საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია და კომენტარი 7 ივლისს მესტიაში ჩატარებული ოპერაციის შესახებ
15 ივლისი, 2010
2010 წელს კანადელმა ინვესტორმა უილიამ ჯეიმს სიმპსონმა დაბა მესტიაში გიორგი სვანიძისაგან შეიძინა მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული ყოფილი ტურისტული ბაზა "უშბა"-ს ამორტიზირებული შენობა, სადაც გეგმავდა სასტუმრო კომპლექსის აშენებას. მიწის ყიდვის ხელშეკრულება კანონიერი იყო და გატარებულ იქნა საჯარო რეესტრში (სვანიძეს აღნიშნული მიწის ნაკვეთი პრივატიზებული ჰქონდა რამდენიმე წლით ადრე). საქართველოში აღნიშნულ ბიზნესში უილიამ სიმპსონის ოფიციალური, ნოტარიულად დამოწმებული წარმომადგენელი იყო დაბა ჯვარში მცხოვრები დავით ქუხილავა.
დავით ქუხილავას ჩვენებით, 2010 წლის 30 ივნისს მესტიაში ჩასვლის შემდეგ, 1 ივლისს მასთან სასტუმროში მივიდა 6 ადგილობრივი მცხოვრები, მათ შორის შოთა ჯაფარიძე, ტარიელ ჯაფარიძე, დავით ჯაფარიძე და ნელი ნავერიანი, რომლებმაც განუცხადეს მას, რომ მიწა რომელზეც სასტუმროს მშენებლობა მიმდინარეობდა ოდესღაც მათ წინაპრებს ეკუთვნოდა და, ადგილობრივი ტრადიციების მიხედვით, მათი თანხმობის გარეშე სასტუმროს ვერავინ ააშენებდა. თანხმობის სანაცვლოდ, მათ მოითხოვეს ფულადი თანხა 220 ათასი ლარის ოდენობით (ტერიტორია 22 ათას კვ. მეტრს შეადგენს). წინააღმდეგ შემთხვევაში კი სისხლის დაღვრით დაიმუქრნენ. შეხვედრის თვითმხილველი იყო დავით ქუხილავას მეგობარიც.
ქუხილავამ აუხსნა მათ, რომ ამხელა თანხის ერთბაშად გადახდას ვერ შეძლებდა და ფულის რამდენიმე ეტაპად გადაცემაზე შეუთანხმდა. პირველ ჯერზე, 70 ათასი ლარი უნდა გადაეხადა.
2010 წლის 2 ივლისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოს განცხადებით მიმართა დავით ქუხილავამ, რომელმაც აღნიშნა, რომ დაბა მესტიაში მცხოვრები შოთა ჯაფარიძე, ტარიელ ჯაფარიძე, დავით ჯაფარიძე, ნელი ნავერიანი და სხვა პირები მას 220 ათას ლარს სძალავდნენ. პოლიციამ დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის #083100054 საქმეზე, დანაშაულის ნიშნებით, რომლებიც გათვალისწინებულია საქართველოს სსკ-ის 181-ე მუხლის II ნაწილის "ა" და "გ" ქვეპუნქტებით.
2010 წლის 7 ივლისს, გატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დიდი ოდენობით ფულადი თანხის ჯგუფურად გამოძალვის ფაქტზე, მესტიის რაიონის დაბა მესტიაში დაკავებულ იქნენ ადგილობრივი მკვიდრნი: დავით ზაურის ძე ჯაფარიძე - მესტიის მუნიციპალიტეტის სპორტის, კულტურის, ძეგლთა დაცვის, ტურიზმის განვითარებისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის უფროსი; ტარიელ პალუშას ძე ჯაფარიძე - "ენერგო პრო ჯორჯიას" მესტიის სამსახურის მთავარი ინჟინერი; ნელი ვლადიმერის ასული ნავერიანი - მესტიის საკრებულოს წევრი და შოთა ანზორის ძე ჯაფარიძე - უმუშევარი.
ეჭვმიტანილთა დაკავების დროს მესტიის რამდენიმე მაცხოვრებელმა წინააღმდეგობა გაუწია სამართალდამცავებს და დაკავებულების გათავისუფლება სცადა, რის შედეგადაც სხეულის დაზიანებები მიიღეს პოლიციელებმა და ოპერატორმა, რომელიც სპეცოპერაციას იღებდა.
გამოძიების ხელთ არსებული მტკიცებულებებია: დაზარალებული დავით ქუხილავას ჩვენება, ფულის გადაცემის ამსახველი ვიდეო კადრები, სატელეფონო საუბრების ჩანაწერები, ამოღებული ფულადი თანხა დანიშნული კუპიურებით და მოწმეთა ჩვენებები.
საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის შოთა უტიაშვილის კომენტარი:
მინდა გაოცება გამოვხატო ზოგიერთი ადგილობრივი და საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ 10 ივლისს გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით, რომელიც 7 ივლისს მესტიაში ჩატარებულ ოპერაციას ეხება.
შეგახსენებთ, რომ საუბარია ბრალდებაზე, რომლის მიხედვითაც მესტიის რაიონში ადგილობრივი ხელისუფლების მაღალჩინოსნები და მათი თანამზრახველები კანადელ ინვესტორს, რომელმაც მესტიის რაიონში მიწა შეიძინა, საქმიანობაში ხელის არ შეშლის სანაცვლოდ, 70 ათას ლარს სძალავდნენ. ინვესტორმა ამის შესახებ პოლიციას შეატყობინა. პოლიციამ გამომძალველები თანხის აღების მომენტში დააკავა.
ეს საქმე, სამწუხაროდ, ადასტურებს, რომ საქართველოში, კვლავაც არსებობს კორუფციასთან დაკავშირებული პრობლემები და მათ გადასაჭრელად საჭიროა ყველას, მათ შორის, სახელმწიფოს, მასმედიის, არასამთავრობო სექტორის საერთო ძალისხმევა. 10 ივლისის განცხადება, რომელსაც ხელს ოთხი არასამთავრობო ორგანიზაცია აწერს, ნამდვილად ვერ ჩაითვლება ამ ძალისხმევის ნაწილად.
არასამთავრობო ორგანიზაციები აცხადებენ, რომ ინვესტორმა "გავრცელებული ინფორმაციით, მესტიელებს თავად შესთავაზა ფული," თუმცა რაიმე განმარტებას იმის შესახებ, თუ რატომ უნდა გადაეწყვიტა ბიზნესმენს მესტიელი ჩინოვნიკებისათვის "თავად" ხარკის გადახდა, არ იძლევიან.
განცხადების ავტორები ამბობენ, რომ ხსენებული მიწის ნაკვეთი იყო სადავო, რადგან "მართალია, ნელი ნავერიანს აღნიშნული ტერიტორია საჯარო რეესტრში არ ჰქონდა დარეგისტრირებული, მაგრამ მისი ოჯახი სადავო მიწის ნაკვეთით უკვე რამდენიმე ათეული წელია სარგებლობს. ზოგადად, მთიან რეგიონებში მოსახლეობის დიდ ნაწილს კუთვნილი მიწები იურიდულად დაკანონებული არა აქვს". განცხადების ავტორებს შევახსენებთ, რომ საქართველოს კანონმდებლობა არ იცნობს უძრავი ქონების მფლობელობის დამადასტურებელ რაიმე სხვა საბუთს, გარდა საჯარო რეესტრის ამონაწერისა და ეს კანონმდებლობა თანაბრად ვრცელდება მთაზეც და ბარზეც.
ერთი წუთით რომც წარმოვიდგინოთ, რომ მიწის ნაკვეთი მართლაც იყო სადავო სახელმწიფოსა და ნავერიანების ოჯახს შორის, გაუგებარია, რატომ აძლევს ეს უფლებას დავით ზაურის ძე ჯაფარიძეს - მესტიის მუნიციპალიტეტის სპორტის, კულტურის, ძეგლთა დაცვის, ტურიზმის განვითარების და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის უფროსს,  ნელი ნავერიანს - მესტიის საკრებულოს წევრს  და მათ ნათესავებს, ფული გამოსძალონ ინვესტორს, რომელმაც აღნიშნული ნაკვეთი პატიოსნად იყიდა, რაშიც საკმაოდ დიდი თანხა გადაიხადა.
განცხადების ავტორების კიდევ ერთი არგუმენტი მდგომარეობს იმაში, რომ ტელევიზიებით გავრცელებულ ფარულ ჩანაწერში "არ ჩანს ინვესტორების წარმომადგენლის დაშინების ფაქტი, ან მის მიმართ განხორციელებული მუქარა". ჯერ ერთი, ბრალდებას ტელევიზიის საშუალებით არ წარმოუდგენია მის ხელთ არსებული ყველა მტკიცებულება, რაც გავრცელებულ პრაქტიკას წარმოადგენს, მეორეც, გაუგებარია, რატომ უნდა ჰქონოდა ამ შეხვედრაზე დაშინებას ან მუქარას ადგილი, როდესაც მათ გამოძალული თანხა უკვე მიიღეს. რეკეტისა და გამოძალვის შემთხვევებში "დაშინება ან მუქარა," როგორც წესი, ხდება მანამ, სანამ თანხას მოიტანენ, და არა მოტანის შემდეგ.
