გამოქვეყნდა ანგარიში რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული სამართლის ნორმათა დარღვევის შესახებ
ფონდმა „ღია საზოგადოება-საქართველომ“ და ქართულმა უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული სამართლის ნორმათა დარღვევის შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნეს. ანგარიშის - „აგვისტოს ნანგრევებში“ პრეზენტაციას, რომელიც 5 მაისს საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში გაიმართა, იმ დევნილთა ნაწილიც დაესწრო, რომლებიც აგვისტოს ომის დროს განვითარებული მოვლენების მოწმენი იყვნენ.
ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერით, ანგარიშზე ხუთი არასამთავრობო ორგანიზაცია მუშაობდა: საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, კონსტიტუციის  42-ე მუხლი, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კავშირი  „21-ე საუკუნე“, კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი.
ამ ანგარიშის სამუშაო ვერსიას ა.წ. 2 თებერვალს ჰააგის საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორი ლუის მორენო-ოკამპო და მისი გუნდი გაეცნენ და დოკუმენტი ოფიციალურად მიიღეს. ანგარიშის საბოლოო ვერსიასთან ერთად, სასამართლოში გადაიგზავნება სტატისტიკური ანალიზი და ყველა ის სამუშაო მასალა, რომელიც ანგარიშს უდევს საფუძველად.
ანგარიში, ძირითადად, დევნილთა მონათხრობს ეფუძნება და იძლევა შესაძლებლობას, მთელი მსოფლიო და მათ შორის - საერთაშორისო სისხლის  სასამართლო გაეცნოს ერთად თავმოყრილ ფაქტებს და დოკუმენტური მასალას საქართველოს ტერიტორიაზე მასობრივად ჩადენილი სასტიკი და არაჰუმანური ქმედების შესახებ.
ანგარიშზე მუშაობისას გაანალიზდა 2008 წლის კონფლიქტის ამსახველი მასალა. არასამთავრობო ორგანიზაციათა მიერ მომზადებული სპეციალური კითხვარის მეშვეობით შეგროვდა 1055 დევნილის ჩვენება, რომელიც დამუშავდა, როგორც სტატისტიკურად, ისე  ფაქტების დაპირისპირების მეთოდოლოგიით.
„ჩვენს ანგარიშს არც აქვს და ვერც ექნება აგვისტოს ომის შედეგების სრულფასოვანი გამოძიების  პრეტენზია. თუმცა, მასში ასახული დევნილთა ტრაგიკული ისტორიები, ფაქტები და დოკუმენტური მასალა ნათელი მტკიცებულებაა საქართველოს ტერიტორიაზე მასობრივად ჩადენილი სასტიკი და არაჰუმანური ქმედებებისა.
წინამდებარე ანგარიშის მთავარი ღირებულებაა, რომ ნაშრომი ქართული უფლებადმცველი ორგანიზაციების სწრაფი მოქმედების შედეგია. ორგანიზაციებმა კოორდინირებულად,  საომარი მოქმედებების დასრულებისთანავე, პრაქტიკულად 2008 წლის სექტემბერშივე დაიწყეს ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული სამართლის ნორმათა დარღვევის ფაქტების დოკუმენტირება. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ პროექტში მონაწილე ორგანიზაციები დაახლოებით 1000-მდე ომის მსხვერპლის ინტერესების დაცვას ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში განაგრძობენ“, - ამბობს ფონდ „ღია საზოგადოება-საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორი, ქეთი ხუციშვილი.
ანგარიში მხოლოდ ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიურ ოლქში და შიდა ქართლის რეგიონის მიმდებარე ტერიტორიებზე განვითარებულ მოვლენებს შეეხება და არ ფარავს 2008 წლის აგვისტოს ომის კოდორის ხეობის მოვლენებს. მუშაობისას ხელმიუწვდომელი იყო ოსური მხარის ხელთ არსებული ინფორმაციაც.
დაზარალებულთა ჩვენებების, დე-ფაქტო ხელისუფლების განცხადებების გაცნობისა და ანალიზის, მოწმეთა მიერ გადაღებული ფოტო და ვიდეო მასალის ნახვის, დამოუკიდებელი საერთაშორისო ორგანიზაციების, ჟურნალისტებისა და მკვლევარების მასალებსა თუ განცხადებებზე დაყრდნობით სრული პასუხისმგებლობით შეიძლება ითქვას:
„რუსეთის ფედერაციისა და სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული ე.წ. „სამშვიდობო ოპერაციის“ ამოცანას წარმოადგენდა ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ოლქისა და მისი მოსაზღვრე სოფლებიდან ეთნიკური ქართველების განდევნა.  2008 წლის აგვისტოში განხორციელებული ეთნიკური წმენდა იყო კარგად ორგანიზებული და სისტემური ხასიათის ოპერაცია“.
არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მოპოვებული მასალა  საკმარისი მტკიცებულებაა იმისა, თუ რაოდენ ფართომასშტაბიანი და სისტემატური ხასიათის იყო სოფლებზე განხორციელებული იერიში. რუსული ავიაციის მიერ საცხოვრებელი სახლების, ბაღების, სახნავი მიწების, სკოლების, სამოქალაქო ინფრასტრუქტურის დაბომბვა, ისევე როგორც ოსური შეიარაღებული ფორმირებების მიერ  სახლების გადაწვა, სოფლების ბულდოზერით მიწასთან  გასწორება  და სხვა,  სწორედ ეთნიკური წმენდის ნათელი მაგალითია. ფაქტები ადასტურებს, რომ დაბომბვები, რომელსაც არაერთი მშვიდობიანი მოქალაქის სიცოცხლე ემსხვერპლა,  დისკრიმინაციულ და არაპროპორციულ ხასიათს ატარებდა.
ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციები თვლიან,  რომ თუ  დანაშაული ჩადენილია, უნდა დადგეს პასუხისმგებლობის საკითხი. საერთაშორისო სამართალი და დემოკრატიული სამყაროს მიერ შექმნილი დაცვის მექანიზმები თანაბრად უნდა მოქმედებდეს ყველა შემთხვევაში, იმისდა  მიუხედავად, თუ რა სიდიდის ან გავლენისაა სახელმწიფო, ან რამდენ ხანს გრძელდებოდა ომი.

NGO Report on violations of Human Rights and Humanitarian Law during the Russian-Georgian War Was Released
Open Society Georgia Foundation and Georgian Human Rights NGOs released a report on violations of Human Rights and Humanitarian Law during the Russian-Georgian war of August 2008. Presentation of the report "In August Ruins" took place on May 5, 2010 in the National Library of the Parliament of Georgia.
On February 2, 2010 Georgian NGOs presented the draft report to the Prosecutor Mr. Luis Moreno-Ocampo of the International Criminal Court (ICC) in the Hague. After the presentation the final version of the report along with background materials and statistic analysis will be sent to ICC and will serve as additional and supporting document for investigation.
With the support of the Open Society Georgian Foundation the report was prepared based on the materials collected by the five Georgian non-governmental organizations, such as: Georgian Young Lawyers' Association, Human Rights Center, Union "21st Century", Article 42 of Constitution, Center for Protection of Constitutional Rights.
Present Report is based on stories presented by IDPs and enables to demonstrate to the world and to the ICC the facts and documentary materials on cruel and inhuman actions committed massively on the Georgian territory.
"Our report does not and cannot reflect the complete investigation of the outcomes of August war, though the tragic stories of the IDPs, facts and documental materials described are the clear evidence of the cruel and inhuman actions carried out on the territory of Georgia".
The main value of the given report is that it is the result of the immediate action implemented by the Georgian organizations for human rights protection. Upon the end of the military actions, in September 2008, the organizations in coordination with each other started revealing the facts of human rights and humanitarian law violations. It should be mentioned that the organizations participating in the project still continue advocating about 1000 war victims in the European court.
We should state with regret that our report refers only to the events occurred in South Ossetia Autonomic Region and Shida Kartli region and does not give us the picture of the activities implemented in Kodori Gorge due to the lack of information.
We were unable to access the information possessed by the Ossetian side and check the reality of the facts in open resources due to the restrictions on travelling in the conflict zone. Therefore this report describes only those facts and event that could be identified and proved by our side''-the Executive Director of the Open Society Georgia Foundation, Keti Khutsishvili says.
During the work on the present document NGOs collected and analyzed materials, which depict the 2008 conflict. 1055 IDPs were interviewed and all the collected materials were processed statistically as well as with application of fact-comparison methodology.
Pursuant to the stories of IDPs, statements made by the representatives of the de facto authorities, photo and video materials, assessments of numerous international organizations and researchers and reporters, we can state with  full confidence:
"The goal of the so-called "peace enforcement operation" carried out jointly by the Russian and the South Ossetian authorities was to clean Georgian villages on the South Ossetian territory from ethnically Georgian population. Ethnic cleansing was carried out in a well planned and systematic manner.
he information and documents collected by NGOs are extensive and enough to show the widespread and systematic nature of the attacks on villages in South Ossetia. Massive bombing of residential houses, agricultural lands, orchards, schools and entire city/village civilian infrastructure  by the Russian army aviation, as well as burning of houses and annihilation of the entire villages by South Ossetia armed authorities was another prove of targeted ethnic cleansing. The evidence indicates indiscriminate and disproportionate bombing resulting in the deaths of numerous civilians.
Georgian NGOs believe that when the crime is committed, issue of liability should be addressed. International law and the protection mechanisms set up by the democratic world have to be applied equally and regardless the size and influence of the state and/or duration of the war.