სამარცხვინო პარადოქსი - სავიზო რეჟიმი საკუთარი ქვეყნის ტერიტორიაზე
ახალგორში წასვლა უკვე ე. წ. ვიზით არის შესაძლებელი. „ვიზა“ - ვადიანი ცნობაა, რომელსაც მცხეთის რაიონის უშირშროების სამსახური გასცემს. ახალგორში წასვლის მსურველმა აქვე უნდა გაიაროს გასაუბრება. მისი  გამგზავრების საკითხი გარკვეულ ვადაში განიხილება და გადაწყვეტილების მიღებას რამდენიმე დღე  სჭირდება. მცხეთის რაიონის უშიშროების სამსახური, ფაქტობრივად, საკონსულოს ფუნქციას ითავსებს. სამსახურის უფროსი კი - კონსულის ფუნქციებით არის აღჭურვილი. ხალხურ მეტყველებაში ახალგორში გადასასვლელ ცნობას უკვე „ვიზას“ უწოდებენ.
ე. წ. ვიზის აღება, ძირითადად, იმ ადამიანებს  უწევთ, ვინც ახალგორში დარეგისტრირებულ-ჩაწერილნი არ არიან. ამ ე. წ. ვიზებს, ანუ ცნობებს თავისი ვადა აქვს. ზოგი ერთდღიანია, ზოგი - სამდღიანი, ზოგიც - ერთთვიანი. თუკი ამა თუ პიროვნებამ მცხეთის უშიშროებისგან გამგზავრების ნებართვა - „ვიზა“ მოიპოვა, ახალგორში მასში მითითებულ ვადაშივე უნდა გაემგზავროს, თორემ „ვიზა“ ვადაგასულად ჩაეთვლება და გამგზავრების უფლებაც წაერთმევა.
ახალგორის მოსახლეობა ამბობს, რომ ძალიან ხშირად მცხეთის უშიშროება გამგზავრების საკითხს უარყოფითად წყვეტს და მგზავრობის მსურველს ცნობას, ანუ „ვიზას“ საერთოდ არ აძლევს.
ვადიანი ცნობების შემოღების შესახებ თავად ახალგორის ლეგიტიმური ხელისუფლების ერთ-ერთი წარმომადგენელი, ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე, ვალოდია შერმადინი გვესაუბრაება. მისი თქმით, ახალგორში შესვლის მსურველს ცნობას მცხეთის უშიშროების სამსახურში სპეციალური პროცედურის გავლის შემდეგ განსაზღვრული ვადით (ერთდღიანს, სამდღიანს თუ ერთთვიანს) იმ მგზავრებს აძლევს, ვინც ახალგორში არ არიან რეგისტრირებულები და იქ არც სახლ-კარი აქვთ.
ვალოდია შერმადინი: „ახალგორში გამგზავრებასთან დაკავშირებით რა წესიც მოქმედებდა, ძირითადად, იგივე შენარჩუნდა. ვისაც იქ სახლ-კარი და რეგისტრაცია აქვს, ასეთ პირზე რწმუნებულისგან გაიცემა ცნობა და ეს საკმარისია ქართულ პოსტზე გასატარებლად. თუკი ადამიანს ახალგორში არაფერი აქვს, მისი ვიზიტი ექვემდებარება გარკვეული სამსახურების მიერ გადამოწმებას - სად მიდის, რა მიზნით მიდის და ა.შ. გამგზავრების ცნობაში ახალგორში ყოფნის გარკვეული ვადაა მითითებული, მაგალითად - ერთთვიანი ან სამდღიანი და ა.შ. არის ერთდღიანი ცნობებიც. იმ პიროვნებებზე, რომელთა სახელზეც ახალგორში სახლი ირიცხება, მაგრამ რეგისტრაცია იქ არა აქვთ, შესაძლებელია, უვადო ცნობა გაიცეს. დანარჩენებზე – ახალგორის მცხოვრებლების ოჯახის წევრებზე, გარენათესავებზე თუ ახლობლებზე ვადიანი ცნობები გაიცემა. ისინი გადასვლა-გადმოსვლისას ვადაში შეზღუდულები იქნებიან“.