განცხადების ავტორები სინანულით აღნიშნავენ, რომ "რამდენიმე ადგილობრივ მაცხოვრებელს, რომლებიც შეეცადნენ გამოსარჩლებოდნენ დაკავებულებს, ფიზიკური ტრამვა აქვთ მიღებული". პატივცემულ ავტორებს უნდა შევახსენოთ, რომ როდესაც ადამიანთა ჯგუფი ხელს უშლის პოლიციას ეჭვმიტანილის დაკავებაში, ამას "პოლიციისადმი წინააღმდეგობის გაწევა" ჰქვია და არა "გამოსარჩლება" და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით ისჯება. ამ ფაქტზე მესტიის პოლიციაში უკვე აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე.
განცხადების ავტორები ამოუცნობ "თვითმხილველზე" ან "თვითმხილველებზე" დაყრდნობით პოლიციას უყენებენ ბრალდებებს, თითქოს მან დაკავებულების მიმართ ძალადობა გამოიყენა, თუმცა როგორც თავად განცხადებაშია ნათქვამი, ამას არ ადასტურებენ არც თავად დაკავებულები, არც სახალხო დამცველის წარმომადგენელი.
განცხადების დასასრულს ნათქვამია: "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია", "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო", "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" და "ადამიანის უფლებათა ცენტრი" მიიჩნევენ, რომ ნელი ნავერიანის დაკავება შესაძლოა მის პოლიტიკურ საქმიანობას უკავშირდებოდეს". და რატომ უნდა უკავშირდებოდეს? იმიტომ რომ "ნელი ნავერიანმა საქმიანობა წინა საკრებულოს საქმიანობის შესწავლით დაიწყო და მისი ყურადღების ცენტრში უნებართვოდ გასხვისებული მიწების სამართლებრივი საფუძვლების შესწავლაც მოხდა". აქ მხოლოდ შეგვიძლია ვივარაუდოთ, კიდევ რამდენ მეწარმეს მიადგებოდნენ ნავერიანი და მისი ნათესავები და აუხსნიდნენ, რომ რაც ინვესტორებს კანონიერად შეძენილი ქონება ეგონათ, ადგილობრივი ტრადიციების თანახმად, სულაც არ იყო კანონიერად შეძენილი, აქედან გამომდინარე ყველა შედეგით.
სამწუხაროა, რომ ამ განცხადების ხელისმომწერთა შორის არის "ტრანსპარენსი ინტერნეშენალიც". რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, სხვა ქვეყნებში ამ ორგანიზაციის ერთ-ერთ ძირითად ამოცანას კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და ჩინოვნიკების მხრიდან ძალადობისაგან პატიოსანი მეწარმეების დაცვა წარმოადგენს. იმედს გამოვთქვამთ, რომ ამ მიზნებს ამ ორგანიზაციის საქართველოს ფილიალიც იზიარებს.
და ბოლოს, რასაკვირველია, ყველა არასამთვრობო ორგანიზაციას აქვს სრული უფლება ჩაატაროს საკუთარი გამოძიება და გაავრცელოს ნებისმიერი განცხადება, და თუ ისინი ამგვარ სურვილს გამოთქვამენ, ჩვენ სიამოვნებით მივაწვდით მათ ამ საქმეზე ჩვენს ხელთ არსებულ დამატებით ინფორმაციას.

Information and Comments by the Ministry of Internal Affairs of Georgia on the Police Operation in Mestia of 7 July 2010
July 15, 2010
In 2010, Canadian investor William James Simpson purchased a land area in the town of Mestia from Giorgi Svanidze, along with a ruined building of the former tourist complex “Ushba,” where he planned to construct a hotel. The land purchase agreement was legal and was registered in the Georgian National Agency of Public Registry (Svanidze had been an owner of this land for several years). William Simpson’s official, notarially certified representative in Georgia was David Kukhilava, resident of the town of Jvari.
According to David Kukhilava’s testimony, he arrived in Mestia on 30 June and on 1 July he was approached by six local residents, including Shota Japaridze, Tariel Japaridze, David Japaridze and Neli Naveriani, who told him that the land area, where the hotel was to be constructed once belonged to their ancestors and, according to local traditions, the hotel could not be built without their consent. In exchange for their consent, they demanded 220 000 GEL from the businessman (the land area comprises 22 000 sq. meters). Otherwise, they threatened to “shed blood.” A friend of David Kukhilava was present at this meeting as well.
