„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ საგანგებო პრესკონფერენციაზე გავრცელებულმა ვიდეომტკიცებულებებმა არჩევნების გაყალბებისა და დარღვევების შესახებ საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლების ყურადღება მიიპყრო. სამარცხვინო დარღვევევის ამსახველი ვიდეოკადრების გავრცელების შემდეგ ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიას ამ კადრების განხილვა დაავალა. საოლქო-საარჩევნო კომისიამ კი ორ უბანზე არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. თუმცა, წინა დღით ამავე კომისიამ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ საჩივრების დაკმაყოფილებაზეც და ვიდეომტკიცებულებების მიღებაზეც უარი უთხრა.
30 მაისს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დროს კახეთის რეგიონში დაფიქსირებული დარღვევების ამსახველი ვიდეომასალა „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ორი დღის შემდეგ „საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის“ მედიაცენტრში საგანგებო პრესკონფერენციაზე წარმოადგინა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ კახეთის რეგიონში არჩევნებს ეთნიკურად აზერბაიჯანელი მოქალაქეებით დასახლებულ სოფლებში აკვირდებოდა.
ვიდეოკადრების ჩვენებამდე „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, უჩა ნანუაშვილმა დარღვევები ზოგადი სახით ჩამოაყალიბა: „საარჩევნო კაბინებში ხშირად იმყოფებოდა ორი ან მეტი ადამიანი; ამომრჩეველთა უმრავლესობა არ ფლობდა ქართულ ენას და ვინაიდან საარჩევნო ბიულეტენები დაბეჭდილი იყო მხოლოდ და მხოლოდ ქართულ ენაზე, ამომრჩევლებს სხვა პირები, მათ შორის საარჩევნო კომისიის წევრები აზერბაიჯანულ ენაზე უთითებდნენ, სიიდან რომელი პარტიის ნომერი ან კანდიდატი უნდა შემოეხაზათ; საარჩევნო უბნებზე იყო მობილიზებული მიკროავტობუსები და მსუბუქი ავტომობილები, რომელთაც ჯგუფ-ჯგუფად მოყავდათ ამომრჩევლები. ხშირ შემთხვევაში აღნიშნული ავტომობილების მძღოლებს ჰქონდათ ცესკოს მიერ გაცემული დამკვირვებლის მოწმობა ან საარჩევნო კომისიის წევრის მოწმობა“.
უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, ის, რაც ამ რეგიონში ჩატარდა, არჩევნები არ იყო: „ეს იყო ყველაფერი, გარდა არჩევნებისა“. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ დამკვირვებლებს საჩივრების ჩასაბარებლად ერთი საათით დროის დაკარგვა უწევდათ. რადგან თავმჯდომარეები კატეგორიულ უარს აცხადებდნენ საჩივრების მიღებაზე.
„დამკვირვებლებზე მიმდინარეობდა სერიოზული ზეწოლა. იყო მუქარაც. ჩემი ნათესავები რადგან ცხოვრობენ ამ რეგიონში, პირადად ჩემს მიმართ განხორციელდა მუქარა, რომ პრობლემები შეექმნებოდათ ჩემს ნათესავებს და უშუალოდ დამისახელეს მათი სახელები. მუქარა იყო დამკვირვებლებზეც. მათ ემუქრებოდნენ, რომ გახდებოდა 8 საათი, დაიხურებოდა საარჩევნო უბნები და მათ „მოუვლიდნენ“. საღამოს 19:15 საათზე სიტუაცია რადგან ძალიან დაიძაბა, ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება საგარეჯოს საარჩევნო უბნებიდან ჩვენივე დამკვირვებლების გამოწვევის შესახებ. უსაფრთხოების გარანტია არ არსებობდა, რადგან ამ რეგიონში ორი წლის წინ სცემეს ჩვენს დამკვირვებლებს, პირადად მე დამიმტვრიეს ვიდეოკამერა“, - განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა.
