პირადობის მოწმობის გარეშე ხმის მიცემის მცდელობები, არასაკ მარისი ფარული კენჭისყრის კაბინები, მარკირების აპარატების გაუმართავობა - ეს მცირე ჩამონათვალია იმ დარღვევებისა, რაც სამგრელო-ზემო სვანეთში „ადამიანის უფლებათა“ ცენტრის დამკვირვებლებმა 30 მაისს, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დღეს მრავლად დააფიქსირეს.
სამგრელო-ზემო სვანეთში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ 55-მდე დამკვირვებელი აკვირდებოდა. ცენტრის პროექტის „სამართლიანი არჩევნების ხელშეწყობა სამეგრელო ზემო-სვანეთსა და კახეთის რეგიონში“ კოორდინატორის, ნინო აბაიშვილის თქმით, ამ რეგიონში არჩევნებმა მშვიდ ვითარებაში ჩაიარია, მაგრამ არჩევნების მიმდინარეობისას კანონის არაერთი უხეში დარღვევა გამოვლინდა.
ბევრ უბანში ბიულეტენების რაოდენობა ამომრჩევლების რაოდენობაზე ნაკლები იყო, თუმცა ამით პრობლემები არ შექმნილა და ბიულეტენის დაკლების შემთხვევა არსად დაფიქსირებულა.
როგორც დამკვირვებლები ამბობენ, ხშირი იყო პირადობის მოწმობის ასლებით, სხვისი პირადობის მოწმობით, ასევე, დევნილის მოწმობის წარმოდგენის გარეშე არჩევნებში მონაწილეობის მცდელობა. მაგალითად, ზუგდიდის #67 საარჩევნო ოლქის განმუხურის #38 საარჩევნო უბანზე დევნილ გიორგი ქავთარაძეს პირადობის მოწმობისა და დევნილის მოწმობის არქონის მიუხედავად, კომისიის წევრებმა გადასცეს ბეჭდიანი ბიულეტენები, რის შემდეგაც მან ხმა მისცა.
იმავე ოლქის რუხის #64 საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის პროცესში მონაწილეობა მიიღო 17 წლის მოქალაქემ, რის შესახებაც კომისიის წევრებმა განმარტეს: „რა მოხდა, მეთვრამეტე წელში ხომ არის გადასული?!“ ამავე უბანზე, დათვლილი ბიულეტენების რაოდენობა საბოლოოდ განსხვავდებებოდა შემაჯამებელ ოქმში ჩაწერილი რაოდენობისაგან.
დამკვირვებლის, ანა მაზანაშვილის თქმით, მე-3 უბანზე ხმის მისაცემად მივიდა ქალბატონი, რომელსაც პირადობის მოწმობაში მისამართის ადგილი ფერადი კორექტორით იყო გადახაზული და ზედ ეწერა მისამართი. დამკვირვებლის წინააღმდეგობის მიუხედავად, ქალბატონს ხმის მიცემის უფლება მისცეს. „ამაზე საჩივარი დავწერე, მაგრამ მხოლოდ „ეროვნული საბჭოს“ დამკვირვებელი დამემოწმა. საჩივარი გაატარეს და ცნობაც მომცეს“, - ამბობს ანა მაზანაშვილი.
მარკირების შესამოწმებელი აპარატები ხშირად გაუმართავი იყო. გარდა ამისა, მარკირების შემოწმებაზე პასუხისმგებელი პირები არ ჩერდებოდნენ მათ კუთვნილ ადგილას და გადაადგილდებოდნენ.
ზუგდიდის #67 საარჩევნო ოლქის განმუხურის #38 საარჩევნო უბანზე კაბინები არასაკმარისი რაოდენობით იყო - 1319 კაცზე ორი კაბინა, ნაცვლად სამისა. იგივე პრობლემა იყო #101 უბანზეც. დარეგისტრირებული იყო 889 ამომრჩეველი, თუმცა მიუხედავად კანონის მოთხოვნისა, დამონტაჟებული იყო მხოლოდ ერთი ფარული კენჭისყრის კაბინა. სიტყვიერი შენიშვნის რეაგირების გარეშე დატოვების გამო, დამკვირვებლმა მარიამ მაზანაშვილმა საჩივარი დაწერა, რომლის ჩაბარებაზეც კომისიის თავმჯდომარე გული ფიფია და მდივანი უარს აცხადებდნენ - წერე და იკითხე, მაინც არ ჩავიბარებთო. საბოლოოდ საჩივრი მაინც ჩაიბარეს და მხოლოდ 17:00 საათისთვის გამოაგზავნა ცესკომ დამატებითი კაბინა.
