ნატალია სარქისაშვილი, გელა მთივლიშვილი
23 აპრილიდან 26 აპრილის ჩათვლით ნაციონალური ტელეკომპანიების საინფორმაციო გამოშვებების მთავარი თემა სოფელ ველისციხეში გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობა იყო. დილის, დღის და საღამოს „კურიერში“, „მოამბესა“ და „ქრონიკაში“ შინაგან საქმეთა, იუსტიციის, რეგიონული განვითარების, სოფლის მეურნეობის, გარემოს დაცვის მინისტრები, კახეთის გუბერნატორი, ვიცე გუბერნატორი და გურჯაანის გამგებელი ტრიალებდნენ.
„გაფრთხილებთ, სასწრაფოდ დატოვეთ სახლები!“
ველისციხეში ევაკუაცია 22 აპრილს, 21:00 საათისთვის გამოცხადდა. ხევისუბანში საპატრულო პოლიციის მანქანებიდან მოსახლეობას მოუწოდებდნენ, რომ სახლები დაუყოვნებლივ დაეტოვათ. ვისაც ტრანსპორტი ჰქონდა სოფლიდან თავად გასულიყო, ვისაც არა, მათთვის სოფლის ცენტრში მიკროავტობუსები იდგნენ.
გულიკო მამულაშვილი, სოფელ ველისციხის მკვიდრი: „რატომ უნდა დაგვეტოვებინა სახლები, მიზეზი არ უთქვამთ. მხოლოდ იმას ყვიროდნენ, რომ უსაფრთხოების მიზნით ხევისუბნის ტერიტორიიდან უნდა გავსულიყავით. რამდენიმე წუთში სასწრაფო სამედიცინო სამსახურის და პატრულის მანქანები ერთმანეთში აირივნენ. ხალხი ქუჩაში გამოვიდა. არავინ არაფერი ვიცოდით. ვინ საით გარბოდა, ვეღარ გაგვეგო. მანქანის გამოყვანაც კი ვერ მოვიფიქრეთ, ბავშვებს ხელი დავავლეთ და გავრბოდით. საშინელი პანიკა იყო. პატრულებს ვეკითხებოდით რა ხდებოდა, მაგრამ არავინ არაფერს ამბობდა. გვითითებდნენ, რომ სოფლის ცენტრში წავსულიყავით. რამდენიმე წუთში კულტურის სახლის წინ ადგილი აღარ იყო. ხმაურზე მარტო ხევისუბნის კი არა, სხვა უბნების მაცხოვრებლებიც გამოცვივდნენ. სოფლის ცენტრში კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი და გურჯაანის გამგებელი გიორგი ჩივიაშვილი დაგვხვდნენ. გვითხრეს, რომ ჭერმის ტბაა ადიდებული და შეიძლება წყალი ყოველ წუთს გადმოვარდეს და მდინარის პირას ყველაფერი დაანგრიოსო. ვისაც ახლობელი გვყვავდა ახლოს მდებარე სოფლებში, მიკროავტობუსებით მათთან გაგვგზავნეს, ვისაც არა კულტურის სახლში შეუშვეს“.
სოფელში იმდენად ძლიერი პანიკა იყო, რომ თელავი - თბილისის ავტომაგისტრალზე მოძრაობა შეფერხდა. ველისციხე მოსახლეობისგან იცლებოდა. გუბერნატორის დავალებით, სოფლის ახლოს მდებარე ბენზინგასამართი სადგურები მუშაობის სადღეღამისო რეჟიმზე გადავიდნენ.
ევაკუაციის დაწყებიდან ერთ საათში ველისციხეში გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი გოგა ხაჩიძე ჩავიდა, სამინისტროს პიარსამსახურის გადამღებ ჯგუფთან ერთად. „ჩვენ არ გვაქვს უფლება თუნდაც ერთი მოქალაქე დავტოვოთ საფრთხის წინაშე. ამიტომ ვიღებთ შესაბამის ზომებს. ამ წუთში მიმდინარეობს მუშაობა. არსებობს გარკვეული რისკი. ჩვენ არანაირი უფლება არ გვაქვს ამ რისკის ქვეშ თუნდაც ერთი ადამიანი დავტოვოთ“, - ეს განცხადება ხაჩიძემ ტელეკომპანიების „პირველი არხის“, „რუსთავი 2“-ის და „იმედის“ კორესპონდენტებთან გააკეთა.
