გაზეთ „შანსის“ მთავარი რედაქტორი იანუკოვიჩს ოჯახისთვის პოლიტიკურ თავშესაფარს სთხოვს
გაზეთ „შანსის“ დამფუძნებელმა და მთავარმა რედაქტორმა, ბონდო ქურდაძემ, გასულ შაბათს საქართველო მეუღლესთან და სამ შვილთან ერთად დატოვა, რის მიზეზებზეც მას პრესა.გე ტელეფონით ესაუბრა. იგი ამჟამად კიევშია. 19 მარტს მან ოფიციალურად და უკრაინული მედიასაშუალებებით წერილობითი თხოვნით მიმართა უკრაინის პრეზიდენტს, ასევე დასავლეთ ევროპის ქვეყნებს, რომ მისმა ოჯახმა მიიღოს პოლიტიკური თავშესაფარი.
- რატომ ითხოვთ პოლიტიკურ თავშესაფარს?
ბონდო ქურდაძე: იმიტომ, რომ ჩემზე ზეწოლა ხორციელდებოდა – ოჯახის წევრებზე მემუქრებოდნენ. უკრაინის და დასავლეთ ევროპის ქვეყნებს დახმარებას ვთხოვ, ჩემი ოჯახი შეიფარონ. მე ჩაბარებას არ ვაპირებ. ჩემი ცოლ–შვილისთვის პოლიტიკურ თავშესაფარს, როგორც კი ავიღებ, საქართველოში დავბრუნდები და გავაგრძელებ ბრძოლას დემოკრატიისთვის, სააკაშვილის რეჟიმის წინააღმდეგ. მე არა ვარ მიშა სააკაშვილი, რომ საქართველოდან გამოვიქცე. ალყაშემორტყმულ სოხუმში ვარ შესული.
- რაზე საუბრობთ წერილში, რომლითაც მიმართეთ უკრაინის პრეზიდენტს?
- იმ მდგომარეობაზე, რაც ჩვენს ქვეყანაშია შექმნილი – რომ არ არსებობს თავისუფალი ქართული ტელევიზია; რომ არის პოლიციური სახელმწიფო, მოსმენებით, დევნით; და რომ არ არსებობს სასამართლო.
- კონკრეტულად იმ ზეწოლებზეც საუბრობთ, რაც თქვენს მიმართ განხორციელდა?
- დიახ. თქვენ იცით, რომ აღებული მაქვს „ხალხი ასამართლებს ხელისუფლებას“ გაშუქების ექსკლუზიური უფლება. ასევე ავიღე იმ კასეტის გაშიფვრის ექსკლუზიური უფლება, სადაც ზურაბ ჟვანიას სიკვდილზეა ლაპარაკი. მე ჩემი ოჯახი იმ მუქარებს გამოვარიდე, რაც ხორციელდებოდა – უსაფრთხოების მიზნით სხვა ქვეყანაში გავიყვანე.
- უკრაინა რატომ აირჩეთ?
- მთელს ოჯახზე შენგენის ვიზა მქონდა, მაგრამ დასავლეთ ევროპაში არ წავედი; აქ ერთადერთი მიზეზის გამო ჩამოვედი – წინა პრეზიდენტს სისხლი არ დაუღვრია, ისე ვაჟკაცურად ჩაატარა არჩევნები და ხელისუფლებიდან წავიდა; აქ სისხლისღვრა და უბედურება გამორიცხულია. უკრაინელები ამას არ გააკეთებენ. ჩვენი პრეზიდენტი იუშენკოსთან მეგობრობდა, მაგრამ ეს თვისება მისგან ვერ გადმოიღო. ყოფილი პრეზიდენტი უკრაინელებს ძალიან უყვართ; აქ უკრაინელმა ხალხმა თავისი ნება გამოავლინა და უკრაინამ დაამტკიცა, რომ ეს დემოკრატიული ქვეყანაა.
თვითმფრინავიდან რომ ჩამოვედი, თავი ისე ვიგრძენი, როგორც მონტე კრისტომ, ციხიდან თავისუფლების კუნძულზე გასვლის შემდეგ; ამოვისუნთქე, უკან აღარ ვიხედები, ჯიბეებში ხელები არ მაქვს ჩაწყობილი, რომ ვინმემ რაიმე არ ჩამიდოს, ლაპარაკის დროს ტელეფონს არ ვთიშავ. აქ ყველა მომღიმარი სახით დადის. ძალიან თბილად დამხვდნენ.
თითქმის ყველამ იცის, საქართველოში, რაც ხდება. ძალიან შეურაცხყოფილები არიან, იმის გამო, რომ საქართველოდან არჩევნებზე 2 000 პოლიციელი დამკვირვებლებად გაგზავნეს. აქ ამბობენ – სააკაშვილი საქართველო არ არის, ჩვენ გვიყვარს ქართველი ხალხიო. თვითონ სააკაშვილი არანორმალურად მიაჩნიათ. მით უმეტეს, მას შემდეგ, რაც „იმედის“ ეთერში „მოდელირებული ქრონიკა“ გავიდა. აქაურ გაზეთებში ამაზე ეწერა და გასულელებულია ხალხი.
- როდის ბრუნდებით საქართველოში?
- ჩემი ცოლ–შვილისთვის ავიღებ თუ არა პოლიტიკურ თავშესაფარს, ეგრევე დავბრუნდები საქართველოში.
- ანუ ეს დროში შეიძლება გაიწელოს და ხვალ და ზეგ ვერ დაბრუნდებით, ხომ?!