Kukhilava told them that he could not pay the demanded sum of money all together, but agreed to give them this money in parts. At first, he promised to pay 70 000 GEL.
On 2 July 2010, David Kukhilava informed the Samegrelo-Zemo Svaneti Main Division of the MIA of Georgia that residents of the town of Mestia Shota Japaridze, Tariel Japaridze, David Japaridze and Neli Naveriani were extorting 220 000 GEL from him. The Police started an investigation into this criminal offense (case no. 083100054), punishable by Georgian Criminal Code’s Article 181, 2nd part, A and G clauses.
On 7 July 2010, after conducting a number of criminal investigation steps, the Police carried out an operation in Mestia and arrested David Japaridze – Head of Mestia’s Municipal Office for Sport, Culture, Tourism and Youth Affairs, Tariel Japaridze – Chief engineer of “EnergoPro Georgia” Mestia branch, Neli Naveriani – Member of Mestia Sakrebulo and Shota Japaridze – unemployed.
During the police operation, some locals resisted the police and tried to free the detained suspects. As a result, several police officers and a cameraman who was shooting the operation were injured.
The MIA possesses clear evidence on this extortion case. Namely, testimony of David Kukhilava, videotape depicting the transfer of money, intercepts of telephone calls, marked money and testimonies of witnesses.
Comments by Shota Utiashvili, Head of the Department of Information and Analysis:
I am surprised at the statements made by several local and international nongovernmental organizations on 10 July regarding the police operation conducted in Mestia on 7 July.
I would like to remind you that we are talking about legal charges according to which local authorities and their accomplices threatened a Canadian businessman, who had bought land in Mestia district, to obstruct his business activities unless he paid them 70 000 GEL. The investor informed the police about the issue. The police detained the suspects when they were taking the money.
Unfortunately, this case proves that there are still problems related to corruption, which require efforts of everybody, including the government, mass media and NGOs to eradicate them. The 10 July statement by four NGOs cannot be considered as a part of such an effort.
The NGOs state that “according to their information the investor himself offered money to the Mestians”, but they do not explain why the businessman would have decided “himself” to offer a financial contribution to the Mestian officials.
The authors of the statement say that the land was disputed, because “although Neli Naveriani had not registered that land area at the Georgian National Agency of Public Registry, her family had used it for several decades. Generally, in mountainous regions most of the population has not legally registered real estate which they own.”  We remind the authors of the statement that there is only one type of document, which confirms real estate ownership in Georgian legislation, and it is a record at the Georgian National Agency of Public Registry, which is equally valid for lowlands and mountainous areas.
Even if we imagine, that the land area was an object of dispute between the state and the Naveriani family, it is unclear, how could this authorize David Japaridze – Head of Mestia’s Municipal Office for Sport, Culture, Tourism and Youth Affairs, Neli Naveriani Member of Mestia Sakrebulo and their relatives, to extort money from an investor, who had legally purchased this land and paid a large sum of money for it.
One more argument of the statement is that the videotape released on television “does not show the intimidation of the investor’s representative or threats to him.”  First, the prosecution has not presented all evidence it possesses, which is a common practice, and secondly, why there would be threats after receiving the extorted money. In cases of racketeering and extortion “intimidation and threats” usually occur before money is paid and not afterwards.
The authors of the statement also mention that “several local residents, who tried to defend the detainees, were physically injured.”  We would like to remind the authors that when someone obstructs the police during an operation to detain a suspect, this is qualified as “resistance to police” rather than “defense” and such behavior is punishable by law according to Georgian Criminal Code. An investigation into the case is already underway at the Mestian police.
The authors of the statement, based on unknown “witness” or “witnesses”, accuse the police of using excessive force against the detainees.  However, as it is mentioned in the statement itself, this fact is confirmed neither by the detainees, nor by representatives of the Office of Public Defender.
Finally, the statement says that: “Georgian Young Lawyers’ Association, Transparency International – Georgia, International Society for Fair Elections and Democracy and Human Rights Center consider that the detention of Neli Naveriani may be related to her political activity.” And why? Because “Neli Naveriani began examining decisions taken by the previous Sakrebulo, as well as legal aspects of selling land without permission.” Here we can only assume how many more businessmen would Naveriani and her relatives approach and explain to them that the property, which they considered as legally purchased, was not in their legal ownership according to local traditions.
Unfortunately, “Transparency International” is among the signatories of this statement. As far we known, one of the main priorities of this organization is the fight against corruption and the protection of honest businessmen against violence from public officials. We hope that the Georgian branch of this organization shares these goals as well.
Certainly, every non-governmental organization has a right to conduct its own investigation. If they express such a wish, we would be glad to provide them with additional information on this case.