ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხნისა და ჭიათურის სამთო-გამამდიდრებელი მაღაროს თანამშრომლების მდგომარეობით მსოფლიოს პროფესიული საერთაშორისო კავშირის ფედერაცია და სხვადასხვა ქვეყნის პროფკავშირები დაინტერესდნენ. ასეთი შედეგი მოჰყვა 20-22 აპრილს ზესტაფონსა და ჭიათურაში ერთდროულად გამართულ საპროტესტო აქციებს.
6 მაისს ზესტაფონის კინო-კლუბში ქიმიური, ენერგეტიკის, მაღაროსა და მონათესავე დარგების მუშაკთა პროფესიული კავშირის საერთაშორისო ფედერაციის (ICEM) წარმომადგენელი მანფრედ ვარდა და ქიმიური მრეწველობის წარმომადგენელი, ქემალ ოზკანი გაერთიანებული პროფკავშირების ხელმძღვანელობას და ფეროშენადნობთა ქარხნის დასაქმებულებს შეხვდნენ. ვარდა და ოზკანი, მეტალურგიული და სამთო მრეწველობის მუშაკთა პროფესიული კავშირის სახელით, ერთი კვირის განმავლობაში ადგილზე გაეცნობიან და გამოიკვლევენ საქართველოში გაერთიანების თავისუფლების, პროფკავშირზე განხორციელებული ძალადობის ფაქტებსა და მიიღებენ ინფორმაციას მშრომელთა უფლებების შესახებ. ამ პროცესში, სავარაუდოდ, საქართველოს მთავრობაც ჩაერთვება.
„დღეს ზესტაფონი და ჭიათურა მთელ მსოფლიოში მშრომელთა უფლებებთან ასოცირდება. ICEM აერთიანებს 180-მდე ორგანიზაციას მსოფლიოში, რომელსაც 20 მილიონი წევრი ჰყავს. ისინი ამ ხალხს მხარდაჭერასა და სოლიდარობას უცხადებენ. თქვენმა ბრძოლამ გარკვეულ წარმატებას მიაღწია. იმედი მაქვს, ადმინისტრაციის უფროსი, ბატონი ვიშნევსკი და მისი მეგობრები უფრო მეტი ყურადღებით მოუსმენენ დასაქმებულებს. მაგრამ თუკი მათ მაინც შეხვდებათ პრობლემა ამ გზაზე, მე მზად ვარ, შევკრიბო მსოფლიოს გაერთიანებული პროფკავშირები და გავუწიო მათ დახმარება. მთელმა მსოფლიომ გაიგო, რომ თქვენი მთავრობა ეპატიჟება საერთაშორისო კომპანიებს და სთავაზობს, აკეთონ ბიზნესი საქართველოში. ოღონდ ეს არ უნდა ხდებოდეს ხალხის, დასაქმებულების ინტერესების იგნორირების ხარჯზე. ჩვენ ვაიძულებთ საქართველოს მთავრობას, აღიაროს მშრომელთა უფლებები“, – აცხადებს humanrights.ge-სთან საუბრისას მანფრედ ვარდა.
პროფკავშირი და მისი ეროვნული შრომის ცენტრი, საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანება (GTUC) ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხნისა და ჭიათურის მანგანეზის მაღაროების ხელმძღვანელობას უპირისპირდებიან.
„ჯორჯიან მანგანეზის“ ადმინისტრაცია და აქციონერები წინააღმდეგი იყვნენ, მოლაპარაკებათა პროცესში საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირები ჩარეულიყო - „ეს ხალხი პრობლემებს პროფკავშირების გარეშეც მოაგვარებსო“. თუმცა, დასაქმებულთა კატეგორიული მოთხოვნით, საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირები მოლაპარაკებათა პროცესში მაინც ჩაერთო, როგორც დასაქმებულთა უფლებების დამცველი ორგანიზაცია.
