რატომ დაიხურა ტელეკომპანია „საქართველოს“ საინფორმაციო გადაცემა
ტელეკომპანია „საქართველომ“ საინფორმაციო გადაცემების მაუწყებლობა შეწყვიტა.    ამის სავარაუდო მიზეზად „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორი, უჩა ნანუაშვილი უცხოელი ინვესტორის - დევიდ ჯონ მეფლის აქტიურ ბრძოლას მიიჩნევს. მეფლი უკვე რამდენიმე წელია, საკუთარი ინვესტიციების დასაცავად იბრძვის.
დევიდ მეფლი დიდი ბრიტანეთის მოქალაქეა, თუმცა აშშ-ში ცხოვრობს. იგი 1993 წლიდან დაინტერსდა საქართველოთი, კერძოდ - კომუნიკაციების სექტორით, სადაც ინვესტიციების დაბანდება გადაწყვიტა. მეფლი კომპანია „მაგთიკომის“ 20%-ს ფლობს. გარდა ამისა, იგი აცხადებს პრეტენზიას ქართულ სიხშირეზე - ყოფილ „TV 33“-ზე, რომელზეც ამჟამად „საქართველო“ მაუწყებლობს. „TV 33“-ის  დამფუძნებელი იყო ჰანს ფონ ზახსენ-ალტენბურგი - ამერიკის მოქალაქე, რომელთანაც დევიდ მეფლის ქონებრივი დავა აქვს. ალტენბურგმა ტელეკომპანია ვარლამ კილაძისგან შეიძინა. მანამდე ამ სიხშირეზე ტელეკომპანია „202“ მაუწყებლობდა, რომლის ხელმძღვანელი, შალვა რამიშვილი დააკავეს, ტელეკომპანია კი დაიხურა.
2005 წლის 8 დეკემბრის შეთანხმების საფუძველზე, ალტენბურგს TV 33-ის 33,3% მეფლის სახელზე მას შემდეგ უნდა გადაეფორმებინა, რაც ჯონ მეფლი მას შეთანხმებულ თანხას გადაუხდიდა. 2005 წლის 23 დეკემბერს მეფლიმ 120,000 დოლარი გადარიცხა ალტენბურგის მეუღლის, ნინო ანდრონიკაშვილის ანგარიშზე, 2006 წლის 26 ნოემბერს კი დამატებით - 30,00 დოლარი პირადად ალტენბურგის ანგარიშზე აშშ-ის ბანკში. ამის მიუხედავად, მისთვის კუთვნილის წილი ალტენბურგს არ გადაუფორმებია.
2006 წლის განმავლობაში მეფლი განუწყვეტლივ მოითხოვდა შეთანხმების პირობების შესრულებას და კუთვნილი 33,3%-ის მის სახელზე გადაფორმებას, რის შედეგადაც ზახსენ-ალტენბურგმა  მეფლი თავის ნოტარიუსთან დაიბარა. ის 2006 წლის 27 დეკემბერს საქართველოში ჩამოვიდა, მაგრამ ნოტარიუსმა განუცხადა, რომ თანხის გადარიცხვისა და რეგისტრაციის დოკუმენტები ხელმოსაწერად მზად არ იყო.
სწორედ ამის შემდეგ დაიწყო მეფლიმ ბრძოლა საკუთარი ინვესტიციების დაცვისათვის. 2007 წლის 29 აპრილს მან წერილი გაუგზავნა საქართველოს შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილს, რომლის ასლები ასევე დაუგზავნა: აშშ-ის, დიდი ბრიტანეთისა და გერმანიის საელჩოებს. თავის ვრცელ წერილში იგი წერს, რომ 90-იანი წლებიდან დაინტერესებული იყო საქართველოში ინვესტიციების დაბანდებით, განსაკუთრებით - კომუნიკაციების სფეროში. 2005 წელს ჰანს ფონ ზახსენ-ალტენბურგი და მისი მეუღლე ნინო ანდრონიკაშვილი მას გამუდმებით ურჩევდნენ, შეეძინა „TV 33“-ის წილი. თუმცა, ალტენბურგი უხსნიდა, რომ მეფლის, როგორც უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, იმდროინდელი კანომდებლობით არ შეეძლო, პირდაპირ მიეღო მონაწილეობა ტელევიზიის წილის შესყიდვაში. ამიტომ შესთავაზა, რომ თვითონ იყიდდა ტელეკომპანიის 100%-ს, მას კი 33%-ისათვის საჭირო თანხა უნდა გადაეხადა. ამისათვის ალტენბურგი მეფლისგან ითხოვდა მის ანგარიშზე ჩაერიცხა 150 000 დოლარი -  „TV 33“-ის 33,3 % წილის საფასური.
