პოლიციური რეჟიმი და ნეპოტიზმი კახეთში
კახეთის რვავე მუნიციპალიტეტში ახლადარჩეული საკრებულოების პირველი სხდომები ჩატარდა. ყველა საკრებულომ აირჩია თავმჯდომარე, მოადგილე და დანიშნა გამგებელი. მუნიციპალიტეტის გამგებლის თანამდებობის დასაკავებლად საკრებულოებში მხოლოდ ერთი განცხადება იყო შესული. თანამდებობებზე ძირითადად კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის გიორგი სიბაშვილის ნათესავები დაინიშნენ. ოპოზიციის წარმომადგენლებს არცერთი ხელმძღვანელი თანამდებობა არ მისცეს.
ჯერ კიდევ არჩევნებამდე იყო ცნობილი, რომ არჩევნების შემდეგ ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის თანამდებობას, რაიონის გამგებელი გია გოზალიშვილი დაიკავებდა, ხოლო გამგებლად დიმიტრი ლოლაძეს დანიშნავდნენ. ამის შესახებ 2010 წლის 25 მარტს, ანუ არჩევნებამდე ორი თვით ადრე ინფორმაცია კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა: http://www.ick.ge/ka/rubrics/main-news/62-bnews/728-2010-03-25-08-04-40.html .
ამ ინფორმაციის თანახმად, საკრებულოს მოქმედი თავმჯდომარე გია წვერავა არჩევნებში მონაწილეობას ვერ მიიღებდა. სახელისუფლებო პარტიამ სიაში მის შეყვანაზე უარი თქვა.
არჩევნებამდე ორი თვით ადრე გავრცელებული ინფორმაცია დადასტურდა. 18 ივნისის სხდომაზე ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის ახლადარჩეულმა საკრებულომ თავმჯდომარედ გია გოზალიშვილი აირჩია, რაიონის გამგებლად კი დიმიტრი ლოლაძე დაამტკიცეს. გოზალიშვილი კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის გიორგი სიბაშვილის ბავშვის ნათლიაა. რეგიონში საკადრო პოლიტიკას სწორედ სიბაშვილი განაგებს.
არჩევნებამდე იყო ცნობილი ისიც, რომ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის თანამდებობას არჩევნების შემდეგ ზაქარია იაგანაშვილი შეინარჩუნებდა. ზაქარია იაგანაშვილიც კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის გიორგი სიბაშვილის ახლობელია. ვიცე-გუბერნატორი ზაქარია იაგანაშვილის შვილის ნათლიაა. გურჯაანის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილედ ალექსანდრე სირბილაშვილი დაინიშნა, რომელიც 2006 წლის მოწვევის საკრებულოშიც ამ თანამდებობაზე მუშაობდა. მუნიციპალიტეტის გამგებლად კი საკრებულოს წევრებმა ყოფილი პოლიციელი, შს გურჯაანის სამმართველოს სისხლის სამართლის სამძებრო განყოფილების ყოფილი თანამშრომელი, შოთა უტიაშვილი დაამტკიცეს. შოთა უტიაშვილიც კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის გიორგი სიბაშვილის მეგობარია. 2002 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის უტიაშვილი სიბაშვილის, როგორც გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის საარჩევნო შტაბს ხელმძღვანელობდა.
თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარედ ახლადარჩეულმა საკრებულომ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პარტიული სიის პირველი ნომერი ნუგზარ ხუცაიძე აირჩია. ხუცაიძე არჩევნებამდე, 2009 წლის მარტიდან 2010 წლის აპრილის ჩათვლით, სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროში გენერალური ინსპექციის ადამიანის უფლებათა სამმართველოს უფროსად მუშაობდა. მანამდე, კახეთში შსს კუდ-ის რეგიონული სამმართველოს უფროსის მოადგილე, სამმართველოს უფროსი და ფინანსური პოლიციის საგამოძიებო დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს უფროსის მოადგილე იყო. საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილედ თელავის რაიონის ყოფილი გამგებელი ზურაბ ბუცხრიკიძე დაინიშნა. ბუცხრიკიძე 2009 წლის აპრილში, პირადი განცხადების საფუძველზე, გამგებლის თანამდებობიდან იმიტომ გაათავისუფლეს, რომ თბილისში მიმდინარე კარვების აქციის მხარდასაჭერად, თელავის გამგეობის შენობის წინ კარვების გაშლის შემთხვევაში, ოპოზიციის წარმომადგენლებს აქციის დარბევით დაემუქრა. საკრებულომ თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებლად ვასილ დავითაშვილი დაამტკიცა, რომელიც თელავის რაიონს მანამდეც, 2009 – 2010 წლებშიც ხელმძღვანელობდა. უნდა აღინიშნოს, რომ დავითაშვილი, ისევე როგორც კახეთის ყველა სხვა მუნიციპალიტეტის გამგებელი, ვინც არჩევნებში არ მონაწილეობდა, წინასაარჩევნოდ შვებულებაში იყო გასული და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო შტაბში მუშაობდა.