რამდენიმე წუთში სოფლის ცენტრი და მიმდებარე ტერიტორია შსს-ს სამაშველო სამსახურის, კახეთის პოლიციის სამხარეო და რაიონული სამმართველოების, საპატრულო პოლიციის და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მანქანებს ვეღარ იტევდა. გურჯაანის გარდა ველისციხეში იყვნენ მობილიზებულნი თელავის და ყვარლის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახურის ბრიგადებიც. ექიმები გამოძახებას ვერ აუდიოდნენ. ბევრი ადამიანი სირბილისგან და შიშისგან ქუჩაში ძირს ეგდო და ექიმები მათ მოსულიერებას ცდილობდნენ. სოფლის ცენტრში მყოფი ათასამდე ადამიანი საცხოვრებელი სახლების დატოვების აუცილებლობის მიზეზის განმარტებას ითხოვდა. „ჭერმის წყალსაცავი ადიდებულია და შეიძლება ნებისმიერ დროს გადმოვარდეს. თქვენი ევაკუაცია ამიტომაც მოხდა. ამაღამ ახლობლებთან გაათიეთ. ჩვენ ყველაფერში დაგეხმარებით, რაც გჭირდებათ“, - აცხადებდა კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე გიორგი სიბაშვილი. „ვისაც მანქანა გყავთ, თვითონ გადით სოფლიდან, ვისაც არა, ჩვენ მოგეხმარებით. ყველაფერს გაგიკეთებთ“, - ეუბნებოდა მიკროავტობუსებთან რიგში მდგომ ველისციხელებს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გიორგი ჩივიაშვილი.
კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე გიორგი სიბაშვილი, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ზაქარია იაგანაშვილი და სხვა ოფიციალური პირები კატეგორიულად უარყოფდნენ მოსახლეობაში გავრცელებულ ინფორმაციას, პანიკის შედეგად ქალბატონის გარდაცვალების შესახებ. ოფიციალური ცნობით, ევაკუაციის გამოცხადების შემდეგ ორი ადამიანი, ზაქარია ვარაზაშვილი და ტარიელ გაბელაია ინსულტით და გულის ინფარქტით საავადმყოფოში გადაიყვანეს, ზინა აბელაშვილი კი სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მისვლამდე გარდაიცვალა. ოჯახის წევრების თქმით, ქალბატონს შიშისაგან გული გაუსკდა. „რომ აცხადებდნენ, სახლები დატოვეთო, შეეშინდა. ვერ გაგვეგო რა ხდებოდა. ძალიან ღელავდა. უცებ ავად გახდა და სანამ ექიმები მივიდოდნენ, დაიღუპა“, - გვითხრა გარდაცვლილის შვილმა გივი აბელაშვილმა. მას შემდეგ რაც პანიკის შედეგად ადამიანის გარდაცვალების ფაქტი დადასტურდა, გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ ჟურნალისტებს მიაწოდა ინფორმაცია, რომ „ქალბატონი ავად იყო, მწვავე კოლიტი ჰქონდა და ამის შედეგად დაიღუპა. პანიკა არაფერ შუაშია“.
23:50 საათზე ველისციხეში შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციის უფროსი შოთა ხიზანიშვილი გამოჩნდა, რომელსაც დაახლოებით 10 წუთში შს მინისტრი ვანო მერაბიშვილი, იუსტიციის მინისტრი ზურაბ ადეიშვილი და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი დავით ტყეშელაშვილი მოყვნენ. მინისტრები, ხაჩიძის ჩათვლით, კახეთის გუბერნატორთან ერთად ველისციხის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულის ოთახში შეიკრიბნენ და დახურული შეხვედრა გამართეს. შეხვედრის დასრულების შემდეგ მერაბიშვილმა, ადეიშვილმა და ტყეშელაშვილმა ველისციხე ისე დატოვეს, რომ კომენტარი არ გაუკეთებიათ. ცნობილი გახდა, რომ საგანგებო შტაბი შეიქმნა, რომელსაც კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი უხელმძღვანელებდა.
შს მინისტრის წასვლიდან ერთ საათში ველისციხეში სპეციალური დანიშნულების რაზმი განლაგდა. ის ღამე ხევისუბნის მაცხოვრებლების დიდმა ნაწილმა ქუჩაში გაათენა. შტაბის მონაცემებით 22 აპრილს ველისციხიდან 600-მდე ოჯახის ევაკუაცია განხორციელდა.
23 აპრილი
დილის საინფორმაციო გამოშვებებში ტელეკომპანიებმა მოსახლეობის ევაკუაციის კადრები და გარემოს დაცვის მინისტრის კომენტარი გაავრცელეს. გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის მიუხედავად ევაკუირებული მოსახლეობის ნაწილი საცხოვრებელ სახლებს მაინც დაუბრუნდა. 23 აპრილს გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ ჭერმის წყალსაცავის ადიდების მიზეზების შესახებ განცხადება გააკეთა. მისი თქმით, წყალსაცავში წყლის ადიდება, მეწყერის შედეგად ზედმეტი წყლის გამშვები არხის ჩანგრევამ გამოიწვია. „წყლის გადმოვარდნის შემთხვევაში სტიქია ხევისუბანს წალეკავს და ძალიან დიდი მსხვერპლია მოსალოდნელი“,- განუცხადა სიბაშვილმა ჟურნალისტებს. მისივე ინფორმაციით, ძლიერი წვიმის მიუხედავად, 23 აპრილს, დილიდან, წყალსაცავში წყლის დონის შესამცირებლად სამუშაოები დაიწყო, რომელსაც გარემოს დაცვის მინისტრი და კახეთის გუბერნატორი ადგილზე ხელმძღვანელობდნენ.
