ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიის საბჭოს გადაწყვეტილებით, ნათია კობერიძემ ქარტიის პირველი მუხლი დაარღვია
საქართველოს ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიის საბჭომ, მოქალაქეების საჩივრების საფუძველზე, 25 მარტს ნათია კობერიძის საკითხზე იმსჯელა. საბჭომ დაადგინა, რომ ტელეკომპანია „იმედის“ ჟურნალისტმა, 13 მარტს მოდელირებული „ქრონიკის“ ეთერში გაშვების დროს, ეთიკის ქარტიის პირველი მუხლი დაარღვია, რომლის თანახმად, ჟურნალისტმა პატივი უნდა სცეს სიმართლეს და საზოგადოების უფლებას - მიიღოს ზუსტი ინფორმაცია.
სხდომას თავად ნათია კობერიძე არ ესწრებოდა. მან საბჭოს 16 კითხვას ელექტრონული ფოსტით უპასუხა. კობერიძე თავიდან სხდომაზე დასწრებას აპირებდა, მაგრამ ბოლოს უარი თქვა, როცა გაიგო, რომ სხდომა ღია იქნებოდა: „გადაწყვეტილება არმოსვლაზე მივიღე იმის გათვალისწინებით, რომ სხდომა იქნებოდა ღია, რითაც არაკეთილსინდისიერი, რევანშისტულად განწყობილი ადამიანების ბოროტად ისარგებლებდნენ და მოაწყობდნენ პროვოკაციას, რომელიც პირველ რიგში, საბჭოს ჩააყენებდა უხერხულ მდგომარეობაში. ისე, ამაზე თქვენ უნდა გეფიქრათ, კოლეგებო, რადგან ვიმედოვნებ, თქვენი მიზანი საქმის ვითარებაში გარკვევა და ხმაურის ატეხვა არ იყო“.
ეთიკის ქარტიის საბჭო რაიმე სანქციას არ ითვალისწინებს და მხოლოდ მოქალაქეების საჩივარზე პასუხობს - დაარღვია თუ არა ჟურნალისტმა ქარტიით განსაზღვრული ეთიკის ნორმები.
25 მარტს მოწვეული საბჭოს გადაწყვეტილება ერთსულოვანი იყო. გადაწყვეტილების ოფიციალური დიკუმენტი, თუ რატომ დაირღვა ქარტიის პირველი მუხლი, ერთ კვირაში გახდება ცნობილი და გამოქვეყნდება საბჭოს ვებ-გვერდზე, ბლოგსა და იმ მედიასაშუალებებში, რომელიც საბჭოს წევრია.
საბჭოს წევრმა, „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორის მოადგილემ, ელისო ჩაფიძემ, როგორც ჟურნალისტმა, humanrights.ge-სთან საუბრისას თავისი პოზიცია დააფიქსირა და განაცხადა: „ქალბატონი ნათია თვლის, რომ მას ჟურნალისტური სტანდარტი არ დაურღვევია. ამ შემთხვევაში, მე მგონია, რომ მისი ეს განცხადება ეწინააღმდეგება თვითონ ტელეკომპანია „იმედის“ ბოდიშის მოხდას, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ დაკისრებულ ბოდიშის მოხდის ვალდებულებას და ა.შ. თუ არაფერი დაურღვევიათ, ბოდიშს რატომ იხდიან? ფაქტია, რომ დარღვეულია სტანდარტი - სიმართლე არ იყო გადმოცემული და ტიტრები არ იყო დადებული მოდელირებულ სიუჟეტზე. ქალბატონი ნათია აცხადებს, რომ თვითონ არ იყო ქრონიკის ავტორი, მაგრამ მას ხომ შეეძლო, ზემოქმედება მოეხდინა თანაავტორებზე და სიუჟეტზე დაედოთ ტიტრები მას შემდეგ, როცა მან დაინახა, რომ სიუჟეტი ტიტრებით არ გადიოდა. გადაცემის ავტორმა ჩვენ მიერ დასმულ შეკითხვებზე განაცხადა, რომ ის არის იდეის ერთ-ერთი თანაავტორი. ამიტომ ვთვლით, რომ პასუხისმგებლობა მასაც ეკისრება. ამ შემთხვევაში, როცა გადაცემამ გამოიწვია ადამიანების ჯანმრთელობის მდგომარეობის შელახვა, მე აუცილებლად მივმართავდი კერძო სარჩელით ტელეკომპანია „იმედს“ და მორალურ კომპენსაციას მოვითხოვდი, რადგან ეს მხოლოდ სტანდარტის დარღვევით არ უნდა შემოიფარგლოს, მაგრამ, საბჭოს არ გააჩნია მეტი კომპეტენცია. ეს არასამთავრობო ორგანიზაციაა, რომელიც ნებაყოფლობით წევრობაზეა დაფუძნებული“.
