კომპიუტერი წიგნის ნაცვლად - საგზური მომავალში, თუ ჯოჯოხეთური ექსპერიმენტი?
6 აპრილს, ქუთაისში მთავრობის გასვლით სხდომაზე პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა მთავრობის წევრებს განათლების  სფეროში დაგეგმილი რეფორმები გააცნო, რომელსაც „კომპიუტერული და ლინგვისტური რევოლუცია“ უწოდა. „კომპიუტერები წიგნების ნაცვლად“ - ასეთია სააკაშვილის ახალი ინიციატივა.
სხდომაზე პრეზიდენტმა XO ტიპის ლეპტოპი წარმოადგინა,  რომელიც ამ ეტაპზე წიგნებს მხოლოდ პირველკლასელებს შეუცვლის. მასში მთელი სასწავლო კურსი ჩაიტვირთება და მოსწავლეები წიგნის ნაცვლად „აი - იას“ თანამედროვე კომპიუტერებიდან ისწავლიან.
პრეზიდენტის თქმით, საყოველთაო კომპიუტერიზაცია „ისტორიული საკითხია“ და ეს რეალურად იქნება „ახალი თაობის საგზური მომავალ ცხოვრებაში“. მისივე თქმით, კომპიუტერები დიდ ქალაქებში, ტურისტულ ზონებში და დევნილთა დასახლებებში დარიგდება: ბათუმში, ზუგდიდში, ქუთაისში, მესტიაში, თბილისში. პირველკლასელებს კომპიუტერები ე.წ. „პრეზიდენტის საჩუქრის“ ფარგლებში დაურიგდებათ.
„მომავალი წლიდან წიგნებს კომპიუტერები ჩაენაცვლება, რომელიც ყველაზე თანამედროვეა - რომელიც წყალში არ იძირება, შეგიძლიათ, დააგდოთ და არ ტყდება... ეს არის კომპიუტერები სპეციალურად ჩვენი ბავშვებისათვის, მათ შორის - იმათთვისაც, ვინც წერა-კითხვა არ იცის. კომპიუტერები სიმბოლოებით ოპერირებს“, - განაცხადა მიხეილ სააკაშილმა.
„წიგნის სახელოსნოს“ ხელმძღვანელი, გამომცემელი მამუკა ხანთაძე პრეზიდენტის ინიციატივას უარყოფითად აფასებს. იგი აღნიშნავს, რომ კომპიუტერები ცუდად იმოქმედებს ბავშვების ფსიქიკაზე. მისი თქმით, მრავალნაცადი ხერხია და დამტკიცებულია , რომ ბავშვმა წიგნით უნდა ისწავლოს. ის წიგნის სხვა პლიუსებზეც საუბრობს და აღნიშნავს, რომ წიგნში მასალის აღქმადობა უფრო მეტადაა წარმოჩენილი.
მამუკა ხანთაძე:  „სახელმძღვანელოების შექმნა რთული პროცესია, რომელშიც ჩართულები არიან სხვადასხვა პროფესიის ადამიანები: პედაგოგები, ფსიქოლოგები, სოციოლოგები. უამრავი ნაშრომი არსებობს, სადაც ნაჩვენებია, როგორ კეთდება სახელმძღვანელოები დაწყებითი კლასებისთვის. ასე ხელაღებით თქმა, რომ პირველკლასელმა მხოლოდ კომპიუტერით უნდა ისწავლოს, არ შეიძლება. ამით რა შეიცვლება? წიგნით თუ არ ისწავლე, კომპიუტერითაც ვერ ისწავლი. ეს ახალი გამოგონება არ არის. ასეთი ნაჩქარევი გადაწყვეტილებები ბავშვის ფსიქიკაზე არის ჯოჯოხეთური ექსპერიმენტი. მრავალნაცადი ხერხია, რომ ბავშვს უნდა ასწავლო წიგნით. იგი წიგნთან მუშაობას ეჩვევა პატარაობიდანვე. კომპიუტერი, ვიდეოპროექტორი, DVD, რადიო, ტელევიზია, ინტერნეტი - სწავლების პროცესში შესაძლებელია, იყოს დამხმარე საშუალებები, მაგრამ ბავშვმა მხოლოდ კომპიუტერით რომ ისწავლოს და მით უმეტეს, მთელი კურსი, ასეთი რამ არსად გამიგია“.
მამუკა ხანთაძე ერთადერთი არაა, ვინც ამ იდეის განხორციელებას არ ეთანხმება. რესპუბლიკური პარტიის წევრს, დავით ზურაბიშვილს იმედი აქვს, რომ როგორც ბევრი სხვა ინიციატივა, ესეც არ განხორციელდება. ხოლო, თუ პირიქით მოხდა, ცხადი გახდება, რომ ამას ნორმალური შედეგი არ მოყვება.
