უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა წამების მსხვერპლთა მხარდაჭერის დღე საპროტესტო აქციით აღნიშნეს
„არ აწამო!“ - ამ მოწოდებით „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ 26 ივნისს ქალაქ თბილიის შინაგან საქმეთა მთავარ სამმართველოსთან წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის საერთაშორისო დღე საპროტესტო აქციით აღნიშნა. აქციას „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და „სამართალი და თავისუფლება“ შეურთდა.
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ ამ თარიღთან დაკავშირებით ყოველწლიურად ატარებს სხვადასხვა ღონისძიებებს, წელსაც გადავწყვიტეთ, მოგვეწყო აქცია, პირველ რიგში, იმიტომ, რომ ხაზი გაგვესვა ამ დღის და ზოგადად ამ უფლების მნიშვნელობისთვის, რასაც წამების აკრძალვა წარმოადგენს. ამავე დროს, გვინდოდა ხელისუფლებისთვის მიგვეწოდებინა ის ძირითადი მესიჯები, რაც ჩვენ გვაქვს. წამებასთან დაკავშირებული გახმაურებული საქმეები ჯერ კიდევ გამოუძიებელია, ჯერ კიდევ დაუსჯელია ის პირები, რომლებიც ეჭვმიტანილი არიან წამებასა და არაადამიანურად მოპყრობაში. მიგვაჩნია, რომ ეს ყოვლად დაუშვებელია და ყველა ადამიანი, ვინც ჩაიდინა ასეთი დანაშაული, აუცილებლად უნდა მიეცეს პასუხისგებაში“, - ამბობს ღონისძიების ორგანიზატორი თამარ ჩუგოშვილი, „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ საპარლამენტო მდივანი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ანა ნაცვლიშვილი უფლებადამცველი ორგანიზაციების სოლიდარობაზე საუბრობს: „ჩვენ არა მხოლოდ წამების მსხვერპლთა მიმართ ვაფიქსირებთ სოლიდარობას და არა მხოლოდ სახელმწიფოს მიმართ გამოვხატავთ მკვეთრ პოზიციას, არამედ ერთმანეთის მიმართაც ვაფიქსირებთ სოლიდარობას, რადგან ჩვენ ერთ მიზანს ვემსახურებით და ძალიან მისასალმებელია, როცა უფლებადამცველები ერთად დგანან ერთიანი მიზნების მისაღწევად“.
ანა ნაცვლიშვილი ამბობს, რომ საქართველოში წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის მსხვერპლები ჯერ კიდევ არსებობენ: „გვსურს შევახსენოთ სახელმწიფოს, რომ მას აკისრია ცალსახა მისია - ყველა ზომა მიიღოს იმისათვის, რომ აღმოფხვრილ იქნეს წამება და დამამცირებელი მოპყრობა და როცა მსგვასი ფაქტები მაინც იქნება, ჩაატაროს ეფექტური გამოძიება, დასაჯოს დამნაშავეები, რაც სამწუხაროდ ხშირად არ ხდება საქართველოში“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამართალი და თავისუფლების“ თავმჯდომარე ირაკლი სესიაშვილი წამების თემის აქტუალობას პოლიციის პოლიტიზირებას უკავშირებს: "მოქალაქეთა დიდ ნაწილს არა აქვს განცდა, რომ სამართლიან ქვეყანაში ცხოვრობს. სამწუხაროდ, ამ ყველაფერს ემატება ის ფაქტები, რასაც ჰქვია წამება, არაადამიანური მოპყრობა... ამიტომ ჩვენ უბრალოდ არა გვაქვს უფლება, ეს ყველაფერი არ გავაპროტესტოთ  და მუდმივად არ შევახსენოთ ხელისუფლებას“.
2005 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვილება შევიდა, რომლის მიხედვითაც საქართველომ იკისრა ვალდებულება, შესაბამისობაში მოიყვანოს ეროვნული კანონმდებლობა ადამიანის წამების ამკრძალავ საერთაშორისო  საკანონმდებლო ნორმებთან.
გასულ წელს არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წამების 15 ფაქტია დაფიქსირებული და დამნაშავეები ჯერაც არ დაუკავებიათ.

Human Rights Organizations for the International Day in Support of Torture Victims
“Do not Torture!” – this was the slogan of the protest demonstration organized by the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) to celebrate the International Day in Support of Torture Victims in front of the Tbilisi Police Main Department on June 26. The Human Rights Center and the Justice and Freedom joined the demonstration.
“GYLA organizes events to celebrate the international day every day. So we decided to organize a demonstration this year too. First of all, we want to underline the importance of the day and of the right against torture in general. Simultaneously, we wanted to send our messages to the government. Famous facts of torture still remain unresolved; the people, suspected in torture and inhuman treatment, are not punished yet. We think, it should not happen and everyone, guilty in the crime, shall be punished in accordance to the law,” said the organizer of the event Tamar Ghugoshvili, parliamentary secretary of the GYLA.
Lawyer of the Human Rights Center Ana Natsvlishvili spoke about solidarity between human rights organizations. “We not only express our solidarity towards torture victims but we also demonstrate our strict position towards the state and express solidarity to each other because we –NGOs - have many common goals; it is really nice that human rights defenders stand together to achieve our overall goals.”
Ana Natsvlishvili added that victims of torture, inhuman and degrading treatment still exist in Georgia. “We would like to remind the state that its mission is – to take all measures to eradicate torture and degrading treatment in the country; in the case of similar accidents, effective investigations shall be carried out, the offenders shall be punished; but unfortunately it does not happen in Georgia.”
Chairman of the non-governmental organization Justice and Freedom Irakli Sesiashvili connects the torture facts with the politization of the police. “Most citizens do not feel that they live in the fair country. Unfortunately, in addition to it, the facts of torture and inhuman treatment also occur… Thus, we do not have right not to protest it and remind the government about similar facts.”
The amendments were introduced to the Criminal Code of Georgia in 2005. According to it, Georgia is responsible to comply its national legislation with the international law against torture.
Last year, non-governmental organizations registered 15 facts of torture in Georgia but the offenders have not been detained yet.