2005 წლის 8 დეკემბერს მეფლიმ და ალტენბურგმა გააფორმეს პირობითი ყიდვა-გაყიდვის შეთანხმება, რომლის თანახმადაც, ალტენბურგს მთლიანად უნდა შეეძინა ტელეკომპანია. ხოლო შესყიდვის პროცედურის დასრულების შემდეგ მისთვის უნდა გადაეცა 33,3 %. ამავე შეთანხმებით, დევიდ მეფლი კომპანიის 33,3 % წილის მესაკუთრე რომ გამხდარიყო, ორ ეტაპად უნდა გადამეხადა თანხა, ჯერ - 120 000, მერე კი - 30 000 დოლარი. 2005 წლის 23 დეკემბერს მეფლიმ 120 000 დოლარი გადარიცხა ალტენბურგის ცოლის - ნინო ანდრონიკაშვილის სახელზე, მეორე ნაწილი - 30 000 დოლარი კი თითქმის ერთი წლის შემდეგ, 2006 წლის 28 ნოემბერს - აშშ-ში, ალტენბურგის საბანკო ანგარიშზე. მეფლი წერილში წერს, რომ შეუძლია, წარმოადგინოს ამ გადარიცხვების დამადასტურებელი დოკუმენტები.
მთელი 2006 წლის განმავლობაში მეფლი ალტენბურგს სთხოვდა, შეესრულებინა პირობები და გადაეცა მისთვის კუთვნილი წილი. ბოლოს ალტენბურგი დათანხმა და უთხრა მას, რომ საქართველოში კანონმდებლობა შეიცვალა და უკვე შეეძლო, ყოფილიყავი კომპანიის უცხოელი მეწილე (სწორედ ამის მერე გადაურიცხა მეფლიმ დარჩენილი 30 000 დოლარი ალტენბურგს).
მიუხედავად იმისა, რომ მეფლიმ შეთანხმებით განსაზღვრული 120 000 დოლარი გადაიხადა, როგორც იგი თავის წერილში წერს, კუთვნილი წილი მაინც არ მიუღია. ალტენბურგმა კი, შეძენილი კომპანია თავის სახელზე დაარეგისტრირა. ამავე დროს, როგორც გაირკვა,  ალტენბურგს ტელევიზია უყიდია 120 000 დოლარად (იმ ფასად, რა თანხაც მან მეფლისგან მიიღო) და არა 450 000 დოლარად, როგორც იგი თავიდან ასახელებდა კომპანიის მთლიან ფასს. ამის შემდეგ კი, 2007 წლის 12 თებერვალს, ალტენბურგმა კომპანია მთლიანად მიჰყიდა ვინმე კახაბერ ნინუას - 560 000 დოლარად. როგორც მეფლი წერს, ეს თანხა ალტენბურგმა და ანდრონიკაშვილმა მიიღეს და გაინაწილეს. ამის შემდეგ მეფლი მოითხოვს დაუბრუნონ მას თავისი თანხა, მაგრამ არც ფულს უბრუნებენ და ტელეკომპანიის 33%-იც დაკარგა.
საინტერესოა, რომ თვითონ ზახსენ-ალტენბურგი საქართველოს ხელისუფლების ზეწოლის შედეგად  გახდა იძულებული, მთელი წილი გაეყიდა. 2007 წლის 12 თებერვალს, TV33 კახაბერ ნინუამ 564 000 დოლარად იყიდა. მან შემდგომ  ტელეკომპანია „საქართველო“ დააარსა, რომელსაც დღემდე საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აფინანსებს. სავარაუდოდ, ნინუა საქართველოს ხელისუფლებასთან დაახლოებული პირია. ამის თაობაზე უფრო კონკრეტულ ინფორმაციას ავრცელებს ჟურნალისტთა კავშირ „ობიექტივის“ წარმომადგენელი, ირმა ინაშვილი. როგორც ცნობილია, თავად „ობიექტივს“ ხელისუფლებამ 35-ე დეციმეტრული ტელეარხი წაართვა და ტელეკომპანია „ალანიას“ გადასცა.
