თბილისის მერია საზოგადოებას სისულელეებში დახარჯულ თანხებს უმალავს
პარლამენტის ოპოზიციონერი დეპუტატი გიორგი ცაგარეიშვილი თბილისის მერის „ავაზაკური“ საქმიანობებისთვის პასუხისმგებლობას იმ ადამიანებსაც აკისრებს, ვინც 30 მაისის არჩევნებზე ხმა გიგი უგულავას მისცა.
ამის შესახებ გიორგი ცაგარეიშვილმა 8 ივნისს პარლამენტში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა და ჟურნალისტებს დედაქალაქის მერიიდან მის კითხვებზე მიღებული პასუხები გააცნო. კერძოდ, გიორგი ცაგარეიშვილი ითხოვდა 2005-2007 წლებში დედაქალაქის სარეზერვო ფონდიდან დახარჯული 35 მლნ ლარის მიზნობრიობის შესახებ ინფორმაციას. პასუხად კი დედაქალაქის მერიიდან მიიღო, რომ ეს თანხა სოციალური პროგრამებისთვის, დედაქალაქის კეთილმოწყობისთვის და კულტურული ღონისძიებებისთვის დაიხარჯა.
„ვიცი, რომ 35 მილიონს მტკვარს არ გაატანთ, მაგრამ მაინტერესებს, კონკრეტულად, რა მიზნით და რომელ ღონისძიებებს მოხმარდა ეს თანხა“, – მიმართა გიორგი ცაგარეიშვილმა დედაქალაქის მერიას.
დეპუტატი ითხოვდა თბილისში თამარის ხიდთან პრომეთეს ძეგლის მონტაჟისა და დემონტაჟის, ასევე, გმირთა მოედანზე ცნობილი შადრევნის მონტაჟისა და დემონტაჟის და რიყეზე ატრაქციონ პანორამული კოშკურის მონტაჟისა და დემონტაჟისთვის გახარჯულ თანხებს.
დედაქალაქის მერიიდან გიორგი ცაგარეიშვილს უპასუხეს, რომ პანორამული კოშკურა სახელმწიფო საიდუმლოებას წარმოადგენს და მასზე დახარჯულ თანხებზე ინფორმაციას ვერ მიაწვდიდნენ. რაც შეეხება პრომეთეს ძეგლსა და გმირთა მოედანზე ცნობილი შადრევნის მონტაჟისა და დემონტაჟის ხარჯებს, დედაქალაქის მერიაში აცხადებენ, რომ თანხები ქალაქის ბიუჯეტიდან არ გამოყოფილა. გიორგი ცაგარეიშვილს ეს პასუხები ცინიკურად მიაჩნია და აცხადებს, რომ დედაქალაქის მერიას პრომეთეს ძეგლსა და შადრევანთან მიმართებაში წყარო მაინც უნდა დაესახელებინა და უნდა დაეკონკრეტებინა, თუ ვინ დახარჯა თანხები ამ ობიექტების მონტაჟისა და დემონტაჟისთვის.
რაც შეეხება პანორამული კოშკურის სახელმწიფო საიდუმლოებისთვის მიკუთვნებას, „ვიცი, რომ ამ ატრაქციონზე 800 000 ევრო დაიხარჯა და მისი სახელმწიფო საიდუმლოებისთვის მიკუთვნება არის სასაცილო, სატირალი რომ არ იყოს“, – აცხადებს ცაგარეიშვილი და დედაქალაქის მერიის ამ ქმედებებს ავაზაკობად მიიჩნევს და იქვე ხაზს უსვამს, რომ დედაქალაქის მერის გიგი უგულავას ქმედებებზე პასუხისგება იმ ადამიანებსაც ეკისრებათ, ვინც 30 მაისის არჩევნებზე მხარი გიგი უგულავას დაუჭირა და ავაზაკური ქმედებების საშუალება მისცა.
ცაგარეიშვილმა აღნიშნა, რომ იგი ელოდება კონტროლის პალატიდან ინფორმაციას 2005-2006-2007 წლებში დედაქალაქის მერიის სამსახურების შემოწმებასთან დაკავშირებით და პასუხის მიღებისთანავე საზოგადოებას გააცნობს.
გიორგი ცაგარეიშვილი იმედოვნებს, რომ დედაქალაქის მერიისგან განსხვავებით, კონტროლის პალატის ხელმძღვანელი ლევან ბეჟაშვილი მას ფარატინა ქაღალდს არ გამოუგზავნის. ასევე, ცაგარეიშვილმა დააანონსა შემდგომი ბრიფინგი, რომელიც, სავარაუდოდ, ხუთშაბათს გაიმართება და განაცხადა, რომ ხუთშაბათს იგი საზოგადოებას წარმოუდგენს ინფორმაციას, თუ რა ხდებოდა 30 მაისის ადგილობრივ არჩევნების წინ და რა ფაქტებს ჰქონდა ადგილი.
„მერწმუნეთ, იყო ისეთი შემთხვევები, რომლებზეც სულ მცირე სისხლის სამართლის საქმე უნდა აღიძრას“, – დასძინა გიორგი ცაგარეიშვილმა.

MP from the opposition party Giorgi Tsagareishvili imposes the responsibility for the “criminal” activities of the Tbilisi mayor on the people who voted for Gigi Ugulava on May 30.
Giorgi Tsagereishvili said this at a press-conference in the parliament on June 8. He read the replies to his questions from the city hall. More precisely, Tsagareishvili requested information about the purpose of the expenditure of 35 million GEL from the reserve fund during 2005-2007 by the city hall. The City Hall replied that the sum was spent on social programs, on the infrastructure and cultural events.
“I know that you will not throw 35 million GEL into Mtkvari River but I wonder what did you spend the sum on,” asked Giorgi Tsagareishvili.
The MP requested information about the expenses for the installment and dismantling of the Prometheus Statue at Tamari Bridge in Tbilisi; for the installment and dismantling of the famous fountain in the Hero Square in Tbilisi and for the installment and dismantling of panorama tower in Rike, Tbilisi.
The Tbilisi City Hall replied to Tsagareishvili that the panorama tower was a state secret and they could not provide information about the sums spent on it. As for the expenditure for the installment and dismantling of the statue of Prometheus and fountain in Tbilisi, the City Hall stated that the funds were not allocated from the city budget. Giorgi Tsagareishvili thinks that these replies are cynical and stated that the City Hall had to name the source of information regarding the statue and fountain; they had to tell exact institutions which spent money on their installment and dismantling.
As for the panorama tower, which is claimed to be a state secret, “I know that 800 000 Euro were spent on it and it is ridiculous to declare it to be a state secret,” said Tsagareishvili and added that the abovementioned activities of the city hall are crimes. He underscored that the people, who voted for Gigi Ugulava and allowed him to continue similar activities, are responsible for those crimes.
Tsagareishvili stated that he is waiting for the information from the Chamber of Control about the inspection of the various departments of the city hall carried out in 2005-2006-2007 and he will inform the society about the reply.
Giorgi Tsagareishvili hopes, unlike the city hall, the head of the Chamber of Control Levan Bezhashvili will not send him a useless paper. Tsagareishvili announced that the second briefing will be held on Thursday and said that he would inform the society about the events which occurred before the municipal elections.
“Believe me, criminal investigation shall be launched on several incidents which occurred before the elections,” said Giorgi Tsagareishvili.