კახათის #50-ე საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთიდან დაბრუნებულ სიის დანართს არ ჰქონდა ამომრჩევლების ხელმოწერები, ხოლო განმუხურში გადასატანი ყუთი უბანზე დაბრუნებისას არ დალუქულა. საარჩევნო უბნის დახურვის შემდეგ კომისიის წევრმა ემზარ ახალაიამ (საინიციატივო ჯგუფი) მოშალა ძირითადი და გადასატანი საარჩევნო ყუთები, გადმოყარა ბიულეტენები მაგიდაზე, ერთმანეთში შეურია ორივე ყუთის ბიულეტენები, მიუხედავად კომისიის თავჯდომარის და დამკვირვებლების პროტესტისა. ყოველივე ამის მიუხედავად, დაიწყეს ბიულეტენების თვლა უმართავ სიტუაციაში, რამაც დარღვევებზე რეაგირების შესაძლებლობა ფაქტობრივად გამორიცხა.
დამკვირვებლების თქმით, თავმჯდომარეები ზოგჯერ სრულად ვერ აკონროლებდნენ სიტუაციას. უბანზე იყვნენ არაუფლებამოსილი პირები სამკერდე ნიშნის გარეშე.
დამკვირვებელი ანა მაზანაშვილი იხსენებს, რომ მე-3 უბანზე მისულები იყვნენ ქალები, რომლებიც საკუთარ თავს „მიკროკოორდინატორებს“ უწოდებდნენ: „მითხრეს, რომ მიკროკოორდინატორებს სამკერდე ნიშანი არ სჭირდებებოდათ, რაც სწორი არ არის. ჩემი განმარტების შემდეგ უბანი დატოვეს და აღარ შემოსულან. სხვათაშორის, იგივე ქალი მიკროავტობუსით მოყვანილ ხალხზე ამბობდა, რომ მეზობლებმა დაიქირავეს „მარშუტკა“ და ერთად იმიტომ მოდიოდნენ, კომისიის თავმჯდომარე და „ნაციონალების“ წარმომადგენელი კი ამბობდა, რომ ავადყოფების მოსაყვანად იყო ტრანსპორტი საჭირო. ამაზე ერთმანეთში მოუვიდათ კამათი, ჩავიდნენ ეზოში და რომ დაბრუნდნენ, ერთნაირ აზრზე აღმოჩნდნენ და უკვე ამბობდნენ - მეზობლები მოდიოდნენ „მარშუტკითო“.
ზოგი უბანი არასწორად იყო მოწყობილი, უბანს ჰქონდა 3-4 გასასვლელი, რაც ართულებდა დაკვირვების პროცესს. ხობის #3 უბანზე ხმის დათვლის პროცესში „ნაციონალების“ წარმომადგენელი აღებდა ფანჯარას და შედეგებს გარეთ მყოფებს უზიარებდა. დამკვირვებელი ანა მაზანაშვილი ამბობს, რომ ეს ხალხი პოლიციის თანამშრომლები იყვნენ სამოქალაქო ფორმებით. მისი თქმით, როცა მან დარღვევაზე მიუთითა და საჩივრის დაწერით დაიმუქრა, მსგავსი აღარ მომხდარა.
ამის გარდა, დამკვირვებლებმა რამდენიმე უბანზე დაინახეს პოლიცია, ისე, რომ უბანზე ამის საჭიროება არ ყოფილა.
