„ასეთი რა გამიკეთეს, რომ მოწყვეტილი ვარ წელსქვევით?!“ - ნადიმ ცეცხლაძე გლდანის საპყრობილეში გარდაიცვალა
გარდაცვლილ პატიმარს წამების კვალი ეტყობა
2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის დამთავრების შემდეგ, მშობიარე მეუღლის სანახავად შინ წასვლა გადაწყვიტა. თუმცა, მეთაურმა შვებულება არ მისცა. ნადიმ ცეცხლაძემ მეთაურის სიტყვები არაფრად მიიჩნია, ფორმა დაუტოვა და სოფელში დაბადებული შვილის სანახავად წავიდა. ბათუმის სამხედრო სამსახურის მიტოვების გამო მის მიმართ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. 30 წლის ნადიმ ცეცხლაძე სამართალდამცავებს 2009 წლის 6 სექტემბერს ჩაბარდა. გორის რაიონის სოფელ მეჯვრისხევში 1979 წელს დაბადებული ნადიმ ცეცხლაძე ერთი წელი ბათუმის სამხედრო ბატალიონში მსახურობდა. 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის დროს კი ცხინვალის მისადგომებთან იბრძოდა.
„ჩემს შვილს გავაგებინეთ, რომ მისი მეუღლე მშობიარობდა. მეთაურმა სახლში გაშვებაზე უარი უთხრა. გაბრაზებულმა გაიხადა ფორმა და მიუყარა მეთაურს. ამის გამო დაიჭირეს. ჯერ 5000 ლარი გირაო გადავიხადეთ, შემდეგ საპროცესო გარიგება შემოგვთავაზეს. გორის პროკურატურა თანახმა იყო, საერთოდ პატიმრობა მოეხსნათ და მხოლოდ პირობითი და ის გადახდილი 5 000 ლარი ჯარიმის სახით დაეტოვათ, მაგრამ სასჯელარსრულების დეპარტამენტიდან მოითხოვეს, ერთი წელი მაინც დატოვეთ ციხეშიო. რატომ, რისთვის?! მე ყველაფერს გავაკეთებ, რომ სიმართლეს მივაღწიო და ამას არავის ვაპატიებს“, - გვითხრა გარდაცვლილის მამამ შოთა ცეცხლაძემ.
ჯერ კიდევ 5 მარტს უფლებათადამცველი ნანა კაკაბაძე იტყობინებოდა, რომ გეგუთის მე-8 საპყრობილეში პატიმარი უმძიმეს მდგომარეობაში იმყოფებოდა. იმავე დღესვე ცეცხლაძის მეუღლემ განცხადებით სახალხო დამცველს მიმართა.
12 მარტს ამ საკითხზე სახალხო დამცველის აპარატში ადვოკატმა გელა ნიკოლაიშვილმა და დაჩი ცაგურიამ დამატებით კიდევ ერთი პრესკონფერენცია მოიწვიეს. ამის შემდეგ იმავე 12 მარტს ნადიმ ცეცხლაძე ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოდან ტუბერკულოზის ეროვნულ ცენტრში გადაიყვანეს. ამდენი ძალისხმევის მიუხედავად, პატიმრის გადარჩენა ვერ მოხერხდა. ერთადერთი, რაც მძიმე მდგომარეობაში მყოფი პატიმრისთვის „შეღავათი“ იყო, გეგუთის ციხიდან საავადმყოფოდან საავადმყოფოში უშედეგო გადაყვანაა.
„პოლიციას საღ-სალამათი, ჯანმრთელი ვაჟკაცი ჩაბარდა. იყო უაღრესად განათლებული. ცდილობდა, წარჩინებული იურისტი ყოფილიყო... ჩვენთვის წარმოუდგენელია, 5 თვეში ასე რატომ მოესწრაფა სიცოცხლე?!“ - გულისტკივილით ამბობენ მეზობლები.
ჯანმრთელობის კრიტიკული მდგომარეობის კიდევ უფრო გართულების შემდეგ ნადიმ ცეცხლაძე ციხის რესპულიკური საავადმყოფოდან ტუბერკულოზის ეროვნულ ცენტრში გადაიყვანეს. „ასეთი რა გამიკეთეს, რომ მოწყვეტილი ვარ წელსქვევით?!“ - ეს არის ერთადერთი ფრაზა, რაც ახსოვთ ახლობლებს მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ნადიმისაგან. სხვა დეტალები უცნობია. პატიმარს საუბარიც და მის გარშემო არსებული გარემოს აღქმაც უჭირდა.
გარდაცვლილი პატიმარი გორის რაიონის სოფელ მეჯვრისხევის მეფრინველეობის ფაბრიკის დასახლებაში გადაასვენეს. გარდაცვლილის მეუღლის, ეკა თაბუკაშვილის თქმით, პატიმარმა 18 მარტს დილის 3 საათზე დაასრულა სიცოცხლე. ოჯახს მიუსამძიმრეს უფლებადამცველებმა - ნანა კაკაბაძემ და დაჩი ცაგურიამ. ისინი პირადად იმყოფებოდნენ მეჯვრისხევში.