11:00 საათზე სოფელ ველისციხეში „რუსთავი 2“-ის და სხვა ტელეკომპანიების პირდაპირი ჩართვის მანქანები ჩავიდნენ და მოვლენების პირდაპირ ეთერში გაშუქება დაიწყეს. 19:30 საათზე, ველისციხეში მოსახლეობის განმეორებითი ევაკუაცია დაიწყო. შსს-ს საგანგებო სიტუაციების სამმართველოს უფროსის მოადგილე ფრიდონ სადუნიშვილი აცხადებდა, რომ რისკის ზონაში, კერძოდ, ხევისუბანში, სადაც 1000-მდე ოჯახი ცხოვრობს, მოსახლეობის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრებოდა, რის გამოც მათ მიეცათ გაფრთხილება მდინარე ჭერმის ხევის მიმდებარე ტერიტორია დაუყოვნებლივ დაეტოვებინათ. მთელი დღის და საღამოს მთავარ საინფორმაციო გამოშვებებში სამივე ნაციონალური ტელეკომპანია მოვლენებს პირდაპირ ეთერში აშუქებდა და ხაზგასმით, არაერთხელ აღნიშნავდნენ, რომ მთავრობის წევრები სტიქიური საშიშროების ადგილზე იყვნენ და ვითარების გამოსასწორებლად ყველაფერს აკეთებდნენ. ჟურნალისტებს კომენტარი მისცა პრემიერ - მინისტრმა ნიკა გილაურმაც. პრემიერმა აღნიშნა, რომ მთავრობის წევრები ველისციხეში იმყოფებიან და ვითარებას ადგილზე აკონტროლებენ.
24 აპრილს, დილით, ევაკუირებული მოსახლეობის ნაწილი საცხოვრებელ სახლებს ისევ დაუბრუნდა. საღამოს მოსახლეობის ევაკუაცია აღარ მოუხდენიათ. 25 აპრილს ველისციხეში შს მინისტრი ვანო მერაბიშვილი ისევ ჩავიდა და თქვა, რომ წყალსაცავის დაზიანებული ზედმეტი წყლის გამშვების მილი, მისი გახსნის მიზნით, ტროტილით ააფეთქეს. „ამ და სხვა ღონისძიებების შედეგად, იცით, რომ დამონტაჟდა ე.წ. „სიფონის ძაბრი“, წყალსაცავში წყლის დონემ დაიწია და მოსახლეობას შეუძლია მშვიდად იყოს“, - აღნიშნა შს მინისტრმა.
„მადლობა, რომ გადაგვარჩინეთ“
26 აპრილს ნაციონალური ტელეკომპანიები მთელი დღის განმავლობაში ველისციხის მაცხოვრებლების კომენტარებს ავრცელებდნენ, რომლებიც მთავრობას და ადგილობრივ ხელისუფლებას გადარჩენისთვის მხურვალე მადლობას უხდიდნენ.
„წუხანდელი ღამე მთელმა სოფელმა ჩვენ ჩვენს სახლებში გავატარეთ. ძალიან დიდი მადლობა ხელისუფლებას, მინისტრებს და განსაკუთრებით ჩვენს გუბერნიას, რომ ასე გვერდზე დაგვიდგნენ, მხარი დაგვიჭირეს. ორგანიზებული იყო ყველაფერი და დღეისათვის მდგომარეობა არის ნამდვილად სტაბილური“, - ამბობდა ველისციხის მკვიდრი ქეთი გელიტაშვილი, „ნაციონალური მოძრაობის“ გურჯაანის რაიონული ორგანიზაციის აქტივისტი.
კახეთის გუბერნატორი ჭერმის წყალსაცავიდან დაახლოებით 16:00 საათისთვის დაბრუნდა, თუმცა ჟურნალისტებთან არსებული მდგომარეობის შესახებ კომენტარის გაკეთებაზე უარი განაცხადა. 18:00 საათზე ის „კურიერის“ სტუდიას ველისციხიდან პირდაპირ ეთერში ჩაერთო და საგანგებო მდგომარეობა გაუქმებულად გამოაცხადა. იმავე საღამოს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გიორგი ჩივიაშვილმა თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ განცხადება დაწერა. იგი, „ნაციონალური მოძრაობიდან“ 2010 წლის 30 მაისის შუალედურ საპარლამენტო არჩევნებში, გურჯაანის რაიონში კენჭს იყრის.
