„რასობრივი დისკრიმინაცია – დგას თუ არა საქართველო ამ პრობლემის წინაშე?!“
21 მარტი რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღეა. ამასთან დაკავშირებით, გუშინ, 22 მარტს ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა მოაწყო მრგვალი მაგიდა. შეხვედრას ესწრებოდნენ სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციისა და ეთნკური უმცირესობის წარმომადგენლები.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა მოახდინა რასიზმის დეფინიცია გაეროს კონვენციის მიხედვით და დასვა საკითხი იმის შესახებ, არსებობს თუ არა ეს პრობლემა საქართველოში. რასობრივი დისკრიმინაცია და შეუმწყნარებლობა განიხილება არა მარტო რასის ან ფერის მიხედვით, არამედ ეროვნული, ეთნიკური წარმომავლობის მიხედვით.
მოყვანილი იქნა HRIDC -ის მიერ დოკუმენტირებული სხვადასხვა ფაქტები აფრიკული წარმოშობის ადამიანების წამებისა და დეპორტაციის მცდელობის შესახებ აზერბაიჯანის საზღვარზე, თბილისში, ბათუმში, ასევე მათი დისკრიმინაციის სხვა მრავალი მაგალითი. აღსანიშნავია, რომ ამ პრობლემის არსებობის გამო მრავალმა მათგანმა დატოვა საქართველოს ტერიტორია.
მიუხედავად იმისა, რომ მოყვანილი იყო რამოდენიმე ფაქტი, შეხვედრის მონაწილეებმა ერთხმად აღიარეს, რომ ქართული საზოგადოება ისევე როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციები განიცდიან ინფორმაციის ნაკლებობას აღნიშნულ პრობლემასთან დაკავშირებით.
დისკუსია გაიმართა იმის შესახებ თუ რა პრობლემები არსებობს საზოგადოებაში; დგას თუ არა საქართველო ამ პრობლემის წინაშე, თუ იგი კოპირებულია ევროპიდან და ჩვენთან უბრალოდ განხილვის საგანი ხდება; დისკუსიისას მოყვანილი ფაქტები არის თუ არა რასობრივი დისკრიმინაციის მაგალითი თუ საქართველოში საერთოდ არსებული ადამიანის უფლებების დარღვევების ფონის ზოგადი შედეგია?
მონაწილეები მივიდნენ საერთო აზრამდე, რომ ამ საკითხის შესასწავლად საჭიროა საქართველოში ჩატარდეს სერიოზული მოკვლევა კონკრეტულ ფაქტებთან დაკავშირებით;
შესაძლოა დაიწეროს ანგარიში, იმ შემთხვევაში თუ დაინტერესებული არასამთავრობო ორგანიზაციები იმუშავებენ ერთობლივი ძალისხმევით.
ადამიანები, ვისი უფლებებიც საქართველოში ირღვევა, ხშირ შემთხვევებში სამართლებრივი დაცვის საშუალებებს არ მიმართავენ, რადგან აქვთ საფუძვლიანი შიში დეპორტაციისა საქართველოს ტერიტორიაზე არალეგალურად ყოფნის გამო.
აღსანიშნავია, რომ შავკანიანთა უფლებების დარღვევას ხშირ შემთხვევაში მათი მხრიდან თავიანთ უფლებებში გაუთვითცნობიერებლობა წარმოადგენს ან ადგილობრივი სამართლებრივი დაცვის საშუალებების ხელმიუწვდომლობაში შესაბამისი ინფორმაციის ნაკლებობა.

March 21 was the International Day Against Racism and Intolerance. The Human Rights Information and Documentation Center(HRIDC) organized a round table to discuss these issues. Representatives of different NGOs and Ethnic Minorities attended the meeting held at the HRIDC office on March 22.
Ucha Nanuashvili, executive director of the HRIDC, defined the term of "racism" according to the UN convention, and put this issue on the agenda: Does this problem exist in Georgia or not? Racial discrimination and intolerance are considered not only according to race or colour, but also on national and ethnic origin as well.
At the meeting, the HRIDC presented different facts about torture and attempts to deport African negroes to the territory of Azerbaijan, as well as many other examples of discrimination. This was the reason why many left the country.
The participants agreed that Georgian society as well as NGOs lack adequate information regarding to deal with the problem.
The discussion referred to the problem of whether Georgia really faces the problem of racism, or is the idea of racism simply copied from Europe and not really a problem. Many examples of racial discrimination were given, leading to the conclusion that racism exists, and in fact is common in Georgia.
The participants also came to the conclusion that serious research in this area should be conducted in Georgia. A report could be written with the joint efforts of interested NGOs.
People whose rights are violated often do not attept to secure legal protection, as they are afraid of being deported for living in Georgia illegally.
A lack of knowledge about legal rights is the primary reason why the rights of black people in Georgia are frequently violated.