– მგონი ეს პროცესი დროში არ გაიწელება. ძალიან მალე დავბრუნდები. ვიმეორებ, მე არსად არ გავიქცევი; უბრალოდ, მშვიდად რომ ვიყო და ვიგრძნო, რომ ჩემი ოჯახი უსაფრთხოდაა, ამიტომ გადავდგი ეს ნაბიჯი.
- ამის შესახებ იცოდა ვინმემ რაიმე საქართველოში?
- კონკრეტულად წავიდოდი თუ არა, ეს არ იცოდნენ; ისინი მხოლოდ ჩემი მდგომარეობის შესახებ იყვნენ ინფორმირებულები. 2009 წლის აპრილის აქციების დროს „შანსი“ ხომ საკანში გამოდიოდა?! ზეწოლებისა და მუქარების შემდეგ, 2009 წლის სექტემბერში ბათუმში ჩავედი და ქეთი დოლიძეს ვთხოვე, როგორმე დამხმარებოდა, ჩემი ცოლ–შვილი გაეყვანა. რეზო ესაძეს და დავით მაღრაძეს გავაცანი საქმის ვითარება; ასევე თემურ შაშიაშვილს, გიორგი ცაგარეიშვილს, ზაზა ხატიაშვილს. ჩემზე და ჩემს ოჯახზე განხორიცელებულ ზეწოლებზე გაკვრით მქონდა საუბარი ეკა ბესელიასთან. გოგა ხაინდრავასთან მქონდა ლაპარაკი. წამოსვლის წინ ზურაბ ნოღაიდელსაც შევხვდი.
შემეძლო, რუსეთში წავსულიყავი, მაგრამ ეს არ გავაკეთე, რადგან ვიცოდი, რომ შემდეგ მოღალატედ გამომაცხადებდნენ. ჩვენი ხელისუფლების წარმომადგენლები უკრაინას თითქოს აქებდნენ, მაგრამ დღეს მათ აქ აღარ ჩამოესვლებათ, მაგრამ ქართველ ხალხს ჩვეულებრივ ჩამოესვლება. სწორედ ამიტომ გადავდგი ეს ნაბიჯი უკრაინისკენ და არა სხვა ქვეყნისკენ.

Editor-in-Chief of the Newspaper “Chance” Requests Ianukovich Political Shelter for His Family
Last Saturday, the founder and editor-in-chief of the newspaper “Chance” Bondo Kurdadze left Georgia together with his wife and three children. He spoke about the reasons of leaving the country on the phone with presa.ge. He is in Kiev now. On March 19, he requested political shelter to the president of the Ukraine officially and through media-sources. He requested political shelter for his family members from the European states too.
-Why do you seek political shelter?
Bondo Kurdadze: Because I was oppressed – they threatened me with the death of my family members. I request assistance from the Ukraine and western European countries. I am not going to surrender. As soon as I am granted political shelter for my family, I will return to Georgia and continue fight for democracy against Saakashvili’s government. I am not Misha Saakashvili to flee from Georgia. I have visited Sokhumi when it was in siege.
-What did you write in you petition to the president of Ukraine?
-I wrote about the situation in our country – there is no free TV-station in Georgia; it has turned into a police state by listening to and persecuting people; there is no justice in Georgia.
-Did you mention those concrete oppressions you have experienced?
-Yes, I did. You know that we have exclusive right on broadcasting “People Judges Government”. I also received exclusive right to decode the audio-recording about the death of the Prime-Minister Zurab Zhvania. I took my family away from threats and they are in foreign country because of security.
-Why did you select Ukraine?
-I held Schengen visa for my family members but anyway I did not go to the Western Europe. I arrived here for one reason – the previous president did not kill anybody and held fair elections before leaving the government; here disaster and bloodshed will never happen. The Ukrainian people will never do it. Our president was friend of Iushenko but he could not take this character from him. Ukrainian people love their former president very much; here population expressed their will and the Ukraine demonstrated that they are democratic state.
When I got off the plane, I felt myself as Monte Cristo after running from prison. I breathed deeply and am not looking back. Here I am not moving with my hands in the pocket in order to prevent strangers to plant some illegal things on me. During speaking I am not cutting the line. Everybody smiles here and people met me very warmly.
Almost everybody knows what is going on in Georgia. They are very insulted for that because 2 000 Georgian policemen were sent to monitor the elections in the Ukraine. Local people say – Saakashvili is not Georgia; and we love Georgian people. However they think Saakashvili is not normal. Furthermore, after the simulated chronicle was aired on TV-Imedi. Local newspapers wrote and people got shocked.
-When will you return to Georgia?
-As soon as I get shelter for my family, I will return to Georgia.
-That means, it can take a while and you will not be able to return soon.
-This process will not take much time. I will return soon. I repeat once more, I will not run anywhere. Simply, I will be calm when my family is safe; that’s why I took this step.
-Did anybody know about it in Georgia?
-People did not know exactly whether I will go or not. They were informed only about my situation. During the demonstrations in April of 2009 newspaper Chance visited the program “Cell” at the Maestro TV. After the oppression and threats, in September of 2009 I arrived in Batunmi and asked Keti Dolidze (film-director) to take my family abroad. I informed Rezo Esadze (film-director) and Davit Maghradze (writer) about the situation; I also informed Temur Shashiashvili, Giorgi Tsagareishvili and Zaza Khatiashvili (opposition leaders). I had superficial conversation about the oppression on me and my family with Eka Beselia. I also spoke with Goga Khaindrava and before leaving Georgia I met Zurab Noghaideli too.
I could go to Russia but I did not do it since I knew Georgian authority will declare me a traitor. Our governmental officials used to praise the Ukraine but now they cannot go there unlike ordinary Georgian people. That’s why I made similar decision and went to Ukraine and not to other state.