„ჯორჯიან მანგანეზის” ადმინისტრაცია შიშობს და არ იცის, როგორ ებრძოლოს ახლადშექმნილ პროფკავშირს. ცდილობენ, ბზარი შეიტანონ ამ ხალხის ერთობაში, მაგრამ ჩვენ ასე ადვილად ვერ შეგვაჩერებენ. ამ გაფიცვას მოჰყვება საპროტესტო წერილები საქართველოს პრეზიდენტთან და პარლამენტის თავმჯდომარესთან. ამ ხალხის გვერდით დღეს მსოფლიოს პროფკავშირების საერთაშორისო ფედერაციის წევრი 20 მილიონი ადამიანი დგას“, – აცხადებს საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილი.
„ჯორჯიან მანგანეზის“ ადმინისტრაციამ უკვე მიიღო თურქი მაღაროელების წერილი ზესტაფონსა და ჭიათურაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით: „ჩვენ შევიტყვეთ თქვენი კომპანიიდან ორი მუშის გათავისუფლების შესახებ, რისი მიზეზიც მათი პროფკავშირული საქმიანობა გახდა. ძალიან ვწუხვართ, რომ „ჯორჯიან მანგანეზი“ ცდილობს, დაასუსტოს პროფკავშირი და ქმნის უსაფუძვლო კონფლიქტს. ეს გაუმართლებელი დათხოვნაა და ეწინააღმდეგება ადამიანის, მშრომელთა უფლებებს. თურქ მაღაროელთა გაერთიანების სახელით, რომელიც ოცი ათასზე მეტ მაღაროელს აერთიანებს, გთხოვთ, შეწყვიტოთ მშრომელთა გასაჩუმებლად რეპრესირებული მეთოდების გამოყენება და მოგიწოდებთ, დაიწყოთ დიალოგი მუშებსა და მათ პროფკავშირთან“, – აღნიშნულია წერილში, რომელსაც თურქ მაღაროელთა გაერთიანების პრეზიდენტი ისლამ ასლანი აწერს ხელს.
პროფესიული კავშირების საერთაშორისო ფედერაციის გენერალურმა მდივანმა, გაი რაიდერმა სპეციალური წერილით მიმართა საქართველოს პრეზიდენტს. მან მიხეილ სააკაშვილს სთხოვა, უზრუნველყოს საქართველოში ფუნდამენტური საერთაშორისო პრინციპების, მშრომელთა უფლებებისა და პროფკავშირელთა თავისუფლების დაცვა სახელმწიფოს მხრიდან.
იმერეთის მეტალურგთა და სამთო მრეწველთა პროფკავშირები დაუყოვნებლივ მოითხოვს აღიარებას, რეალური მოლაპარაკებების განახლებას, ხელფასების მნიშვნელოვან მატებას, ღამით ნამუშევარი საათების ანაზღაურებას და უვადო ხელშეკრულებების გაფორმებას. საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარის, ირაკლი პეტრიაშვილის განცხადებით, დასაქმებულთა ათ ძირითად მოთხოვნას, რომლის გამოც გაფიცვა მოაწყვეს, კიდევ 4 მოთხოვნა უნდა დაემატოს: რეალური დაზღვევა, მავნე პირობებიანი სამუშაოების ანაზრაურება, დასაქმებული ადამიანების რაციონალიზმი და საპენსიო ფონდის შექმნა.
ICEM უერთდება ბრძოლას დასაქმებულთა ინტერსების დასაცავად. საქართველოში გამომგზავრებამდე მანფრედ ვარდა დაუკავშირდა მეტალურგთა საერთაშორისო ფედერაციის (IMF) გენარალურ მდივან იურკი რაინას და არსებული სიტუაცია გააცნო. რაინა, თავის მხრივ, ასევე სრულ მხარდაჭერას და სოლიდარობას უცხადებს მეტალურგთა და სამთო მრეწველობის მუშაკთა პროფკავშირს.
საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირისა და იმერეთის მეტალურგთა და სამთო მრეწველობის მუშაკთა პროფკავშირის განცხადებით, თუ დასაქმებულთა მოთხოვნები სრულად არ დაკმაყოფილდება, ისინი პროტესტის უფრო მასშტაბურ ზომებს მიმართავენ.

