პოლიცია შეიჭრა დამოუკიდებელ გაზეთში
2004 წლის 20 ივლისი, ნიუ-იორკი - თბილისის ფინანსური პოლიცია შეიჭრა „ჯორჯიენ ტაიმს“ - ის ოფისში მას შემდეგ, რაც ყოველკვირეულმა დამოუკიდებელმა გაზეთმა დაბეჭდა სერიოზული სტატია პროკურორის მიერ გარკვეული ქონების შეძენის შესახებ.
4 ივლისს ფინანსურმა პოლიციამ „კონფისკაცია გაუკეთა გაზეთის ერთი წლის საბუღალტრო დოკუმენტებს ჩხრეკის ორდერის გარეშე“.
პოლიცია შეიჭრა გაზეთის ოფისში (რომელსაც გააჩნია როგორც ქართული, ასევე ინგლისური გამოცემა), როდესაც თანამშრომლები ამზადებდნენ მომდევნო ქართულ გამოცემას. როგორც გაზეთის ადვოკატი იასონ ბესელია ამბობს, პოლიციამ განაცხადა, რომ ისინი იძიებდნენ გაზეთის ფინანსურ დარღვევებს.
პოლიცია მას შემდეგ შეიჭრა გაზეთში (www.geotimes.ge ), რაც აღნიშნულმა გაზეთმა გამოქვეყნა სტატიები იმის თაობაზე თუ როგორ შეიძინა ვალერი გრიგალაშვილმა, თბილისის პროკურორმა სახლი და მანქანა.
ნანა გაგუას, ერთ-ერთი ჟურნალისტის განცხადებით, მას სატელეფონო საუბარი ჰქონდა ვალერი გრიგალაშვილთან მას შემდეგ რაც გამოქვეყნდა 22 აპრილის გამოცემა. „ის ძალიან გაბარაზებული იყო და თქვა, რომ ჩვენზე ოპერატიულ ინფორმაციას შეაგროვებდა. ამის შემდეგ, გასულ კვირას ჩვენს ოფისში მოვიდა ფინანსური პოლიცია და განაცხადა, რომ ფლობდნენ ოპერატიულ ინფორმაციას გარკვეული ფინანსური დარღვევების შესახებ“.
CPJ -ის მრავალმჯერადი მცდელობა, დაკავშირებოდა გრიგალაშვილს წარუმატებელი აღმოჩნდა.
თუმცა პრესის თავისუფლების მდგომარეობა გაუმჯობესდა საქართველოში 2003 წლის ნოემბერში პრეზიდენტ შევარდნაძის გადაყენების შემდეგ, ზოგიერთი ანალიტიკოსი მიიჩნევს, რომ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მთავრობის ოფიციალური პირები ზოგჯერ იყენებენ მთავრობის ადმინისტრაციულ ძალაუფლებას ოპონენტებზე ზეწოლის მოხდენის მიზნით.
„რთულია კონკრეტული მტკიცებულების მოძიება (რომ ჯორჯენ თაიმზში შეჭრა პოლიტიკური მოტივით იყო გამოწვეული)“ - განაცხადა რადიო თავისუფლების  თბილისის კორესპონდენტმა.
CPJ არის ნიუ-იორკის დამოუკიდებული, არასამეწარმეო ორგანიზაცია, რომელიც მუშაობს პრესის თავისუფლების დასაცავად მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. საქართველოში მას-მედიის თავისუფლების შესახებ ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ მისამართზე: www.cpj.org

Police Raid Independent Newspaper
New York, July 20, 2004 - Financial police in the capital of Tbilisi raided the office of The Georgian Times after the independent weekly newspaper published a series of articles questioning how a prosecutor had acquired certain assets.
On July 14, financial police "confiscated a year's worth of accounting documents without a proper search warrant," the newspaper's attorney, Iazon Beselia, told CPJ in a telephone interview today.
Police officers raided the newspaper, which publishes separate Georgian and English language editions, as the staff was preparing the next Georgian edition. Police said they were investigating financial irregularities at the newspaper, which has continued to publish since the raid, Beselia said.
The raid followed a series of articles by The Georgian Times www.geotimes.ge) examining how Tbilisi's chief prosecutor, Valery Grigalashvili, had acquired assets such as a house and Mercedes-Benz, according to journalists at the newspaper.
Nana Gagua, publisher of The Georgian Times, said she spoke with Grigalashvili when she returned his phone call a day after the April 22 edition had been published.
"He was angry about an article we just published and said he was going to collect 'operational information' on us," Gagua said in a telephone interview with CPJ. "Then last week the financial police arrived in our office saying they had 'operational information' about financial crimes."
Several attempts by CPJ to reach Grigalashvili for comment were unsuccessful.
While press freedom conditions have improved in Georgia following the November 2003 ouster of President Eduard Shevardnadze, some analysts charge that officials in President Mikhail Saakashvili's government occasionally use the government's administrative authority to pressure opponents.
"It's hard to find concrete evidence [that The Georgian Times raid was politically motivated] because these types of issues are dealt with in phone calls," said David Paitchadze, a Tbilisi-based correspondent for the U.S. government-funded Radio Free Europe / Radio Liberty. "The newspaper may have some financial issues...but [the raid is] suspicious because the authorities enforce these regulations selectively."
CPJ is a New York-based, independent, nonprofit organization that works to safeguard press freedom worldwide. For more information about press conditions in Georgia, visit www.cpj.org.