რამდენიმე უბანზე არც თვითონ საარჩევნო უბანსა და არც ფარული კენჭისყრის კაბინებში არ იყო გამოკრული საარჩევნო სუბიექტების სია, ინფორმაცია საარჩევნო უბნის საზღვრებისა და საარჩევნო უბანში შემავალი ყველა საცხოვრებელი შენობა-ნაგებობის მისამართის მითითებით, ასევე საარჩევნო ბიულეტენების შევსების წესი და ამონარიდი კანონიდან, თუ რა შემთხვევაშია ბიულეტენი ბათილი. მათ შორის იყო კახათის #50 საარჩევნო უბანი. უბნის კომისიის თავმჯდომარის განმარტებით, აღნიშნული მასალები არ იყო მათ მიერ მიღებული საარჩევნო ოლქისგან. დამკვირვებლების არაერთჯერადი შენიშვნის შედეგად საარჩევნო სუბიექტების სია და შევსების ინსტრუქცია ხელით შეადგინეს და გამოაკრეს ფარული კენჭისყრის კაბინებში.
დამკვირვებლები ამბობენ, რომ საუბნო-საარჩევნო კომისიის წევრები, მათ შორის კომისიის თავმჯდომარეები და მდივნები უმეტესად არაკომპეტენტურები იყვნენ. მდივნები არასწორად ახდენდნენ საჩივრების რეგისტრაციასა და ცნობების გაცემას. უბნებზე ხშირად კომისიის წევრები ენაცვლებოდნენ ერთმანეთს.
ნინო აბაიშვილის თქმით, ამ რეგიონში დამკვირვებლებიდან რამდენიმეს შეექმნა პრობლემა, მათგან ერთს არ უშვებდნენ უბანზე იმის გამო, რომ დამკვირვებლის მოწმობაში არ იყო მითითებული თუ რომელ კონკრეტულ უბანს უნდა დაკვირვებოდა. „პრობლემა მოგვარდა მხოლოდ მას შემდეგ, რაც პირადად მივედი ზუგდიდის #67 საოლქო კომისიაში და მოვითხოვე დამკვირვებლის უბანზე დაშვება“, - ამბობს აბაიშვილი. ერთ შემთხვევაში დამკვირვებელს არ აძლევდნენ უბანზე თავისუფლად გადაადგილების საშუალებას.
ძირითადად, დამკვირვებლების შენიშვნებს კომისიები ითვალისწინებდნენ. „სამეგრელო-ზემო სვანეთში მთლიანობაში დაწერილია 18 საჩივარი, რომელთაგან 5 საუბნო-საარჩევნო კომისიამ დააკმაყოფილა. უნდა აღინიშნოს, რომ თითოეული საჩივარი მოიცავდა რამდენიმე დარღვევის ფაქტს. ანუ, დარღვევათა ფაქტები საჩივრების რაოდენობის პროპორციული არ არის“, - ამბობს ნინო აბაიშვილი.
ამჟამად ორი საჩივარი, რომელიც საოლქო-საარჩევნო კომისიამ არ განიხილა, სასამართლოში განიხილება. საჩივრებში მოთხოვნილია უბნის შედეგების გაბათილება და დასმულია კომისიის წევრთა პასუხმისმგებლობის საკითხი.

Municipal Elections in Samegrelo-Zemo Svaneti Region Were Peaceful but Full of Violations
Attempts to vote without IDs, lack of election booths, spoilt marking apparatus – this is short list of the violations which were observed by the observers of the Human Rights Center in Samegrelo-Zemo Svaneti region on May 30 during the municipal elections.
About 55 observers of the Human Rights Center observed the municipal elections in Samegrelo-Zemo Svaneti region. Coordinator of the project “Supporting the Fair Local Elections in Samegrelo-Zemo Svaneti and Kakheti Regions” Nino Abaishvili said that the elections were peaceful in the region but several blatant violations of the law were observed during the polls.
In many polling stations (PS) the number of ballot papers was less than registered voters. However, it did not cause any problems and precincts did not need more ballot papers by the end of the day.
Observers said that people used to arrive at the precinct with the copies of IDs or IDs of other people; IDPs tried to vote without IDP documents. For example, at the Ganmukhuri village polling station # 38 in Zugdidi election district # 67, IDP Giorgi Kavtaradze was allowed to vote without IDP document and ID; commission members gave him a sealed ballot paper and he marked it.
A 17-year-old underage citizen voted in the polling station # 64 in Zugdidi district; the commission members said: “It is no problem; he soon will be 18.” At the same PS, the number of the counted ballot papers was different from the number of ballot papers registered in the final protocol.