შერმადინის თქმით, ვადიანი ცნობების გაცემას და ადამიანების მიმოსვლის გაკონტროლებას გარკვეული მიზეზები აქვს: „გადაადგილება ძირითადად იმიტომ იზღუდება, რომ ჩვენ არ ვიცით, სად ვაგზავნით ადამიანს. როცა მას ნებას აძლევ, ახალგორში შევიდეს, სერიოზულ პასუხიმგებლობას იღებ მის ბედზე. თუკი არ იცნობ ადამიანს, ანუ იგი თუ იქ მცხოვრების ნათესავის ნათესავია, ვერც მის ქმედებაზე აიღებ პასუხისმგებლობას (რას იზამს იქ, ან საერთოდ რისთვის მიდის) და ვერც მის უსაფრთხოებაზე იზრუნებ. კი, იქ არაფერი ხდება ისეთი, მაგრამ დაზღევული არაფრისგან არა ვართ. გარდა ამისა, თუკი ადამიანი 10-20 წელი არ ყოფილა ახალგორში და მაინცდაიმაინც ახლა მოინდომა იქ წასვლა, ბუნებრივად ჩნდება კითხვა – რატომ მოუნდა?! ყოველ შემთხვევაში, ჩვენი ძირითადი მიზანია ადამიანების უსაფრთხოების დაცვა. ვისაც კარგად არ ვიცნობთ, მათთვის გარკვეული შეზღუდვები დაწესდა“.
აღნიშნულ წესის შემოღებას ზურგს უმაგრებს კანონი საქართველოს კანონი „ოკუპირებული ტერიტორიების შეახებ“. მასში მითითებულია: „ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ამ კანონის მოქმედების ვადით ვრცელდება საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმი, აგრეთვე - განსაკუთრებული სამართლებრივი რეჟიმი, რაც გულისხმობს შეზღუდვებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე თავისუფლად გადაადგილების, ამ კანონით გათვალისწინებული ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელების, უძრავ ქონებასთან დაკავშირებით გარიგების დადებისა და ამ კანონით განსაზღვრულ სხვა საკითხებთან დაკავშირებით“.
კანონის მეოთხე მუხლს პირდაპირ ასე ჰქვია - „თავისუფლად გადაადგილების შეზღუდვა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე“. მასში აღნიშნულია: „1. უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის და მოქალაქეობის არმქონე პირებისათვის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შესვლა დაშვებულია მხოლოდ: ა) აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიებზე – ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მიმართულებიდან; ბ) ცხინვალის რეგიონში (ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის ტერიტორიებზე) – გორის მუნიციპალიტეტის მიმართულებიდან. 2. ამ მუხლის პირველ პუნქტში განსაზღვრულის გარდა, ყველა სხვა მიმართულებიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შესვლა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის და მოქალაქეობის არმქონე პირებისათვის აკრძალულია და ისჯება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით. 3. განსაკუთრებულ შემთხვევაში, შეიძლება, გაიცეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შესვლის სპეციალური ნებართვა საქართველოს მთავრობის სამართლებრივი აქტით დადგენილი წესით, თუ ეს ემსახურება საქართველოს სახელმწიფო ინტერესებს, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, დეოკუპაციის ან ჰუმანიტარულ მიზნებს“.
როგორც ჩანს, სწორედ ამ კანონის მე-3 მუხლით სარგებლობს მცხეთის უშიშროება, როცა ახალგორში წასვლის მსურველებზე ვადიან ცნობებს გასცემს. ხმამაღლა კი მოქალაქეთა უსაფრთხოებას იმიზეზებენ.
კონფლიქტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი ცალსახად ამბობს, რომ ვადიანი ცნობების ანუ „ვიზების“ შემოღება რეალურად ემსახურება არა  „სახელმწიფო ინტერესებს, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, დეოკუპაციის ან ჰუმანიტარულ მიზნებს“, როგორც ეს კანონში წერია, არამედ ახალგორის ტერიტორიის მოსახლეობისგან დაცლას.
„ეს არის მოსახლეობის სრული დატერორების, დაშინების პოლიტიკა, რათა ხალხს მობეზრდეს იქ ცხოვრება. სამარცხვინო ქართულ პოლიტიკას ადასტურებს დედა-შვილის ისტორიაც, რომლებიც სამკურნალოდ მოდიოდნენ თბილისში და ქართული პოლიცია მათ აქეთ არ უშვებდა. შემდეგ მხოლოდ მღვდლის ჩარევის შემდეგ მისცეს თბილისკენ წამოსვლის ნება“, - აცხადებს პაატა ზაქარეიშვილი.
იმავეს ამბობს არასამთავრობო ორგანიზაციის - „კანონი ხალხისთვის“ უფროსი, იურისტი ზაქარია ქუცნაშვილი.
ზაქარია ქუცნაშვილი: „როგორც ჩანს, კანონს „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“, მოაბეს გამგზავრების ამგვარი ნებართვები და ამის საფუძველზე გასცემენ ცნობებს. სხვა სამართლებრივი საფუძველი, რაც შეიძლება იქნას გამოყენებული საქართველოს ტერიტორიაზე მოქალაქეების გადადგილებასთან დაკავშირებულ ცნობების გაცემასთან, არ არსებობს. ხალხმა სწორედ ამ ნებართვებს დაარქვა ვიზები“.
ქუცნაშვილი დასძნეს, რომ ოკუპირებული ტერიტორიების ადმინისტრაციულ საზღვრებზე გადაადგილება და საერთოდ ამ მიმართულებით მოძრაობა არათუ შეზღუდული, არამედ პირიქით - ნებადართული და წასახალისებელიც უნდა იყოს: „ჩვენ ბრიერები კი არ უნდა შევუქმნათ ჩვენს მოქალაქეებს თავიანთ სახლში დასაბრუნებლად, არამედ პირიქით - უნდა წავახალისოთ, რომ დარჩნენ ამ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ეს ცნობა-ნებართვები კი ბარიერს ქმნის მშონლიურ სახლში დასაბრუნებლად, რაც არათუ წაახალისებს, პირიქით, საერთოდ  დაუკარგავს ადამიანს იქ გამგზავრების სურვილს, რაც ძალიან ცუდია“.
მართლაც, საკითხავია - კანონი „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ როგორ უწყობს ხელს კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებას, როცა კონფლიქტის მონაწილე მხარეებს შორის ელემენტარული ადამიანური ურთიერთობების აღდგენასაც კი ვერ უზრუნველყოფს? ამ თემას  humanrights.ge კიდევ არაერთხელ დაუბრუნდება.

Shameful Paradox – Visa Regime In the Native Country
We can travel to Akhalgori district after taking “visa” – temporary permission which is issued by the Mtskheta district security service department. The people, who wish to travel to Akhalgori shall be interviewed in the department. The issue of each applicant shall be discussed within the estimated term and it will take several days to make decision. In fact, the security service department acts as a consulate. The head of the consulate has functions of the consul. People already call the permit “visa”.
People, who are not registered in Akhalgori, have to take the so-called visa. Those documents have deadline. Some of them expire in one day, others in three days; there are three-month-permits too. If a person has obtained the “visa” from Mtskheta district security service, he shall travel to Akhalgori on the indicated date; otherwise the visa is expired and he cannot travel to the district.
Akhalgori district population said the Mtskheta district security service often denies them to issue the document at all.
Deputy Head of the Mtskheta district administration Valodia Shermadini spoke about the temporary permits. He said the applicants, who are not registered in the district and do not have house in Akhalgori, shall take special procedures at the Mtskheta district security service to get the permit for the estimated time (one day, three days or one month).