დარღვევებზე ისაუბრა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ვიდეოპორტალის რედაქტორმა გიორგი ჯანელიძემ. მისი თქმით, ამომრჩევლებს ხშირად უშვებდნენ პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის გარეშე. ისინი ამბობდნენ, რომ ამ ამომრჩევლებს დიდი ხანია, იცნობენ. ჯანელიძემ ასევე გაიხსენა, როგორ აძლევდნენ ხმებს საარჩევნო უბანზე არასრულწლოვნები.
წარმოდგენილ ვიდეოკადრებში ნათლად ჩანს, როგორ დახია საგარეჯოს მე-11 ოლქის 47-ე საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარემ ბიულეტენები, როცა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა აღმოაჩინა, რომ ერთ ამომრჩეველს ერთბაშად 6 ბიულეტენი ჰქონდა მიღებული. ვიდეომასალა დევს ცენტრის ვიდეოპორტალზეც -
hridc.tv/index.php?a=view&id=413&lang=geo .
ვიდეომტკიცებულებებში ასევე კარგად ჩანს, როგორ კარნახობენ უბანზე ამომრჩევლებს „ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო ნომრის - ხუთიანის შემოხაზვას.
ვიდეომასალის გაცნობის შემდეგ უჩა ნანუაშვილს დაეთანხმა „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე“, თამარ ხიდაშელი. „ამ ყველაფერს არჩევნებთან კავშირი საერთოდ არა აქვს. ძალიან ვწუხვარ, რომ საქართველოს ხელისუფლება მანიპულირებს ეთნიკური უმცირესობებით“, - განაცხადა ხიდაშელმა. მისი აზრით, მომხდარზე ცესკოს უნდა ჰქონდეს უმძიმესი რეაქცია.
საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიამ „კეთილი ინება“
არჩევნების მეორე დღეს - 31 მაისს საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიამ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ დამკვირვებლების არც ერთი საჩივარი არ დააკმაყოფილა და ვიდეომასალის მტკიცებულებად მიღებაზეც უარი განაცხადა.
2 ივნისს კი საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიას „ზემოდან“ საპირისპირო გადაწყვეტილების მიღება აიძულეს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ დამკვირვებლების მიერ გადაღებული ვიდეომასალის საფუძველზე, საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიამ მუღანლოსა და ზემო ლამბალოს საარჩევნო უბნების კენჭისყრის შედეგები გააუქმა.
როგორც საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე მაკა ბარიხაშვილმა „კახეთის საინფორმაციო ცენტრს“ განუცხადა, აღნიშნულ უბნებზე არსებული დარღვევების შესახებ დამკვირვებლების მიერ გადაღებული ვიდეომასალა განსახილველად მათ ცენტრალური საარჩევნო კომისიიდან მიიღეს.
„კომისიამ იმსჯელა ვიდეომასალაში მოცემულ ფაქტებზე. მუღანლოს საარჩევნო უბანზე არასრულწლოვანმა ამომრჩეველმა მისცა ხმა, ზემო ლამბალოს საარჩევნო უბანზე კი კომისიის თავმჯდომარემ ბიულეტენები დახია. ორივე უბნის შედეგები გაუქმდა“, - განაცხადა ბარიხაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ წინა დღით „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა მედიაცენტრში პრესკონფერენცია გამართა და ვიდეომასალა ჟურნალისტებს გააცნო. ვიდეოკადრებზე იმდენად თვალშისაცემია უხეში დარღვევები, რომ ცესკომ მასზე თვალი ვერ დახუჭა. ცესკომ საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიას ვიდეომასალის განხილვა სწორედ ამ კადრების საინფორმაციო საშუალებებით გავრცელების შემდეგ დაავალა.
უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, სერიოზული დარღვევები კახეთში სხვა საარჩევნო უბნებზეც მრავლად იყო. დარღვევების ამსახველი ვიდეომასალები შეგიძლიათ ნახოთ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ტელესტუდიის საიტზე

It Is Impossible to Ignore Video-Proofs of the Human Rights Center
Video-recordings about rigged elections and violations presented by the Human Rights Center at the special press-conference attracted the attention of the international organizations and diplomatic corps. After the video-proofs about shameful violations were spread, the Central Election Commission (CEC) ordered the Sagarejo district election commission to discuss those video-recordings. District Election Commission (DEC) decided to annul election results at two polling stations. However, on the previous day, the DEC refused the Human Rights Center to satisfy their complaints and to accept the video-proofs.
Two days later, the Human Rights Center presented the video-recording of the violations in Kakheti region during the municipal elections on May 30 at the Media Center of the Georgian Institute of Public Affairs. The Human Rights Center monitored the elections in the villages of ethnic Azeri population in Kakheti region.
Before video-recordings were presented, the executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili made a summary of the violations. “Two and more people were entering booths; most voters did not know Georgian language and since the ballot papers were in Georgian, other people – among them commission members – dictated the people in Azeri language which number to mark; there were mini-buses and cars outside the polling stations which brought voters in groups. In most cases, the drivers of these cars had certificate of observers or commission member released by the CEC.”
Ucha Nanuashvili said - what happened in this region were not elections. “It was everything but elections.” It took hours to the observers of the Human Rights Center to file complaints because the commission chairpersons categorically refused to accept their complaints.
“Observers were under serious oppression. They were threatened. My relatives live in Kakheti region and they directly threatened me to create problems for my relatives unless I stopped protesting; they told me the names of my relatives. The observers were also threatened. Since the situation got very complicated, at 7:15 pm we decided to withdraw all our observers from the polling stations in Sagarejo district. There was no guarantee of security because two years ago our observer was beaten in this region and my video-camera was broken,” said Ucha Nanuashvili.
Editor of the video-portal of the Human Rights Center Giorgi Janelidze also spoke about violations. He said the people were allowed to vote without IDs. Commission members claimed they knew the person and could register them without IDs. Janelidze also recalled how underage children voted in Kakheti region.
The video-recordings demonstrate how the chairperson of the polling station # 47 in Sagarejo election district # 11 tore off ballot papers when the executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili discovered that one voter had marked 6 ballot papers. You can see the video-recording of the fact on the following link: hridc.tv/index.php?a=view&id=413&lang=geo
Video-recordings also show how the voters are dictated to mark number 5 for the ruling party at the polling stations.
The chairwoman of the Georgian Young Lawyers Association Tamar Khidasheli agreed with the statement of Ucha Nanuashvili after seeing the video-recordings. “It does not have anything in common with the elections. I am sorry that the government of Georgia manipulates with ethnic minorities living in the country,” said Khidasheli and added that CEC should have serious reaction on these violations.
Kind Will of Sagarejo District Election Commission
Next day, on May 31, Sagarejo district election commission did not satisfy complaints of the Human Rights Center’s observers and refused to accept the video-recordings as proofs.
On June 2, Sagarejo district election commission was compelled by “higher instances” to make controversial decision. Based on the video-recordings of the Human Rights Center, the Sagarejo DEC annulled the election results at the Mughanlo and Zemo Lambalo polling stations.
Chairwoman of the Sagarejo DEC Maka Barikhashvili reported to the Kakheti News Center that they received the video-recordings of the violations at the abovementioned polling stations from the CEC.
“The DEC discussed the facts provided by the video-recording. Underage child voted at the Mughanlo polling station; commission chairperson tore the ballot papers at Zemo Lambalo PS; consequently, we annulled the results,” said Barikhashvili.
It is noteworthy that Ucha Nanuashvili held a press-conference at the media center on the previous day and presented the video-recordings to the journalists. The blatant violations were so clear that CEC could not stay blind on them. The CEC ordered the DEC to discuss the video-recordings after media-sources spread them.
According to Ucha Nanuashvili, serious violations were observed at the other polling stations of Kakheti region. You can see the video-proofs on the video-portal of the Human Rights Center www.hridc.tv: http://hridc.tv/index.php?a=files&catid=22&lang=geo&page=1