27 აპრილს ველიციხეში განვითარებულ მოვლენებს საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლები გამოეხმაურნენ. „სამაშველო სამსახურის თავგანწირული შრომის შედეგად მოსახლეობას საფრთხე აღარ ემუქრება, რაც უდაოდ მისასალმებელი ფაქტია. ესენი კი ის ადამიანები არიან, ვისზეც ამბობდნენ, რომ სამაშველო სამსახურებში პარტიულ აქტივისტებს იღებენო. იქნებ ახლა მაინც მიხვდეს ყველა, რისთვის შეიქმნა სამაშველო სამსახური და იქ ადამიანებს რა კრიტერიუმებით იღებენ“, - განაცხადა „ნაციონალური მოძრაობის“ გენერალურმა მდივანმა ზურაბ მელიქიშვილმა.
იმავე დღეს, საღამოს, ველისციხის მოვლენებს აშშ-ში მყოფი საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი „რუსთავი 2“-ის ეთერით გამოეხმაურა. „ამ დღეებში დიდი საფრთხე იყო, რომ დიდი სოფელი ველისციხე წყალსაცავს წაეღო. ბოლო სამი დღეა არ მძინებია. ვიცი დღედაღამე მუშაობდნენ ადგილობრივი მმართველობის ხელმძღვანელები, მინისტრები. თვალი არ მოუხუჭავთ, წკიპზე მივასწარით, რომ ევაკუაცია მოხდა. წყალსაცავიდან დაიწყო წყლის ამოტუმბვა და ვფიქრობ რომ არ ყოფილიყო ასეთი კოორდინაცია სხვადასხვა დონის ხელისუფალთა შორის, რათქმაუნდა ვიღაცა დაიკმაყოფილებდა თავის ამბიციას, მაგრამ ველისციხელების მდგომარეობა როგორი იქნებოდა ამ შემთხვევაში? ჩვენი ქვეყანა ჯერ კიდევ დგას საფრთხეების წინაშე, მაგრამ ერთიანი გუნდის ერთად დგომა არის ძალიან მნიშვნელოვანი“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ჭერემის წყალსატევის ისტორია
ჭერემის წყალსატევი მდინარე ვეტის ჭალაშია. აქ ადრე ბუნებრივი ტბა არსებობდა, რომელზეც წყალსაცავი და კაშხალი XX საუკუნის 80-იანი წლების დასაწყისში მელიორაციისა და წყალმომარაგების მიზნით გაკეთდა. წყალსატევი ნაწილობრივ მდინარე ვეტის ჩამონადენით და ნაწილობრივ მექანიკურად უნდა შევსებულიყო. წყალსატევი 10 ჰექტარზეა გაშენებული და პირვანდელი პროექტით 28 მეტრი სიღრმისაა. ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, წყალსატევი საირიგაციო ფუნქციას აღარ ასრულებდა. 2006 წელს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ წყალსატევის აქციების 50 % გაასხვისა და ის შპს „კაჭრეთის პროდუქტებმა“ შეიძინა.
როგორც კახეთის გუბერნატორის ადმინისრაციაში განმარტეს, წყალსატევზე არსებული საგანგაშო მდგომარეობის შესახებ მათ სწორედ აღნიშნული კომპანიის დირექტორმა აცნობა. „მისი წერილის საფუძველზე წყალსატევზე არსებული მდგომარეობა სპეციალისტებმა შეისწავლეს და დასკვნა დადეს. საგანგებო მდგომარეობა სწორედ ამ დასკვნაში მოცემული ინფორმაციის გათვალისწინებით გამოვაცხადეთ“, - აღნიშნავს გიორგი სიბაშვილი.
სპეციალისტებმა ჭერმის წყალსატევზე ზედმეტი წყლის გამშვები არხი 22 აპრილს დაათვალიერეს. „არხი ამჟამად არის მძიმე ავარიულ მდგომარეობაში. უხვი ნალექების შედეგად, ტბაში წყლის დონემ აიწია და მიაღწია ზედმეტი წყლის გადმომღვრელ არხს, საიდანაც გადავიდა და მოხდა გადამღვრელი არხის ნაწილობრივი ჩანგრევა ადვილად მრეცხ გრუნტთან ერთად, რამაც წარმოქმნა ღრმა ხევი ჩანჩქერით. ჩანჩქერი ამჟამად არის გზაზე გამავალი ხიდის ქვეშ, რომელსაც გამოცლილი აქვს ბურჯების ქვეშ ნიადაგი და იმყოფება ჩანგრევის საშიშროების წინაშე. აღსანიშნავია, რომ არსებული ჩანჩქერის სიმაღლე დაალოებით 3-4 მეტრია და ტბის ნაპირიდან დაშორებულია 10 მეტრით. პერიოდულად ხდება ფილებისა და გრუნტის ჩაშლა ამ ჩანჩქერის მიერ და უახლოვდება ტბის ნაპირს. აღსანიშნავია ისიც, რომ ამჟამად არ არის გამტარუნარიანი ტბის დამცლელი 500 მმ მილი და ვერ ხერხდება ტბის დაცლა. ყოველივე ზემო აღნიშნულიდან გამომდინარე, იქმნება ჭერმის ტბის გადმოხეთქვის საშიშროება, რომელმაც შეიძლება გამოიწვიოს სოფლების ველისციხისა და მუკუზანის წალეკვა და მოსახლეობის დიდი მსხვერპლი“, - ნათქვამია ოქმში, რომელსაც საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურისა და წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის თანამშრომლები, ასევე მეწარმე ს. ბარამიძე აწერენ ხელს.
წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის დირექტორის, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორის, გივი გავარდაშვილის განმარტებით, შექმნილი სიტუაციის განსამუხტავად აუცილებელი იყო წყალსაცავში წყლის დონის დაწევა, ნებისმიერი მეთოდით, მათ შორის სიფონის გამოყენებით, ოღონდ გათვალისწინებული უნდა ყოფილიყო, რომ წყლის დონის დაწევის სიჩქარეს არ უნდა გადაეჭარბებინა 20 სმ-ს დღე-ღამეში და ამ მიზნით უნდა განხორციელებულიყო მუდმივი მონიტორინგი. ამავე დროს აუცილებელი იყო წყალგამშვები მილის ფუნქციონირების აღდგენა.
არაერთი მცდელობის მიუხედავად, ჭერემის წყალსატევზე ასვლა ვერ მოვახერხეთ. საგანგებო მდგომარეობის დროს იქ ასვლის საშუალება საპატრულო პოლიციამ არ მოგვცა, რომელსაც ჭერემისკენ მიმავალი გზა გადაკეტილი ჰქონდა. წყალსატევის კადრები და იქ მიმდინარე სამუშაოები მხოლოდ გარემოს დაცვის სამინისტროს პიარსამსახურის ოპერატორს გადააღებინეს. კადრებში, რომელიც ტელეკომპანიების ეთერით გავიდა, კარგად ჩანს, რომ ჭერემის წყალსატევზე „ნივის“ მარკის ავტომანქანითაც იყვნენ ასულები, თუმცა, როგორც ჩვენთან სატელეფონო საუბარში ჭერემის მაცხოვრებლებმა აღნიშნეს, დღეს იქ ასვლა მხოლოდ სამხიდიანი მანქანით არის შესაძლებელი და ისიც საეჭვოა. „წვიმების შემდეგ გზა ისედაც ტალახდებოდა ხოლმე, მაგრამ მას შემდეგ რაც სამუშაოები დაამთავრეს და აქედან წავიდნენ, სხვადასხვა ადგილზე გზა ტრაქტორით გადათხარეს, რის გამოც მანქანების გადაადგილება შეუძლებელია“, - გვითხრეს სოფელ ჭერემის მაცხოვრებლებმა. მათივე თქმით, ჭერემის წყალსატევზე ზედმეტი წყლის გამშვები მილი თავადაც ნახეს რომ დაზიანებული იყო, თუმცა წყალსატევიდან ზედმეტი წყალი მაინც გადიოდა. „ბოლო რამდენიმე წელია წყალსატევს ყურადღებას არავინ აქცევს, ეგ მილი ეხლა კი არ დაზიანდა? დიდი ხანია ამოვსებული იყო და წყალს არ ატარებდა“, - აღნიშნეს ჭერემის მაცხოვრებლებმა.
„სოფელს საფრთხე არ ემუქრებოდა“
ჭერემის წყალსატევზე არსებული მდგომარეობა რომ საგანგაშო არ იყო, ამის შესახებ კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელთან საუბარში ერთ-ერთმა სპეციალისტმაც განაცხადა, რომელმაც ითხოვა, მისი ვინაობა საჯაროდ არ გამჟღავნებულიყო.
„ეს წყალსატევი 28 წელია, რაც ექსპლუატაციაშია და ბოლო 20 წელია არავის მიუხედია. მსგავს ობიექტებს წელიწადში ერთხელ მაინც უნდა ნახვა, აღწერა, დასკვნა, შეფასება და ღონისძიებების დაგეგმვა. შესაბამისად, ასეთი სამსახური უნდა არსებობდეს. ადრე ამას ახორციელებდა მელიორაციის სამინისტრო, შემდგომ მელიორაციის ექსპლუატაციის სამსახურები, რომელიც ყველა რაიონში იყო.
- რამდენად რეალური იყო საფრთხე?
- წყალსაცავიდან სოფლამდე 22 კმ-ია. წინასწარი მონაცემებით, კაშხლის გახეთქვის შემთხვევაში, სოფელ მუკუზანის ქვედა ნაწილს და ხევისუბანს (ველისციხე) შეიძლებოდა გარკვეული პრობლემები შექმნოდა. წყალი წაიღებდა დამხმარე ნაგებობებს, რომლებიც ხევის პირზეა. იქაურები კი ამბობენ, ხევი გვივარდებაო, მაგრამ სინამდვილეში, პირიქით, ხევს თვითონ უვარდებიან. თუმცა, ადგილზე ჩასვლისთანავე გაირკვა, რომ სოფელს საფრთხე არ ემუქრებოდა.
