ომბუდსმენის ანგარიშში „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ მიერ შეუწყნარებლობის გამოვლინებაზეა საუბარი
სახალხო დამცველის ანგარიშში „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ მიერ შეუწყნარებლობის გამოვლინებაზეა საუბარი და მასში ამ ორგანიზაციის მიერ გამოჩენილი შეუწყნარებლობის არაერთი ფაქტია შესული.
კერძოდ,  2009 წლის 16 სექტემბერს, ბოლნისის რაიონის სოფელ ტალავერში, რომელიც მთლიანად აზერბაიჯანელი მუსლიმებითაა დასახლებული, „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირისა“ და სასულიერო პირების ხელმძღვანელობით შევიდა მართლმადიდებელ მორწმუნეთა აგრესიულად განწყობილი 50-70 კაციანი ჯგუფი, რომლებმაც სოფლის მოსახლეობისგან ძველი მეჩეთის ნანგრევების რეკონსტრუქციის შეჩერება მოითხოვეს.
იმავდროულად, აზერბაიჯანელი მუსლიმების წინააღმდეგ იყენებდნენ ქსენოფობიურ რიტორიკას და მათ საქართველოში სტუმრებს უწოდებდნენ. ამ მოთხოვნის შედეგად, სახალხო დამცველის ინფორმაციით, მუსლიმებმა მეჩეთის მშენებლობა შეაჩერეს, აღნიშნული ჯგუფის წარმომადგენლებმა კი მეჩეთის წინ პიკეტირება დაიწყეს.
„უნდა აღინიშნოს, რომ ადგილობრივი მოსახლეობის განცხადებით, მათ ზეპირსიტყვიერად მიიღეს მეჩეთის მშენებლობაზე თანხმობა. თუმცა, მათ არა აქვთ შესაბამისი ადმინისტრაციულ–სამართლებრივი აქტი, კანონმდებლობით დადგენილი წესით მოპოვებული ნებართვის სახით, რაც მშენებლობის განხორციელების კანონიერ საფუძველს წარმოადგენს. ამასთანავე, უნდა აღინიშნოს, რომ მშენებლობის შეჩერების პრეროგატივა აქვს სახელმწიფოს და არა რომელიმე რელიგიურ ჯგუფს“, – ნათქვამია სახალხო დამცველის ანგარიშში.
ამასთან, ანგარიშში შესულია 2009 წლის 10 დეკემბერს „კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრის“ ორგანიზებით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართული საგანმანათლებლო კონფერენცია ისლამის საკითხებთან დაკავშირებით, რომლის მსვლელობისას დარბაზში მყოფი „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ წევრები გამომწვევად, სიძულვილის ენის შემცველი სიტყვებით მიმართავდნენ შეკრებილებს, რამაც კონფერენციის მონაწილეებს საშუალება აღარ მისცა, შეხვედრის სადისკუსიო ნაწილი გაეგრძელებინათ.
სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციითვე, საანგარიშო პერიოდში, „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ შეუწყნარებლობის გამოვლინების ობიექტი რამდენჯერმე გახდა კათოლიკე მრევლი. კერძოდ, 2009 წლის 6 და 7 ოქტომბერს, დაახლოებით 80 ადამიანის შემადგენლობით განხორციელდა მსვლელობა ადიგენის რაიონის სოფელ არალში და დაბა ვალეში, სადაც მოსახლეობის უმრავლესობა კათოლიკეა.
„მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ ორგანიზებულ ჯგუფს სასულიერო პირები მიუძღოდნენ. ისინი არიგებდნენ სიძულვილის ენის შემცველ, ცილისმწამებლურ, ანტიკათოლიკურ ბროშურებს, რომ კონკრეტულად საქართველოში მოღვაწე კათოლიკე სასულიერო პირები, ახორციელებენ სექსუალურ ძალადობას ბავშვებზე, არიან პედოფილები და მოსახლეობას კათოლიკე მღვდლებისაგან საკუთარი შვილების დაცვისკენ მოუწოდებდნენ.
2009 წლის 15 ოქტომბერს კი, თბილისში გაიმართა ერთდღიანი მანიფესტაცია საქართველოში ვატიკანის საელჩოსთან. მანიფესტანტებს გაშლილი ჰქონდათ პლაკატები, რომლებზეც კათოლიკეთა შეურაცხმყოფელი და ქსენოფობიური შინაარსის წარწერები იყო გაკეთებული.
რაც შეეხება მესამე ფაქტს, 2009 წლის 17 ოქტომბერს, თბილისში, ქავთარაძის ქუჩაზე გაიხსნა ასურელთა კულტურის ცენტრი, რომლის ნაწილს ასურელ კათოლიკეთა ტაძარი წარმოადგენს.
