150 წლის წინანდელი ტრაგედია რუსეთის ოლიმპიადას ჩრდილს აყენებს
მუსულმანური დიასპორა ითხოვს, სოჭის ოლიმპიადა-2014 გაუქმდეს ან სხვაგან ჩატარდეს, თუკი რუსეთი ბოდიშს არ მოიხდის მათი წინაპრების მრავალრიცხოვანი მკვლელობებისთვის, რაც მე-19 საუკუნეში სწორედ იმ ადგილებში მოხდა, სადაც ზამთრის თამაშები უნდა გაიმართოს.
თამაშების მოწინააღმდეგეთა მზარდ სიას ჩეჩნური დიასპორაც (ჩრდილო-დასავლეთ კავკასიის ადგილობრივი მუსულმანური მოსახლეობა, რომელიც დღეს მთელ მსოფლიოშია მიმოფანტული) შეუერთდა. ილიმპიადის მოწინააღმდეგეთა შორის არიან გარემოს დამცველი ორგანიზაცია Greenpeace და Amnesty International.
ჩერქეზები ამტკიცებენ, რომ სოჭში თამაშების ჩატარება ისეთივე გულგრილობაა, როგორც ნაცისტური ბანაკის ოსვენციმის ტერიტორიაზე სპორტული შეჯიბრის მოწყობა.
2015 წელს 150 წელი შესრულდება მას შემდეგ, რაც მეფის რუსეთის არმიამ  300 000 ჩერქეზი გაანადგურა, რომლებიც სოჭსა და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე ცხოვრობდნენ. მართალია მეფის ისტორიკოსებმა 1864 წელს ეს მოვლენები დააფიქსირეს, მაგრამ არც ერთ ქვეყანას ეს მკვლელობები გენოციდად არ უღიარებია.
დეპორტაციისა და პანიკის გამო, ბევრი ჩერქეზი სამხრეთისკენ - თურქეთსა და სხვა ადგილებში გადასახლდა და დღეს მათი 7 მილიონი შთამომავალი მთელ მსოფლიოში ცხოვრობს – შეერთებული შტატებიდან – ისრაელამდე და იორდანიამდე. ხოლო დაახლოებით 700 000 ჩერქეზი დღესაც კავკასიის ჩრდილო-დასავლეთში ცხოვრობს.
„თამაშები რუსეთის პოლიტიკის ნაწილია, რათა გაანადგუროს ჩერქეზული ისტორია“ - ამბობს აშშ-ში დაბადებული ლიზა ჯარკასი, ლობისტური ჯგუფის „უარი სოჭი-2014“ თანადამფუძნებელი. ჯგუფში 30 ჩერქეზული ორგანიზაციაა გაერთიანებული.
„ისინი მშენებლობებს მართავენ მასობრივ სამარხებზე. ჩვენ ეს უნდა შევაჩეროთ“, – განაცხადა მან ჩრდილოეთ-კავკასიის საკითხებისადმი მიძღვნილ კონფერენციაზე, რომლის ორგანიზატორიც გახლდათ ამერიკული კვლევითი ცენტრი Jamestown Foundation.
ჯგუფმა „უარი სოჭი-2014“, რომელიც ვანკუვერის ოლიმპიურ თამაშებზე საპროტესტო აქციებს მართავდა, ნიუ იორკსა და სტამბულში, საერთაშორისო ოლიმპიურ კომიტეტს თხოვნით მიმართა, ადგილის შერჩევასთან დაკავშირებით გადახედოს საკუთარ გადაწყვეტილებას. თუმცა, პასუხი არ მიუღია.
Reuters-ის შეკითხვაზე, „სოჭი-2014“-ის საორგანიზაციო კომიტეტმა განაცხადა: „ჩვენი პასუხისმგებლობის სფეროში არ შედის კომენტარები ისტორიულ და პოლიტიკურ მოვლენებსა თუ ქმედებებზე“. ჯერჯერობით კომენტარზე კრემლიც უარს აცხადებს.
ჩერქეზებმა თბილისის სახელმწიფო არქივში დაცული დოკუმენტები გამოიყენეს და ქართველ პარლამენტარებს ოფიციალურად წარუდგინეს რეზოლუცია, სადაც ისინი ქართველების მხრიდან მომხდარის გენოციდად აღიარებას ითხოვენ.
თუკი ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკა საქართველო ამგვარ ნაბიჯს გადადგამს, ეს როგორც ჩანს, კიდევ უფრო გაართულებს რუსეთთან მის ურთიერთობას, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ისედაც საშინელ მდგომარეობაშია. 2008 წლის ზაფხულში საქართველოს სეპარატისტული რეგიონის - სამხრეთ-ოსეთის გამო, ეს ქვეყნები ერთმანეთს ხანმოკლე ომში დაუპირისპირდნენ.
ერთადერთი შემთხვევა, როცა რუსეთის მთავრობამ სისხლისღვრაზე გარკვეულწილად ბოდიში მოიხადა 1994 წელს მოხდა, როდესაც ყოფილმა პრეზიდენტმა ბორის ელცინმა აღიარა, რომ მეფის რუსეთის ძალადობასთან წინააღმდეგობა გამართლებული იყო.

(Reuters) - A Muslim diaspora is demanding the Sochi 2014 Olympics be canceled or moved unless Russia apologizes for the 19th century deaths of many of their ancestors in the location where the Winter Games will be held.
The Circassian diaspora, Muslim indigenous people from the northwest Caucasus now scattered across the globe, join a swelling list of opponents to the Games -- from environmentalist group Greenpeace to Amnesty International.
Circassians argue the Sochi Games are as insensitive as hosting a sporting competition on the grounds of the Nazi death camp Auschwitz.
2014 marks 150 years since a tsarist military campaign wiped out 300,000 Circassians in and around Sochi. Although recorded by Russian imperial historians in 1864, no nation has recognized the deaths as genocide.
Deportations and turmoil led many Circassians south to Turkey and elsewhere, and their seven million or so descendants are spread across the world from the United States to Jordan to Israel. About 700,000 remain in the northwest Caucasus.
"The Games are part of Russia's policy of eradicating Circassian history," said U.S.-born Lisa Jarkasi, co-founder of No Sochi 2014, a lobbying group comprised of 30 Circassian organizations.
"They are constructing on a mass grave. We need to put a stop to this," she told a North Caucasus conference organized by U.S. think tank Jamestown Foundation.
No Sochi 2014, which held protests at last month's Vancouver Games as well as in New York and Istanbul, has appealed to the International Olympic Committee (IOC) to reconsider the chosen site but has not received an answer.
The Sochi 2014 Organising Committee, in a statement to Reuters, said: "It is not our responsibility to comment on historic or political events or activity." The Kremlin declined immediate comment.
On Saturday Circassians, using documents from the state archives in Tbilisi, formally presented Georgian lawmakers with a resolution asking them to recognize what occurred as genocide.
Should ex-Soviet Georgia agree to such a move it would likely further strain relations with Russia, still in tatters after the two fought a brief war in August 2008 over Georgia's breakaway region South Ossetia.
The closest the Russian government has come to apologizing for the bloodshed was in 1994 when former President Boris Yeltsin acknowledged that resistance to tsarist violence was legitimate.