ეს არის ქვანაყარი კაშხალი. ინტენსიური რეცხვა უფრო საშიში მიმართულებით რომ წასულიყო (რაც არ მომხდარა), არსებობდა გარკვეული საფრთხე (2-3 %-იანი ალბათობა), რომ კაშხალს ვერ გაეძლო. თუმცა, მთელი წყლის დაცლა არც ამ შემთხვევაში მოხდებოდა. შეიძლებოდა დაცლილიყო ზედაპირიდან მაქსიმუმ 6 მეტრი, ანუ ჩანჩქერის სიმაღლე. თუმცა, ესეც თანდათანობით, ნახევარ - ნახევარი მეტრი. გართულების შემთხვევაში, პროცესი ნახევარმეტრიან ჩაგდებებს გამოიწვევდა და წყალიც თანდათან, ნახევარ-ნახევარი მეტრით დაიწევდა.
დღეისათვის კაშხლის სიღრმე საპროექტო მაჩვენებლებს მნიშვნელოვნად ჩამორჩება და 18-19 მეტრია. დანარჩენი უკვე ამოვსებულია. მთლიანად დაცლის ალბათობა არ იყო, თუმცა 0, 0001 % აქაც არსებობს“.
ამ ინფორმაციას „საქწყალპროექტის“ დირექტორი გეიდარ ფალავანიშვილიც ადასტურებს: „ისეთი ავარია, რომელიც წყალსატევიდან მთელი წყლის დაცლას და დასახლებული პუნქტის დაზიანებას გამოიწვევდა, არ შეიძლება მომხდარიყო. რასაც თქვენ სპეციალისტი გეუბნებათ, რომლის ვინაობის ანონიმურობასაც იცავთ, აბსოლუტურად სწორია. წყალსატევზე ჩვენი თანამშრომლებიც იმყოფებოდნენ და მე ვიცი, რომ კაშხალი თავისი მდგომარეობით კარგ და მდგრად მდგომარეობაშია. დაზიანებული იყო მხოლოდ ზედმეტი წყლის გამშვები არხი. საერთოდ, კაშხალში შემოსული წყალი უნდა გადაიღვაროს, მაგრამ ბევრი წყალი მანდ ისედაც არ შედიოდა. ჭერმის ხევს აქვს ძალიან პატარა შენაკადი, საიდანაც წყალი შედის. დაზიანებულ ადგილზე წყალმა დაიწყო ჩარეცხვა, მაგრამ საგანგაშო მდგომარეობა არ იყო. ისეთი რაღაც რომ კაშხალი დანგრეულიყო და იქ ხალხი დამხრჩვალიყო, ასეთი საშიშროება არ იყო“.

PR-Campaign of the National Movement Has Victims
The main topic of the news programs of the national TV-Companies from April 23 till April 26 was the emergency situation in the village of Velistsikhe in Gurjaani district (Kakheti). Ministers of internal affairs, regional development, agriculture, environment, Kakheti regional governor, deputy governor and Gurjaani district governor were interviewed in the morning, afternoon and evening releases of Kurieri, Moambe and Kronika.
“Warning: Leave Your Homes Soon”
The evacuation started at 9:00 pm on April 22 in Velistsikhe. The policemen were requesting the people from patrol cars to leave their houses promptly. For those who did not have cars to leave the village, the mini-buses were waiting in the village center.
Guliko Mamulashvili, resident of the Velistsikhe village: “Nobody told us why we had to leave our homes. They were only shouting and ordering us to leave the Khevisubani (ravine) area immediately. Several minutes later ambulances and patrol police cars mixed with each other. People went out in the street. Nobody knew anything. People were running in different directions. We could not even think of taking our car from the garage; we grabbed our children and ran away. There was terrible panic in the village. We asked patrol policemen what was going on but nobody told us anything. They just told us to go to the village center. Several minutes later, there was no place in front of the Culture House. Besides the residents of the Khevisubani settlement, people from other districts also went out in the street. Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili and Gurjaani district governor Giorgi Chiviashvili were in the village center. They said that the Cheremi Lake had flooded and the water could flow over the jetty any minute and destroy everything close to the river. Who had relatives in the neighboring villages were taken there by mini-buses; the rest were sheltered in the Culture House.”
There was such a serious panic in the village that it caused traffic-jam on Telavi-Tbilisi motor-way. The people were fleeing from Velistsikhe. The regional governor ordered the petrol-stations in the area to work 24 hours.
One hour after the evacuation, the minister of environment and natural resources Goga Khachidze arrived in the village together with the film-crew of the press-center of the ministry. “We do not have the right to leave even one citizen in a dangerous situation. So, we are taking emergency measures. At the moment we are working. There is a risk and we do not have the right to leave even a single person under this risk,” said Khachidze in his interview with the journalists of the Public Broadcasting, Rustavi 2 and Imedi-TV.
