ქალაქში, სადაც უამრავი პრობლემაა, საახალწლო სამზადისი აგვისტოდან დაიწყება
2010 წლის ქუთაისის ადგილობრივი ბიუჯეტი, რომელიც შარშანდელისგან რადიკალურად განსხვავდება, დამტკიცებისთანავე იქცა განსჯისა და კრიტიკის საგნად. ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ იგი არასერიოზულ ვითარებაში, ყოველგვარი  განხილვის გარეშე დაამტკიცა. ბრალდებას არასამთავრობო სექტორიც ადასტურებს.
„ბიუჯეტში უამრავი ხარვეზია, რომ არაფერი ვთქვათ იმაზე, თუ რა ვითარებაში  დაამტკიცეს იგი. ყოველი ლარი ამ ბიუჯეტში არასწორადაა დაგეგმილი, რაც, თავისთავად იწვევს იმ შედეგს, რომ მასში ცვლილებები ყოველდღე შექავთ. არ შეიძლება, ბიუჯეტში ცვლილებები გამუდმებით შედიოდეს, მაგრამ ეს არავის ესმის. არც უნდათ, ესმოდეთ“, - აცხადებს იმერეთის რეგიონის სამეცნიერო-საინფორმაციო ასოციაციის ხელმძღვანელი ზაზა ხელაძე.
ბიუჯეტში ცვლილებებს მიეძღვნა საკრებულოს სხდომა, რომელიც გასულ კვირას ქუთაისში გაიმართა. ადგილობრივი სათათბიროს გადაწყვეტილებით, ქუთაისის მერიის აპარატს კაპიტალური ხარჯისთვის 38 000 ლარი დაემატა. იმავე სხდომაზე საუბარი იყო ბიუჯეტიდან 715 000 ლარის გამოყოფაზეც, რომელიც ქალაქში ერთ-ერთი ქუჩის რეაბილიტაციისთვის უნდა დაიხარჯოს.
ადგილობრივ ბიუჯეტთან დაკავშირებით პრეტენზიები აქვთ რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის ორგანიზაციის წევრებსაც. პარტიის ქუთაისის საქალაქო კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადებით, ადგილობრივი ბიუჯეტი „ტაშ-ფანდურის“ ფონზე მიიღეს, რაც ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან გაუმართლებელი საქციელია. რესპუბლიკელები ფიქრობენ, რომ ბიუჯეტი ქალაქში არსებული რეალობის არაადეკვატურია და ვერ ასრულებს მის პირდაპირ დანიშნულებას - ემსახუროს ხალხს.
„არსებობს საკითხები, რომლებიც ზოგადი მდგომარეობის მიუხედავად, კვლავ აქტუალურია და წინა პლანზეა წამოწეული. მიმდინარე წლის ბიუჯეტი, მართალია,  შარშანდელისგან რადიკალურად განსხვავდება და შემცირებულიცაა, მაგრამ, როგორც ჩანს, ამით არაფერი იცვლება. შარშანდელ ბიუჯეტში  მერიისა და საკრებულოს ჩინოვნიკების პრემია შეადგენდა 646 600 ლარს, საკრებულოს თანამდებობის პირთა სახელფასო დანამატი - 33 5000 ლარს, მერიის შენობის რემონტისთვის გამოყოფილი თანხა 250 000 ლარს, საკრებულოსა და მერიის ტრანსპორტის ექსპლუატაციისა და მოვლა-შენახვის ხარჯი კი - 199 200 ლარს. უკვე ნათელი ხდება, რომ წელსაც თითქმის არაფერი შეიცვლება მაშინ, როცა ქალაქში უამრავი საკითხია გადასაჭრელი“, - ამბობს რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის საქალაქო კომიტეტის თავმჯდომარე ნატო ქათამაძე.
ექსპერტთა განმარტებით, წლევანდელი ბიუჯეტი (როგორც ადგილობრივი, ისე ცენტრალური) პოსტკრიზისული ბიუჯეტია და მნიშვნელოვნადაა შემცირებული. თუმცა, რეალობას ნაკლებად ასახავს. მიზეზად მისი არაადეკვატურ ვითარებაში დამტკიცება სახელდება.