ირმა ინაშვილი: „მას შემდეგ, რაც 35-ე დეციმეტრული სიხშირე წაგვართვეს, 2006 წლის დეკემბერში, კომპანია „ტვ 33“-ის მფლობელმა, ჰანს ალტენბურგმა შემოგვთავაზა საეთერო დროის დათმობა. ჩავატარეთ პრეზენტაცია, გავახმაურეთ ეს ამბავი, მაგრამ... ზუსტად ერთ თვეში „ტვ 33“ გაიყიდა. ალტენბურგი გერმანელი ადვოკატია და საქართველოში საქმიანობდა. მან არ დამალა, რომ არხი უშუალოდ კომუნიკაციების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარის, დიმიტრი ქიტოშვილის მოთხოვნით გაყიდა 564 000 დოლარად. დღეს „ტვ 33“-ის სიხშირეზე მაუწყებლობს თავდაცვის სამინისტროს არხი „საქართველო“. „ტვ 33“ გადააფორმეს ვინმე კახა ნინუაზე. ეს პიროვნება იმ დროს გახლდათ თავდაცვის მინისტრის, დავით კეზერაშვილის მოადგილის ძმა“.
თავის დროზე, „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ხელისუფლების მხრიდან დამოუკიდებელი ტელეკომპანიების დატერორებას ვრცელი ჟურნალისტური გამოძიება მიუძღვნა. ეს გამოძიება humanrights.ge-მ რამდენიმე სტატიად გამოაქვეყნა, რომელთაგან ერთ-ერთში მოთხრობილია ამბავი, როგორ გარდაისახა „დარდუბალას“ არხი სამხედრო არხ „საქართველოდ“ (http://humanrights.ge/rss/index.php?a=more&r=analytical&id=2321&lang=ge ).
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორის, უჩა ნანუაშვილის თქმით, „საქართველოს“ არხზე საინფორმაციო გამოშვების დახურვა, შესაძლოა, უკავშირდებოდეს მისი კანონიერი მფლობელის ბოლოდროინდელ გააქტიურებას. დევიდ ჯონ მეფლი აქტიურად ცდილობს, კანონიერება აღადგინოს საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარებით. თავის მხრივ, ხელისუფლებაც ხედავს, რომ რეალურია შანსი, მეფლმა დაიბრუნოს ტელეკომპანია და სავარაუდოდ საინფორმაციო გამოშვების დახურვით ცდილობს, ტელევიზია მფლობელს ისეთ მდგომარეობაში ჩაბარდეს, რომ მას აღარ ჰქონდეს მაუწყებლობის საშუალება და ტელებაზარზე სერიოზული გავლენა ვეღარ მოიპოვოს.
უჩა ნანუაშვილი: „დღეს ტელეკომპანია „საქართველოს“ კანონიერი მფლობელი იწყებს ბრძოლას და იყენებს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს. მან 23 მარტს  ევროკავშირსაც მიმართა თავისი უფლებების დასაცავად. იგი სერიოზული მხარდაჭერით ცდილობს, დაიბრუნოს თავისი წილი და ამაში უცხოელ დიპლომატებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს რთავს. მე არ გამოვრიცხავ, რომ სანამ მოხდება სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოტანა, ხელისუფლება შეეცდება ტელეკომპანიის გადასხვაფერებას, რათა კანონიერმა მფლობელმა უფლებები დაკარგოს მასზე. ახლახან ტელეკომპანიამ საინფორმაციო გამოშვებები დახურა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ტელეკომპანია ბიუჯეტიდან ფინანსდება, მას სერიოზული პრობლემები აქვს“.