სახალხო დამცველის ანგარიშის თანახმად, ცენტრის გახსნის დღეს „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირმა“ მცირე ხნით გადაკეტა ტაძრის შესასვლელი. მათ ანტიკათოლიკური შინაარსის ქსენოფობიური ტრანსფარანტები გაშალეს. ცენტრის შესასვლელი კი, საპატრულო პოლიციის მოთხოვნით მაშინ გაათავისუფლეს, როდესაც უნდა დაწყებულიყო ასურელთა კულტურის ცენტრის საზეიმო გახსნა, რომელშიც მონაწილეობდნენ რამდენიმე ქვეყნიდან მოწვეული კათოლიკე სასულიერო პირები, ასევე, ასურელ-ქალდეველთა პატრიარქი და საქართველოში დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები. ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ ღონისძიების მეორე დღეს „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ წევრებმა ცენტრის შესასვლელი ისევ გადაკეტეს, თუმცა ამ შემთხვევაშიც მცირე ხნით.
„შეუწყნარებლობის ამგვარი გამოვლინებები მიუღებელია ლიბერალური და პლურალისტული საზოგადოებისთვის, რომლის არსებობისა და განვითარების ერთ–ერთ საფუძველს რელიგიური ტოლერანტობა წარმოადგენს“, – ნათქვამია სახალხო დამცველის 2009 წლის მეორე ნახევრის ანგარიშში, რომელიც პარლამენტში უკვე შევიდა და რომლის განხილვის პროცედურებიც ბიუროს ხვალინდელ სხდომაზე შეთანხმდება.

Ombudsman Focused on Intolerance of the Union of Orthodox Parents in His Report
The Public Defender focused on the intolerance of the Union of Orthodox Parents in his report; he described several facts of intolerance committed by the Union members.More precisely, on September 16, 2009 a group of 50-70 orthodox believers arrived in the village of Talaveri in Bolnisi district, mostly inhabited by Azeri Muslim people; they were led by the Union of the Orthodox Parents and clergymen and demanded the villagers to stop the reconstruction of the ruins of the mosque in the village.
Simultaneously, they used xenophobic rhetoric against Azeri Muslim people and called them guests in Georgia. As a result of their demand, according to the Public Defender, the Muslims stopped reconstruction of the mosque; the members of the orthodox group started picketing in front of the mosque.
“It is noteworthy to mention that the local residents state that they received oral notification on the reconstruction of the mosque. However, they do not hold corresponding administrative-legal act issued in accordance to the law which could be a legal basis for the reconstruction. In parallel to it, it is noteworthy, only the state has the right to stop reconstruction and not any religious union,” stated the report of the public defender.
The report also covers the education conference on the Muslim issues organized in the Ilia State University by the International Center on Conflicts and Negotiation on December 10, 2009. The members of the Union of Orthodox Parents attended the conference and were very aggressive towards other attendees and did not allow the organizers to finish the discussion part of the conference.
According to the Public Defender’s Office, in the report period, the Catholic parish also became a victim of the intolerance of the Union members. More precisely, on October 6 and 7 in 2009, about 60 people went to the village of Arali and small town of Vale in Adigeni district where the majority of population is Catholic.
The group organized by the Union was led by clergymen. They distributed leaflets full of hatred, slander, and anti-catholic statements; they alleged that catholic priests working in Georgia were pedophiles and abused children; they called upon the catholic population to protect their children from priests.
On October 15, 2009, one-day manifestation was organized in front of the Vatican Embassy in Tbilisi. The demonstrators had banners with xenophobic expressions insulting Catholic people.
As for the third fact, on October 17, 2009 a Syrian Culture Center was opened in Kavtaradze Street in Tbilisi and part of it is a temple of Syrian Catholic people.
In accordance to the Public Defender’s report, on the day the center was opened, the Union of Orthodox Parents blocked the entrance to the temple for short time. They had anti-catholic xenophobic banners. They left the area after the patrol police interfered in the incident when the opening ceremony was due to start. Catholic priests were invited from foreign countries to attend the ceremony as well as Syria-Kaldewei Patriarch and representatives of the diplomatic corps in Georgia were invited to the event. The report also states that the members of the Union blocked the entrance to the Center the next day but for a short time.
“Similar intolerance is unacceptable for liberal and pluralist society whose existence and development is based on religious tolerance,” stated the report of the second half of 2009. The report was submitted to the parliament and it will be discussed at the bureau session tomorrow.