უცვლელი დარჩა ხელმძღვანელობა ყვარლის, ახმეტისა და საგარეჯოს რაიონებში. ყვარლის მუნიციპალიტეტის  საკრებულოს თავმჯდომარედ ისევ ბესიკ ზანდარაშვილი დაინიშნა, ხოლო საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილედ ზაზა ლომიძე, რომელიც არჩევნებამდეც ამ თანამდებობაზე მუშაობდა. საკრებულომ ყვარლის რაიონის გამგებლად ლევან გამსახურდია დატოვა.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის ახლადარჩეულმა საკრებულომ თავმჯდომარედ ალექსანდრე მაილაშვილი აირჩია, მოადგილედ ჯარაფ ხანგოშვილი. მაილაშვილი საკრებულოს 30 მაისის არჩევნებამდეც ხელმძღვანელობდა, ხანგოშვილი კი მისი მოადგილე იყო. 25 დეპუტატიდან თავმჯდომარის არჩევნებში მონაწილეობა  საკრებულოს მხოლოდ ერთმა წევრმა, რესპუბლიკური პარტიის წარმომადგენელმა ზაქარია ქინქლაძემ არ მიიღო. მან სხდომა პროტესტის ნიშნად დატოვა. „ყველაფერი წინასწარ არის გადაწყვეტილი. თანამდებობები უკვე განაწილებული აქვთ“, - განაცხადა ქინქლაძემ. ახმეტის საკრებულომ მუნიციპალიტეტის გამგებლად კობა მაისურაძე დაამტკიცა, რომელიც არჩევნებამდეც ამ თანამდებობაზე მუშაობდა. მანამ, სანამ მაისურაძეს გამგებლის თანამდებობაზე დაამტკიცებდნენ, ის საკრებულოს წევრთა მუშაობაში ერეოდა და თავმჯდომარეს და სხდომის წამყვან სხვა წევრებს შეურაცხმყოფელი რეპლიკებით შენიშვნებსა და მითითებებს აძლევდა, როდის რა პროცედურა უნდა ჩაეტარებინათ.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის თანამდებობა ილია ჭიაურელმა შეინარჩუნა. საკრებულომ გამგებლად გია ჩალათაშვილი დაამტკიცა, რომელიც არჩევნებამდეც აღნიშნულ თანამდებობაზე მუშაობდა, თუმცა არჩევნებში „ნაციონალური მოძრაობიდან“ საგარეჯოში კენჭი იყარა და ამომრჩევლების ხმების უმრავლესობა დააგროვა.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრებმა თავმჯდომარედ რაიონის ყოფილი გამგებელი ლევან ბაღაშვილი, ხოლო მის მოადგილედ  ზაზა ფიროსმანაშვილი აირჩიეს. ფიროსმანაშვილი წინა მოწვევის საკრებულოში  სოციალურ საკითხთა კომისიას ხელმძღვანელოდა. მუნიციპალიტეტის გამგებლის თანამდებობა ნიკოლოზ შანშიაშვილმა დაიკავა. შანშიაშვილი არჩევნებამდე გამგებლის მოადგილედ მუშაობდა, საარჩევნოდ კი გამგებლის მოვალეობას ასრულებდა.
სიღნაღის საკრებულოს ახალი თავმჯდომარე ჰყავს - ზაზა ზედელაშვილი. იგი არჩევნებამდე სიღნაღის მაჟორიტარი დეპუტატის ნუგზარ აბულაშვილის ბიუროს ხელმძღვანელობდა, უფრო ადრე კი სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელი იყო, საიდანაც კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის განმარტებით, იმიტომ გაათავისუფლეს, რომ „ხელისუფლების მუშაობას ფეხი ვერ აუწყო“. გამგებლის თანამდებობა ნოდარ კოჭლამაზაშვილმა შეინარჩუნა.
2010 წლის 30 მაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგად, კახეთის მუნიციპალიტეტების საკრებულოებში „ნაციონალური მოძრაობა“ სრული უმრავლესობით არის წარმოდგენილი. შესაბამისად, ოპოზიციის წარმომადგენლებს არცერთი ხელმძღვანელი თანამდებობა არ ერგოთ.