აღსანიშნავია, რომ ნათია კობერიძე ეთიკის ქარტიის ერთ-ერთი დამფუძნებელია. თუმცა, საბჭოს გადაწყვეტილების შემდეგ, მან განაცხადა, რომ ტოვებს ქარტიას, რადგან მისი აზრით, საბჭოს გადაწყვეტილება არაობიქეტური იყო.
ნათია კობერიძესთან დაკავშირებული სამი სარჩელის გარდა, ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიის საბჭოში სხვა ჟურნალისტების წინააღმდეგაცაა შეტანილი საჩივრები. ამ ეტაპზე დგინდება მათი დასაშვებობა, ანუ რამდენად არის დასაშვები ამ სარჩელის განხილვა და მხოლოდ შემდგომ მოხდება განხილვა.

Council of Ethic Charter of Journalists Concluded Natia Koberidze Breached Article 1 of Charter
On March 25, Council of the Ethic Charter of Journalists discussed the question related with the journalist Natia Koberidze based on the complaints filed by citizens.  The Council concluded that journalist of the TV-Company Imedi breached Article 1 of the Charter when releasing the simulated chronicle on March 13. According to the Article, journalist shall respect truth and right of society – to get correct information.
Natia Koberidze did not attend the Council meeting. She replied to 16 questions of the Council by email. Initially, she was going to attend the meeting, but finally she refused after hearing it was going to be public. “I decided not to attend the meeting after I learned it was public; mean people could take advantage of it and start provocation that could put the Council in an awkward situation first of all. By the way, you, my dear colleagues, should have thought of it because I think you did not aim to cause noise about this fact.”
The Council of Ethic Charter does not intend to impose any sanctions over the journalist and only replies to the complaints of the citizens – whether the journalist breached the ethic norms envisaged under the charter or not.
The decision of the Council on March 25 was unanimous. The official document will be published in a week on the website and blog of the Council as well as different media sources - members of the Council – will publish it.
The council member, deputy editor-in-chief of the newspaper Resonance Eliso Chapidze expressed her opinion in her interview with the humanrights.ge and said: “Ms. Natia thinks she has not breached journalistic standards. In this case, I think her statement opposes the apology of the TV-Company Imedi and responsibility of the company to apology to people that was imposed by the National Commission of Communications. If they had not breached anything, why are they apologizing then? It is fact that the standards were breached – the truth was not reported and subtitles were not running on the reportage. Ms. Natia states she was not the author of the chronicle but she could influence the authors and request to insert subtitles on the reportage. The author of the program told us that she was one of the authors of the idea. Thus, we think she is also responsible for the incident. Since the reportage seriously damaged the health of several people, I would have sent private appeal to the TV-Company Imedi and request moral compensation from them because it shall not be classified only as violation of the standard. However, the Council does not have more competence. It is a non-governmental organization and relies on voluntary membership.”
It is noteworthy, that Natia Koberidze is one of the founders of the Ethic Charter. However, after the conclusion, she said she is quitting the Charter because the decision was partial.
Besides three suits against Natia Koberidze, suits were submitted against other journalists to the Council of the Ethic Charter of Journalists. At this stage the Council is discussing the acceptance of the suits and only after that they will start their discussion.