urgent situations Archil Nizharadze.
Years ago, the watch-house of the department was working on the top of the Duruji River; people could have been warned from the watch-house in emergency situation.
According to environmental officers, the bed of the river has not been cleaned for 20 years already. “The river brings about 500 000 cube meters of ruins a year for what the bed is raising higher and higher. There is a bridge on the way to Telavi which was built 20 years ago and initially it was 10 meters high. Now, the river waves almost heat the bridge. The ruins of about 12 million cube meters around the river have created a small mountain in fact. This mountain protects Kvareli from the river but if it floods, the mountain might move towards the town and damage it extremely poorly,” said Rezo Getiashvili, project coordinator for the Caucasian Environmental NGO Network.
Geologists and specialists of construction materials offer the government of Georgia to start a special project to reduce the risk of Duruji.
Otar Samkharauli, Geologist: “The materials brought by the river are the best raw materials for the production of expanded clay; and high-quality construction blocks can be made of it. Besides that, if we add the materials brought by the river to the necessary components of technological cycle of cement, we will receive best quality, so-called 500-mark PortalCement. The success of this project is not doubtful because of existence of free raw materials. The profit will be so huge that the factory will reimburse its expenses in 2 years.
Professor Anzor Sakandelidze said scientists have already studied this problem in scientific-practical view and are ready to work. “For it we need construction of experimental oven and purchase of sewing equipment which will cost about 50 000 USD. We could not get this money and because of it the practical realization of unique project is delayed though it could resolve serious problem in Georgia.”