Police Regime and Nepotism in Kakheti
The new municipal boards in all eight districts of Kakheti region held first sessions. They all elected the chairpersons, their deputies and district governors. Only one application was submitted to each municipal board for the position of the district governor. Mostly the relatives of the Kakheti region deputy governor Giorgi Sibashvili were appointed to the high positions in the districts. Representatives of the opposition parties have not occupied any high positions in the region.
It was known before elections that Lagodekhi district former governor Gia Gozalishvili was supposed to occupy the position of the municipality board; Dimitri Loladze was candidate for the position of the district governor. The Kakheti News Center spread information about it on March 25, 2010 two months before the elections   http://www.ick.ge/ka/rubrics/main-news/62bnew/728-2010-03-25-08-40.html
According to the Center, former chairman of the municipal board Gia Tsverava was not going to participate in the elections. The ruling party refused him to insert on the election list.
The information, spread two months before the election, was confirmed. At the session of June 18 the recently-elected municipal board of Lagodekhi district elected Gia Gozalishvili for the position of the chairman; Dimitri Loladze became the district governor. Gozalishvili is a god-father of Giorgi Sibashvili’s son. Sibashvili is responsible for the human resources in the region.
It was reported before the elections that Zakaria Iaganashvili would remain on the position of the chairman of the Gurjaani district municipal board after the elections. Zakaria Iaganishvili is also a relative of Giorgi Sibashvili – the latter is the god-father of Iaganashvili’s son. Aleksandre Sirbilashvili occupied the position of the deputy chairperson of Gurjaani municipal board; he occupied the same position in the previous board. The former policeman, employee of the investigative division of the criminal law at Gurjaani district department of the MIA Shota Utiashvili became the district governor. He is a friend of Giorgi Sibashvili. For the parliamentary elections of 2002 Utiashvili was head of the election HQ of Giorgi Sibashvili when he was single mandate candidate from Gurjaani district.
The new municipal board of Telavi district elected Nugzar Khutsaidze as a chairman of the board; he was number one on the election list. Before elections, Khutsaidze was head of the human rights department of the general inspection within the Ministry of Penitentiary, Probation and Legal Aid from March 2009 till April of 2010. Before that, he was deputy head of the Kakheti regional office of the Constitutional Security Department; then he was the head of the regional office and later deputy head of Kakheti regional office of the investigative department of Financial Police. Former Telavi district governor Zurab Butskhrikidze occupied the position of the deputy chairman of the municipal board. In April of 2009 Butskhrikidze was dismissed based on his personal notification because he threatened the opposition members with the dispersal of the demonstration if they had set up tents in front of the administration building in Telavi. The municipal board elected Vasil Davitashvili for the position of Telavi district governor who was the governor in 2009-2010. It must be pointed out that Davitashvili, like all other district governors in Kakheti region, was on holiday before elections and worked for the election HQ of the United National Movement.
The local authority was not changed in Kvareli, Akhmeta and Sagarejo districts. Besik Zandarashvili is still the chairman of the municipal board in Kvareli district; his deputy is Zaza Lomidze who continued working before the elections too; Levan Gamsakhurdia remained on the position of the Kvareli district governor.
The new municipal board in Akhmeta district elected Aleksandre Mailashvili for the position of the chairman of the municipal board; his deputy will be Jarap Khangoshvili. Mailashvili was the chairperson before the elections of May 30 too; and Khangoshvili was his deputy. Only one member of the board from the Republic Party Zakaria Kinkladze did not take part in the elections. He left the session in protest. “Everything was settled in advance. The positions are already divided,” said Kinkladze. Akhmeta municipal board elected Koba Maisuradze as the district governor; he occupied the same position before elections too. Before Maisuradze was appointed on the position, he interfered in the activities of board members; rebuked and gave insulting notes to the chairman and other members who led the session.
Ilia Chiaureli is still chairperson of Sagarejo district municipal board. Gia Chalatashvili is still district governor; however, he was candidate of the National Movement in Sagarejo district and gained most votes in the elections.
Members of the Dedpolistskaro district municipal board elected former district governor Levan Baghashvili for the position of the chairman; Zaza Pirosmanashvili became his deputy. In the previous board, Pirosmanashvili was the head of social commission. Nikoloz Shanshiashvili is the district governor. Before elections he was the deputy district governor; during the elections he was interim governor.
Sighnaghi district municipal board has new chairman – Zaza Zedelashvili. He was head of the election HQ of the single mandate candidate Nugzar Abulashvili. Earlier he was Sighnaghi district governor. He was resigned from the position by the Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili because “he could not keep up with the activities of the authority.” Nodar Kochlamazashvili is still district governor.
As a result of the municipal elections of May 30, 2010 the National Movement has complete majority in the municipal boards in Kakheti region. Consequently, representatives of the opposition parties have not occupied any high positions in local authorities.