ამომრჩეველზე და ოპოზიციაზე ზეწოლა პიკს აღწევს
„ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს, რომ ოპოზიციას ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში ხელი შეუშალოს. თან ამას აკეთებენ მაშინ, როცა არჩევნებამდე სულ რამდენიმე დღეა დარჩენილი. მმართველი პარტიის წარმომადგენლები, ღიად თუ ფარულად, ეწევიან ამომრჩევლის მოქრთამვას,  აშინებენ ადამიანებს და ამ გზით აპირებენ არჩევნებში გამარჯვებას“, - აცხადებენ „ალიანსი საქართველოსთვის“ ქუთაისის ოფისის წარმომადგენლები.
ხელისუფლების მანკიერ საქციელზე ოპოზიციური სპექტრის დანარჩენი წარმომადგენლებიც ჩივიან. მათი თქმით, მოსახლეობისთვის (და ზოგადად, ქვეყნის დემოკრატიისთვის) ძალზე მნიშვნელოვანია, როგორ და რა ვითარებაში ჩატარდება ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები საქართველოში. ოპოზიცია ბრალდებებს ფაქტებით ამყარებს და როგორც ადგილობრივ არასამთავრობო, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებს მეტი ყურადღებისკენ და რეაგირებისკენ მოუწოდებს.
„ვითომ შვებულებაში გასული პირები აქტიურად არიან ჩართული წინასაარჩევნო პროცესში. ასევე, ადგილობრივი ბიუჯეტიდან აღებული თანხებით, მხარს უჭერენ „ნაცმოძრაობის“ წარმომადგენლებს“, - აცხადებენ რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის ორგანიზაციაში.
„საქმე ისაა, რომ მთელ რიგ საკითხებზე ჩვენს ხელისუფლებას კანონის გზით ვერ შეედავები. მოგეხსენებათ, არჩევნების პერიოდში აკრძალულია ნებისმიერი ტრანსფერის განხორციელება. თუმცა, ყველაფერი ისეა დაგეგმილი და განხორციელებული, რომ თანხები სხვადასხვა ტიპის სამუშაოებზე მაინც უპრობლემოდ იხარჯება. შვებულებაში გასული თანამდებობის პირები კარდაკარ დადიან და ამომრჩევლისთვის დაპირებებს არ იშურებენ. რიგ პრობლემებს აღნიშნული თანხებით ადგილზევე უგვარებენ“, - ამბობს „ალიანსი საქართველოსთვის“ მაჟორიტარი კანდიდატი ვლადიმერ ნაკაშიძე.
ქუთაისის საკრებულოს ყოფილ წევრს მაგალითად მოჰყავს საკრებულოს სხდომა, როცა მაჟორიტარ კანდიდატებს შორის პირდაპირ, ყოველგვარი შეფარვის გარეშე მიდიოდა ამ თანხების გაყოფა-დანაწილება იმის მიხედვით, თუ რამდენი ესაჭიროებოდათ საკუთარ უბნებში ამომრჩევლისთვის თავის მოსაწონებლად.
რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის ოფისში აცხადებენ, რომ ასეთი ტიპის უმსგავსობის ფონზე, ხორციელდება პატიმართა ოჯახებზე  ზეწოლაც. ამ გზით ქუთაისის 35-ე საუბნო–საარჩევნო კომისიის წევრს (რესპუბლიკელების წარმომადგენელს) მოვალეობის შესრულებაზე უარი ათქმევინეს.
ოპოზიციის წარმომადგენელთა განმარტებით, ჯემალ ძოწენიძის შვილი პატიმარია და იგი სასჯელს რუსთავის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში იხდის. ძოწენიძის მამას ხელისუფლების წარმომადგენლები შვილის ქუთაისის #2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებასი გადმოყვანას შეჰპირებიან.
„სამწუხარო და გამაღიზიანებელია ის ფაქტი, რომ ეს მოხდა მაშინ, როცა აღნიშნული პირის სხვა რომელიმე წევრით ჩანაცვლება საუბნო საარჩევნო კომისიაში კანონის მიხედვით, უბრალოდ, შეუძლებელია“, - აცხადებენ „ალიანსი საქართველოსთვის“ წარმომადგენლები.
აღნიშნული ბრალდებებისა და ზოგადად, წინასაარჩევნოდ შექმნილი ვითარების პარალელურად, „ნაციონალური მოძრაობა“ არჩევნებამდე დარჩენილ დროს მაქსიმალურად იყენებს. ხელისუფლების გაკეთებული და გასაკეთებელი საქმეების ამსახველი სარეკლამო ბანერებისა და პლაკატების ფონზე, დაჩქარებული ტემპით შენდება ქუთაისის გზები; სწრაფად იხსნება სხვადასხვა დაწესებულებები და ნათდება ქუჩები.
სარეკლამო ბანერებისა და პლაკატების მიხედვით, ის, ვინც ამომრჩეველთან ყველაზე ახლოს დგას და მას უკეთეს მომავალს ჰპირდება, ქვეყნის მმართველი პარტიაა, რომელიც დაუღალავად იძახის, რომ დასაკარგი დრო ნამდვილად არ არის, რადგან გასაკეთებელი კიდევ ბევრია.

20:17, Saturday, 18.05.2013
“The government does its best to intervene in the activities of the opposition parties during the municipal elections. They do it several days before the elections too. Representatives of the ruling party openly or secretly bribe voters, threaten people and try to win the elections with the support of similar illegal methods,” said the representatives of the Kutaisi office of the Alliance for Georgia.
The other representatives of other opposition parties also complain about the dishonest activities of the government. According to them, it is urgently important for the population (and generally for the democratic development of the country) how the municipal elections will be held. Opposition parties can provide concrete facts to reinforce their accusations; they call upon the both local NGOs and international organizations to be more attentive to these violations and react on them.
“The officials, who pretend to be on holiday, are actively involved in the pre-election campaign of the ruling party. They support the candidates of the National Movement with the funds from the local budgets,” said the representatives of the Kutaisi office of the Republic Party.
“The problem is that we cannot argue with the government about set of violations under the law. Any kind of transfer is prohibited during the election period. However, everything was planned and implemented so “well” that the funds are spent on the various activities without any problems. The officials, who are on holidays, visit families and give various promises to the voters. They resolve some problem with the budget funds immediately,” said the single mandate candidate of the Alliance for Georgia Vladimer Nakashidze.
Former member of the Kutaisi municipal board recalled a session of the board when single mandate candidates openly divided the budget funds. They divided money according to their needs during the pre-election campaign to attract the voters in their districts.
Representatives of the Kutaisi office of the Republic Party stated that alongside similar dishonest action, the families of prisoners are oppressed. The commission member in the polling station # 35 in Kutaisi (from the Republic Party) was compelled to resign.
Opposition party members clarify that son of Jemal Dzotsenidze is a prisoner and he serves his term in Rustavi prison. The governmental officials promised the father to take his son to Kutaisi prison # 2 if he leaves the election commission.
“The most astonishing fact is that it happened when this person is impossible to be replaced by another member in accordance to the election code,” said the members of the Alliance for Georgia.
In parallel to these accusations and pre-election situation, the National Movement takes advantage of the remaining time. Next to the election banners and posters the roads are being rapidly repaired in Kutaisi; various institutions are being opened and the streets are being lit.
According to the election banners and posters, the party which is closest to the population and promises better future to them, is the ruling party. They actively declare that there is no time to be lost because more shall be done.