საინტერესოა, რომ დევიდ ჯონ მეფლი ინგლისურენოვანი გაზეთის - Georgia todays 40% წილის მფლობელიცაა. უჩა ნანუაშილი არ გამორიცხავს, რომ ტელებიზნესიდან უცხოელი ინვესტორის გაგდების შემდეგ ჯერი მის გაზეთზეც მიდგეს და აქაც შეექმნას პრობლემები.
დევიდ ჯონ მეფლიმ პირველი მიმართვა 2007 წელს გაავრცელა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელზე. მიმართვა ასევე გაეგზავნა ინგლისის, ამერიკისა და გერმანიის საელჩოებს საქართველოში, ასევე - ევროკავშირის მისიას, რათა კანონიერ მფლობელს წილი დაბრუნებოდა. თუმცა, ამ მცდელობას შედეგი არ მოჰყოლია. სწორედ ამიტომ მეფლიმ 23 მარტს წერილი ევროკავშირს გაუგზავნა, სადაც სთხოვს მათ დახმარებას, რათა გამოინახოს გზები, რომლის საშუალებითაც ის კანონიერ საკუთრებას დაიბრუნებს.
ამჟამად ინვესტორი შვეიცარიაში იმყოფება. იგი უჩივის, როგორც საქართველოს ხელისუფლებას ისე ჰანს ფონ ზახსენ-ალტენბურგსაც, რომლებმაც კუთვნილი ქონება ნებართვის გარეშე გაუყიდეს და მისთვის ერთი დოლარიც არ გადაუხდიათ.

Why Was News Program of TV-Company “Sakartvelo” Closed?
News program of the TV-Company “Sakartvelo” ceased broadcasting. According to the executive director of the Human Rights Center, the reason might be active struggle of the foreign investor David John Mapley for his property. He has been fighting to protect his investments for many years.
David Mapley is citizen of Great Britain but lives in the USA. He first got interested in Georgia in 1993; more precisely in the communication sector where he decided to invest money. Mapley owns 20% of the MagtiCom and besides that he claims he owns shares in the Georgian frequency – former TV33; currently, TV-Company Sakartvelo is using the frequency. The founder of the TV 33 was Hans von Sachsen-Altenburg – citizen of the USA and Mapley has disagreement with him. Altenburg purchased the TV-Company from Varlam Kiladze. Before that, TV-Company “202” was using the frequency whose director Shalva Ramishvili was arrested and the TV-station was then closed.
Based on the agreement signed on December 8, 2005 Altenburg had to assign the 33, 3 % of the TV 33 on Mapley after the latter had paid the agreed sum. On December 23, 2005 Mapley transferred 120 000 USD on the bank account of Altenburg’s wife Nino Andronikashvili; and on November 26, 2006 he transferred the rest 30 000 USD on the personal account of Altenburg in the US Bank. Despite that, Altenburg did not assign the property to Mapley.
Throughout 2006 Mapley repeatedly demanded Altenburg to fulfill the terms of the agreement and transfer of 33, 3 % of the shares on him; finally, Altenburg invited Mapley to his notary. On December 27, 2006 Mapley arrived in Georgia but the Notary told him the documents on transfer and registration were not ready yet.
After that, Mapley started fight for his investments. On April 29, 2007 he appealed to the Minister of Internal Affairs of Georgia Vano Merabishvili and sent the copies of the same appeal to the US Embassy, UK Embassy and German Embassy in Georgia. In his appeal he wrote that he had been interested in investing money in Georgia since 1990s; particularly in the communication field. In 2005, Hans von Sachsen-Altenburg and his spouse Nino Andronikashvili continuously suggested him to purchase share in the TV 33. However, Altenburg explained to him that Mapley, as a foreign citizen could not purchase the share in accordance to the national law. Thus he could buy the 100 % of the TV-company and then assign the 33, 3 % of it to him. For that, Altenburg requested Mapley to transfer 150 000 USD on his account – that was the price of the 33, 3 % in TV33.