Several minutes later, the village center and surrounding area was overcrowded by the cars of the rescue teams of the MIA, Kakheti region police department and district police stations, patrol police cars and ambulances. Except Gurjaani the brigades of the first medical aid from Telavi and Kvareli were mobilized in the area; the doctors could not manage to assist everybody. Many people fell down in the streets because of fear and running and doctors tried to recover them. About one thousand people gathered in the village center and requested the officials to explain why they were asked to leave their houses. “Cheremi Lake has flooded and it can overflow at any time. You were evacuated for that reason. You should spend this night at your relatives’. We will assist you in everything,” said the deputy regional governor Giorgi Sibashvili. “Those who have cars can leave the village without our help. But we will help the rest,” the district governor Giorgi Chiviashvili told the Velistsikhe residents.
Deputy regional governor Girogi Sibashvili, chairman of the Gurjaani municipality board Zakaria Iaganashvili and other officials categorically denied the spread information about the death of a woman. According to the official information, two people – Zakaria Varazashvili and Tariel Gabelaia - were taken to the hospital because of heart problems. Zina Abelashvili died before the ambulance came. The family members said the woman had heart-attack. “When they were warning us to leave the houses, she got scared. We could not understand what was going on. She was very worried. Suddenly she felt bad and before doctors came she died,” said the son of the dead woman Givi Abelashvili. After the death of a person was confirmed, deputy regional governor reported to the journalist that the woman had health problems; she had colitis and the panic had nothing to do with her death.”
At 11:50 pm the head of the administration at the MIA Shota Khizanishvili arrived in Velistsikhe, minister of internal affairs Vano Merabishvili, minister of justice Zurab Adeishvili and minister of regional development and infrastructure Davit Tkeshelashvili followed him ten minutes later. The ministers, including Khachidze together with the regional governor gathered in the office of the commissary of the territorial entity and held a closed meeting. After the meeting, Merabishvili, Adeishvili and Tkeshelashvili left the village without making any comment.
It was reported that the emergency HQ was set-up with the leadership of the Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili.
One hour after the minister of internal affairs left the village, a special unit was deployed in Velistsikhe. On that night, most part of the residents spent night in the street. According to the HQ, on April 22 about 600 families were evacuated from Velistsikhe.
April 23
Morning news-programs showed the evacuation process of the people and comments of the environmental minister. Despite the emergency situation, part of the evacuated population returned to their homes. On April 23, deputy regional governor made statement about the reasons of flooding. He said it was caused by the deconstruction of the channel which released extra-water from the lake. “If the water floods, the natural disaster will destroy the Khevisubani district and it will cause huge casualty,” said Sibashvili. He added, despite the heavy rain, on April 23, they started working to reduce the water level in the lake; the process was led by the environmental minister and regional governor on the place.
At 11:00 am the cars of live-transmitting of Rustavi 2 and other TV-Companies arrived in Velistsikhe and started to show the ongoing events on-live. At 7:30 pm the population was evacuated from the village again. The deputy head of the department for emergency situations at the MIA Pridon Sadunishvili said about 1 000 families live in the risk zone – Khevisubani district. The population was under risk for what they were warned to leave the ravine of the River Cheremi immediately. The news-programs of the three national TV-Companies live-broadcasted the events from the village all day long. They underscored that the governmental officials were at the place of the natural disaster and did their best to improve the situation. The prime-minister Nika Gilauri also gave interview to the journalists; he said that the governmental officials are in Velistsikhe and they control the situation in the place.
In the morning of April 24, part of the evacuated population returned to their homes. In the evening they were not evacuated. On April 25, minister Vano Merabishvili arrived in the village again and said that the channel for the release of the extra-water was damaged in the lake and they exploded it. “By these and other activities you know that we have installed so-called “Siponi funnel”, consequently, the level of the water lowered in the lake and people can be calmer,” said the minister.
“Thank You for Having Rescued Us”
On April 26, the national TV-Companies broadcasted the interviews of the Velistsikhe residents who heartily thanked the central and local government for their assistance.
“The entire village residents spent last night at their homes. We are very grateful to the government, the ministers and particularly to our regional governor’s administration who supported us so much. Everything was organized and today the situation is really stable,” said the resident of the village Keti Gelitashvili, activist of the Gurjaani district office of the National Movement.
Kakheti regional governor returned from Cheremi Lake at about 4:00 pm but refused to make comments to journalists. At 6:00 pm he gave a live-interview to the Kurieri (news-program of Rustavi 2) and announced that the emergency situation was canceled in Velistsikhe. In that evening, Gurjaani district governor Giorgi Chiviashvili wrote a resignation letter; he is candidate of the intermediate parliamentary elections of May 30, 2010 from the National Movement in Gurjaani district.
On April 27, the members of the parliamentary majority made comments about the situation in Velistsikhe. “As a result of the hard work of rescue teams, local population is out of risk. It was really a good job. The members of the rescue teams were accused of being the activists of the ruling party. Now, everybody should know why we established the rescue teams and what the criteria were to select the members,” said the secretary general of the National Movement Zurab Melikishvili.