დავით  ზურაბიშვილი: „სერიოზული მსჯელობა ამაზე შეუძლებელია. პირველკლასელმა ბავშვმა რომ წერა-კითხვა ისწავლოს მონიტორიდან, ასეთი რამ ჯერ არ გამიგია. იმედი მაქვს, ეს ინიციატივა არ განხორციელდება. „ნაციონალებს“ ასეთი იდეები მოსდით ხოლმე თავში, მაგრამ ნელ-ნელა ჩაკვდება ხოლმე. ახლაც ამის იმედი მაქვს, მაგრამ თუ განხორციელება დაიწყო, ცხადია, ადვილად დაინახავს ყველა, რომ ეს არის სისულელე და არავითარი ნორმალური შედეგი არ მოაქვს. ასეთი რამ არავის მოსვლია თავში განვითარებულ ქვეყნებშიც კი. კომპიუტერს თავისი ადგილი აქვს, წიგნს - თავისი. შეიძლება, ამათ ჰგონიათ, რომ დააძრობენ ბავშვები პატარა ლეპტოპებს, დაკრავენ ხელს კლავიატურაზე და ყველაფერი კარგად იქნება?“
კომპიუტერები, რომლებშიც წიგნები ჩაიტვირთება არაკომერციულმა ორგანიზაციამ One Laptop Per Child-მა შეიმუშავა. კომპიუტერის ფასი 80–100 დოლარია. მისი საშუალებით სწავლება დანერგილია შემდეგ ქვეყნებში: ამერიკა, კამბოჯა, კოსტა რიკა, ვენესუელა, პაკისტანი... ხოლო თუკი სააკაშვილის იდეა განხორციელდა, 2010 წლის სექტემბრიდან ამ კომპიუტერის საშუალებით წერა-კითხვის შესწავლას ქართველი პირველკლასელებიც შეუდგებიან.

Computer Instead Book – Ticket for Future or Infernal Experiment?
On April 6, the president Saakashvili informed the government members about the reforms planned in the educational system during their session in Kutaisi. He assessed the reform as Computer and Linguistic Revolution. “Computers instead Books,” this is the new initiative of the president.
At the session, the president introduced XO laptop which will replace text-books only for the pupils of the first form so far. In May, entire tuition program will be installed in the laptops and pupils will learn reading and writing from computers instead ordinary text-books.
According to the president, overall computerization is “historical issue” and it will really be “ticket for future for the new generation.”  He said the computers will be distributed in large cities, tourist zones and IDP settlements: the selected cities are Batumi, Zugdidi, Kutaisi, Mestia and Tbilisi. Computers will be distributed within the program “President’s Gift”.
“Next year, most modern computers will replace books– they do not sink in water and they do not break even if you drop it… these computers are specially for our children; among them for those who cannot read and write yet. The computer is operated with symbols,” said Mikheil Saakashvili.
Head of the Book Workshop and publisher Mamuka Khantadze assessed the initiative of the president negatively. He said the computers will have negative impact on children’s psychic. He said, it was approved long before that child shall learn from book. He spoke about other advantages of the book as well and said that in the book the material is better explained.
Mamuka Khantadze: “Creation of text-books is a complicated process; people of different professions are involved in it. They are teachers, psychologists, sociologists. There are a lot of works written on the issue which describe how texts books for the first form shall be created. We should not insist that pupils of the first grade shall learn from computers. What shall it change? If a pupil cannot learn from book, he will not be able to learn from computer either. It is not new invention. A similar prompt decision is infernal experiment on the child’s psychic. It was approved long before that a child shall learn from books. He accustoms working with the book from the very childhood. Computer, video-projector, DVD, Radio, television, internet – can be used during tuition process as additional tools; but child cannot learn only from computer; and furthermore, he cannot learn entire tuition program only from computer. I have never seen similar method anywhere else.”
Mamuka Khantadze is not the only person who opposes the idea. Member of the Republic Party Davit Zurabishvili hopes this initiative will not realized like many others. But, if it does, it will not have normal impact.
Davit Zurabishvili: “Serious discussion on this initiative is impossible. I have never heard before about a pupil of the first form to learn reading and writing from computer. I hope, this initiative will not be realized. Members of the National Movement often have similar ideas but they gradually fade away. Now, I hope, the same will happen; but if it is realized, everybody will see that it is nonsense and it will not have normal result. Nobody has ever thought of it in developed states; computer and book have their own places. Maybe, they think, if a child will have a small laptop and will be able to tap on the keyboard, everything will be ok.”
The computers, where the books will be installed, were produced by the non-commercial organization One Laptop per Child. The price of the computer is 80-100 USD. They are used as educational computers in the following states: America, Camboja, Costa-Rica, Venezuela, Pakistan… if Saakashvili’s idea is realized, from September of 2010, Georgian pupils of the first form will also learn from computers.