„ძალიან დაგვეხმარეთ და ბევრი იბრძოლეთ, ქალბატონო ნანა! ვერ გადავარჩინეთ მისი სიცოცხლე, მაგრამ თქვენი წყალობით ჩვენს ხელში მაინც დალია სული“, - ასეთი სიტყვებით შეეგებნენ ახლობლები ნანა კაკაბაძეს მეჯვრისხევში.
შოთა ცეცხლაძე, ნადიმის მამა: „2010 წლის 10 თებერვალს გეგუთის ციხეში პირადად  ვიყავი ჩასული და ჩემი შვილი აბსოლუტურად ნორმალურ მდგომარეობაში ვნახე. თითქმის 20 წუთი გვქონდა სასაუბრო დრო და ბევრი ვილაპარაკეთ. ამის შემდეგ, მის სანახავად, 22 თებერვალს ჩავედი. თუმცა შეხვედრა უკვე ვეღარ მოვახერხე. მითხრეს, რომ 11 თებერვალს უმძიმეს მდგომარეობაში გადაუყვანიათ თბილისში ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში. იმ წუთში ძალიან გამიკვირდა ეს ფაქტი, რადგან წინადღით - 10 თებერვალს ჩემი თვალით ვნახე და საიმისო არაფერი სჭირდა, რომ მეორე დღეს საავადმყოფოში გადაეყვანათ. 23 თებერვალს ჩავედი თბილისში და ციხის საავადმყოფოში არ მომცეს შვილის ნახვის უფლება. 24 თებერვალს კვლავ ჩავედი თბილისში, განცხადებები დავწერე პარლამენტში და ციხის საავამდყოფოში. პასუხი მეორე დღეს ანუ 25 თებერვალს უნდა გამეგო 10-დან 13 საათამდე, მაგრამ დროზე ადრე ჩასვლა ვერ მოვახერხე და ციხის საავადმყოფოში ჩავედი 14:00 საათზე. ხელმძღვანელობას ვერ შევხდი. გადავწყვიტე განცხადება სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ერთ-ერთი ხელმძღვანელის - ჭკადუას სახელზე დამეწერა. ციხის საავადმყოფოში მითხრეს, რომ განცხადება პირადად დეპარტამენტში უნდა ჩამებარებინა. წამოვედი დეპარტამენტში და ჭკადუამ არ მიმიღო. მერე, როგორც იქნა, ერთ-ერთმა კანცელარიის თანამშრომელმა გაბედა და ავიდა ჭკადუას კაბინეტში. ჭკადუამ გადარეკა ციხის საავადმყოფოს უფროსთან, რომელმაც უთხრა, ნადიმ ცეცხლაძე უგონო მდგომარეობაშიაო. დამრთეს ნება, ორი დღის შემდეგ - 27 თებერვალს მენახა. 27-ში ვერ ვნახე. ჩავედი თბილისში 28 თებერვალს. იმ წუთში შევხედე, რომ ყავარჯენი ცოტა ახალი ჰქონდა და რაღაც-რაღაცეები სუფთად იყო, მაგრამ 4 მარტს რომ ჩავედით, ჩემი შვილი სისველეში იწვა, უკვე ლპებოდა. უკვე აშკარად ეტყობოდა, რომ კოჭებში გადამტვრეული იყო. წელში გადამტვრეული იყო. საშინელ მდგომარეობაში იყო. 5 მარტს უკვე ქალბატონ ნანა კაკაბაძის მეშვეობით ყველასთვის ცნობილი გახდა, რაც ხდებოდა“.
ნანა კაკაბაძე სახელმწიფოსგან ჯერ კიდევ 5 მარტიდან ცდილობდა ნადიმ ცეცხლაძის უმძიმესი მდგომარეობის შესახებ შესაბამისი ზომების მიღებას. მან პატიმრის სიკვდილამდე ერთი დღით ადრეც, 17 მარტს პირდაპირ განაცხადა, რომ პატიმარი კვდება: „მოვითხოვთ, ნადიმ ცეცხლაძესთან დაუყოვნებლივ შევიდეს სახალხო დამცველი და გაერკვეს საქმის ვითარებაში. ოჯახის წევრების ინფორმაციით, მის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება და ადმინისტრაცია არანაირ ზომებს არ იღებს ქალაქის საავადმყოფოში მისი ეტაპირებისთვის, სადაც მას სრულფასოვანი სამედიცინო მომსახურება გაეწევა“.
თუმცა, 18 მარტს დილის 3 საათზე პატიმარი გარდაიცვალა. ტუბერკულიოზის ეროვნულ ცენტრში მის საწოლთან ახლობლებიც იყვნენ. პატიმართა გარდაცვალების ისტორიაში, ალბათ, ეს ერთ-ერთი გამონაკლისი შემთხვევაა, როდესაც პატიმარი ახლობლების ხელში ამთავრებს სიცოცხლეს.