On December 8, 2005 Mapley and Altenburg signed conditional sale and purchase agreement according to which Altenburg had to purchase 100 % share of the TV-Company. After the purchase procedures finished, he had to assign 33, 3 % to Mapley. Based on the agreement, David Mapley was to become owner of the 33, 3 % of the company and had to remit two payments of 120 000 USD and 30 000 USD. On December 23, 2005, Mapley transferred 120 000 USD to the account of Altenburg’s wife Nino Andronikashvili; and the second part – 30 000 USD was transferred only one year later on November 28, 2006 in the USA on Altenburg’s bank account. Mapley wrote in his appeal that he could provide the relevant evidence to prove the payments were made.
Throughout 2006 Mapley continuously demanded Altenburg to fulfill terms of the agreement and assign the share to him. Finally, Altenburg agreed and informed Mapley that the Georgian law had changed and he could be the foreign owner of the local company (only after that Mapley transferred the remaining 30 000 USD to Altenburg).
Although Mapley had transferred the 120 000 USD according to the agreement, he had not received the share yet. Altenburg registered the company on his name. Simultaneously, Mapley found out that Altenburg had purchased TV-Company for 120 000 USD (the sum he had received from Altenburg) and not for 450 000 USD as he had told him was the price of the Company. After that, on February 12, 2007 Altenburg sold the 100 % share of the company to Kakhaber Ninua for 560 000 USD. According to Mapley, Altenburg and Andronikashvili received and divided the sum. After that, Mapley requested to return his money back; however; he has lost both the money and 33 % of the company.
It is noteworthy that Altenburg had to sell the Company because of the oppression from the government of Georgia. On February 12, 2007 Kakhaber Ninua purchased TV 33 for 564 000 USD. Later he founded TV-Company Sakartvelo which has been funded by the Defense Ministry of Georgia. Supposedly, Ninua is close to the government of Georgia. Representative of the Union of Journalists “Objective” Irma Inashvili spread more concrete information about it. Reportedly, the government seized decimeter Channel 35t from Objective and assigned it to the TV-Company Alania.
Irma Inashvili: “Since they seized decimeter Channel 35 from us in December of 2006, owner of the TV 33 Altenburg offered us to use their frequency for broadcasting. We held presentation of the new broadcasting; however, a month later TV 33 was sold. Altenburg is a German lawyer and he worked in Georgia. He did not hide that he had sold the channel based on the demand of the former chairperson of the National Regulation Commission of Communications Dimitri Kitoshvili. Today, the channel of the Defense Ministry “Sakartvelo” broadcasts on the frequency of the TV 33. The latter was assigned to Kakha Ninua. This person is brother of the deputy of the former defense minister Davit Kezerashvili.”
The Human Rights Center prepared long journalistic investigation about terrorizing the independent TV-companies. The investigation was published in several articles on the www.humanrights.ge and one of them tells the story how channel of Dardubala transformed into military channel Sakartvelo.
http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=2330&lang=en
Executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili said ceasing news program on Sakartvelo might be related with the activities of the legal owner of the frequency David John Mapley. He does his best to restore justice with the support of international organizations. On its side, the government also realizes that Mapley has real chance to gain the TV-Company back and supposedly they closed the news-program in order to disable the owner to use the news reporting to influence the audience in future.
Ucha Nanuashvili: “Today, the legal owner of the TV-Company Sakartvelo has started to fight for the property and has appealed to the European Court of Human Rights. He petitioned to the EU on March 23. He is trying to gain his property back through serious support and international organizations and diplomats are supporting him in it.  I do not exclude the possibility that the government will try to transform the TV-Company before the court passes final verdict; in this case, the legal owner will lose rights on it. The TV-Company closed news program lately. Although it is funded from the budget, it has serious problems.”
It is noteworthy, that David John Mapley owns 40 % in the English-language newspaper Georgia Today. Ucha Nanuashvili does not exclude the possibility that next time his newspaper would also be closed down.
David John Mapley published his first appeal to the MIA in 2007; he sent copies of his appeal to the Embassies of the US, UK and Germany and EU Mission in Georgia; he requested to return his legal share in the company. However; his appeals were not responded. Consequently, Mapley appealed to the EU on March 23 and requested their assistance to find all measures to return his property.
Currently, the investor is in Switzerland. He sues both the government of Georgia and Altenburg who seized his property and sold without his permission and never paid even one USD to him.