გამოძიების ვადა ცხრიდან რვა თვემდე შემცირდა
თბილისი.30.09.04.მედია-ნიუსი. სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შეტანილი ცვლილებებით, ბრალდებულს წინასწარი პატიმრობის ვადად, რომლის მაქსიმუმი ცხრა თვეა, ეთვლება ის პერიოდიც, როდესაც საქმეში მონაწილე მხარეები საქმის მასალებს ეცნობიან.
დღემდე გამოძიებას 9-თვიანი ვადა საბრალდებო დასკვნის დამტკიცებამდე ჰქონდა, ხოლო ის პერიოდი, როდესაც მხარეები საქმეს ეცნობიან, საგამოძიებო ვადაში არ შედიოდა.
საკანონმდებლო ცვლილებებით, მხარეებს საქმის გაცნობისათვის მაქსიმუმ 30 დღე ეძლევათ, რაც იმას ნიშნავს, რომ გამოძიების ვადა, ფაქტობრივად, ცხრიდან რვა თვემდე შემცირდა.

The Term of Investigation has been Reduced from Nine to Eight Months
Tbilisi.30.09.04.Media-News. According to the amendments in the Procedural Code of the Criminal Law, the term of pre-detention the duration of which is maximum nine months, will also include the period when parties are acquainting themselves with the case.
Until now the investigation period was determined by 9 months before giving the final accusation, but the period, when parties are to study the case, was not considered in this investigation term.
According to the legislation changes, 30 days are established for studying the case, which means that the term of investigation has been reduced from nine to eight months.