პაატა კლდიაშვილი, საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის ქუთაისის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი: „შესაძლოა, ეს იმ მდგომარეობამ განაპირობა, რასაც ქალაქში ხელისუფლების ცვლილება ჰქვია. გასული, 2009 წლის ბიუჯეტის მიღებაში ჩვენ აქტიურად ვიღებდით მონაწილეობას, რაც წელს, სამწუხაროდ, აღარ გამეორებულა. ვფიქრობ, ეს ხელისუფლების ცვლილების გამო მოხდა. ქალაქის ხელმძღვანელობა სწორედ ბიუჯეტის მიღების პროცესის დროს  შეიცვალა. ქუთაისის მერი სულ რაღაც რამდენიმე დღის მოსული იყო და ამ საქმეში ჩახედული ვერ იქნებოდა“.
ადგილობრივი ბიუჯეტის შემცირება (იგი წელს 26 800 000 ლარს შეადგენს) ცენტრალური ბიუჯეტიდან მიღებული ფინანსური დახმარებების შემცირებითაა გამოწვეული. ბიუჯეტისგან განსხვავებით, შარშანდელთან შედარებით, მნიშვნელოვნადაა გაზრდილი სარეზერვო ფონდი (შარშან 200 000 ლარი იყო, წელს კი, 500 000 ლარია),  რაც როგორც ოპოზიციური პარტიების, ისევე არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების პროტესტს იწვევს.
მათი განმარტებით, პრიორიტეტული საკითხები უკანა პლანზეა გადაწეული მაშინ, როცა საახალწლო ღონისძიებების შესრულება ბიუჯეტში ხუთ თვეზეა გაწერილი და ამ საქმისთვის 100 000 ლარია გამოყოფილი. რაც, საბოლოო ჯამში, ნიშნავს, რომ ქალაქში, სადაც უამრავი პრობლემაა, მთავრობა საახალწლო სამზადისს აგვისტოდან იწყებს.

16:15, Thursday, 23.05.2013
Kutaisi local budget for 2010, completely different from the previous one, became topic of serious discussion and critic soon after it was approved. Representatives of the opposition parties state local government approved it in unserious situation without any discussion. The NGO sector also joins the accusation.
“There are a lot of faults on the budget not to tell anything about the situation it was approved. Each lari is envisaged in the budget incorrectly and it causes daily amendments to the budget. Budget cannot be permanently amended but nobody realizes it; they do not even want to think of it,” said head of Scientific-Information Association of Imereti region Zaza Kheladze.
Amendments in the budget were discussed at the meeting of municipality board last week in Kutaisi. According to the board, 38 000 GEL was added to the capital expenses of the Kutaisi City Hall administration. At the same meeting, they discussed allocation of additional 715 000 GEL from budget which will be spent on the rehabilitation of one of the streets in the city.
Members of Kutaisi office of the Republic Party also have some complaints about local budget. Chairperson of the Kutaisi office said the local budget was approved alongside entertainment and it is incorrect. Members of Republic Party think the budget is adequate to real situation in the city and does not comply with its direct purpose – to serve the people.
“There are cases which are still urgent despite general situation. Although the budget of the current year is radically different from the last year budget and it is reduced, apparently it cannot change anything seriously. The funds for the bonuses of the officials from City Hall and municipality board in the budget was 646 600 GEL; additions to the salaries of the officials from municipality boards is 33 500 GEL; the sum allocated for the renovation of the City Hall building is 250 000 GEL; the fund for the exploitation of the vehicles of municipality board and city hall is 199 200 GEL. So, it is already clear that nothing will be changed this year either, though many problems shall be resolved in the city,” said chairperson of the Kutaisi office of Republic Party Nato Katamadze.
Experts clarify that this year budget (both local and central) are post-crisis budget and are seriously reduced.
However, it does not demonstrate the reality completely. The reason is its improvement in inadequate circumstance.
Paata Kldiashvili, head of Kutaisi office of the Young Economists Association of Georgia: “Maybe it was caused by changing of the city government. We actively participate in the working process on the budget of last year but it did not happen this year. I think, it happened because the government was changed. The city authority was changed when the budget was being worked out. Kutaisi government was changed at that time and the mayor had come into government only for several days and did not know much about it yet.”
Reduction of the local budget (this year it is 26 800 000 GEL) was caused by reducing the financial aid from the central budget. Unlike the budget, the reserve fund was seriously increased (last year it was 200 000 GEL and this year it is 500 000 GEL) which causes protest of both opposition parties and NGO sector.
They clarify priority issues have become less urgent this year though preparation activities for New Year are scheduled for 5 months and 100 000 GEL is allocated for the purpose. In the end, it means the government of the city with plenty of problems starts preparation for New Year from August.