Observer Ana Mazanashvili said that a woman arrived at the PS # 3 to vote but in her ID the address was crossed by color corrector and a new address was written over it. Despite the protest of the observer, the woman was allowed to vote. “I filed a complaint regarding the incident and only an observer from the National Council signed my complaint. The commission members registered it and gave me a corresponding notification on it,” said Ana Mazanashvili.
The apparatus to check the marked people was spoilt in many precincts. Besides that, those responsible for checking the marked people did not remain in their place and often moved around.
There were not enough booths in the Ganmukhuri village PS # 38 in Zugdidi election district # 67 – two booths for 1 319 people instead of three. The same problem was observed at the PS # 101. 889 voters were registered at the precinct but only one booth was installed in the precinct despite the requirement of the law. Observer Mariam Mazanashvili wrote a complaint after her verbal remarks were not heeded; the commission chairperson Guli Pipia and the secretary refused to accept her complaint but finally they registered it. The Central Election Commission (CEC) sent the additional booth only at 5:00 pm.
The annex to the special list of the portable ballot box in the polling station # 50 in Kakhati village did not have signatures of the voters; the portable box in Ganmukhuri village was not sealed up when it returned to the precinct. After the precinct was closed at the end of the day, the commission member Emzar Akhalaia (initiative group) damaged the main and portable boxes; threw the ballot papers on the table, mixed up everything and despite the protest of the commission chairperson and observers, they started to count the papers in disorder. Similar situation did not allow observers to react on the violations.
The observers state that sometimes the commission chairpersons were not able to control the situation. They saw certain people without observers’ badges at the precincts.
Observer Ana Mazanashvili recalls that women, who called themselves micro-coordinators, arrived at the polling station # 3. “They said micro-coordinators do not need badges though it was not right. After my explanations they left the precinct and never returned back. By the way, the woman said the people brought by mini-buses were neighbors who hired a mini-bus; commission chairperson and the representative of the National Movement said that transport was necessary to bring sick people. After their clarifications they started argument, went to the yard and negotiated on the common explanation; when they returned back to the polling station everybody gave one explanation – the neighbors had hired the mini-bus to come here.”
Several polling stations were arranged incorrectly; the precinct had 3-4 exits which complicated the observation process. At the PS # 3 in Khobi district the commission member from the National Movement was opening the window during the counting process and informed the people gathered in the yard about the results. Ana Mazanashvili said that those people were policemen but dressed in civil clothes. When the observer remarked about the violations and threatened to write complaint, the violation did not happen again.
Besides that, the observers saw policemen at several precincts so that the commission members did not need their assistance.
The list of the election players, information about the borders of the election district and addresses of all residential buildings, as well as the rules to fill in the ballot papers and an extract from the law when a ballot paper can be annulled were not posted up at the polling station or in the booths. A similar situation was observed at the polling station # 50 in Kakhati village. The chairperson clarified that they had not received those materials from the DEC. As a result of the several remarks of the observers, commission members wrote the list of the election players and instructions on how to fill in the ballot paper and then posted them up in the booths.
Observers said that commission members, among them the chairpersons and the secretaries were not competent in the procedures. Secretaries incorrectly registered the complaints and wrote notifications. Commission members often replaced each other at the precincts.
Nino Abaishvili said that several observers faced problems in the region; some of them were not allowed into the precinct because the observers’ documents did not indicate a specific polling station. “The problem was resolved after I personally arrived at the Zugdidi DEC # 67 and demanded them to allow our observer into the precinct,” said Abaishvili. In one occasion, the observer was not allowed to move around the precinct freely.
Mainly, the commission members envisaged the remarks of the observers. “18 complaints were filed in the Samegrelo-Zemo Svaneti region in total and 5 of them were satisfied by the DEC. It is noteworthy that each complaint contained several incidents of violations. Thus, the number of the complaints is not equal of the number of violations,” said Nino Abaishvili.
Currently, two complaints, which were not discussed by the DEC, are being discussed at the court. They request to annul the election results at the precinct and requests liability of the commission members in accordance to the Election Code of Georgia.