In the evening of the same day, President Mikheil Saakashvili responded to the events in Velistsikhe from the USA. “These days there was serious threat of flooding the village Velistsikhe by the water from the reservoir. I have not slept the last three nights. I know that the local officials and ministers are working hard day and night. We were just in time to rescue the people. The water is already pumped out from the lake and I think somebody could have satisfied his/her ambition if not the coordination of the governmental officials; the situation of the villagers could have been very urgent in this case. Our country has many other challenges but consolidation of one team is very important,” said the president.
History of Cheremi Reservoir
The reservoir is in the river Veti. In the past there was a natural lake there and the reservoir and barrage were built there early in 1980s for the irrigation of the surrounding area. The reservoir was to be filled in by the water of the River Veti mechanically. It is built on the 10 hectares of land and its depth was 28 meters. The reservoir has stopped its irrigation function for the last years. In 2006, the Ministry of Economic Development sold the 50 % of it and the Kachreti Product Ltd purchased it.
Representatives of the Kakheti regional administration clarified that the director of the company informed them about the threat. “Based on his letter, the specialists studied the situation on the reservoir and made conclusions. The emergency situation was announced based on the conclusion,” said Giorgi Sibashvili.
Specialists examined the reservoir on April 22. “The channel is in poor conditions. Because of heavy sediment, the level of water in the lake has raised and reached the channel from where extra water is overflowing. The water destroyed the channel and created a deep ravine with water-fall. Currently, the water-fall is flowing under the bridge over the road which has washed the soil of the piers and can be pulled down. It is noteworthy, that the height of the water-fall is 3-4 meters and is 10 meters away from the lake-bank. Periodically, the plates and priming is pulling down by the water-fall and it reaches the lake-bank. Besides that, the pipe of 500 mm is not working now and the water is not releasing from the lake. Bearing the all above in the mind, there is real threat that the lake can destroy the jetty and overwhelm the villages Velistsikhe and Mukuzani; it will result in huge casualty,” stated the protocol signed by the employees of the department for emergency situations and institute for water-management as well as entrepreneur Baramidze.
Director of the institute for water-management, doctor of technical science Givi Gavardashvili clarified that it was necessary to lower the level of the water in the lake by any means, among them by using simpons; however, the speed of the lowering the water-level should not have exceeded 20 centimeters per day; the process was to be permanently monitored. In parallel to it, the functioning of the water-releasing pipe was to be restored.
Despite many attempts, we could not arrive at the Cheremi reservoir. During the emergency situation the patrol police did not allow us to go there; they had blocked the road. The cameraman of the press-center of the Ministry of Environment was allowed to record the ongoing activities on the reservoir. It was later shown by the TV-Companies that the people had arrived at the Cheremi Reservoir by cars however, on the phone, the residents of Cheremi village told us that people could go there only by trucks. “After rains, there was such a mud on the road that after the reconstruction activities finished and the workers left the area, the road was dug in various places for what cars cannot drive,” the residents of the village Cheremi told us. They said they also saw a pipe for the release of extra water which was damaged but the water was flowing from the lake without it. “Nobody pays attention to the reservoir for the last few years; the pipe was not damaged now? It has been filled up for a long time and did not let the water go,” said the villagers.
“The Village Was Not In Danger”
A specialist said in his conversation with the Caucasian Environmental NGO Network that the situation was not dangerous in the Cheremi reservoir. He requested to keep his name anonymous.
“This reservoir has been working for 28 years already and nobody has paid attention to it for the last 20 years. Similar constructions shall be examined at least once a year. Consequently, there should be a corresponding agency. In the past, the Ministry of Melioration did the job; later the agencies of melioration exploitation examined the reservoirs and they had offices in every district.
-How real was the danger?
-There is 22 kilometers distance between the reservoir and the village. According to the preliminary data, if the barrage had pulled down, the lower part of Mukuzani village and Khevisubani in Velistsikhe should have faced some problems. The water could destroy the sheds located on the edge of the ravine. The locals said the river was attacking them but in fact, they attack the river. However, when we arrived at the place, it became clear that there was no danger in the village.
The barrage is made of stones. If the water had washed it away intensively in dangerous direction (what did not happen), there was some threat (2-3% possibility) that the barrage could not hold the water. However, the reservoir would not have emptied from water anyway. Only 6 meters of water could have released from the lake and gradually. If the situation had got complicated, the process could have caused half-meter falls and the water could have lowered by half-meters.
Today the depth of the barrage is less than it is indicated in the project and is 18-19 meters. The rest space was already filled in. the reservoir could not have emptied completely except the possibility of 0, 0001 %.
Director of the Saktskalproekti (Georgian water projecting company) Geidar Palavandishvili also confirmed the information. “The accident, which could release whole water from the reservoir and destroy the residential area, could not have happened. The information provided by the anonymous specialist is correct. Our specialists also worked at the reservoir and I know that the barrage is in good conditions. Only the channel for the release of extra water was damaged. In general, the water shall be released from the barrage. But much water never entered the reservoir. Cheremi ravine has very small affluent which supplies the lake with water. The water started to fall from the damaged place but the situation was not dangerous for people.”