International Federation of Trade Unions Reminded Mikheil Saakashvili of Workers Rights
International Federation of the Trade Unions of the World and Trade Unions of various countries got interested in the problems of the workers of Zestaponi Ferro Factory and Chiatura Mine. The strikes of the workers in Zestaponi and Chiatura on April 20-22 had the result.
On May 6, representative of the International Federation of Trade Union of the Workers in the Fields of Chemistry, Energetic, Mining and Related Fields (ICEM) Manfred Varda and representative of the Chemical Industry Kemal Ozkan met the administration of the United Trade Union of Georgia and workers of the Ferro Factory. Varda and Ozkan, in the name of the TU of the Metallurgists and Miners, will study the situation at the place within one week; they will also investigate the facts of violence against the Trade Union of Georgia; they will also collect information about the rights of workers. Supposedly, the governor of Georgia will involve this process.
“Today, Zestaponi and Chiatura symbolize the workers rights throughout the world. ICEM unifies nearly 180 organizations and 20 million members throughout the world. They support and express their solidarity to these people. Your struggle had some positive result. I hope, the head of the administration, Vishnevski and his colleagues will listen to the employees more attentively. But if you face some problems, I am ready to gather the Trade Unions of the world in support of them. The whole world learned that your government is inviting international companies and offers them to start business in Georgia. However, it should not happen at the expense of the interests of the local people and employees. We will make the government of Georgia respect the workers rights,” said Manfred Varda in his interview with the humanrights.ge.
The TU and its national labor center, Georgian Trade Union Coalition oppose the administrations of the Zestaponi Ferro Factory and Chiatura Manganese Mine.
Administration of the Georgian Manganese and shareholders were against involvement of the Georgian Trade Union Coalition in the negotiations with the workers saying -“These people will resolve their problems without TU.” However, the workers categorically demanded to involve the TU in the negotiation process as an organization protecting the rights of the workers.
“Administration of the Georgian Manganese is afraid and does not know how to fight against the newly established TU. They try to separate the people, though they will not manage to stop us easily. After this strike we will send protest letters to the president of Georgia and chairman of the parliament. Today, 20 million people of the International Federation of the Trade Unions support these people,” said chairman of the Georgian Trade Union Coalition Irakli Petriashvili.
Administration of the Georgian Manganese has already received a letter of Turkish miners regarding the ongoing events in Zestaponi and Chiatura. “We have learned about the dismissal of two workers from your company because of their membership in the TU. We are very sorry that Georgian Manganese tries to reduce the power of the TU and creates groundless conflict. It is unjustified dismissal and contradicts the human rights and rights of the workers. In the name of the Union of Turkish Miners, which unifies more than 20 000 miners, we request you to stop using repressive methods against the workers and call upon you to start dialogue with the workers and their TU,” it was written in the letter which was signed by the President of the Union of Turkish Miners Islam Aslan.
Secretary General of the International Federation of the Trade Unions Gai Rider sent special letter to the president of Georgia. He requested Mikheil Saakashvili to ensure the protection of the fundamental international principles, rights of the workers and freedom of the members of the TU in Georgia.
The Imereti Region Trade Union of Metallurgists and Miners requests to recognize them immediately, to renew real negotiations, to increase their salaries significantly, to reimburse the night working hours and to sign permanent labor agreements. Irakli Petriashvili said four requests should be added to the ten main requests of the workers, for what they started the strike: real insurance, reimbursement of the working in dangerous conditions, rationalism of the employees and creation of the pension fund.
ICEM joins the movement in the protection of the employees. Before his departure from Georgia Manfred Varda got in touch with the secretary general of the International Metallurgists Federation Iurk Raina and informed him about the real situation. Raina also expresses his readiness and solidarity in the support of the Trade Union of Metallurgists and Miners.
Georgian Trade Union Coalition and Imereti Region Trade Union of Metallurgists and Miners stated that if the requirements of the workers are not satisfied completely, they will apply to more large-scaled measures of protest.