Valodia Shermadini: “The old rules are still in force about the traveling to Akhalgori district. Those, who are registered in the district and have house there, receive the permit issued by the regional government and it is enough to pass Georgian checkpoint. If a person does not have any property in Akhalgori, the purpose of his visit shall be studied by special agencies – where and why he is going, etc. In the permit we also write how many days he is going to stay there. For example, we issue one-day, three-day or one-month permits. We can issue permanent documents on the people who are not registered in Akhalgori but own house there. The others – family members, relatives and friends of the Akhalgori district residents, shall take temporary permits. They will be restricted in time while traveling.”
Shermadini added that temporary notifications and control of people’s traveling in the district has certain reasons: “Transportation is restricted because we do not know where the person is going. When we allow him/her to travel to Akhalgori, we take serious responsibility. If we do not know the person, or he is a distant relative of the local resident, we cannot take responsibility of his safety. Yes, nothing serious is going on there but we are not completely safe. In addition to that, if a person has not visited the district for 10-20 years, and wants to travel there now, of course we inquire why he wants to go there. At least, our purpose is protection of the people’s safety. We have estimated some restrictions for the people who we do not know well”.
The Law of Georgia about Occupied Territories supports the adoption of this rule. The law states: “emergency situation is in force in the occupied territories within this law. Besides that - special legal regime works in the territory which aims restrictions for the free transportation in the area, implementation of the economical activities envisaged in the law, agreements on the private properties and other issues envisaged under the law.”
Article 4 of the Law has title – “restriction of the free movement in the occupied territory.” It states: 1. foreign citizens and people lacking the citizenship cannot enter the occupied territories; a) in the territories of the autonomous republic of Abkhazia – from Zugdidi district; b) in Tskhinvali region (former autonomous oblast of South Ossetia) –from Gori district. 2. Except the cases discussed in the first part of the article, traveling to the occupied territories from other places and people lacking the citizenship cannot travel to Abkhazia and it is punished under the Criminal Code of Georgia; 3. In particular cases, special notification can be released for the traveling to the occupied territories in accordance to the legal act released by the government of Georgia, if the purpose of the travel is within the state interests of Georgia, serves peaceful regulation of the conflict, de-occupation or humanitarian purpose.”
Apparently, the Mtskheta district security service acts in accordance to the law when they issue temporary traveling permits to the people. Officially, they protect the safety of citizens.
Conflict scientist Paata Zakareishvili said the introduction of the temporary permits or “visas” in fact does not serve state interests, peaceful resolution of the conflict, de-occupation or humanitarian purpose as it is written in the law; it aims to empty the Akhalgori district from people.
“It is policy to terrorize and threaten population in order to make them bored with living in the district. The history of the mother and son demonstrates the shameful Georgian politics as well, who were traveling to Tbilisi for medical treatment but Georgian police did not allow them to go. Later, after the clergyman interfered in their case, the policemen allowed them to go to Tbilisi,” said Paata Zakareishvili.
The head of the non-governmental organization “Law for People” Zakaria Kutsnashvili states the same.
Zakaria Kutsnashvili: “Apparently, they have attached similar permissions to the law about Occupied Territories and based on it, they issue the notifications. There is no other legal basis to issue similar notifications about the transportation of the citizens within the Georgian territory. The people called those permissions “visas”.
Kutsnashvili added that transportation across the administrative borders of the occupied territories shall be encouraged and supported instead restriction. “We should not create obstacles for our citizens to return to their houses; just the opposite – we should encourage them to stay in the occupied territories. These permits create barriers for people to return to their homes instead encouraging them. Just the opposite, they make the people lose wish to go to the district and it is very bad.”
Indeed, it is interesting does the Law about Occupied Territories support peaceful resolution of the conflict when it does not promote restoration of human relationship between the conflict parties? The humanrights.ge will continue working on this problem in future too.