ჩეჩენი ლტოლვილები საქართველოს ხელისუფლებისაგან ბოდიშის მოხდას ითხოვენ
ახმეტა. 10.08.04. მედია ნიუსი. პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილები საქართველოს ხელისუფლებისაგან ბოდიშის მოხდასა და მორალური ზარალის ანაზღაურებას მოითხოვენ. ამ მოთხოვნით ჩეჩნეთიდან ლტოლვილი ათამდე ქალი სოფელ დუისში მესამე დღეა შიმშილობს.
როგორც „მედია ნიუსს“ დუისის გამგებელმა ჯარაფ ხანგოშვილმა განუცხადა, ვიდრე ხელისუფლება მოშიმშილეებს ბოდიშს არ მოუხდის, ისინი აქციის შეწყვეტას არ აპირებენ.
როგორც ცნობილია, რამდენიმე დღის წინათ ქართველმა სამართალდამცავებმა პანკისის ხეობის სოფლებში სპეცოპერაცია ჩაატარეს; დააკავეს დანაშაულში ეჭვმიტანილი 12 ლტოლვილი, თუმცა ისინი რამდენიმე საათის შემდეგ კვლავ გაათავისუფლეს. სპეცოპერაციის დროს სასტიკად სცემეს რამოდენიმე ჩეჩენი ქალი.
ჩეჩნებს მიაჩნიათ, რომ ქართველი სამართალდამცავები მათ ბინებში უკანონოდ შეიჭრნენ და აღნიშნული სპეცოპერაციაც უკანონო იყო.
ჯარაფ ხანგოშვილის ინფორმაციით, ჩეჩენ ლტოლვილთა ექვსმა ოჯახმა გაეროს ლტოლვილთა ადგილობრივი მისიის წარმომადგენლობას მესამე ქვეყანაში გადასახლების მოთხოვნით მიმართა.

Chechen Refugees Demand an Apology from the Georgian Government
Chechen refugees residing in the Pankisi Gorge demand from the Georgian Government to apologize and compensate the moral damage the special operation team of the Georgian state security inflicted on them during the special operation. It has been the third day that Chechen refugee women have been on a hunger strike in Duisi with this demand.
As Djaraf Khangoshvili, governor of the village Duisi told Media News, the action is not going to be stopped unless the government apologizes to the strikers.
As it is known, a few days ago Georgian law enforcers conducted a special operation in the villages of the Pankisi Gorge; they detained 12 Chechen refugees suspected of having committed a crime, though they were released after a few hours. During the operation the Special Operation team severely beat several Chechen women.
Chechens consider the Georgian law enforcers to have rushed into their dwelling houses illegally and the special operation itself to be illegal.
According to Djaraf Khangoshvili’s information six families of the Chechen refugees addressed the representatives of the UN Local Mission for Refugees with a request to give them shelter in a third country.