ჩვენთვის ისიც გახდა ცნობილი, რომ გარდაცვლილია კიდევ ერთი პატიმარი, რომელიც ნადიმ ცეცხლაძესთან ერთად საკანში იჯდა. ისიც სოფელ მეჯვრისხევიდან იყო. გარდაცვლილი პატიმარი - კეკელიშვილი 21 თებერვალს გადაასვენეს სოფელში. ცეცხლაძეებმა სწორედ მაშინ გაიგეს, რომ ნადიმ ცეცხლაძეც უმძიმეს მდგომარეობაში იყო. გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ცეცხლაძე და კეკელიშვილი ერთად სცემეს, რომელთაგან ერთ-ერთი მაშინვე გარდაიცვალა.
„როდესაც 21 თებერვალს  გარდაცვლილი კეკელიშვილი ჩამოიყვანეს სოფელში, სწორედ მაშინ გავიგეთ, რომ ნადიმიც უმძიმეს მდგომარეობაში იყო. ორივე ერთ საკანში იყვნენ მოთავსებულები“, - ამბობს შოთა ცეცხლაძე.

“What have they done to make my lower limbs paralyzed?” Nadim Tsetskhladze died in Gldani prison.
After the war in August of 2008 finished he decided to visit his pregnant wife at home; however, the commander did not allow him to go. Nadim Tsetskhladze did not pay attention to his order, took off his uniform and went to the village to see his new-born child. Criminal case was launched against him for leaving the military unit in Batumi. 30-year-old Nadim Tsetskhladze surrendered to the law enforcement officers on September 6, 2009. He was born in the village of Mejvriskhevi in Gori district in 1979. Nadim Tsetskhladze served in Batumi military battalion for one year. During the August war he was fighting at the entrance to Tskhinvali.
“We informed our son that his wife was going to deliver a child. The commander refused him to go home. He got angry, took off his uniform and left the unit. He was arrested for it. Initially we paid bail of 5 000 GEL; then they offered us plea-bargain. Gori district prosecutor’s office agreed to cancel imprisonment liability at all and leave only suspended sentence and bail of 5 000 GEL which we had already paid. However, penitentiary department requested to leave him in prison for at least one year. Why, what was the purpose?! I will do my best to find out the truth and will not forgive it anybody,” said the father of the dead prisoner Shota Tsetskhladze.
On March 5, human rights defender Nana Kakabadze reported that a prisoner was in poorest conditions in Geguti Prison N 8. On the same day, wife of Tsetskhladze petitioned to the public defender of Georgia.
On March 12, lawyer Gela Nikolaishvili and Dachi Tsaguria gave a press-conference on the fact. After that, on March 12, Nadim Tsetskhladze was taken to the national center for tuberculosis from the jail hospital. Despite all these efforts, it turned out impossible to help the prisoner.  The only “relief” for him was to place him in ordinary hospital.
“The police detained completely healthy man; he was very educated and tried to be a successful lawyer… we cannot imagine how he could die within 5 months,” the neighbors are worrying.
After the health conditions became extremely critical Nadim Tsetskhladze was taken to the national center of tuberculosis. “What have they done with me to make my lower limbs paralyzed!?” it is the only phrase the relatives remember from Nadim when he was in very bad conditions already. Other details are unclear. The prisoner could not speak and perceive the surrounding environment.
The dead prisoner was taken to the settlement of the poultry factory in Mejvriskhevi village after the death. His widow Eka Tabukashvili said her husband died at 3:00 am on March 13. The human rights defenders Nana Kakabadze and Dachi Tsaguria condoled with the family in the village.
“You helped us much and struggled much for us but we could not help him; anyway, with your support he died in our presence,” the relatives of the dead young man told Nana Kakabadze in Mejvriskhevi.
On March 5Nana Kakabadze started to urge the government to take all measures to assist Nadim Tsetskhladze. She publicly announced on March 17 – a day before his death – that the prisoner is dying. “We request the public defender to visit Nadim Tsetskhladze immediately and to find out the situation. According to his family members, his life is in danger and the prison administration does not do anything to take the prisoner to the city hospital where doctors could provide proper medical treatment for him.”
However, at 3:00 am on March 18 the prisoner died. His family members and relatives were with him in the national center of tuberculosis. In the medical history of the dead prisoners it was the only exception when the prisoner died in the presence of his relatives.
Reportedly, one more prisoner died who was sitting in the same cell as Tsetskhladze. He was resident of Mejvriskhevi village too. The dead prisoner – Kekelishvili was taken to the village on February 21. The Tsetskhladzes learned that their son was in poor conditions on that day. According to the spread information, Tsetskhladze and Kekelishvili were beaten together and one of them died immediately.
“We learned about poor health conditions of Nadim on February 21 when Kekelishvili was brought to the village. They were together in the same cell,” said Shota Tsetskhladze.